Конспект з української мови для учнів 3 класу. Практичне вправляння зі спільнокореневими словами
Автор: вчитель початкових класів Приходько Тетяна Вікторівна
Тема Практичне вправляння зі спільнокореневими словами.
Мета: учити дітей спостерігати за одноковим написанням коренів у спільнокореневих словах; розвивати зв’язне мовлення учнів; вміння виділяти у споріднених словах корінь; формувати вміння розпізнавати споріднені слова, розвивати навички спостереження, аналізу, виховувати наполегливість.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
с.31, впр.65
на дошці запис
хмара(хмаронька, хмаринка, хмарка)
Сергійко визначив корінь. Чи правильно він зробив?
Доведіть?
Висновок: щоб визначити у слові правильний корінь, потрібно дібрати спільнокореневі слова.
(звернути увагу хмара-хмари на спільнокореневі, тільки змінити слово)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
– Відгадайте загадки
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила
Вгадайте – хто вона
Бабуся чепурна? (зима)
- Як здогадалися?
- 2) Звучить мелодія зими
- Які почуття викликає ця музика?
- Назвіть зимові кольори.
- Які зимові місяці ви знаєте?
(грудень, січень, лютий)
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні до нас завітала справжня зима. Кожен ряд – місяць зимовий. Сніжинка – бал, який буде отримувати кожен місяць – ряд за правильну відповідь, за активну участь. Високу оцінку отримують учні того ряду, у яких буде самий сніжний місяць.
А працювати ми будемо над цікавими словами – родичами, спільнокореневими. Будемо спостерігати, чи є слова – родичі серед зимових слів?
ІV. Каліграфічна хвилинка.
Зз зи зв зу за зима
На яке запитання відповідає слово зима?
Зима зимовий зимувати
- У словах виділіть спільну частину.
V. Основна частина
- Письмо по пам’яті
Складіть речення про зиму
Пухнастий сніг вкриває землю.
Природа приготувалася до зимового спочинку.
Над землею весело кружляють білі сніжинки.
Запишемо речення. Повторимо хором. Діти записують самостійно, диктуючи собі.
А) Пухнастий сніг вкриває землю.
– Визначте граматичну основу.
– Усно встановимо зв’язок слів у реченні.
– Назвіть зимове слово.
(сніг)
- Який корінь у цьому слові?
(щоб визначити треба добрати спільнокореневі слова)
Б) Діти записують слова, визначають корінь
Снігур, сніжок, сніжинка, снігова, снігуронька.
- Як називаються ці слова? (спільнокореневі)
- В) Із кожним словом діти усно складають речення і ряд отримує сніжинку.
- Г) Звуковий аналіз
Сніг (3 учня до дошки з кожного ряду)
- Казка «Родичі»
Йшли якось стежкою гусак, гуска і гусенята, а на зустріч їм повзла гусінь.
- Я – Гусак, це – гуска, а то – гусенята – ввічливо відповів гусак
- А ти хто?
- А я ваша тітка – похвалилася гусінь.
Гуси ображено заґелґотали.
На дошці запис
- Чи зрозуміли ви чому образилися гуси?
гусак
гуска
гусенята
гусінь
- Чи достатньо звукової подібності для того, щоб слова вважали родичами?
- Гра «Знайди зайве слово і запиши його»
За дошкою
Син, синок, синій, синівський
Сова, совеня, совок, совиний
Вода, водій, водяний, водичка
- Перевіряємо яке слово записали грудень, січень та лютий.
- У словах виділіть корінь.
- Випишіть з тексту спільнокореневі слова.
На дошці.
Коло нашого села великий ліс. От іде лісничий лісовою стежкою, оглядає своє господарство. Лісник знає тут кожне деревце.
- Скільки слів виписав кожен ряд?
- Читаємо. Виділяємо корінь.
Фізкультхвилинка
Морозець, морозець
Не щипай нам щічки.
Теплі валянки у нас
Шубки й рукавички
Морозець, морозець
Плещемо в долоні
У дівчаток і хлоп’яток
Носики червоні.
- Робота з підручником
Вправа 61
Розібрати.
- Перше слово записуємо разом, далі по рядам.
Розуміти – розум, розумний
Теплішати – тепло, теплий
Світити – світло, світлий
Зеленіти – зелень, зелений.
Перевірка. Ряд отримує сніжинку. Виділяємо корінь.
Вправа 62
– Виконуємо разом
Рисова каша, дубовий стіл, паперова коробка, березовий сік, книжкова шафа.
VІ. Творче завдання
Ребуси на дошці.
Відгадати ребус. Записати речення. До виділеного слова дібрати спільнокореневе.
Зібрався на ковзанку. Він одягнувся і взяв з собою ________
А) вудку
Б) санчата
В) ковзани
Перевіряємо
- На дошці записані вірші у яких деякі слова закриті.
Кожен ряд місяць повинен вибрати свій і довести чому.
Вже грудки позамерзали
На поораній землі
Хазяйнує місяць __________ (грудень)
Знов діждались ми зими.
Сніг січе безперестанку
_____ (січень) трудиться ізранку!
І мороз не угаває –
Коле гілками в лице..
Другий місяць зветься _____ (лютий)
А лютує він тому,
Що на світі довго бути
Не доводиться йому.
- Діти, поясніть чому вибрали саме цей вірш, а також назву свого місяця.
Спільнокореневі слова
Грудень – грудки
Січень – січе
Лютий – лютує
Додатково
- Народні прикмети
Грудень м’який – зима буде ….. (люта)
Якщо січень холодний, липень буде…(жаркий)
Лютий воду відпустить, березень … (підбере)
VІІ. Підсумок уроку
- Над чим працювали на уроці?
- Як називаються слова – родичі?
- Що потрібно зробити, щоб правильно визначити корінь?
- Що називається коренем?
Продовж речення
На уроці мені сподобалося….
Найкраще мені вдавалося….
- Перерахуємо кількість сніжинок, які ви отримували протягом уроку.
Виставлення оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання
с.30, впр. 63 (пояснення)
Мене зацікавила мотивація уроку, а саме поділ на команди за зимовими місяцями і змагальні атрибути сніжинки, як бали за правильно виконані завдання. Учні найзасніженішого місяця отримають високі бали. Атмосфера змагання підвищить продуктивність і результативність всього уроку.
Дуже імпонує на уроці вдало використаний прийом використання казки для узагальнення знань про звукову подібність слів, за допомогою казки це так просто .А ще запропоновано дуже багато різних практичних завдань на закріплення знань про спільнокореневі слова.
Тетяно Вікторівно, мені сподобалося змістовне навантаження на уроці. Доцільно використано казку “Родичі”. Музику підібрано відповідно до теми, на початку уроку вона піднімає настрій. Дякую.
На уроці Тетяна Вікторівна застосувала цікаві різнопланові завдання. Сподобалася казка “Родичі”. Але план уроку якийсь сумбурний. Є певні типи уроків і структути до них. Перегляньте їх.