Конспект заняття з економічного виховання (6 й рік життя)
“Від зернятка до хліба”
Автор: вихователь ДНЗ Савицька Любов Володимирівна
Мета: розширити уявлення дітей про те, який шлях проходить зерно, щоб перетворитися на хліб; закріпити знання про види ресурсів (капітальні, природні та трудові); уточнити уявлення дітей про ресурси, що необхідні для виробництва сировини, а потім і хліба, як готового продукту; вчити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати шанобливе та ощадливе ставлення до хліба, повагу до праці людей.
Хід заняття
Етап комунікативної діяльності:
Бесіда з попереднього матеріалу на тему «Першечергові потреби людини». Діти стоять на килимку у колі тримаючись за руки.
Вихователь: Діточок усіх збираю та заняття починаю. Діти, давайте пригадаємо, про що ми говорили на попередньому занятті з економічного виховання. Які першочергові потреби людини? (Їжа та вода,одяг та взуття, затишне житло.) Чому саме ці потреби є першочерговими? (Без них неможливе повноцінне життя).
Діти скажіть чому здавна каже народне прислів’я — «Хліб –годувальник, всьому голова!» (Хліб є головним необхідним продуктом харчування на нашому столі).
Етап пізнавальної діяльності:
Вихователь запрошує дітей до виставки різних сортів хліба та пропонує дітям назвати продукти харчування.
«Діти, яке в нас тут розмаїття різних товарів, скажіть, а що об`єднує всі ці товари?» (Вони всі зроблені з зерна) .
Вихователь пропонує заглянути у чарівну скриньку та показує дітям зерна пшениці, вівса. Вихователь: Діти, подивіться на ці зернятка, чи вони однакові? Чим вони різняться ? (Формою, кольором). А як можна всі ці зерна одним словом назвати? (Злаки) .
Вправа: «Порівняй зернятка»
(Завдання: назвати чим відрізняються зерна пшениці та вівса).
Вправа: «Що з чого зроблено?»
(Завдання: назвати з якого зерна зроблені продукти харчування).
Діти а що треба зробити з зерном, щоб виробити хліб? (Змолоти в борошно). А де мелять зерно? (Мелять на млині.) А за допомогою чого мелять зерно на сучасному млині?(На спеціальній машині). А що живить машину? (Електричний струм) А звідки він береться? (Виробляється на електростанції). А в нашому місті електростанція як називається? (Дніпрогес). А які природні сили там працюють? (Вода річки Дніпро)
Діти, а хліб взагалі однаковий? (Ні) А від чого залежить який колір та смак матиме хліб? (Від того з якого зерна вироблено борошно). А давайте скуштуємо хлібчик з різного борошна.
Вихователь пропонує скуштувати дітям спочатку пшеничний хліб. А потім житній. Діти роблять висновок про те, що не лише зовні, але й на смак хліб є різним.
Діти а які зернятка на вигляд? (Маленькі, тверді, житні, пшеничні, тощо). Уявіть себе зернятками.
Психогімнастика «Зернятка».
Ми з вами – зернятка. Зернятка сховались у затишній чорній землі, сонечко пригріло зернятка, стали вони рости зеленими паростками,
Налилися золоті стиглі колоски, з колосків на млині зробили борошно, а з нього запашний рум’яний хліб.
Етап перетворювальної діяльності:
Вихователь пропонує дітям скласти розповідь про мандрівку зернятка від лану до столу на основі слайдів переглянутої на попередньому занятті презентації.
Слайд №1
Підготовка грунту, оранка, вдобрювання грунту. Хто це робить, на якому транспорті.
Слайд№2
Обробка паростків пшениці від шкідників за допомогою авіації та трактора- опилювача.
Слайд №3
Праця агронома (догляд за розвитком паростків, визначання терміну косовиці).
Слайд №4
Збір врожаю . Хто збирає врожай, на якому транспорті.
Гра «Бліц запитання»:
На чому привозять борошно на хлібозавод? (На борошновозі)
За допомогою чого місять тісто на заводі? (На тістомісі)
Хто пече хліб? (Пекар)
Хто продає хліб у крамниці? (Продавець)
Хто купує хліб? (Покупець)
Гра «Ресурси»
Мета : закріпити в грі знання дітей про капітальні, природні та трудові ресурси.
Завдання: розкласти індивідуальні картки.
Ігровий прийом «Плутанина»
Етап оцінно-контрольної діяльності:
Діти вам сподобалось на занятті?
Діти скажіть, а ваші батьки, ідучи до крамниці, витрачають всі свої гроші, купуючи все що заманеться? (Ні) А чому? ( Бо вони планують свої витрати, купують лише необхідне).
Діти, чому до хліба треба ставитися з пошаною? ( Бо багато людей працювало, щоб ми могли скуштувати свіженький хліб). Так хліб результат праці багатьох людей.
А що робити якщо хліб вже не такий свіжий? (Зробити сухарики, грінки , або нагодувати пташок). От ми підемо на прогулянку тай нагодуємо. Сьогодні розкажіть своїм батькам, як потрапляє хліб на стіл і люди яких професій працюють над цим.
Любов Володимирівна чітко, послідовно, дотримуючить структурних компонентів заняття, знайомить дітей з важливими питаннями (про те, який шлях проходить зерно, щоб перетворитися на хліб; які види ресурсів види ресурсів задіяні (капітальні, природні та трудові)). Використано багато прийомів та методів: психогімнастику, презентацію, ігровий прийом «Плутанина», дидактичні ігри та вправи за темою заняття. Дане заняття повністю реалізовує поставлену мету
Під час заняття вихователем проведена цікава навчальна, розвивальна та виховна пошуково – ігрова робота. Вважаю, що дітей зацікавила вправа з чарівною скринькою, психогімнастика, складання розповіді про мандрівку зернятка, дегустація хліба, ігровий прийом “Плутанина”. Досягнуто поставленої мети.
Заняття побудовано згідно завдань програми з дотриманням усіх методичних вимог. Проблема економічного виховання не нова, але не завжди педагоги відводять їй відповідне місце в процесі роботи. Використані цікаві прийоми роботи: складання розповіді про мандрівку зернятка через презентацію, виставка різних видів зерна, дидактичні вправи.