Конспект уроку з української мови для 4 класу ” Числівник. Підсумковий урок”.
Автор: вчитель початкових класів Штирхунова Ірина Воодимирівна
Методична разробка уроку з української мови для 4 касу “Чисівник. Підсумковий урок.” Допомога вчителю для підведення підсумків вивченої теми “Числівник”, робота з картками, з вивченням нових слів.
Українська мова: Числівник
Тема: Закріплення і узагальнення мовленнєвих умінь, пов’язаних з вживанням числівників.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник, як частину мови; удосконалювати вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі; удосконалювати вміння визначати час за допомогою моделі годинник і записувати час різними способами; розвивати орфографічну пильність, культуру писемного мовлення, виховувати любов до української мови.
Обладнання: годинник, схеми-опори з теми, картки для роботи в парах та самостійної роботи, листки самоперевірки, шкала оцінювання.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційного настрою
Не гаймо часу, поспішаймо,
Урок скоріш розпочинаймо!
- Давайте сьогодні попрацюємо наполегливо, швидко, щоб жодна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
- Хвилина каліграфії.
Чч Чч
- Пропишіть правильно, дотримуючись культури писемного мовлення букву «че».
- Словникова робота.
- Запишіть під диктовку числівники, а потім на комп’ютері ці слова можна буде перевірити (до дошки виходять два учні, які будуть писати слова під диктовку).
Сьомий, п’ятнадцять, четверта, один надять, чотирнадцяте, шістнадцять. шість, одиниця, тисяча, шістсот, третьої, п’ятьох, мільйон.
- Назвіть орфограми в словах;
- Поставте наголос в кожному слові;
- Знайдіть зайве слово, обґрунтуйте відповідь.
- Перевірте слова за комп’ютером.
- Фронтальна робота
- Що ж таке числівник?
- На які дві групи можна поділити числівники?
- Знайдіть в диктанті кількісні числівники.
- Знайдіть порядкові числівники.
- Давайте дані слова з словникового диктанту поставимо в Р.в.
- Яке закінчення мають числівники в Р.В.?
- Проблема! Яке з даних слів буде числівником? Доведіть. Обґрунтуйте відповідь.
три трійка третій потроїти |
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Яка ж тема нашого уроку?
- А прочитайте як правильно звучить тема уроку.
- Які ж завдання уроку?
- Завдання уроку:
- узагальнити і систематизувати знання учнів про числівник, як частину мови;
- удосконалювати вміння правильно вимовляти числівники і грамотно записувати їх на письмі;
- удосконалювати вміння записувати час різними способами;
- розвивати орфографічну пильність, культуру писемного мовлення.
- Мотивація навчальної діяльності
- Де практично ми можемо застосовувати дані знання? (в магазині, на базарі, в банку)
ІV. Узагальнення окремих фактів, подій, явищ
- Робота з підручником
с. 10, вправа 12.
Визначення часу за годинником і записування різними способами.
Н/д: 10 год. 20 хв.
- десята година двадцять хвилин;
- двадцять хвилин на одинадцяту.
17 год. 15 хв.
- п’ятнадцять хвилин на вісімнадцяту;
- чверть на вісімнадцяту.
9 год. 45 хв.
- дев’ята година сорок п’ять хвилин;
- за чверть десята;
- без п’ятнадцяти десять.
- Гра «Котра година»
Клас поділений на дві команди: І варіант і ІІ варіант. Показую час на годиннику. Учні першої команди (І варіант) називають вдень, учні другої команди (ІІ варіант) називають час вночі і ввечері.
Н/д: – дев’ята година ранку;
- двадцять перша година вечора;
- шоста година ранку;
- вісімнадцята вечора;
- Проблема! Як правильно запитати про час?
Яка година? Скільки годин? Котра година? |
- Робота в парах.
В кожної пари картка, на якій записано час. Учні обличчям один до одного називають час різними способами.
8 год. 30 хв. | 11 год.45 хв. | 20 год. 15 хв. | 14 год. 55 хв. | 12 год. 50 хв. |
Перевірка фронтально кожна пара називає.
- Вибірковий диктант. (с.17, вправа 26)
- Виписати числівники. Першого, сорок, багато, безліч, чимало, чотирнадцяти, одинадцять, три.
- Поміняйтесь зошитами, зробіть перевірку.
- Що нового дізнались?
багато, безліч, чимало, кілька, половина – теж числівники, відповідають на питання скільки? і означають загальне невизначене число предметів.
- Фізкультхвилинка.
(на вибір вчителя)
VІ. Повторення і систематизація основних понять.
- Самостійна робота за варіантами
Завдання 1
Запиши числа словами, щоб у першому випадку вони означали кількість, а в другому – порядок при лічбі.
І варіант | ІІ варіант |
1, 5, 9, 30, 74 | 2, 4, 8, 20, 65 |
Завдання 2
Запиши арифметичні вирази словами різними способами.
І варіант | ІІ варіант |
80 – 25 = 55 | 50 + 25 = 76 |
Завдання 3
Знайди зайве число, випиши його.
І варіант | ІІ варіант |
П’ятеро, сорок, подвоїти, сьомий, тисяча, перший, чимало | Троє, багато, восьмий, двійка, п’ятнадцять, четверта, мільйон |
Завдання 4
Випиши словосполучення з числівниками
І варіант | ІІ варіант |
Сердечна зустріч, друга зустріч, порядковий номер, сьомий номер, довгий тиждень, третій тиждень | П’ятий клас, дружний клас, перший день, останній день, пізня осінь, двадцята осінь |
Завдання 5
Запиши час, який показав годинник, різними способами
І варіант | ІІ варіант |
2 год. 45 хв. | 13 год. 30 хв. |
Завдання 6
Пригадай прислів’я, в якому вжиті числівники. Визнач, який числівник у прислів’ї?
Перевірка за листками самоперевірки. Виставлення оцінок за шкалою оцінювання.
два завдання – 4, 5, 6 балів
чотири завдання – 7, 8, 9 балів
шість завдань – 10, 11, 12 балів.
VІІ. Підсумок уроку.
- Що нового дізнались на уроці?
- Які ще слова належать до числівників?
- Чим сподобався урок?
Загадка.
Коли 2 і 2 бувають більше чотирьох? (коли з них складено число 22)
– Які це числівники?
Презентація до уроку
Конспект уроку на належному методичному рівні.Але для дітей-четвертокласників потрібно підбирати цікавіший матеріал,пов”язаний з казками,казковими персонажами,ігровими завданнями.Бо їм буде нудно і нецікаво.Бажаю успіхів! Дякую.