Конспект уроку з української мови для учнів 3 класу
Закріплення знань про прикметник. Розбір прикметника як частини мови. Складання розповіді за поданими словами на тему «Мій друг (Моя подруга)»
Автор: вчитель початкових класів Самчук Ольга Іванівна
Конспект уроку з української мови для учнів 3 класу. Для проведення уроку використовуються вправи, які допоможуть удосконалювати вміння та навички школярів встановлювати зв’язок між іменником та прикметником; визначати рід, число прикметників; навчати робити повний аналіз прикметника як частини мови; розвивати усне і писемне мовлення дітей на основі вивчення тексту.
Тема: Закріплення знань про прикметник. Розбір прикметника як частини мови. Складання розповіді за поданими словами на тему «Мій друг (Моя подруга)»
Мета: повторити і закріпити знання учнів про прикметник; удосконалювати вміння та навички школярів встановлювати зв’язок між іменником та прикметником; визначати рід, число прикметників; навчати робити повний аналіз прикметника як частини мови; розвивати усне і писемне мовлення дітей; виховувати охайність у записах, пізнавальний інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: таблиця, фішки, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент. (Слайд 1)
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Наші вушка на маківці.
Очі ширше відкриваємо,
Слухаємо і запам’ятовуємо.
Ні хвилини не втрачаємо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Розкажіть про свою кімнату так, ніби ми там вже побували і тільки пригадуємо її затишок і красу.
- Які прикметники ви використовували у своїй розповіді?
ІІІ. Каліграфічна хвилинка. (Слайд 2)
Запишіть каліграфічно.
ол ін їж
олень кінь їжак
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми вдосконалимо наші знання про прикметник, навчимося розбирати прикметник як частину мови.
V. Робота над темою уроку.
- Списування із вставлянням орфограм. Поясніть їх. (Слайд 3)
Вбрання, з’являються, вербичка, свято, розбуджена, гілля, духмяні, безлисті.
З одним із слів складіть речення.
- Повторення знань про прикметник
– Що називається прикметником?
– На які питання відповідає прикметник?
– Як змінюжться прикметник?
– Яке закінчення мають прикметники у множині? А в однині?
– З якою частиною мови зв’язаний прикметник? Чому?
– Яким членом речення виступає?
– За чим можна визначити рід прикметника?
- Робота над текстом.
а) Вставити потрібні закінчення і пояснити свій вибір. (Залишить місце для заголовка) (Слайд 4)
Привітне тепле сонечко випливає на синє небо і піднімається все вище.
– Підкресліть головні та другорядні члени речення.
– Що можемо сказати про іменник «сонечко»?
– Розберіть за будовою прикметник тепле. (Слайд 6)
Фізкультхвилинка (Слайд 7)
Тут трава росте висока ,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги —
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком —
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п’ятах.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
б) Усуньте недоліки і знайдіть пастки. (Слайд 8)
Часом з‘являються химерна біла хмаринки, легкі, наче … (який?) пух. (лебединий)
- Як змінюються прикметники в цьому реченні?
в) Запишіть під диктовку, визначте рід прикметників за закінченням.
Розбуджена теплом, ожила кучерява вербичка. (ж. р.)
г) Поширити речення. (Слайд 9)
Повискакували … (з яких?) кожушків … (які?) котики.
тісненьких пухнасті
сіреньких
– Що це ми записали? Доведіть?
– Який заголовок дібрали? (Розбуджена вербичка)
– Яку роль виконують прикметники у цьому тексті? (Слайд 10)
4.Розбір прикметника як частини мови. (Слайд 11)
Зробіть аналіз прикметника кучерява (вербичка) у такому порядку:
- Аналізоване слово.
- Від якого слова в реченні залежить.
- На яке питання відповідає.
- До якої частини мови належить.
- Число.
- Рід (в однині).
- Яким є членом речення.
Кучерява (вербичка) – яка?, прикметник, однина, жін. р. , другорядний член речення. (Слайд 12)
- Розберіть аналогічно словосполучення « лебединий пух».
V. Розвиток мовлення (Слайд 13 )
Складання розповіді.
За вправою 145 опишіть свого друга чи подругу, використовуючи прикметники, які б найвлучніше описали особливості характеру цієї людини.
Слухати описи3-4 дітей.
VІ. Підсумок уроку.
- За допомогою чого можна визначити рід прикметників?
Гра «Якого роду прикметники?» (використовуючи фішки) (Слайд 14)
Ясне сонце, пухнастий сніг, дикий виноград, білокора берізка, чарівна усмішка, шовкові кучері, чорна ніч, мудре слово, польові квіти.
— Які відкриття ви зробили для себе на уроці?
— З яким настроєм ми завершуємо наш урок?
VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 15)
Розібрати за будовою прикметники сонячне проміння, холодна вода.
Вправа 149.
Добре, що урок супроводжувався мультимедійною презентацією. Адже уроки такого типу більш зацікавлюють учнів, сприяють їх активній діяльності, дають позитивні результати у засвоєнні навчального матеріалу. Дякую за розробку!
Практичний конспект уроку спрямований на закріплення необхідних знань,умінь та навичок учнів.Вчителька використала раціональні прийоми мислення та діяльності.Цікава гра з фішками,фізкультхвилинка.Успіхів Вам та натхнення.Дякую