Конспект заняття з казкотерапії для молодшого віку на тему “Пригоди двох ведмежат”
Автор: вихователь Войтович Юлія Іванівна
Заняття спрямовуване на вдосконалення дітьми вміння будувати відповідь згідно із запитанням різного типу, детольно вчили складати речення за одним типом; закріпилювали розрізнення поняття великий – маленький, кольори; для розвитку дрібної моторики використала горішковий масаж, На розвиток дихання використала вправу « Подми на сніжинку ». В процесі заняття діти граючись складали казку.
Мета: формувати уміння дітей складати казку (за допомогою вихователя); удосконалювати навички будувати речення, розповідати невеликі вірші; продовжувати вчити дітей дотримуватися мовленнєвої культури спілкування, вдосконалювати вміння будувати відповідь згідно із запитанням різного типу, вчити складати речення за Одним типом; закріпити розрізнення поняття великий – маленький, кольори; розвивати дрібну моторику рук за допомогою горішкового масажу, розвивати мовне дихання дітей використовуючи вправу на здихання; виховувати позитивні риси характеру
( вихованість , чесність бажання допомогти .
Хід заняття:
Привітання до гостей
Добрий день ! Добрий день!
Ми вітаємося з гостями.
Бо завжди й в усякий час,
Раді зустрічі ми з Вами!
Вихователь – Дітки, сідайте на стільчики зручненько і слухайте уважно. Сьогодні ми з вами будемо складати казку. Хочете малята?
Малята, а Ви знаєте, як називаються люди які пишуть казки ( казкарі ). Сьогодні ми з вами будемо казкарями
Пригадайте, якими словами може починатися казка? ( Жили – були, за високими горами, за темними лісами…)
- А ось наша казка починається так.
В далекому темному лісі жили були собі двоє ведмежат Саша і Маша
( показ іграшок).
Вони були братик і сестричка, Якось вранці, вони прокинулися. У віконце яскраве сонечко світило.
Сашко промовив: « Вставай, Машо,в тебе сьогодні день народження . Зараз ми з тобою поснідаємо і підемо в ліс запрошувати гостей на святкування.
Вихователь – Дітки, а що люблять їсти ведмеді ? ( мед )
Маша дістала 2 Горщики з медом. Один який ? (великий), а другий який ( маленький ). Для Сашка який дамо?( Великий). Чому? Бо Сашко великий,а для Маши який поставим горщик?( маленький ), бо Маша маленька.
Вихователь .Як же вони будуть їсти? Виховані діти їдять ложечкою. Давайте їм підберемо ложечки. Для Сашка яку дамо?( Велику). Чому? Бо Сашко великий, а для Маши яку дамо ложечку?( маленьку ) бо Маша маленька.(колір ).
Після сніданку ведмежата захотіли попити чай з малини Давайте підберемо чашки по кольору ложечок .
Поснідали ведмежата, тай захотіли піти в ліс та запросити друзів. Виглянули у віконце, а надворі заметіль завиває…
- Діти покажіть, яка сильна завірюха (Дихальна вправа « Подми на сніжинку »
- Діти, а як же ведмедикам вийти погуляти. Що треба зробити?( Тепло одягтися)
- Давайте допоможемо, ведмедикам одягнутися. На голову одягнемо що?( шапочку). Яку одягнемо для Саши?Чому? Бо він великий. А Маші? Чому? Бо вона менша. А ще завяжемо на шию шарф. Для Саші який?
- Дітки, а давайте і ми прогуляємося ліс і допоможимо запросити друзів на день народження Маші разом з ведмежатами.
- Хочете? ( Так ). Діти стають із стільців і йдуть по колу.
Фізкультхвилинка
Нумо діточки малята
Пострибайте, як зайчата
А тепер часу не гайте
І як жабки пострибайте
Як ведмедик походіть
Як лисичка побіжіть
І ще вовка покажіть
- Ой дітки, я чую хтось тут плаче
Та нікого я не бачу
Де ти ?Хто ти ? Озовися
Тільки дуже не лякайся
- Та це ж білочка ( показ іграшки )
- Зараз я в неї запитаю чому вона плаче?
- Вона каже, що назбирала на зиму горішок та й розсипала
- Дітки, а як ми можемо допомогти білочці( Позбирати горішки )
- А давайте пограємося з горішками( сідають на стільчики).
Горішковий масаж
Цей горішок фантазер
Він чудовий масажер
Міцно ти його здави
Свою силу прояви
( руки підняти вгору здавити горішок у кулачок)
Ти котись, котись горішок
Наші пальчики потішиш
Нехай будуть вони всі
Сильні вправні та міцні
( прокочування горішок вперед-назад )
По долоньці він кружляє
Діткам мязи розвиває
Покрутився й зупинився
Дуже добре потрудився
( колові рухи по долоні )
Діти складають горішки в кошик.
Виховательль: Ведмежата запрошують білочку тебе на день народження до Маші
Вона сказала, що занесе горішки для своїх діток і обов’язково прийде на святкування.
Вихователь: А ми йдемо далі разом з Сашою та Машою ( везу на санках ).
Дітки погляньте, якісь сліди на снігу. Як ви думаєте чиї ?( зайчикові)Чому ? ( Бо маленькі ).
Давайте разом пройдемо по слідах може ще й зайчика зустрінемо.
Виховательль: А чому сховався зайчик( З кучугуру снігу стирчать зайчик вуха. Вихователь бере зайчика до вуха і каже ,шо зайчик засмучений, бо купив рукавички та йшов додому впав та рукавички всі змішалися. що він пропонує пограти в гру «Знайди пару» ( Давайте подаруємо зайчикові рукавички, щоб йому було тепліше та запросимо його на день народження.
Зайчик обов’язково прийде на день народження тільки віднесе рукавички своїм друзям.
Ось і казочці кінець., а хто слухав молодець!
А тепер малята я вам пропоную привітати теж Машу з Днем народження піснею « З днем народження Маша »
А тепер малята повертаємося в групу, а ведмежата повертаються до своєї хатинки чекати гостей.
Вихователь: А тепер цю казочку ми запишемо, але як ви ще не вмієте писати, то ми з вами будемо відтворювати за допомогою картинок. А тепер давайте пригадаємо, нашу казочка
В далекому темному лісі жили були собі двоє ведмежат Саша і Маша Іди відтвори ведмежат у нашій книжечці. Вони були братик і сестричка, Якось вранці, вони прокинулися. У віконце яскраве сонечко світило. Сашко промовив: « Вставай, Машо,в тебе сьогодні день народження . Зараз ми з тобою поснідаємо і підемо в ліс запрошувати гостей на святкування. Виглянули у віконце, а надворі заметіль. Пішли ведмедики в ліс запрошувати друзів на день народження та й почули шо плаче білочка, тому, що розсипала горішки . Продовжуючи іти лісом вони побачили зайчикові вуха, які стирчали із кучугуру снігу. Та допомогли відшукати зайчику всі пари рукавичок, щоб він не засмучувався. Та повернулися наші ведмежата до своєї хатинки чекати гостей до святкування дня народження.
Підсумок: Дітки, а чи сподобалося вам бути казкарями ? Як назвемо нашу казочку ?
Фото до уроку
Неймовірно сподобалось це заняття! Насичене, цікаве. Мені подобається, коли використовують нестандартні прийоми. Масаж горішками, дихальні вправи – те що треба! Помітно, які дітки захоплені, як їм дивовижно і цікаво!
Діти завжди полюбляють подорожувати, допомагати героям. Вихователь поєднала гру-подорож з розв’язанням мовленнєвих завдань. В ІІ молодшій групі дуже складно складати казки, а педагог змогла зацікавити дітей і в цікавій формі легко досягла поставленої мети. Можна було зразу, зустрічаючись з героєм, ставити відповідну картинку на фланелеграф, а в кінці заняття тільки пригадати її. Дякую.
Вдячна за цікаве заняття. Казкотерапія виступає як інструмент розвитку особистості дитини та її здібностей. У цьому випадку казка позитивно впливає на здатність дитини фантазувати, сприяє розвитку творчого мислення та уяви, розкриває внутрішній світ дитини.
Юлія Іванівна через казкові події в доступній формі і детально вчила складати речення і разом з тим показала діткам ситуацію з іншого боку, запропонувала альтернативні моделі поведінки ведмежат Саші і Маші. Казкотерапія на занятті створювала особливу казкову атмосферу, яка робить мрію дійсністю, огортає все навколо передчуттям дива, надає малюку почуття впевненості і захищеності. Дуже хороше діткам вдалося показати, яка сильна завірюха через дихальну вправу.
Дякую.
Навіть сьогодні для мене казка – чарівний куточок дитинства, віра в обов’язкову перемогу добра та справедливості. На казках виховували нас, ми передавали знайомі сюжети своїм дітям, і так далі, одним словом, кругообіг казок на планеті!
Відмінний метод. Казка вчить жити. А інакше навіщо б наші предки витрачали дорогоцінний час на них? Навіщо б присвячували вечірні години казкам та забирали дитячу увагу? Та хіба тільки діти були слухачами бабусі-казкарки в сім’ї? Із не меншим задоволенням і хвилюванням поринали у світ чарівництва і чудес дорослі члени сім’ї! Та й де ще можна відчути себе далеко від життєвої суєти і труднощів, як не в добрій казці? Дуже шкода, що останні кілька років казки підміняють мультфільми, фантастичні фільми та комп’ютерні ігри.