mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української літератури для 5-го класу на тему: “І.Я. Франко. Казка “Фарбований Лис”. Головні та другорядні персонажі казки. Образ Лиса, риси його характеру.

Автор: Учитель української мови та літератури Підпала Наталя Іванівна

Screenshot_15Уроки літератури – віконце у світ казок, пригод і фантазій – у світ життя. І якщо змалечку, дивлячись у це віконце, дитина навчиться дарувати добро, цінувати дружбу, творити прекрасне, – значить недаремні були ці уроки.


 

Тема: І.Я. Франко. Казка «Фарбований Лис». Головні і другорядні персонажі казки. Образ Лиса, риси його характеру

Мета: продовжити роботу над твором І.Я. Франка «Фарбований Лис»; навчити учнів визначати головних і другорядних персонажів твору; давати власну оцінку вчинкам і поведінці дійових осіб; розвивати комунікативні компетентності учнів; допомогти осмислити негативну роль лицемірства, зазнайства і хвалькуватості в житті людини; виховувати інтерес до творчості І.Я. Франка, кращі людські якості.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: текст казки І.Я. Франка «Фарбований Лис», портрет І. Франка, бібліотечка творів письменника для дітей, ілюстрації до казки художника Сергія Артюшенка, учнівські малюнки до змісту казки, поробки з пластиліну, роздатковий матеріал, пам’ятки.

Слова ласкаві, а думки лукаві

Народна мудрість

Словничок:

Лукавий – схильний до злих, хитрих замірів;

який таїть підступні наміри.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

З’ясування емоційної готовності до уроку.

Інтерактивна вправа «Обмін побажаннями»:

Я бажаю тобі… (Діти бажають одне одному те, що б найбільше хотіли побажати собі.)

Учитель:

Нумо діти, до роботи,

Для навчання час настав.

Наберімося охоти

Для корисних добрих справ!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми і мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми з вами продовжимо вивчення казки І.Я. Франка «Фарбований Лис». Нам необхідно буде визначити, хто з персонажів казки є головними, а хто другорядними і спробувати з’ясувати, яким насправді був Лис Микита – позитивним чи негативним персонажем, хорошим царем звірів чи поганим.

ІІІ. Перевірка засвоєння змісту прочитаного тексту казки

Та спочатку виконаймо невелике тестова завдання. У кожного з вас на парті лежить папірець, на якому записано речення. Прочитайте їх і впишіть потрібні за змістом (на вашу думку) пропущені слова.

Виконання клоуз-тестів

  1. Лис Микита вихвалявся, що в білий день побіжить до __________________ та вкраде просто з торговиці ___________________.
  2. Лиса побачили і почали наздоганяти _____________________ , тому він

змушений був сховатися від них у _________________________________.

  1. Лис Микита сказав звірам, що він посланець __________________________ і звати його __________________________.
  2. У звірячім царстві запанувала нечувана _______________ і всі звірі зразу кинулися робити __________________ .
  3. Пройшов __________ Лисового царювання, і звірі влаштували на честь

Микити __________________ .

  1. Зображуючи звірів у казці «Фарбований Лис», письменник-казкар __________________ мав на увазі ____________________ .

ІV. Актуалізація опорних знань учнів

Колективна робота з перевірки тестів.

Нумо з’ясуємо з вами, чи правильно ви виконали завдання.

(Учитель демонструє малюнок, зачитує тестове речення, учні відповідають.

Малюнок-відповідь вішається на дошку) 

Відповіді на Клоуз-тести

  1. Лис Микита вихвалявся, що в білий день побіжить до МІСТА та вкраде просто з торговиці КУРКУ.
  2. Лиса побачили і почали наздоганяти ПСИ, тому він змушений був сховатися від них у ДІЖКУ З ФАРБОЮ.
  3. Лис Микита сказав звірам, що він посланець СВЯТОГО МИКОЛАЯ і звати його ОСТРОМИСЛ.
  4. У звірячім царстві запанувала нечувана РАДІСТЬ і всі звірі зразу кинулися робити ПОРЯДКИ.
  5. Пройшов РІК Лисового царювання, і звірі влаштували на честь Микити СВЯТО.
  6. Зображуючи звірів у казці «Фарбований Лис », письменник-казкар І.Я. ФРАНКО мав на увазі ЛЮДЕЙ.
  1. Рольова гра «У картинній галереї».

(Учні, які підготували малюнки героїв казки, розміщують їх у «Картинній галереї», розповідають, яку саме подію вони відтворили).

Ці ілюстрації до казки І. Франка «Фарбований Лис» намалював художник Сергій Артюшенко. А ось яким Лиса Микиту побачили наші п’ятикласники (увага на учнівські малюнк.).

  1. Обговорення робіт із пластиліну.

Серед нас є і скульптори. Погляньте на їхні роботи. Такими Лиса Микиту та мешканців лісу побачили вони (увага на учнівські поробки з пластиліну).

V. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

  1. Евристична бесіда

– Хто виступає персонажами казки? (звірі)

– Назвіть головних і другорядних персонажів казки? (Лис Микита головний, всі інші звірі – другорядні)

– Чому ви вважаєте Лиса Микиту головним персонажем, а всіх інших звірів – другорядними? Яка між ними різниця? (про головного персонажа говориться більше, усі інші допомагають розкрити його характер, його ім’ям названо казку)

  1. Робота над характеристикою образу Лиса Микити.

Оскільки Лис Микита – головний персонаж казки, то саме його ми з вами маємо і схарактеризувати.

Нами вже з’ясовано, що, пишучи про звірів, Франко мав на увазі людей, тому будемо розглядати образ Лиса Микити з точки зору людських якостей. А люди, як правило, не бувають лише хорошими або лише поганими. У кожної людини є не тільки позитивні (тобто хороші риси характеру), а й негативні (тобто погані риси характеру). Отже, спробуємо схарактеризувати нашого героя різнобічно.

2.1. Перевірка індивідуальних завдань (роздуми та листи)

Та спочатку я пропоную послухати ученицю, яка отримала індивідуальне випереджувальне завдання: написати роздум про те, чому вона не хотіла би бути схожою на Лиса Микиту (слухання і обговорення роботи).

А дехто з учнів мав інше завдання: написати листа Лису Микиті. Слухаємо вас (учні зачитують власні листи, що адресовані Лису Микиті).

2.2. Бесіда із виконанням завдань

Ми прослухали декілька ваших робіт, і майже у кожній ви вказуєте на позитивні і негативні риси характеру Лиса. А дехто з вас навіть написав, що Лис Микита був добрим, справедливим і сердечним царем. Чи справді це так, чи ні, і якими рисами характеру наділив автор свого героя, зараз ми і з’ясуємо.

А оскільки події відбуваються в казці, а значить і ліс теж казковий… то осінній казковий ліс подарував вам чарівні листочки. Вони лежать на ваших партах. На кожному листочку написана якась одна риса характеру людини. Вам необхідно буде в ході нашої бесіди здогадатися, про яку саме рису характеру йдеться, чи притаманна вона Лисові Микиті, чи ні, назвати її. А той, у кого на парті листочок із такою рисою, швиденько йтиме до дошки і прикріплюватиме листочок біля Лиса Микити. Під час цього нам ще потрібно уточнити: позитивна, негативна чи інша риса характеру і відповідно розмістити її щодо Лиса.

  • Як характеризує автор Лиса Микиту на початку твору? Зачитайте уривок із

тексту? (хитрий-прехитрий, сміливий, спритний злодій, товариський (остерігав товаришів на ловах від небезпеки), вправний мисливець, гордий (зарозумілий)

  • Чому Лис Микита вирішив піти у базарний день до міста і просто з торговиці украсти курку? (самовпевнений, хвастливий, дотримує слово)
  • Яким чином Лисові вдалося врятуватися від погоні псів? Зачитайте уривок. Яку рису характеру виявив Лис у цій ситуації? (швидкий, винахідливий, терплячий)
  • Ми говорили, що Лис Микита – хоробрий звір. Та чи завжди ми бачимо його саме хоробрим? Згадайте ситуації, коли його проймає страх? (боягузливий)
  • Чому Лис Микита вирішив проголосити себе царем звірів і «добре виграти на своїй подобі»? (спостережливий, кмітливий)
  • Чи схвалюєте ви його поведінку?
  • Спробуймо перевтілитися у героїв казки і заговорити від їхнього імені.

(Інтерактивна вправа «Розігрування ситуації за ролями»: виразно прочитати уривок казки за ролями – оповідач, Лис, звірі – починаючи від слів «Тоді Лис першим заговорив до них ласкаво…» до слів «Нечувана радість запанувала в звірячім царстві…»)

  • Як ви почували себе у ролі Лиса? Яку рису характеру Лиса розкриває автор тут? (лукавість)
  • Чи доречними є слова епіграфа уроку? Як ви їх розумієте?
  • Знайдіть і зачитайте рядки, у яких розкривається життя звірів за царювання Лиса. Подумайте, про що свідчать ці рядки?

Підсумок вчителя: саме в цьому уривку автор розкриває нам головну думку казки – бажання вищого жити за рахунок нижчого. І. Франко навмисно називає правління свого героя «добрим», «справедливим», «м’якосердним». Але це добро фальшиве, бо далі автор пише: «Хто був дужчий, той ліпший, а хто слабший, той ніколи не вигравав справи». Удавана доброта Лиса насправді є замаскованою байдужістю до своїх підлеглих. Задовольнивши свої потреби він не цікавився долею звірів (корисливий, несправедливий, егоїстичний)

  • Лиса Микиту звірі викрили. Як це сталося? Чому? (необачний, необережний)

Погляньте на дошку. Навколо Лиса Микити ми причепили он скільки листочків. Тож скажіть мені, будь ласка, яких рис характеру в Лиса Микити більше – позитивних чи негативних?

VІ. Закріплення вивченого

  1. Продовжіть речення (метод незакінченого речення):

– І. Франко у своїй казці висміяв такі риси характеру…

– В образі Лиса Микити автор змалював…

  1. Систематизуюча бесіда:

– Чому звірі так розправилися зі своїм царем?

– Що відчули ви, дізнавшись, як звірі вчинили з Лисом?

– Чого вчить нас цей твір?

– Проти яких людських вад спрямована ця казка?

– Який би ви придумали кінець казки?

Підсумок вчителя: недарма в народі кажуть: «Хитрий, як лис». Саме таких хитрих, підступних, лицемірних людей треба остерігатися і самому намагатися таким не бути.

VІІ. Підсумок уроку. Виставлення оцінок

Ознайомившись із казкою І.Я. Франка «Фарбований Лис», ми переконались, що обман ніколи не закінчується добром. Ця казка, як і багато інших творів мистецтва слова, змушує кожного з нас поглянути на себе через призму життя героя твору. Який я? Чи чесний зі своїми друзями, батьками, чи хочу бути таким лідером, на якого б усі працювали? Думаю, ця казка змусила кожного з вас дати оцінку власній поведінці та вчинкам.

Англійське прислів’я влучно стверджує: «Найдовша у світі відстань від голови до серця». Бажаю вам подолати цю відстань і саме серцем дати відповідь на питання: якою я зростаю людиною?

VІІІ. Домашнє завдання

  • Виписати прислів’я та приказки, які характеризують лиса Микиту (із розданої картки);
  • Користуючись розданою таблицею, підготувати характеристику Лису (усну зв’язну розповідь);
  • * Придумати свій кінець казки.

Додатки до уроку:

Додаток 1.

«Клоуз-тест (завдання)»

 

Робота учня (учениці) 5 класу _____________

Клоуз-тести:

1. Лис Микита вихвалявся, що в білий день побіжить до __________________ та вкраде просто з торговиці _________________ .

2. Лиса побачили і почали наздоганяти __________________ , тому він

змушений був сховатися від них у ______________________________ .

3. Лис Микита сказав звірам, що він посланець_____________________

і звати його _______________________________ .

4. В звірячім царстві запанувала нечувана _______________ і всі звірі зразу кинулися робити  __________________ .

5. Пройшов __________ Лисового царювання, і звірі влаштували на честь Микити __________________ .

6. Зображуючи звірів у казці «Фарбований Лис », письменник-казкар

__________________ мав на увазі ____________________.

 


Додаток 2.

«Клоуз-тести (відповіді)»

  1. Лис Микита вихвалявся, що в білий день побіжить до МІСТА та вкраде просто з торговиці КУРКУ.
  2. Лиса побачили і почали наздоганяти ПСИ, тому він змушений був сховатися від них у ДІЖКУ З ФАРБОЮ .
  3. Лис Микита сказав звірам, що він посланець СВЯТОГО МИКОЛАЯ і звати його ОСТРОМИСЛ .
  4. В звірячім царстві запанувала нечувана РАДІСТЬ і всі звірі зразу кинулися робити ПОРЯДКИ .
  5. Пройшов РІК Лисового царювання, і звірі влаштували на честь Микити СВЯТО .
  6. Зображуючи звірів у казці «Фарбований Лис », письменник-казкар І.Я. ФРАНКО мав на увазі ЛЮДЕЙ.

Додаток 3.

«Картка-заготовка рис характеру (для наклеювання на листочки)

хитрий-прехитрий
спритний злодій
сміливий
товариський (остерігав товаришів на ловах від небезпеки)
вправний мисливець
гордий (зарозумілий)
самовпевнений
швидкий
хвастливий
винахідливий
терплячий
дотримує слова
боягузливий
спостережливий
кмітливий
лукавий
несправедливий
корисливий
егоїстичний
необачний
необережний

 

 Додаток 4.

«Опорна картка для роботи вдома»

«Риси характеру Лиса Микити»

 

Позитивні Негативні
сміливий хитрий-прехитрий
товариський

(остерігав товаришів на

 ловах від небезпеки)

спритний злодій

 

вправний мисливець, гордий (зарозумілий)
швидкий самовпевнений
винахідливий хвастливий
терплячий боягузливий
дотримує слова лукавий
спостережливий корисливий
кмітливий несправедливий
  егоїстичний
  необачний
  необережний
   

 

–          Не лізь туди, куди твоя голова не лізе

–          Не микайся, Грицю, на дурницю, бо дурниця боком вилізе

–          Не давай сам на себе кия

–          Знай, коза, своє стійло

–          В чужий черевик ноги не сунь

–          У страху очі великі

–          Лякана ворона і куща боїться

–          За дурною головою і ногам нема спокою

–          Не за те вовка бито, що він сірий, а за те, що овечку з’їв

–          Слова ласкаві, а думки лукаві

 

Домашнє завдання:

–          Виписати прислів’я та приказки, які характеризують лиса Микиту (із даної картки);

–          Вирізати і вклеїти таблицю в зошит. Користуючись даною таблицею, підготувати характеристику Лису (усну зв’язну розповідь);

–    * Придумати свій кінець казки.

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Гарний урок-характеристика образу Лиса Микити. Дякую автору за публікацію. Добре що ви продумали поєднання завдань,їх плавний перехід. Хоча момент коли діти презентують свої малюнки та скульптури ( рольова гра “У картинній галереї”), можливо, треба було провести вже після характеристики Лиса, а потім, як підсумок характеристики образу Микити , можна було б скласти сенкан. Але це суто моє бачення і кожен вчитель, знаючи своїх учнів та тонкощі роботи з ними підлаштовує урок так, як того вимагають певні особливості. Бажаю успіхів автору конспекту уроку!

  2. Дуже сподобався урок, майстерно підготовлений учителькою. Цікаві та результативні види робіт сприяють досягненню поставлених цілей. Ефективність роботи підкреслюється різними видами тестів, використанням карток, малюнків. Добре,що є додатки до уроку.

  3. Учительці вдалося створити робочу атмосферу на уроці.Сприяли цьому різноманітні форми роботи.Це і рольова гра,і робота з пластиліном,і клоуз-тести.Корисні додатки і з відповідями.Відмінна робота і конспект.Дякую,творчого натхнення та успіхів!