Конспект уроку з української мови в 2 класі: Вправи на визначення головних слів у реченні. Доповнення речень
Автор: вчитель початкових класів Корець Галина Федорівна
Це – урок закріплення знань у вигляді подорожі за картою своєї місцевості. Використано ігрові прийоми роботи ,а також різні форми закріплення знань учнів.
Мета. Закріпити знання учнів про головні слова в реченні; навчати дітей доповнювати речення головними словами відповідно до схематичних позначень; формувати вміння визначати належність головних слів у реченні до відповідних частин мови, ставити до них запитання; розвивати увагу, творче логічне мислення, пам’ять. Виховувати самостійність, дружелюбне ставлення та підтримку.
Обладнання: карта-схема подорожі, фішки, картка для дистанційного диктанту, сюжетні малюнки, малюнок Незнайка, картки з завданнями, підручник М. Д. Захарійчук «Українська мова», робочий зошит.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма проведення: урок-подорож
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку.
Щоб помилки хитрі й спритні
Не ховались у рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях –
Будем гарно працювати,
Свою пильність розгортати.
– А ще сьогодні на урок потрібна ваша кмітливість, увага і пам’ять. Є все це у вас?
- Скажіть, діти, чи любите ви подорожувати?
- А скарби знайти хочете?
- Це ми сьогодні будемо робити. Але, щоб потрапити до озера Скарбів, треба виконати всі завдання, які зустрічатимуться під час подорожі. Згодні? І за правильні відповіді ви отримуватимете фішки.
ІІ. Оголошення теми та мотивація навчальної діяльності.
Подорож розпочнемо від нашої рідної школи і підемо до річки, де на нас чекає човен. Але що це? Біля човна стоїть вартовий Незнайко, який вимагає пароль і відгук.
Його пароль такий: «З якими словами ви ознайомились на минулому уроці?»
Відгук (дітей): «З головними словами в реченні».
– Правильно. Тож сідайте в човен. Під час подорожі ви дізнаєтесь багато нового: продовжите знайомство з головними словами в реченні, навчитеся доповнювати речення головними словами, ставити питання до них, складати речення за малюнками й самостійно визначати в них головні слова. А також повторите схематичне позначення головних слів.
Тому будьте уважні та зібрані.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
– Пливучи річкою, ми повернули на невеличкий острівець, який називається «Ігровий». Це значить, ми пограємо. Та поки всі гратимуть, один учень виконає завдання на карточці біля дошки.
- Індивідуальне завдання
Картка 1 Записати речення, підкреслити головні слова. Знову приходить весна в Україну. |
2.Гра «Хрестики – нулики»
( На дошці накреслена решітка для гри. Грають дві команди. Правильну відповідь першої команди позначаємо +, а правильну відповідь іншої команди – 0 ).
Запитання до гри:
- Яку тему ми вивчаємо?
- Що ви знаєте про речення?
- Що виражає речення?
- Які види речень ви знаєте?
- Що таке розповідне речення?
- Що таке питальне речення?
- Що таке спонукальне речення?
- З якими словами ви познайомились на минулому уроці?
- На які питання відповідають та як позначаються головні слова в реченні схематично?
( За правильні відповіді учні отримують фішки).
Перевірка індивідуального завдання
– Молодці! Ви правильно відповіли на запитання цього острова і вирушаємо далі.
ІV. Закріплення та осмислення нових знань.
1.Каліграфічна хвилинка.
– Та ось на нашому шляху зустрівся острів Каліграфії.
Завдання: написати каліграфічно буквосполучення пр суд та слово присудок..
( Пояснення значення слова «присудок»).
- Доповнення речень головними словами.
– Подорожуючи далі, ми повернули до гори. Хочете зійти на вершину і побачити з висоти краєвиди? Наберіться сили, бо ж знаєте, як важко сходити на гору. Та біля підніжжя на вас чекає нове завдання – доповнення речень головними словами (вправа 1, с. 140, підр.)
(Усне коригування речень, користуючись довідкою)
Письмове завдання: записати речення на дошці, підкреслити головні слова
(2 перших речення)
3.Самостійна робота.
– Підніматись вгору стає все важче, тому знову маємо наступне завдання – самостійна робота з текстом ( вправа 2, с.141, підр.)
(Усне коригування речень. Читання відкоригованого тексту. Усне виконання завдань до вправи 2):
- На яке питання відповідають вставлені слова? Яка це частина мови? Назвіть головні слова, що відповідають на питання хто?
- Як називаються підкреслені речення? З якою інтонацією їх потрібно читати?
- Робота в парах.
-А тепер продовжимо нашу подорож. Ми вже на вершині, де нас чекає наступне завдання «Складання речень за малюнками» ( вправа 3, с.141, підр.) – робота в парах.
І пара – складає і записує речення за першим малюнком,
ІІ пара – за другим малюнком,
ІІІ пара – за третім малюнком.
(Перевірка записаних речень, фішки).
- Фізкультхвилинка
– На вершині гори побачили багато зайців. Тож відпочинемо і заграємо їм на музичних інструментах. (Імітація рухів і спів пісні «Веселий музикант»).
- Дистанційний диктант.
– А зараз ми зійдемо з гори вниз. Але там ліс. І називається він ліс Диктантів. Щоб в нього увійти, треба виконати завдання – написати дистанційний диктант.
(Текст диктанту написаний на картці. Картка лежить на столі вчителя. Учень підходить до столу, мовчки читає одне речення, запам’ятовує його, сідає на своє місце, вголос коментуючи, диктує його, за ним записують інші школярі. Звертається увага на чіткість і правильність коментування. В кінці диктанту підводяться підсумки, хто краще коментував. Якщо учень забуває речення, дозволяється підходити ще раз.)
У лісі стоїть маленький будиночок. Там живе старенький лісник.
(За правильне коментування учні отримують фішки)
- Диктант швидкої дії.
- Ліс дуже великий, тому серед нього нас чекає ще одне завдання – диктант швидкої дії (усно).
(Вчитель читає речення, учні повинні назвати головні слова в реченні на слух, визначити належність до частин мови).
Пролунав дзвоник. Петрик запізнився на урок. Засмучений хлопчик стояв під дверима.
(За правильну відповідь –фішка)
- Диференційовані завдання.
– Ліс ми подолали і озеро Скарбів вже зовсім близько. Залишилось тільки перейти болото. Наберіться терпіння і ми досягнемо мети.
Але болото дуже грузьке, тому кожному прийдеться по-різному його долати.
Диференційовані завдання (на картках).
Сильніші діти:
Картка 1 Виправити помилки Незнайка Діти йдуть до школи.. |
Картка 2 Виправити помилки Незнайка |
Середні – вправа 3, с. 34 ( робочий зошит з укр. мови 2 част.) (прочитати друге речення і підкреслити головні слова)
Слабкі – доповнити речення за малюнком
З вирію ___________ _______ (повертаються птахи).
(За правильні відповіді – фішки).
- Підсумок уроку.
Ми подолали всі перешкоди і нарешті дійшли до озера. Але хтось нас там чекає? Це Незнайко. Він хоче взяти у нас інтерв’ю.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Розкажіть, які завдання з реченнями ви сьогодні виконували?
- Які схематичні позначення допомагали вам доповнювати речення?
- Назвіть питання, які ми ставимо до головних слів, що підкреслюються однією лінією? Двома лініями?
- Якими частинами мови найчастіше бувають у реченні головні слова?
Молодці, діти! Ви заслужили скарбів. А ось і вони! (На зворотній стороні карти подорожі записано кількість фішок = отриманий бал за урок).
VІ. Домашнє завдання.
А ще Незнайко задає вам завдання, яке ви виконаєте вдома: с .141. Поширити речення головними словами.
Повторити правило, с. 139.
Урок заслуговує на увагу. Вчителька добре продумала види рободи, що допомогли зробити подорож цікавою. Завдання різні за змістом, диференційовані, творчі. Цікавий задум щодо закінчення подорожі – вправа “Мікрофон”, самооцінка знань.
Сучасний конспект уроку містить організаційні ігрові форми,методи і технології.Слід звернути увагу на те,що на казковому уроці передбачена робота з підручником.Матеріал уроку сприймається легко і з інтересом.Конспект допоможе вчителю,як початківцеві,так і досвідченому вибрати щось собі в педагогічну скарбничку.Дякую