mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови для учнів 6 класу. Числівники кількісні та поряткові.

Автор: Вчитель української мови та літератури Сокіл Алла Вікторівна

Screenshot_9поданий матеріал допоможе учням 6-го класу краще поглибити й систематизувати знання учнів про числівник як частину мови та вміння розрізняти кількісні та порядкові числівники , пояснити відмінність між числівниками простими і складеними; розвивати логічне мислення, уміння працювати з роздатковим матеріалом , виділяти головне , зв’язно висловлювати власну думку; виховувати любов до рідної мови , зацікавленість скарбами народної мудрості.


 

Дата                                                                                      6 клас

Тема: Числівники кількісні і порядкові .Числівники прості і складені.

Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про числівник як частину мови та вміння розрізняти кількісні та порядкові числівники , пояснити відмінність між числівниками простими і складеними; розвивати логічне мислення, уміння працювати з роздатковим матеріалом , виділяти головне , зв’язно висловлювати власну думку; виховувати любов до рідної мови , зацікавленість скарбами народної мудрості.

Тип уроку: комбінований.

 Обладнання: таблиця «Числівник як частина мови», схеми, роздатковий      матеріал, ребуси, аудіозапис пісні «Двічі два чотири» , індивідуальні картки, підручник , картка самооцінки на уроці

«Буду я навчатись мови золотої…»

А. Малишко

 ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Вступне слово вчителя.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Лінгвістичне доміно

За початком речення підібрати на дошці продовження . Таки чином скласти вираз.

– Яку частину мови називають числівником?

– Яке лексичне значення числівника?

– Назвіть морфологічні ознаки числівника?

– Яка синтаксична роль числівника?

– На які групи він поділяється?

– Які особливості мають числівники при визначенні роду, числа й відмінка?

Складіть речення із використанням числівника.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Музичний супровід .Звучить пісня про числівник. На уроці співають діти.

Щоб числівник знати,

Треба рахувати і цю пісню

З нами треба заспівати.

Пісня про числівник «Двічі – два – чотири».

«Двічі – два – чотири». «Двічі – два – чотири».

Якщо не збагнув це то повіриш.

А щоб мову знати, треба рахувати.

І цю пісню з нами заспівати.

Приспів.

Двічі два – чотири .Двічі два – чотири

Хоч співай , не співай,

А числівник знай.

Двічі два – чотири .Двічі два – чотири

Мову знай, поважай,

Пісню цю співай.

VІ. Оголошення теми і мети уроку.

Тему уроку  повідомляє вчитель ,мету уроку визначають діти (складаючи букет квітів ).Учні самі роблять висновок над чим будуть працювати на уроці.

VІІ. Сприйняття навчального матеріалу.

  1. Пояснення нового матеріалу.
  2. Робота з незакінченою таблицею таблицею «Числівник як самостійна частина мови», учні читають правила і доповнюють таблицю.

Для закріплення учні працюють з підручником.

Screenshot_10

  1. Робота з підручником.

Опрацювання ст.227-228.

  1. Виконання вправи 486.(виписати числівники)

Чотири – кіл., Н.в., скільки?

Третя – котра? порядковий ,ж.р., однина,Н.в.,

Тринадцять – кіл., Н.в.,

Чотирнадцять – кіл., Н,в.,

Третього – поряд., ч.р., одн.,

  1. Робота з текстом .

За сигналом учителя учні розрахувались «на перший, другий», таким чином  поділились на дві групи.

«Перший»- виписати з тексту числівники. Пояснити їх будову.

«Другий»- виписати ускладнене речення вставним словом. Визначити, яку синтаксичну роль виконує числівник у реченні. Виконати морфологічний розбір числівника.

Колись в українців було звичаєве правило, що зобов’я­зувало кожного знати свій рід до сьомого коліна. Перше коліно — я; друге — батько й мати; в третьому — два дідусі і дві бабусі; в четвертому — чотири прадіди й чотири пра­бабусі; в п’ятому — вісім прапрадідів і вісім прапрабабусь; у шостому — шістнадцять пращурів, шістнадцять пращурок; у сьомому коліні ми нараховуєм тридцять два пращури і стільки ж пращурок. Отже, на дереві твого роду тридцять дві гілки материнських і тридцять дві — батьківських. Разом — шістдесят чотири. Це число в міфології знаменує Всесвіт.

6.Використавши метод «Прес», довести чому ці слова – числівники.

  • Я думаю…
  • Тому що…
  • Наприклад…
  • Отже…

VІІІ. Закріплення нових знань.

Гра  «Народ  скаже  як зав’яже ». Добери числівник.

Учні читають  приказки та прислів’я , де пропущені  числівники , їм потрібно

самостійно підібрати числівник та пояснити їхню будову, визначити розряд.

Дощ у жнива, як ———— колесо до воза.

——–день блисне, а —— кисне. ——- літо краще, як ——- зим.

Біда біду перебуде – ——– мине,——— буде.

Брехень——–, а правда——-.

В ліс їдуть, а на ————–сокиру беруть.

Вип’є і з’їсть за ———– дурних і за себе, ——-.

Від великого до смішного — ———— крок.

Він уже ———- літ на ———- дудці грає.

Влітку ———–тиждень рік годує.

Всі за ———- і ——— за всіх.

Дощ у жнива, як ———— колесо до воза.

Один день блисне, а сім кисне. Одне літо краще, як сто  зим.

Біда біду перебуде — одна мине, десять буде.

Брехень багато, а правда одна.

В ліс їдуть, а на трьох одну сокиру беруть.

Вип’є і з’їсть за трьох дурних і за себе, четвертого.

Від великого до смішного — один крок.

Він уже сім літ на одній дудці грає.

Влітку один тиждень рік годує.

Всі за одного і один за всіх.

  1. Граматичний «Дубль –диктант».

До поданих числівників підібрати відповідники. Визнасити розряд , відмінок  та пояснити числівники за будовою. З одним числівником скласти речення .

Шестеро –                      семеро

П’ятьома –                      шістьома

Двадцятьох –                  тридцятьох

Шістдесяти семи –         вісімдесяти семи

На семи четвертих –      на вісьми шостих.

  1. Фізкультхвилинка.

Називаю числівники – руки вгору, іншу частину мови – вперед.

Троє, четвертий, шість, другорядний, двоїтися, два, чотири, подвоїти, восьмеро, четвертувати.

  1. Робота в парах.

Діти швидко беруться за руки ,так утворюють пари. Працюють з роздатковим матеріалом.

Завдання: утворити за поданим зразком власне кількісні , збірні, дробові і порядкові числівники.

Зразок: 2- два – двох –одна друга – другий.

4 , 6 , 8, 14 , 30.

ІХ. Узагальнення і систематизація вивченого.

  1. Творча робота.

Скласти і записати речення із числівниками двадцять перший, два.

Двадцять першого лютого ми святкуємо День рідної мови.

  1. Відгадування загадок.

Дванадцять братів один за другим ходить ,

Один від другого не відстає.

(місяці)

Одна коняка тягне двадцять бричок.

(поїзд)

Шість ніг , дві голови , один хвіст,

чотири ока, двоє носів.

(вершник на коні).

  1. Гра « Хто швидше » Мовознавча задача.

Утворіть числівники : п,ять + сто, шість + десять, вісім +сто, сто +чотири, три + десять, тисяча + шістдесят.

  1. Підсумок уроку.

Опитування – інтерв’ю.

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Чи виникали труднощі під час уроку?
  • Чи досягли ми поставленої мети уроку?
  • Чи будемо навчатись мови золотої?

Заповнення картки на уроці (учні виставляють оцінку).

Картка самооцінки роботи на уроці
Дата______                                  Прізвище

п/п Як я працював на уроці Коментар учня Оцінка
І Я повторив раніше вивчений матеріал    
2 Я висловлював нові ідеї    
3 Я плідно працював у парі, виконував письмові вправи    
4 Зможу скласти узагальнюючу розпо­відь із наведенням прикладів    
5 Настрій на уроці, мої очікування    

Х. Домашнє завдання.

1.Підібрати загадки та вірші про числівник. Скласти дерево свого роду.

  1. Опрацювати теоретичний матеріал .
  2. Виконати вправу 495.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Як завжди чудовий конспект і презентація. Ретельно підібрані та продумані завдання, змістовні та цікаві. Особливістю є те , що учителька практикує картки самооцінювання. Це вчить дітей аналізувати свою роботу, робити висновки.

  2. Хороший, змістовий урок. Учитель вдало використовує на уроці прийоми інтерактивної та ігрової технологій. Це сприятиме мотивації навчання. Сподовалася гра «Народ скаже як зав’яже». Натхнення Вам!

  3. У темі уроку допущена граматична помилка -порядкові,а не поряткові,мабуть,це випадково.Щодо конспекту уроку.Він містить сучасні організаційні форми і методи.Хороший виховний матеріал,який спонукає школярів до знань свого родоводу.Презентація складена поетапно Хороша робота.Дякую