mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для 2-го класу на тему: Поняття про речення. Основні ознаки речення

Автор: вчитель початкових класів Морозова Вікторія Петрівна

Розробка даного уроку з української мови сприяє активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, узагальненню, поглибленню та систематизації їх знань про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку. Учні практично визначають речення в усному мовленні, тексті та розвивають вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення. Присутній міжпредметний зв’язок із природознавством.


 

Мета:

  • формувати поняття про речення як одиницю мовлення , що виражає закінчену думку;
  • вчити визначати речення в усному мовленні, тексті та розвивати вміння розрізняти на слух завершене і незавершене речення;
  • закріплювати раніше здобуті знання з мови;
  • розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, навички каліграфічного письма;
  • збагачувати словниковий запас учнів;
  • виховувати старанність, дисциплінованість, викликати бажання учнів добре вчитися;
  • виховувати доброзичливе ставлення до птахів узимку.

Обладнання:

  • підручники та робочі зошити;
  • індивідуальні картки для опитування;
  • таблиця «Речення»;
  • таблиця «Будова тексту»;
  • демонстраційні картинки до малюнкового диктанту;
  • сюжетна ілюстрація «Допомога пернатим друзям взимку»;
  • казковий герой Незнайка;
  • розфарбовки-подарунки;
  • знак «Проблемна ситуація»;
  • таблички назв зупинок;
  • ілюстрація «Фізкультхвилинка».

Тип уроку: комбінований.

Методи та прийоми:

словесні – пояснення, робота з підручником; наочні – таблиці, демонстраційний матеріал; практичні – навчальні та ігрові вправи.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, в парах.

Міжпредметні зв’язки: природознавство.

Хід уроку 

І. Підготовча частина.

1. Організація класу.

Привітання.

Вчитель: Любі діти, до нас сьогодні завітало багато гостей. Привітаймося з ними. Діти: Добрий день нам!

Добрий день Вам!

Добрий день всім!

2. Девіз уроку: «На уроці з мови уважно, плідно працювати,

щоб на всі питання з теми відповіді повні давати».

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Хто тут лиха нам накоїв, хто писати не хотів,

Хто не вчився гарно в школі, і Букварик загубив!?

Здогадались хто це був?

Так, Незнайко на урок завітав.

  • Діти, у лісовій школі Незнайкові дали багато різних завдань. Допоможемо їх розв’язати? Будьте уважними.
  1. Зупинка «Індивідуальна».

Робота з картками індивідуального опитування (3 учні).

(завдання для учнів із «високим» рівнем знань)

  1. Зупинка «Текст».

Фронтальне опитування з теми «Текст».

— Що таке текст? (Зв’язані за змістом речення, до яких можна дібрати заголовок).

— З яких частин він складається?(Зачин. Основна частина. Кінцівка)

— Як слід писати кожну частину тексту? (З абзацу).

— З чого складається текст? (З речень.)

— Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)

— А в писемному мовленні? (Розділовими знаками.)

— З чого складається речення? (Зі слів.)

— Як пишуться слова в реченні? (Окремо)

— З якої букви пишеться перше слово в реченні? (З великої).

  1. Зупинка «Зошит»
  • Робота в зошитах. Запис числа, класної роботи.
  • Каліграфічна хвилинка (за зразком у зошитах).

Урок продовжимо без зупинки

з каліграфічної хвилинки.

  • Малюнковий диктант.

(Учні біля дошки та в зошитах записують слова, визначають наголос).

Равлик, парасолька, ґудзики.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, ось ми наблизилися до кордону міста «Речення», де згадаємо все, що вивчили раніше про речення, навчимося складати речення і правильно їх записувати. А допомагати вам буде наш герой Незнайко.

IV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

 1. Зупинка «Коло ідей». Інтерактивний метод.

Колективне дослідження речення як одиниці мовлення.

Таблиця на дошці:

Високо летіли / Високо в небі летіли журавлі.

  • Прочитайте висловлювання на таблиці. Вони починаються з великої букви. А чи є вони реченнями?

(Підвести учнів до висновку, що друге висловлювання є реченням, бо в ньому зрозуміло, про кого розповідається і що саме розповідається).

Очікувані обґрунтування:

  • У першому висловлюванні думка виражена частково, а додаючи слово журавлі та в небі, спостерігаємо, як речення набуває завершеності.
  • Друге висловлювання є реченням, бо воно виражає певну думку і вимовляється з інтонацією завершення.
  • Молодці! Ось ви і розв’язали проблему.

Висновок: Речення виражає закінчену думку.

  • Запишіть, будь ласка, самостійно у зошитах з абзацу речення.

Високо в небі летіли журавлі.

2. Валеопауза для очей.

Очі щоб відпочивали

Дивимось ми вліво – вправо.

Потім блимаємо очима.

І знову ними вправо – вліво.

3. Зупинка «Навчальна».

1. Робота за підручником. Інтонування речень (с. 88, вправа 222)

— Прочитайте виразно текст «ланцюжком». Кінець кожного речення позначайте зниженням голосу і паузою.

— Скільки абзаців у цьому тексті? (Один).

— Скільки в ньому речень? (Чотири).

— Яка головна думка даного тексту? (Гарно навчатися в школі).

— Знайдіть та прочитайте друге речення, запис речення на дошці і в зошитах. Звернути увагу на написання слова обов’язок. (Твій обов’язок — добре вчитися.)

2. Словникова робота.

  • Діти, хто такий вчитель? (Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі ).
  • Прочитайте слова в голубій рамочці і запам’ятайте – правильним є вживання у мовленні обидва слова.
  • Запишіть в зошитах ці словникові слова на новому окремому рядочку та підкресліть орфограми. учителька вчителька

 4. Фізкультхвилинка (віршована з рухами – показує дитина вправи)

Хтось там бачу притомився

І на парту повалився,

Треба всім вам дружно встати –

Фізхвилинку розпочати. (Ілюстрація «Фізкультхвилинка»).

5. Зупинка «Друзі птахів».

  • Створення проблемної ситуації (с.88, за вправою 223).
  • Діти, перед нами постає проблема – знову дослідити групи слів.

— Прочитайте кожну групу слів. Зіставте їх.

— Яка з них виражає закінчену думку, а яка — ні?

— Отже, що можна сказати про речення?

  • Ознайомлення з правилом (с. 88) (разом – для кращого запам’ятовування).

Висновок: Речення виражає закінчену думку.

  • Бесіда за сюжетною ілюстрацією «Допомога пернатим друзям взимку».

— Як ви гадаєте, чи легко пережити пташкам зиму, пригадайте про що ми говорили на уроці природознавства?

  • Чого бояться пташки взимку голоду чи холоду? (Голоду)

— Як ми можемо допомогти пернатим друзям? (Виготовлення годівничок та підгодовування пташок).

(Додатково за наявністю часу)

*Запис у зошитах речення про допомогу пташкам.

6. Зупинка «Зробіть для себе відкриття» (за вправою 224).

— Прочитайте речення. Виділяйте паузою кожну закінчену думку.

— Скільки речень у тексті? (Чотири речення).

  • Знайдіть речення, у яких закінчену думку виражено одним словом. ( Вечоріє. Тиша.)

— Запишіть ці речення в зошитах. ( Вечоріє. Тиша.)

— Поспілкуйтеся в парах, перевірте чи всі однаково і правильно виписали зазначені речення.

  • Поділіть письмово для переносу слово вечоріє.
  • Яке відкриття ви зробили для себе?

Висновок: У реченні може бути кілька слів, але бувають речення, які складаються з одного слова і можуть виражати закінчену думку.

V. Підсумок уроку.

1. «Вузлик напамять»

Як називається місто, до якого ми сьогодні подорожували? (Речення).

—  Що нового ви дізнались на уроці? (Що речення можуть складатися з одного слова).

— З чого складаються речення? (Зі слів).

— Що є головною ознакою речення? (Речення виражає закінчену думку).

2. Рефлексія «Незакінчене речення».

— Діти, ви виконали всі завдання. Незнайко задоволений вашою роботою.

— Найбільше на уроці мені сподобалося….

— На уроці я дізнався…..

— Тепер я обов’язково….

3. Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.

VІ. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

* Вправа 225 (1, 2 завдання — усно, 3 завдання — письмово); вивчити правило (с. 88).

** Додатково: зробити звуковий аналіз слів (які поділите для переносу).

Наш Незнайко зрозумів, що знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього.

На згадку про зустріч із вами дарує свій портрет-розфарбовку.

(Лідер класу – допомагає вчителеві роздати ці подаруночки)

— Урок закінчено, дякую всім за роботу на уроці.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
17

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Створення проблемної ситуації переслідує різні дидактичні цілі, але головною є збудження пізнавального інтересу та активізація пізнавальної діяльності учнів. Гадаю, що Вам це вдалося. Мета уроку була досягнута. Дякую за матеріал!