Конспект уроку з української мови (навчання грамоти) на тему: “Буква щ, позначення нею звукосполучення [шч]”
Автор: вчитель початкових класів Кочеткова Лілія Валеріївна
Даний урок розроблений для учнів 1 класу з навчання грамоти (письма) в букварний період. Метою даного уроку є: вчити правильно вимовляти звукосполучення [шч] і позначати його буквою «щ»; удосконалювати навички звукобуквеного аналізу слова; розвивати зв’язне мовлення школярів, вміння відновлювати деформований текст, користуватися орфографічнимсловником; виховувати любов і повагу до української поезії, до її авторів, бажання бачити прекрасне у звичайному.
ТЕМА: Буква щ, позначення нею звукосполучення [шч]
МЕТА: вчити правильно вимовляти звукосполучення [шч] і позначати його буквою «щ»; удосконалювати навички звукобуквеного аналізу слова. Розвивати зв’язне мов-лення школярів, вміння відновлювати деформований текст, користуватися орфогра-фічнимсловником. Виховувати любов і повагу до української поезії, до її авторів, ба-жання бачити прекрасне у звичайному.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці, смайлики.
ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Приготуйтеся швиденько,
станьте біля парт рівненько.
Ми урок розпочинаєм,
багато нового пізнаєм.
ІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Загадковий диктант
– Запишіть слова – відгадки. (Один учень біля дошки).
Хто завжди правду каже?
Який є, таким покаже,
і без слів про все розкаже. (дзеркало).
До водиці звідусюди
йдуть стрімким потоком люди, –
всім їм сили додало
чудодійне…(джерело).
Квітка, назва якої скликає вас на урок. (Дзвінок)
Його не видати, а голос чувати. (Дзвін)
Не мотор, а гуде, не пілот, а летить, не гадюка, а жалить. (Бджола)
Летить дід – сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль)
І варіант: поділіть на склади слова з буквосполученням дж.
ІІ варіант: поділіть на склади слова з буквосполученням дз.
– Яких слів не можна переносити? Чому?
2. Каліграфічна вправа
Сьогодні панночка Каліграфія пропонує вам повторити написання букви Щщ та буквосполучень з нею.
Щ щ ощ ща щу щі
– Пригадайте, які звуки позначає буква «ща». Доберіть слова з цими
буквосполученнями. З одним зі слів складіть і запишіть речення.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Слухання скоромовки
Щиглі в кущах пищали,
щоранку сповіщали:
«В кущах вітрище свище,
гуляє морозище».
– Які звуки звучали найчастіше? А якою літерою на письмі ви позначите ці звуки?
Отже, на уроці ми будемо вчитися правильно вимовляти звукосполучення [шч] та поз-начати його на письмі буквою «ща». Крім того, аналізуватимемо звуковий склад слів з буквою «ща».
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником
а) Колективна робота (с.26, впр.1)
– Прочитайте загадку і назвіть відгадку. (Дощ)
– Назвіть звуки в цьому слові. Скільки їх? Назвіть букви в цьому слові.
– Скільки їх? Який висновок можете зробити?
б) Словникова робота.
– Прочитайте слово в рамочці. (Парасолька)
– У кого з вас є парасолька? Коли ви її використовуєте?
Складіть і запишіть речення зі словом парасолька. Зверніть увагу на правопис цього слова. Якщо у вас виникне сумнів, скористайтеся словником.
в) Ознайомлення з правилом (с.26)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ПІД МУЗИЧНИЙ СУПРОВІД
* Мавпа не дістала бананів і пішла засмучена.
* Іде птах – секретар. Це дуже горда птиця.
* Рух анаконди (біг змійкою).
г) Розвиток мовлення (с.26, впр.2)
Прочитайте текст. Про кого розповідається у тексті? Що роблять джмелі? Як їх нази-вають? Чому?
Прочитайте слова з буквосполученням дж. Скільки звуків позначає це буквосполу-чення? Прочитайте слова з буквосполучнням дз. Які звуки позначає це буквосполу-чення?
– Прочитайте слова із буквою «ща». Скільки звуків позначає ця буква?
– Прочитайте мовчки текст і підготуйтеся його переказати.
2. Самостійна робота (с.27, впр.2).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1. Робота з деформованим текстом
– Відновіть вірш.
Не, соловейко, щебече,
не, зозуля, кує,
швидко, пролетіла, весна,
і, минуло, літо.
– Звірте свій текст із текстом у вправі 3 на с. 27.
– Хто автор цього вірша? Що вам відомо про Т.Г.Шевченка?
– Продовжіть речення, вставляючи пропущені букви.
…арас …ригорович …евченко – видатний український поет і художник.
2. Пальчиковий масаж
* Вказівний – щоб полікувати шлунок.
* Середній – щоб полікувати печінку.
* Великий – щоб кров добре циркулювала кровоносними судинами в організмі.
* Безіменний – щоб допомогти стати розумнішими.
* Мізинчик – щоб краще працювало серце і легше дихалося легеням.
3. Самостійна робота
– Спишіть, вставляючи пропущені букви.
До… хлю…ить на зелен плю…
Під плю…ем сховався хру…
Каже …иро хру… плю…у:
Ой, боюся я до…у.
3. Звуко-буквений аналіз слів
І варіант: плющ [плушч] – 5 зв., 4 б.
ІІ варіант хрущ [хрушч] 5 зв., 4 б.
– Порівняйте кількість звуків і букв у слові. Чого більше? Чому?
4. Гра «Спіймай слово»
У дітей на партах лежать картки із записаними словами. Читаю вголос невеличке опо-відання. Учень повинен встати, почувши «своє» слово й одразу сісти.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
– Про що дізналися на уроці?
– Чи потрібні вам ці знання про букву «ща»?
– Виберіть смайлик, який найточніше передає ваш настрій.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа на с. 27, правило
(додатково – підібрати вірш Т.Г.Шевченка та навчитися його виразно читати)
Вважаю, що це звичайний робочий урок для дітей 1 класу.Дітям цікавіше, коли є елементи гри, щоб кожен урок для них ставав школою радості.Сучасний урок вимагає навчання у грі, а особливо це варто практикувати для дітей молодшого шкільного віку.
Сподобалось планування актуалізації опорних знань, оригінальна фізхвилинка, пальчиковий масаж, який знайомить учнів із лікувальними властивостями кожного пальця. Присутні різні види робіт, диференціація. Дякую.
Пальчиковий масаж, як зазначила моя попередниця, це дійсно ізюминка уроку. Пробачте за коментар, але урок – так собі, звичайнісінький. Як на мене, для першого класу – важко.
Сподобався пальчиковий масаж,що непросто потерли пальчики, а вказали для чого. Не вистачило мені цікавинок або казкових героїв(це все ж таки 1 клас).Дуже схожий на звичайний урок.Успіхів.