mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 2-го класу на тему: Поняття про речення. Основні ознаки речення

Автор: вчитель початкових класів Морозова Вікторія Петрівна

Розробка даного уроку з української мови сприяє активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, узагальненню, поглибленню та систематизації їх знань про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку. Учні практично визначають речення в усному мовленні, тексті та розвивають вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення. Присутній міжпредметний зв’язок із природознавством.


 

Мета:

  • формувати поняття про речення як одиницю мовлення , що виражає закінчену думку;
  • вчити визначати речення в усному мовленні, тексті та розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення;
  • закріплювати раніше здобуті знання з мови;
  • розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, навички каліграфічного письма;
  • збагачувати словниковий запас учнів;
  • виховувати старанність, дисциплінованість, викликати бажання учнів добре вчитися;
  • виховувати доброзичливе ставлення до птахів узимку.

Обладнання:

  • підручники та робочі зошити;
  • індивідуальні картки для опитування;
  • таблиця «Речення»;
  • таблиця «Будова тексту»;
  • демонстраційні картинки до малюнкового диктанту;
  • сюжетна ілюстрація «Допомога пернатим друзям взимку»;
  • казковий герой Незнайка;
  • розфарбовки-подарунки;
  • знак «Проблемна ситуація»;
  • таблички назв зупинок;
  • ілюстрація «Фізкультхвилинка».

Тип уроку: комбінований.

Методи та прийоми:

словесні – пояснення, робота з підручником; наочні – таблиці, демонстраційний матеріал; практичні – навчальні та ігрові вправи.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, в парах.

Міжпредметні зв’язки: природознавство.

Хід уроку 

І. Підготовча частина.

1. Організація класу.

Привітання.

Вчитель: Любі діти, до нас сьогодні завітало багато гостей. Привітаймося з ними. Діти: Добрий день нам!

Добрий день Вам!

Добрий день всім!

2. Девіз уроку: «На уроці з мови уважно, плідно працювати,

щоб на всі питання з теми відповіді повні давати».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Хто тут лиха нам накоїв, хто писати не хотів,

Хто не вчився гарно в школі, і Букварик загубив!?

Здогадались хто це був?

Так, Незнайко на урок завітав.

  • Діти, у лісовій школі Незнайкові дали багато різних завдань. Допоможемо їх розв’язати? Будьте уважними.
  1. Зупинка «Індивідуальна».

Робота з картками індивідуального опитування (3 учні).

(завдання для учнів із «високим» рівнем знань)

  1. Зупинка «Текст».

Фронтальне опитування з теми «Текст».

— Що таке текст? (Зв’язані за змістом речення, до яких можна дібрати заголовок).

— З яких частин він складається?(Зачин. Основна частина. Кінцівка)

— Як слід писати кожну частину тексту? (З абзацу).

— З чого складається текст? (З речень.)

— Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)

— А в писемному мовленні? (Розділовими знаками.)

— З чого складається речення? (Зі слів.)

— Як пишуться слова в реченні? (Окремо)

— З якої букви пишеться перше слово в реченні? (З великої).

  1. Зупинка «Зошит»
  • Робота в зошитах. Запис числа, класної роботи.
  • Каліграфічна хвилинка (за зразком у зошитах).

Урок продовжимо без зупинки

з каліграфічної хвилинки.

  • Малюнковий диктант.

(Учні біля дошки та в зошитах записують слова, визначають наголос).

Равлик, парасолька, ґудзики.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, ось ми наблизилися до кордону міста «Речення», де згадаємо все, що вивчили раніше про речення, навчимося складати речення і правильно їх записувати. А допомагати вам буде наш герой Незнайко.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

 1. Зупинка «Коло ідей». Інтерактивний метод.

Колективне дослідження речення як одиниці мовлення.

Таблиця на дошці:

Високо летіли / Високо в небі летіли журавлі.

  • Прочитайте висловлювання на таблиці. Вони починаються з великої букви. А чи є вони реченнями?

(Підвести учнів до висновку, що друге висловлювання є реченням, бо в ньому зрозуміло, про кого розповідається і що саме розповідається).

Очікувані обґрунтування:

  • У першому висловлюванні думка виражена частково, а додаючи слово журавлі та в небі, спостерігаємо, як речення набуває завершеності.
  • Друге висловлювання є реченням, бо воно виражає певну думку і вимовляється з інтонацією завершення.
  • Молодці! Ось ви і розв’язали проблему.

Висновок: Речення виражає закінчену думку.

  • Запишіть, будь ласка, самостійно у зошитах з абзацу речення.

Високо в небі летіли журавлі.

2. Валеопауза для очей.

Очі щоб відпочивали

Дивимось ми вліво – вправо.

Потім блимаємо очима.

І знову ними вправо – вліво.

3. Зупинка «Навчальна».

1. Робота за підручником. Інтонування речень (с. 88, вправа 222)

— Прочитайте виразно текст «ланцюжком». Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.

— Скільки абзаців у цьому тексті? (Один).

— Скільки в ньому речень? (Чотири).

— Яка головна думка даного тексту? (Гарно навчатися в школі).

— Знайдіть та прочитайте друге речення, запис речення на дошці і в зошитах. Звернути увагу на написання слова обов’язок. (Твій обов’язок — добре вчитися.)

2. Словникова робота.

  • Діти, хто такий вчитель? (Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі ).
  • Прочитайте слова в голубій рамочці і запам’ятайте – правильним є вживання у мовленні обидва слова.
  • Запишіть в зошитах ці словникові слова на новому окремому рядочку та підкресліть орфограми. учителька вчителька

 4. Фізкультхвилинка (віршована з рухами – показує дитина вправи)

Хтось там бачу притомився

І на парту повалився,

Треба всім вам дружно встати –

Фізхвилинку розпочати. (Ілюстрація «Фізкультхвилинка»).

5. Зупинка «Друзі птахів».

  • Створення проблемної ситуації (с.88, за вправою 223).
  • Діти, перед нами постає проблема – знову дослідити групи слів.

— Прочитайте кожну групу слів. Зіставте їх.

— Яка з них виражає закінчену думку, а яка — ні?

— Отже, що можна сказати про речення?

  • Ознайомлення з правилом (с. 88) (разом – для кращого запам’ятовування).

Висновок: Речення виражає закінчену думку.

  • Бесіда за сюжетною ілюстрацією «Допомога пернатим друзям взимку».

— Як ви гадаєте, чи легко пережити пташкам зиму, пригадайте про що ми говорили на уроці природознавства?

  • Чого бояться пташки взимку голоду чи холоду? (Голоду)

— Як ми можемо допомогти пернатим друзям? (Виготовлення годівничок та підгодовування пташок).

(Додатково за наявністю часу)

*Запис у зошитах речення про допомогу пташкам.

6. Зупинка «Зробіть для себе відкриття» (за вправою 224).

— Прочитайте речення. Виділяйте паузою кожну закінчену думку.

— Скільки речень у тексті? (Чотири речення).

  • Знайдіть речення, у яких закінчену думку виражено одним словом. ( Вечоріє. Тиша.)

— Запишіть ці речення в зошитах. ( Вечоріє. Тиша.)

— Поспілкуйтеся в парах, перевірте чи всі однаково і правильно виписали зазначені речення.

  • Поділіть письмово для переносу слово вечоріє.
  • Яке відкриття ви зробили для себе?

Висновок: У реченні може бути кілька слів, але бувають речення, які складаються з одного слова і можуть виражати закінчену думку.

V. Підсумок уроку.

1. «Вузлик напамять»

Як називається місто, до якого ми сьогодні подорожували? (Речення).

—  Що нового ви дізнались на уроці? (Що речення можуть складатися з одного слова).

— З чого складаються речення? (Зі слів).

— Що є головною ознакою речення? (Речення виражає закінчену думку).

2. Рефлексія «Незакінчене речення».

— Діти, ви виконали всі завдання. Незнайко задоволений вашою роботою.

— Найбільше на уроці мені сподобалося….

— На уроці я дізнався…..

— Тепер я обов’язково….

3. Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.

VІ. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

* Вправа 225 (1, 2 завдання — усно, 3 завдання — письмово); вивчити правило (с. 88).

** Додатково: зробити звуковий аналіз слів (які поділите для переносу).

Наш Незнайко зрозумів, що знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього.

На згадку про зустріч із вами дарує свій портрет-розфарбовку.

(Лідер класу – допомагає вчителеві роздати ці подаруночки)

— Урок закінчено, дякую всім за роботу на уроці.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Доброго вечора, підскажіть ,будь ласка, до якого автора підручника цей конспект?

  2. Відбір навчальних завдань був диференційований за характером пізнавальної діяльності (репродуктивний, реконструктивний, творчий), здійснювався оптимально з огляду на специфіку навчально-предметного змісту та його психологічного навантаження. Учитель використала евристичну бесіду, різні конкурси.Весь матеріал уроку був доступним для сприйняття учнями.

  3. Сподобалось як вчитель організовує навчальні зупинки. Висновки майже після кожного завдання є дієвими, адже учні зможуть виділити головне з уроку під час вправи “Вузлики напам*ять”. Дбаючи про здоров*я учнів , педагог застосовує фізхвилинку та валеопаузу для очей.

  4. Конспект уроку відповідає темі та меті уроку. Учитель глибоко, логічно продумала перевірку знань про речення, поєднавши фронтальну та індивідуальну роботу. На мою думку, урок зацікавить дітей до роботи, так як завдання подаються в ігровій формі. Важливо, що після кожного виду роботи підводиться підсумок.

  5. Прекрасний,сучасний, інтерактивний урок. Впевнена на такому уроці діти є активними співавторами уроку. Методи навчання доступні, результативні,скоординовані діти швидко їх засвоюють.

  6. Вчитель використав багато форм роботи, виконав поставлені завдання. При цьому звернув увагу і на здоров”язберігаючий фактор – це і валеопауза і фізкультхвилинка.

  7. Створення проблемної ситуації переслідує різні дидактичні цілі, але головною є збудження пізнавального інтересу та активізація пізнавальної діяльності учнів. Гадаю, що Вам це вдалося. Мета уроку була досягнута. Дякую за матеріал!