Виховний захід для 4 класу
“Турнір ввічливих лицарів“
Автор: вчитель початкових класів Дробуш Тетяна Яківна
Мета даного турніру – повторити і закріпити знання про правила ввічливості; продовжувати роботу, розпочату під час вивчення основ етики; розвивати використання правил ввічливої поведінки у повсякденному житті; виховувати культуру поведінки.
Сценарій турніру складається з дев’яти конкурсів, а також містить цікаві інсценівки та завдання для вболівальників.
Мета: повторити і закріпити знання про правила ввічливості; продовжувати роботу, розпочату під час вивчення основ етики; розвивати використання правил ввічливої поведінки у повсякденному житті; виховувати культуру поведінки.
Обладнання: таблиці з висловами відомих людей.
Хід заходу
І. Вступна частина
– Доброго дня! Ми раді вас бачити в залі.
Школа дає широкі можливості для застосування правил поведінки, свідомого керування власними вчинками.
Кожна дитина повинна бути вихованою, чемною, знати хороші манери і ними володіти. Дитина, яка виконує правила культури поведінки завжди має багато друзів, у неї цікаве і захоплююче життя.
Сьогодні ми з вами проведемо турнір «Ввічливі лицарі» і визначимо хто з ваших ровесників справжні лицарі, тобто виховані, розумні, завжди прийдуть на допомогу.
Проте, хочу сказати, що слово «лицар» у середні віки означало відважний, сміливий і мужній воїн, який носив важку зброю.
А зараз я запрошую на сцену відважних, сильних, чесних, хоробрих хлопців, які позмагаються за звання «Ввічливі лицарі».
(Виходять під звук музики вісім учасників)
Вам потрібно розділитися на дві команди по 4 людини в кожній та придумати своїй команді назву.
(Оголошення назв команд)
ІІ. Основна частина
- Конкурс «Що ти знаєш про лицаря»
Я буду ставити по одному запитанню кожній команді, що стосується лицарів, а ви маєте дати конкретну відповідь. Всі готові?
- Якими рисами характеру наділені лицарі? (Мужністю, сміливістю, хоробрістю, чесністю…)
- Що повинен був вміти робити лицар як справжній воїн? (Володіти мечем, списом, їздити верхи, стріляти з лука…)
- Із скількох років хлопчиків навчали лицарській справі? (З 6 років)
- Чого ще навчали хлопчиків крім військової справи? (Дотримуватись даного слова, бути ввічливими , виручати один одного) Отож, підведемо підсумки 1 конкурсу. Команда «………..» отримує … балів, а команда «………..». Звертаюсь до вболівальників. За ходом гри ми визначимо найактивнішого вболівальника, якого нагородимо призом. Тож будьте активними і підтримуйте команди.
- Конкурс «Хто назве найбільшу кількість ввічливих слів»
Я запрошую по одному учаснику на сцену від кожної команди. Ви по черзі будете називати по одному слову. Кожне слово – 1 бал. В кінці конкурсу журі підведе підсумки. Поки учасники команд відпочивають ми проведемо гру з уболівальниками. Гра є дуже простою і називається «Хто назве більше людських чеснот». Отже, хто знає людську чесноту, піднімає руку і називає по черзі.
- Конкурс «Як вміють лицарі дружити»
Давайте пригадаємо прислів’я і приказки про дружбу. Я буду читати кожній команді по прислів’ю, а вам потрібно його закінчити.
- Деревце міцне корінням, а людина – (друзями).
- Друга шукай, а знайдеш – (тримай).
- Друзі пізнаються в (біді).
- Людина без друзів, що дерево без (коріння).
- Дружба – найбільший (скарб).
- Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду (кажу).
- Дружба та братство – дорожче (багатство).
- З добрим дружись, а лихих – (стережись).
- З ким поведешся, від того й (наберешся).
- Дружба родиться в труді, а гартується в (біді).
Поки журі підбиває підсумки, до вашої уваги маленька інсценівка «Ввічливий хлопчик».
Повернувся зі школи Сергійко і вирішив бути ввічливим хлопчиком, а то йому набридло, що всі його не люблять, називають некультурним і грубим.
Вийшов він із під’їзду та й думає:
-От сидить бабця Надія, коли в неї впаде ціпок, а їй його підніму і вона мене похвалить. Тоді всі будуть знати який я хороший.
Сидить Сергійко 10 хвилин, сидить 30 хвилин, а ціпок не падає. Знову він думає:
-То я так можу годину, навіть цілий день просидіти, а ціпок не впаде і я нічого не зроблю.
Подумав так хлопчик і підвівся, щоб іти вже знову бешкетувати, аж раптом бачить іде тьотя Віра із важкими сумками. Він одразу кинувся до неї:
-Доброго дня, тьотю Віро. Давайте, я Вам допоможу.
– Доброго дня.
-Важкі у Вас сумки, я Вас як побачив одразу і вирішив допомогти, а то ви ідете і пихкаєте, як паровоз.
-Який грубіян, який хлопчисько!- кричала тьотя Віра, забираючи важкі сумки.
Сергійко не чекав такого повороту подій. Він біг і кричав:
-Ніколи нікому нічого не допомагатиму. Та щоб я ще хоч раз…
Отак кричучи він біг і зачепив ціпок бабусі Надії, бабуся нахилилася його підняти і тихо промовила:
-Яка нечемна дитина.
Запитання до аудиторії:
-Чому тьотя Віра образилася?
-Що поганого хлопчик зробив бабусі?
-Чи можна себе так поводити?
Журі готове оголосити результати третього конкурсу… А я оголошую наступний.
- Конкурс «Запрошення до танцю»
Для участі у цьому конкурсі потрібно по одному учаснику з кожної команди і ще дві дівчинки із залу…
Завдання. Вам сподобалася дівчинка і ви вирішили запросити її на танець. Ваші дії…
Молодці. В цьому конкурсі такі результати…
- Конкурс «Правила етикету»
Я буду ставити по одному запитанню – кожне питання 1 бал. Скільки буде правильних відповідей – стільки ви отримаєте балів за цей конкурс.
- За скільки хвилин до початку вистави треба приходити у театр? (За 30 хв).
- Як бути з морозивом, якщо ви не встигли з’їсти його до дзвоника на урок? (Викинути у смітник).
- Як потрібно сидіти за столом?(Рівно, ноги стоять на підлозі).
- З якої сторони кладуть ніж, а з якої виделку? (Ніж – з правої, виделку– з лівої).
- З якої години і до якої можна приходити до друзів у вихідні дні? (З 12 до 19 години).
- Гості повинні приходити вчасно, але є різні ситуації, коли запізнюються. На скільки хвилин найбільше можна запізнитися? (На 10 – 15 хв).
- Кому у громадському транспорті треба поступитися місцем? (Старшим людям, вагітним жінкам).
- Кого можна пропускати без черги у магазині? (Старших, хворих людей, дівчат).
Доки журі підраховує бали, давайте послухаємо вірш.
Телефонна розмова
Подзвонив по телефону
Якось другові Антону
Пізно ввечері Тиміш.
– Ти, – питає,- ще не спиш?
– Ще не сплю, та вже лягаю,-
Друг Антон відповідає.
За годину спав Антон.
Знов задзенькав телефон.
Трубку взяв Антонів тато,
Довелося сина звати.
Знов на проводі Тиміш.
-Ти, – питає,- ще не спиш?
Сплю! Чому ти дзвониш вдруге?-
Запитав Антон у друга.
Ти пробач, – сказав Тиміш,-
Я ж не знав, що ти вже спиш.
А ти, що хотів сказати?
На добраніч побажати.
А тепер скажіть мені,
Чемним був Тиміш чи ні?
- Конкурс «Нагодуй товариша»
–Для участі у конкурсі потрібно по 2 хлопці з кожної команди. (Вони сідають один навпроти одного, одному з пари зав’язують очі. )Той хлопець, у якого зав’язані очі, має нагодувати товариша печивом. Яка пара швидше впорається із завданням, та і виграє і отримає 5 балів.
Оголошення результатів…
- Конкурс «Повзунець»
По команді перші гравці команд навприсядки проходять вказану відстань, вертаються до своїх команд, передають естафету наступному гравцеві і стають у вихідне положення. Конкурс закінчується тоді, коли всі гравці закінчують естафету. Перемагає та команда, яка швидше впоралася із завданням.
Журі оголошує результати…
- Конкурс «Так чи ні?»
Я по черзі буду ставити питання командам, на які треба відповідати одним словом «так» чи «ні». Готові?
- Головний убір під час вітання знімають тільки хлопці, так чи ні?
- Хлопець знімає головний убір у закритому приміщенні, так чи ні?
- Зняти головний убір при вході в будинок – означає повага до господаря, так чи ні?
- У давнину головний убір одягали, щоб захистити голову, так чи ні?
- Вітаючись із старшими треба говорити «Добрий день», так чи ні?
- Вітаючись із друзями можна сказати «Привіт», так чи ні?
- Конкурс «Розв’язування ситуативних задач»
Я по черзі буду читати задачу, яку необхідно розв’язати. За кожну правильну розв’язану задачу, ви отримаєте 2 бали.
- Нехочуйко стояв на задньому майданчику автобуса і збирався виходити. Та ось він побачив знайомого хлопчика, який стояв у іншому кінці автобуса, біля передніх дверей.
-Вікторе, привіт! – щосили заволав Нехочуйко. Де ти зник? Як справи?..
Пасажири здивовано знизували плечима.
-Якої помилки припустився Нехочуйко, адже привітати друга – ознака ввічливості.
- Прийшовши до театру Нехочуйко дістав бінокля і почав роздивлятися глядачів. Він вдивлявся у кого з дівчаток на носі є веснянки, у кого з хлопчиків найтовстіші щоки, у кого яка зачіска, хто у що вдягнений. Адже це цікаво!
-А як ви вважаєте, для чого потрібен театральний бінокль і чи можна за їх допомогою розглядати глядачів?
- Нехочуйко купував у магазині морозиво. -Так, – сказав він, дай он те морозиво, ні краще ось це. І швидко, а то я від спеки гину.
-Чому у продавця зіпсувався настрій? Яких помилок припустився хлопчик?
- Поросятко прийшло до Козенятка в гості без запрошення і потрапило на родинний обід. Мама –Коза запросила Поросятко до столу і пригостила його смачною кашею.Наївшись, утішене Поросятко сказало:
-Ну, добре, мені вже час!
І пішло так несподівано, як прийшло.
-Чи знає Поросятко правила етикету? Яких помилок воно припустилося?
- Нехочуйко зателефонував на роботу своїй мамі.
-Алло, покличте, будь ласка, маму, – ввічливо попросив хлопчик.
-Вибачте, але в нашій фірмі працюють 25 жінок і всі вони мами! – так відповіли Нехочуйкові.
-Допоможіть Нехочуйкові виправити помилку і зробити телефонну розмову ввічливою. Де він припустився помилок?
- Ведмежата їхали в гості до бабусі у повному автобусі. Їдучи вони розповідали один одному цікаві історії і так захопилися, що ледь не прогавили своєї зупинки. Проштовхуючись до дверей, штовхнули дядечка Лося, віддавили лапу тітоньці Лисиці і збили з ніг маленьке Білченя.
-Яких помилок припустилися Ведмежата?
-Як можна уникнути таких помилок?
ІІІ. Заключна частина
Ведуча. Доки журі підраховує результати всіх конкурсів і визначає команду – переможця, ми визначимо найактивнішого вболівальника.
Нагородження учасників грамотами та призами.
-Дякую всім за увагу!
Тетяна Яківна вибрала дуже актуальну для сьогодення тематику, адже, з дитинства людина повинна усвідомлювати, що чемність, скромність, коректність, вихованість завжди будуть в моді, і одне з головних завдань виховної роботи – популяризувати та формувати ці якості. Своїм заходом Тетяна Яківна продемонструвала, що справжні маленькі лицарі живуть саме у нас, на Україні.
Гарний виховний захід “Турнір ввічливих лицарів“ Ви, Тетяна Яківно, придумали! Він несе практичне спрямування і розширює знання дітей, про правила етикету, про СПРАВЖНІХ ЛИЦАРІВ! Саме головне, що через такий турнір учні зрозуміють, що ввічлива поведінка свідчить не лише про самоповагу людини яка вихована , а й є наукою для грубіянів! Дякую за гарну розробку!
Шановна Тетяно Яківно! Багатий, цікавий, різнобічний матеріал підібраний для цього турніру. Різноманітні конкурси розвивають вміння використовувати правила культури поведінки у різних ситуаціях. А також діти мають можливість показати свої артистичні та декламаторські здібності. Дякую.
Тетяно Яківно, вдячна вам за розробку виховного заходу! Всі конкурси дібрані доцільно. Завдяки таким заходам формується в учнів уміння організаційної діяльності, створюється ситуація емоційного успіху. Заберу собі в скарбничку!
Не можна бути дуже ввічливим, тому тема заходу – завжди залишається актуальною. Гарні конкурси, цікаві запитання – і всі про головне: про ввічливість і різні прояви у повсякденному житті. Бажаю успіхів.
Розробка виховного заходу заслуговує на високу методичну оцінку. Тема заходу є актуальною сьогодні і потребує широкого запровадження у практику педагогів. Завдання конкурсів, дібрані вами, мають практичну спрямованість, оскільки вчать правилам етичної поведінки в повсякденному житті та свідомого керування власними емоціями у нестандартних ситуаціях. Дякую Вам.
Дякую, за хороші слова. Мені дуже приємно, що Ви оцінили мою роботу.
Ваш виховний захід дуже цікавий та корисний для колег. Ви склали потрібний матеріал- і ним можна користуватись хоч сьогодні.Ваш виховний захід може бути оцінений на відмінно.Дякую Вам.Низький уклін , Тетяно Яківно,за все неперевершене. Молодець.
Мені дуже приємно отримати від старших колег такі теплі слова. Дуже дякую!!!
Цікавий виховний захід, який закріплює знання правил ввічливості та етикету. Різнопланові завдання сприяють розвиткові та застосуванню правил ввічливості у повсякденному житті. Даний виховний захід підвищить самооцінку “лицарів”. Дякую.
Дякую, за хороші слова. Мені дуже приємно, що Ви оцінили мою роботу.