Підсумковий урок з української мови для 7 класу по темі “Прислівник”

Автор: вчитель української мови та літератури Немировська Наталія Вікторівна

вчитель української мови та літератури Немировська Наталія ВікторівнаТЕМА УРОКУ: Мовознавча квест-гра  з теми: «Прислівник»

Мета:

  • повторити вивчене, узагальнити та систематизувати знання семикласників про прислівник як незмінну самостійну частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль;
  • продовжити вдосконалювати орфографічні навички, уміння і навички правильно вживати у мовленні і писати прислівники;
  • розвивати критичне мислення, розумові та творчі здібності дітей;
  • формувати вміння висловлювати й доводити власну думку;
  • виховувати тактовність у поведінці учнів під час роботи в парах і групах;
  • сприяти формуванню моральності й духовної краси дітей.

Форма проведення: мовознавча гра “Квест”

Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.

Обладнання: картки-завдання для квесту, жетони, тлумачний словник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, екран та мультимедійний проектор, комп’ютери, програмне забезпечення KAHOOT!.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: народні вислови з прислівниками;

Культура мовлення і стилістика: використання прислівників як засобу підсилення виразності мовлення.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Привітання. Емоційне налаштування учнів на роботу.

-Доброго дня, діти!

Доброго дня всім, хто любить мріяти, хто любить  грати у футбол та волейбол, хто не може уявити своє життя без подорожей, хто тішиться тим, що народився українцем,  хто знає, що 4 школа найкраща на землі, хто похапцем збирається до школи в надії здобути зернини істини.

Тож до праці!

Девіз нашого уроку  такий:

Думати швидко!

             Виконувати чітко!

             Творчо працювати!

             Каліграфічно писати!

ІІ. Ознайомлення   семикласників із темою, метою і завданнями уроку

1) Оголошення теми і мети уроку

Отже, закінчено вивчення прислівника як частини мови. Завдання на сьогодні – повторити вивчене про прислівник, застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці. Упродовж  останніх уроків ми опрацювали граматичні ознаки прислівника, визначали синтаксичну роль у реченні, особливості творення прислівників, навчилися використовувати їх у мовленні, вивчили орфограму «Правопис прислівників», знаходили й виправляли помилки на вивченні правила. Тому  разом визначимо ціль уроку й колективно сплануємо нашу діяльність. ( Слайд № 2 )

Діти розгортають зошити, записують дату та тему уроку.

  • Сьогодні у нас незвичайний урок – урок мудрості з елементами квест-гри (очікувані результати на дошці). Коротко знайомимося із перлинами мудрості від відомих українців. Ми  узагальнимо та систематизуємо знання з теми “Прислівник”. Я вірю, що  ви  впораєтеся  з поставленими перед вами завданнями.

2) Словникова робота (Слайд № 3)

Що означає КВЕСТ?  Тлумачний  словник дає таку відповідь:.

– Квест (від англ. quest – пошук, пошуки пригод) –  це гра-випробування ерудованості, начитаності та уміння змагатися у команді.

3) Правила мовознавчого квесту ( Слайд №3 )

(коротко прописані на дошці)

  1. Усі учасники квесту діляться на 2 команди.
  2. Усі учасники квесту прийматимуть участь, ледарів не буде.
  3. Наша гра поділяється на три етапи: І- теоретичний; ІІ- практичний; ІІІ- творчий. Кожний етап умовно позначений певною мудрою порадою від відомих українців.
  4. На проходження кожного етапу вам дається по 6 хвилин, тому ви маєте бути активними.
  5. На І етапі (теоретичному) індивідуально ви витягуєте картку, де є завдання і варіанти відповідей Наприкінці відповіді, яку ви дали є напис переходьте до картки…. Якщо всі правильно відповідатимуть, то утвориться перше теоретичне коло з порадою Святослава Вакарчука. Якщо хтось помилиться, то вислів не утвориться.
  6. На ІІ етапі (практичному) ви вже працюєте в парі.
  7. На ІІІ етапі (творчому) ви вже працюватимете в групах. Вам потрібно правильно виконати творче завдання.
  8. Хоча гра є командною, проте кожен набирає свої бали. За кожну правильну відповідь ви отримуєте квест-жетон.
  9. Якщо учасник неправильно відповів, хтось з команди має право дати правильну відповідь і отримати відповідно квест-жетон.

Слово вчителя.

  • Перед вами листки самооцінювання, на яких намальовані «Дерева мудрості». Ми повинні прикрасити ці дерева квест-жетонами ( У кожного учня на парті конверти із завданнями, квест-жетонами з липучками, роздатковий матеріал(додаток №5,6). За кожну правильну відповідь ви за вказівкою вчителя приклеюєте до гілочки совеня (саме такий символ зображений на квест-жетоні). Правила гри зрозумілі? Отож, гру починаємо.

ІІІ. Повторення і систематизація основних теоретичних положень.

1) Теоретичне коло “Мудра павутинка” (Слайд № 5 )

Учні  отримують картки з питаннями  і варіантами відповіді ( Додаток № 1 ); працюють у команді. До зошита записувати лише цифри. Після виконання – перевірка кода. Учні пояснюють по черзі свій вибір.
Картка 1.
Яка частина мови називається прислівником?
А. Самостійна  незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки.
Б. Самостійна частина мови, яка вказує на ознаку предмета.
Картка 2
Яким членом речення найчастіше виступає прислівник?
А. означенням
Б. обставиною
В. підметом
Картка 3
На які питання відповідають прислівники?
А. як? де? коли? звідки?
Б. який? котрий?
В. що роблячи? що зробивши?
Картка 4
До якого розряду належить прислівник “босоніж”?
А. якісно-означальний
Б. способу дії
В. обставинний часу
Картка 5
Укажіть речення, в якому виділене слово прислівник.
А. Догана мудрого більше стоїть, як похвала дурного.
Б. Більше діло роби гуртом.
Картка 6
На які розряди поділяється прислівник?
А. якісні, відносні та присвійні
Б. якісно-означальні, часу, мети, місця, причини
Картка  7
Від яких прислівників утворюється ступінь порівняння?
А. від прислівників способу дії.
Б. від якісно-означальних.
Картка 8
Прислівниками є всі слова рядка:
А. А пліч-о-пліч, опівдні, дехто
Б. збоку, завглибшки, ніколи
Картка 9
Як пишеться прислівник казна//де ?
А. разом
Б. через дефіс
Картка 10
Скільки прислівників в реченні? Щоб часом дарма не блудить, чужого розуму питайся.
А. один
Б. два
Картка 11
Правильно утворено ступінь порівняння прислівника в рядку:
А. найбільш актуальніше
Б. найбільш зручно
Картка 12
Чим відрізняється прислівник від інших самостійних частин мови?
А. змінюється за особами
Б незмінний

Ключ: 1.  7.  11.  9.  12.  6.  5.  4. 8. 10. 3. 11

Або:  1 А   2 Б  3 А  4Б  5 А  6 Б   7 Б   8 Б  9. Б  10 Б  11 Б   12 Б

  • Отже, що нам допоміг зрозуміти І етап уроку? У  першому турі нашого квесту ми пригадали морфологічні ознаки та синтаксичну роль прислівника в реченні;  склали перше теоретичне коло, яке подарувало нам мудру пораду від відомого українського актора Богдана Ступки: “Роби справу чесно, з душею — і твоє до тебе прийде. Треба бути терплячим, але істину золотих слів для нинішнього покоління закривають золоті гори.”(Слайд № 6)

2) Повторення та узагальнення відомостей про розряди прислівників. Прислівникова мозаїка”  (Слайд № 7 )

Робота в парах. Учні отримують таблицю (Додаток №2 ). Завдання: порожні рядки заповнити відповідною інформацією. Взаємоперевірка. Правильні відповіді звіряють з дошкою.

-Молодці! Із завданням справились швидко та правильно, кожен , хто відповів правильно, отримує квест-жетон, а усі учасники гри – ще одну мудру пораду від відомого українського співака Святослава Вакарчука: “Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків. Дивіться на неї, як на землю своїх дітей. І тоді прийдуть зміни…” (Слайд № 9)

 ІV. Формування вмінь і навичок

  • Весела естафета “Синонімічні забавки”

Гра командна: кожен  з учасників команди по черзі заповнює таблицю, добираючи з довідки синонімічний фразеологізм до поданого прислівника.(Додаток №3) Виграє та команда, яка справилася швидше та якісніше. По завершенні – взаємоперевірка. Правильні відповіді на дошці (слайд № 10 ).

Прислівник Фразеологізм
Несподівано
Ніколи
Легко
Давно
дуже уважно
далеко 
як-небудь
невідомо, як буде

Довідка: як собаці муху з’їсти; за царя Гороха; де Макар телят не пасп’яте через десяте; як грім з ясного неба; від букви до букви; вилами по воді писано; коли рак на горі свисне.

Мудра порада від Кузьми Скрябіна: “Міняйте світ до кращого, дбайте про нього, бо ви в ньому живете” (Слайд № 11)

2) Орфографічна хвилинка (Слайд № 12)

Робота індивідуальна. (Додаток №4)

Подані слова записати у відповідну колонку ( разом, окремо та через дефіс), пояснюючи правило.

На..багато, у..сні, з..верху, без..вісти, врешті..решт, по..весняному, по..англійськи, не..як..слід, по..жіночому, по..біч, з..гарячу, на..живо, на..відмінно, так..сяк, з..замолоду, на..славу, по..стонському,до..нині.

Якщо правильно записати слова, то, підкресливши третю літеру від початку кожного прислівника, можна прочитати початок афоризма Григорія Сковороди: “…, навiть найлегше”.

Відповідь:

“Без бажання все важке, навіть найлегше” ( Слайд № 13, 14)

3) Лінгвістична фізкультхвилинка “Відбий атаку” ( робота із картками (Додаток 6)).

Зачитую прислівники, а учні швидко відбивають атаку, підіймаючи синю картку, якщо утворюється ступінь порівняння, і червону, якщо не утворюється. (Слайд № 15)

Влітку, прекрасно, розумно, погано, довіку, щоденно, навесні, гарно, донині, добре, доречно, мало, мудро, щороку, весело, весело. змолоду, сумлінно.

Слово вчителя. Тож, в чому суть другого етапу мовознавчого квесту, що він нам допоміг?

Мудра порада від Катерини Білокур: “Доля випробовує тих, хто надумав дійти якої великої мети. І вона на їх життьовім шляху усякі перешкоди-незгоди підсовує…” (Слайд № 16)

4) Гра  “Знайди зайве” (Слайд №17)

Пояснити свій вибір. Робота в групах: один учень вибирає відповідь, інший – аргументує вибір, спираючись на правило.

  1. Спросоння, навмання, наодинці, по-перше, четверо.
  2. Зненацька, поодинокий, зависокий, недбалий, живий.
  3. Вгорі, наживо, подвоїти, щиро, похапцем.
  4. По-весняному, по-перше, навприсядки, широко,

по  козацькому.

  1. Радісно, заздрісно, щоденно, прекрасно, совісно.
  2. Сам на сам, рік у рік, хоч-не-хоч, раз у раз.

Відповідь:
1.Четверо (числівник). 2. Зненацька (прикметник). 3. Подвоїти (дієслово). 4. По козацькому ( прийменник з іменником). 5.Щоденно (прислівник з двома літерами -н). 6. Хоч-не-хоч (пишеться через два дефіси).

Мудра порада від Івана Франка: “Добру науку приймай, хоч її від простого чуєш; злої ж на ум не бери, хоч би й святий говорив…” (Слайд №  18)

5) Творча студія “Рекламний ролик” (Слайд №19)

Кожній команді  пропонується створити “рекламний ролик” на будь-яку тему, використовуючи чим більше прислівників. Представник кожної групи прокручує “ролик”, а інші учні уважно слухають і на кожен прислівник підіймають картку. Ролик, який набере найбільше карток, буде ухвалений.

І команда  Реклама цікавого україномовного фільма (Наприклад, “Іван Сила”)

ІІ команда Реклама  відкриття розважального центру для дітей ( Наприклад, “Холідей”)

Мудра порада від Ліни Костенко: “Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом.” (Слайд № 20)

V. Підведення підсумків уроку

Робота на комп’ютері (індивідуальна).  Онлайн-тестування з теми “Прислівник” на основі платформи KAHOOT! (Додаток Слайд № 22)

Посилання https://play.kahoot.it

Учні виконують 12 тестових завдань, на виконання кожного питання відводиться 30 секунд. Бали отримують не тільки за правильну відповідь, а й за спритність та кмітливість. Питання висвітлюються на екрані, одночасно можна спостерігати учителю, хто як справляється.

  • Що ви думаєте про урок?
  • Що було для вас важливим?
  • Чого ви навчилися?
  • Що вам сподобалося?
  • Що не вдалося з’ясувати?
  • Які поради від відомих українців вам знадобляться в житті?

Учні аналізують свої досягнення у процесі роботи, розглядають всі три кола квесту,  підраховують квест-жетони і виставляють оцінки.

VІ. Студія “Домашні витребеньки”

Інструкція до виконання вправ:
1) Завдання на високий та достатній рівень.

Виконайте тести
http://natalianemirovska.blogspot.com

2) Завдання на достатній рівень.

Виконайте вправи http://LearningApps.org/
Зробіть знімок (скріншот) виконаної вправи.
Надішліть на електронну скриньку: [email protected]

Презентація до уроку

Додатки

Відкритий урок з української мови. Мовознавча квест-гра.
Підсумковий урок з теми “Прислівник” 7 клас

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

31 коментар

  1. Переглядаю повторно Ваш конспект уроку і знову захоплююсь творчістю і натхненням.Я помітила,що Ви неймовірно старанна і неординарна,бо Ваші матеріали є і на інших сайтах learningapps.org и т.д. Дякую за все.

  2. Урок побудований на основі сучасних технологій.Це дає змогу більше зробити на уроці,а отже і засвоїти навчальний матеріал.Сподобалися додатки до уроку,які можна використати при вивченні морфології.Дякую

  3. Надзвичайно цікавий сучасний урок мови. Таким конспектом приємно користуватися, бо наявні абсолютно всі матеріали, мають пошукове , творче спрямування. Думаю, діти були на уроці надзвичайно активні та задоволені.

  4. Наталіє Вікторівно, дякую за надану Вами можливість побачити не лише конспект та презентацію, а й сам урок. Ви – справжній майстер, у якого є чому повчитися. Сподобалося все: форма проведення, емоційне налаштування учнів на роботу, підібрані завдання, онлайн-тестування на основі платформи KAHOOT! Ви добре володієте сучасними комп’ютерними технологіями, що в наш час дуже актуально. Ваші учні з великим задоволенням працювали під час уроку, помітно, що вони звикли виконувати різнопланові завдання. Ще раз особливе спасибі за відео.

  5. Чудовий урок. Насичений, сучасний, цікавий, інтерактивний. Видно, що вчитель “горить”, а така любов до свого предмета свідчить і про високий рівень знань, і про любов до учнів. Учні не залишаться байдужими ніколи! Дякую Вам, пані Наталіє)))

  6. Прекрасний урок. Мені дуже сподобався. Гадаю, що деякі його елементи я використаю і на своєму уроці. Щиро вдячна Наталії Вікторівні за такі творчі доробки!!! Міцного вам здоров”я і кмітливих розумних учнів.

  7. Наталіє Вікторівно! Дійсно, конспект уроку Ваш дуже докладний, за таким уроком легко провести аналогічний, навіть без відео можна уявити й відчути все, що на ньому відбувається. Я звикла саме до таких уроків, у мене батьки теж педагоги, тому я вчилася на їхньому досвіді, тепер переймаю досвід талановитих колег тут. Дякую! У Вас є чому повчитися!!!

  8. Шановна Наталіє Вікторівно, дякую за прекрасний майстер-клас. Як на мене, Ви- професіонал. Різноманітність, насиченість, чудова композиція уроку. Мистецького горіння !

  9. Хороший урок. Продумана бесіда, яка б сприяла мотивації навчальної діяльності. Учнів підведено до визначення теми та завдань уроку. Ефективне використання дидактичного матеріалу під час пояснення нового матеріалу.

  10. Шановна Наталія Вікторівна, я в захваті від Вашого уроку. Такий урок важко підготувати, складно провести, а викласти для обговорення ! – найтрудніше. Тому, вдячна за таку можливість самовдосконалення. У Вас дуже висока планка, як для себе, так і до учнів. Видно, що діти звикли до таких завдань, вміють швидко реагувати і концентрувати увагу, а в той же час урок для них – новий. Вдячна за пояснення прийому “квест”. Тому тільки побажання натхнення, задоволення від своєї праці і праці дітей. Ви – молодець! З повагою.

  11. Урок методично побудований грамотно.Правильно і доцільно вживає вчитель інтерактивні методи і технології навчання.Кожен учитель -це майстер на уроці , майстер власної творчої майстерні.Нестандартний початок уроку, цікавий підбір матеріалу до уроку.Доцільний ігровий матеріал, гарна презентація. Учитель достатньо вдало володіє уроком,іншими словами, учитель -справжній майстер.Вдячна Вам за це! Багато візьму собі до уваги .

  12. Переглянула всі викладені матеріали. Сподобалось усе: методичний підхід до сценарію уроку, навантаження учнів, яке запропонував вчитель, форма проведення уроку, кількість матеріалу, який був опрацьований учнями. Прискипливо дивилась, чи не відрепетирований урок. Ні! Цього не відчула! Чому на це звернула увагу? Попередній коментар. Ніякої метушні на уроці не побачила. Дійсно, діти як діти. А вчитель – добрий керівник усім процесом. Не тільки з учнями, а й з технікою працював. Побачила комфортність психологічну на уроці. Різновид робіт спрацював на це. Скільки встигнуто на уроці! Навіть час перебрали. А ще урок гарний своєю насиченістю. Підкреслюю це особливо. І взагалі, Ваш урок, Наталіє Вікторівно, гарний.

  13. Дуже напружений урок. Емоційний фон уроку мені не сподобався, діти сковані, вчитель багато пояснює, повторюється. На мою думку, урок має бути простішим і веселішим. Дуже багато метушні. Вправи і завдання можуть бути. Розробка уроку гарна, схеми, картки. Дякую.

    1. Пані Марино, діти як діти: колись напружені, колись і говіркі. Ваша критика мені не до вподоби. Скажу Вам щиро урок писала для своїх учнів, і зовсім не поділяю вашої думки. Багато метушні? А покажіть ви майстер-клас, і ми зможемо вас гідно оцінити. Як для вас: учні не відібрані- урок звичайний. І дітям, між іншим, урок сподобався.

  14. Чудовий сучасний урок у вигляді гри! Уміло використано індивідуальну, парну та групову роботу. Активність дітей на уроці говорить про те, що вони чудово володіють вивченим матеріалом, їм цікаво це робити. Дякую! Пані Наталю, заходила до Вас у гості на “Мовознавчу світлицю”. Цікавий сайт! Сподобалась сторінка “Поезії”. Успіхів Вам і творчих злетів! У Вас є чому повчитися!

  15. Просто супер!!! Пророблена дуже велика робота.Щиро вдячна Наталії Вікторівні за урок. Були використані різні види ігрової діяльності.Захоплююча робота в групах,де присутній елемент змагання.Цікавий момент з використанням сервісу Kahoot.Думаю,що учням на такому уроці було цікаво.

  16. Розробка уроку є дуже цікавою. Оригінальністю є використання ігрових прийомів для мотивації учнів до навчання. Цікавими є завдання для учнів та використання нестандартних завдань.

  17. Мені дуже подобається сервіс Kahoot! Але в основному зустрічаю його використання на уроках англійської. А Наталія Вікторівна використала для вивчення рідної мови! Супер! Вашим учням пощастило вивчати українську мову так цікаво!

      1. Дякую. Можу також дати посилання і на тести, і на Кахот. Це мій відкритий урок. Якщо можна так зробити – не відмовлюсь. Ще раз дякую, пані Ліліє)