Конспект уроку зі світової літератури для 7 класу
Джеймс Олдрідж “Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей”
Автор: вчитель зарубіжної літератури Шаламова Наталія Миколаївна
Тема: Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа “Останній дюйм”
Мета:
Дидактична
-проаналізувати оповідання “Останній дюйм”, формувати читацьку активність і навички виразного читання; з’ясувати причину складних відносин між батьком і сином в оповіданні;
Розвивальна
-розвивати комунікативну компетентність учнів;
Виховна
-виховувати повагу до батьків, бажання зробити перший крок до подолання сімейних конфліктів;
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки: математика, іноз.мова, малювання
Обладнання: мультим.презентація, текст програмового твору, учнівські ілюстрації, колаж ‘’Щасливі миті мого життя”
Хід уроку
Дитина народжує батьків
С.Є.Лєц
I.Організаційний момент
Добрий день! Я вас вітаю, дорогі мої діти, вітаю своїх шановних колег на уроці.
Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив: Якщо ви хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йому свій хороший настрій. Дуже хочеться, щоб кожен із вас через знання та діяльність на уроці зумів поліпшити собі настрій. Отож, запрошую до співпраці.
II.Мотивація навч.діяльності
1.Відеоролик(зайнятість батьків)
2.”Метод прогнозування”
-Діти, давайте спробуємо здогадатися, про що піде мова на сьогод.уроці.
III.Оголошення теми та мети уроку
Отож, тема нашого уроку Своєрідність вирішення проблеми батьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа “Останній дюйм”. Епіграфом уроку я вибрала слова польського поета і філософа Станіслав Єжи Лєц “Дитина народжує батьків”.
1.Слово вчителя
Життя! Яке воно непередбачуване, мінливе, бурхливе. І так хочеться, щоб воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють сімейні негаразди, прикрощі, і найстрашніше – непорозуміння з батьками.
-Які стосунки ідеальні між дітьми та дорослими?
“Трибуна думок”
(відверті, теплі, дружні і т.д)
Отож, метою нашого уроку є вивести рецепт досягнення порозуміння у сім’ї, тобто з’ясувати, які мають бути стосунки між рідними людьми – батьком і сином, обговорити можливі способи їх зближення, вміння розвивати толерантність, повагу до батьків і відповідальність перед родиною.
2.Відеоролик “Хвилі моря”.
3.Бесіда з учнями
-Чи любите ви море?
-Хто з вас відпочивав на морі?
-З ким ви їздили на море?
3.“Словесне малювання” (зобразіть одним-двома словами, яким запам’яталося вам море?)
До речі, діти, художників, які зображують на своїх полотнах морський пейзаж називають мариністами.
Ви вдома теж малювали море, подивимось на ваше бачення морської стихії (Діти презентують і коротко розп. про море) Оцінки
-Діти, а чи зрозуміли ви, чому ми з вами заговорили про море? (тому що події в оповіданні відб.саме на морі).
-Що символізує море? (життя, зміни. Життя як море, то спокійне, то бурхливе)
IV.Сприйняття і засвоєння учнями навч.матеріалу
Ми познайомились із життям і творчістю Дж.Олдріджа, пригадаймо,що пам’ятаємо
1.Візитівку письменника представить(учень на вибір)Оцінку поставити.
За жанром твір Ост.дюйм – це оповідання
2.Словникова робота
Оповідання -…
3.Бесіда з учнями
-Яке враження справив на вас твір?
4.Гра “Снігова куля”
Експозиція-розповідь автора про події, чому Бен має летіти в бухту,про родинні стосунки.
Зав’язка– Бен змушений взяти сина з собою
Розвиток дії – опис польоту в бухту, підготовка до зйомки, спуск під воду.
Кульмінація – поранення Бена, неймовірні зусилля батька і сина щоб вижити.
Розв’язка – успішне приземлення на аеродромі Каїра; початок нових, дійсно родинних стосунків.
5.Робота з текстом
-Хто є гол.героями оповідання? (Фото з презентації)
-У якій родині живе і росте хлопчик?
-Що можна сказати про стосунки в сім’ї героїв?
-Зачитайте, як автор говорить про батьків Деві?(ст.234 3 абзац)
-Яким було ставлення батьків до Деві? Які речення найчастіше вживає батько до сина? (наказові)
-У чому причина таких стосунків? (вони не розуміють один одного)
6.Проблемне питання
-Чому виникає непорозуміння, відчуження між батьками і дітьми?
8.Утворити ланцюжок Причини непорозуміння у стосунках: Самотність, недовіра, байдужість, зрада, конфлікт, непорозуміння, відчуження
Отже, ми з’ясували причини непорозуміння між батьком і сином. Що ми можемо їм порадити?
Рецепт № 1 Знаходити порозуміння
9.Бесіда з учнями
-Куди вирушили герої оповідання? (узбережжя Червоного моря)
-З якою метою?
-Чи небезпечна ця поїздка?
-Як почуває себе у польоті хлопчик?
Як ви думаєте, що його більше лякає – політ на літаку чи ситуація, коли вони з батьком лишаються наодинці?
-Як батько ставився до сина під час польоту? (з твору зачитати)
Рецепт № 2 Бути уважними і терплячими одне до одного.
-Що трапилося з Беном під час поїздки? (напали акули)
-Як повів себе Деві?
Рецепт № 3 Не впадайте у відчай
-Чи вдалося врятуватися Бенові й Деві? Яка спільна дія зблизила батька й сина? (Вижити)
Рецепт № 4 Ніколи не втрачайте бажання жити.
-Що змінилося у стосунках батька й сина?
-Що не розгледів батько в своєму хлопчикові? (Доброти, самотності, те, що він відчував себе непотрібним)
Рецепт № 5 Вникати в проблеми близьких людей.
-Чи є майбутнє у стосунках батька й сина?
10.Фізкультхвилинка “Австралійський дощ”
11.Проблемне питання
-Яку ситуацію пропонує використати Дж.Олдрідж для подолання відчуженості між батьком і сином? (використовує екстремальну ситуацію)
-Пригадайте твори, в яких герої потрапляли в екстрим.ситуації? (Робінзон Крузо, Жага до життя, 15 капітан).
Наші герої теж опинились в екстрим.ситуації. Діти, невже потрібна була екстрим.ситуація, щоб наші герої змогли розгледіти один одного?
Рецепт № 6 Найдорожче – це життя
Дж.Олдрідж написав продовження цього оповідання, яке називається “Акуляча клітка”. Ми також спробували придумати своє продовження цієї історії. Випереджувальне д/з було створити фанфік
12.Діти показують інсценізацію.
13.А зараз згадаємо про математику.Візьміть лінійку, олівець і накресліть відрізок, що означає 1 дюйм (2,5см), адже вдома вам було завдання з’ясувати лексичне значення слова дюйм.
Дюйм (від голл. , буквально – великий палець) – одиниця довжини в англ.системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.
-Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи ні?
14.Слово вчителя
Дюйм – зовсім невеличка відстань, але іноді вона перетворюється на прірву, яку і впродовж життя люди не можуть здолати.
-Яке значення має дюйм в оповіданні? На початку твору – це професійна оцінка льотчиком важливості останнього дюйма при посадці, а у кінці твору мить до загибелі або порятунку (Найголовніше, – це правильно розрахувати ст.235 На ост.дюймі, що відділяв їх від землі ст.246)
-Який ще зміст вкладає письменник у ці слова?
- межа безпеки при посадці;
- межа людських можливостей;
- межа між життям і смертю;
- приховані можливості;
- крок назустріч;
- порятунок;
15.Слово вчителя
Так, дійсно, у житті іноді наступають чи залишаються ост.дюйми, та найголовніше – що у Бена є можливість виправити всі помилки, адже в нього попереду ціле життя, яке подарував йому син.
16.Індивідуальне завдання (один з учнів)
Слово дюйм в англ.мові входить до складу багатьох фразеологізмів. Індж бай індж дюйм за дюймом в укр.перекладі означає дуже повільно, але наполегливо.
17.Слово вчителя
Саме так, дюйм за дюймом йдуть герої назустріч один одному, вони ідуть разом до своєї перемоги, і не тільки у фізичному плані, а найголовніше у психологічному.
-Чи згодні ви зі словами епіграфа “Дитина народжує батьків?’’
-Як ви вважаєте, чи має місце ця проблема сьогодні?
-Якими ви б хотіли бачити ваші стосунки з батьками?
Якби нам випала можливість погортати сімейний альбом сім’ї Деві, як ви думаєте, що б ми змогли там побачити? Які фото там були б?
Дом.завд.вам було створити колаж. Спробуємо порівняти ваше фото.
Колаж “Щасливі миті мого життя”(діти презентують свої фото)
V.Закріплення вивченого матеріалу
Отож, сьогодні ми з вами придумали власний рецепт досягнення успіху у стосунках з рідними людьми і він полягає у тому:
- Знаходити порозуміння
- Бути уважними і терплячими одне до одного
- Не впадати у відчай
- Ніколи не втрачайте бажання жити
- Вникайте в проблеми близьких людей
- Найдорожче – це життя
- Повір у себе
Я сподіваюсь, що цей рецепт ви обов’язково приготуєте з вашими батьками і він стане коронною стравою у вашій сім’ї.
18.Вірш “Коли здається жити неспромога”
Оповідання Ост.дюйм – це своєрідний глибокий роздум про вічні цінності люд.життя, про становлення людини, про духовне зближення батьків і дітей.
Прийшовши додому, обов’язково поцілуйте своїх батьків і подякуйте за те, що вони у вас є, що вони про вас піклуються, захищають. І батькам теж потрібно подякувати вам, адже “Дитина народжує батьків”. Тому давайте просто приносити одне одному радість. Це так мало і так багато водночас. Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої духовної близькості.
VI.Домашнє завдання
Сенкан Бен, Деві;
Твір-мініатюра “Як знайти спільну мову з батьками”;
Усне повідомл. “Деві у життєвих випробуваннях”;
Прислів’я та вислови про сім’ю;
Пісня Матвійчук “Присвята батькам”
Цікаво було побачити, як учитель подає таку давню і завжди нову тему “проблема стосунків: батьки-діти”. Дуже задоволена змістом прочитаного. Дякую автору за ідею використання під час уроку методу “Рецепт на вирішення проблеми”. Дуже зацікавила форма роботи “Колаж: переглянувши родинні альбоми…”
Наталіє Миколаївно! Ви здійснили педагогічний експеримент,і дуже вдалий.Передбачено включення в урок міжпредметних зв”язків,які сприяють глибшому осмисленню якогось конкретного поняття.Важливий виховний момент уроку,а саме – повага до батьків.Дякую