Конспект уроку з української мови на тему: ” Незмінювані іменники”.
Автор: вчитель української мови та літератури Федорович Надія Сергіівна
Поглибити знання учнів про незмінювані іменники, формувати вміння знаходити незмінювані іменники в тексті, вживати їх у власному мовленні, розвивати критичне мислення, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати повагу до рідного слова.
Тема уроку : Незмінювані іменники
Мета уроку : поглибити знання учнів про незмінювані іменники;
формувати вміння знаходити незмінювані іменники в те-
ксті ,вживати їх у власному мовленні ,розвивати критич-
не мислення, збагачувати словниковий запас учнів;
виховувати повагу до рідного слова.
Обладнання : підручник О. Глазової “Рідна мова”, словники,ноутбук,
телевізор,картки.
Тип уроку : комбінований урок
Хід уроку
1.Евокація
Експресопитування кожен учень говорить по одному реченню про
іменник .
Гра “Відгадай відміну”
Визначити відміну іменників, показати відповідну сигнальну картку.
Вівця, сіль, ярмарок, телятко, миска, рушник, кінь, шерсть, лоша, яблуко, мед, листоноша, курча, груша, віск, сметана.
Робота біля дошки
Визначити у реченні іменники та провідміняти їх за відмінками.
Свистять, шумлять, гудуть машини уздовж бетонного шосе.
Н.в. машини шосе
Р.в. машин шосе
Д.в. машинам шосе
З.в. машини шосе
О.в. машинами шосе
М.в. у машинах шосе
Кл.в. машини шосе
- Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
- Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.
Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу (с.166).
Робота в парах
Взаємоопитування теоретичного матеріалу (с.166).
- Виконання вправ на застосування і закріплення знань,
формування вмінь і навичок .
Поставити подані слова у формі давального відмінка.
Олег Коваленко, Вікторія Коваленко,
Юлія Васильченко, Степан Васильченко,
Іван Олійник, Олена Олійник.
-Диктант із коментуванням.
З яких творів ці рядки ?
Визначити в реченнях незмінювані іменники, їх рід, число, відмінок. Значення незнайомих слів з’ясуйте за словником.
- Давайте проведемо під свинарником метро,- запропонував Ява.
- Раптом із темряви почувся пронизливий крик какаду Сільвера.
- Дивись, Нільсоне, ця леді почепила собі на шию бридке боа.
Програмований диктант
Визначте і запишіть код – рід незмінюваних іменників – абревіатур.
(1-чоловічий рід, 2-жіночий рід , 3-середній рід)
ПТУ, ООН, ТЮГ, ДАІ, НЛО, СБУ, СНІД.
Складіть з двома складноскороченими словами на ваш вибір речення (усно ).
Творча робота з використанням асоціативної схеми.
Доповніть цю схему власними незмінюваними іменниками.
Складіть речення, усний твір або римовані рядки за ключовими словами .
5.Рефлексія.
Кросвордний акродиктант.
- Звертання до жінки в Німеччині.
- Розмова журналіста з цікавими людьми.
- Майстерня з пошиття одягу.
- Акробатичний стрибок з перевертанням тіла в повітрі через голову.
- Артист, який веде концертно-естрадну програму.
- Салат ( традиційно новорічний ).
Відповіді
- Фіаско.
- Інтерв’ ю.
- Ательє.
- Сальто.
- Конферансьє.
- Олів’ є.
Зверніть увагу на правопис іншомовних слів, визначте рід цих іменників. З’ясуйте значення слова фіаско.
Підсумок уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”.
Домашнє завдання
- Теоретичний матеріал на сторінці 166.
- Скласти твір-мініатюру на тему : “У кафе”, вживаючи незмінювані іменники.
Дуже добре, що вчитель змінює одну форму роботи на іншу, адже це дає можливість краще активізувати роботу класу. Мені сподобалась незвичайна рефлексія. Гарне домашнє завдання для учнів. Дякую.
Непоганий, цікавий урок з різними видами завдань. Проте завдання під номером 5, а саме “Рефлексія” дещо здивувало, адже автор допустився помилки : звертання до жінки у Німеччині – Фіаско 🙁 До заміжніх жінок звертаються Die Frau -укр. фрау, до не заміжніх. Фіаско – це традиційний для Італії тип обплітання сіном пляшки. Звідси в переносному значенні – поразка.
Вчитель дібрав сучасні форми роботи, які спонукають дитину до творчого мислення, але мотивація фактично відсутня.В обладнаннях вказано ноутбук і телевізор. А на яких етапах уроку вони використовуються не вказано.
Урок цікавий тим, що вчителька підібрала дієві та результативні форми роботи. Але слід звернути увагу на етап мотивації , він не розкритий, а також є недоречності у кросворді.
На мою думку, урок трішки недопрацьований. Не вистачає інформації щодо етапу мотивації. На етапі нового матеріалу незрозуміло як ви перевіряєте, чи зрозуміли учні новий матеріал, адже пропонуєте їм самостійно переглянути підручник і взаємоперевірку-як це відбувається? У кросворді на етапі рефлексії, мабуть, у пункті 1 ви мали на увазі слово “фрау”. У цілому ж урок насичений сучасними вправами, які мають бути цікавими для учнів і спонукатимуть їх до роботи.