Конспект заняття з логіки, старша группа ДНЗ
Автор: вихователь-методист Парфенчик Наталія Іванівна
Одне з найголовніших завдань, яке я ставлю перед собою, — навчити малюків міркувати, грамотно обґрунтовувати свою думку, самостійно приймати рішення, не боятися завдань із багатьма варіантами розв’язку. Досягненню цієї мети сприяє використання в дошкільній освіті нових інформаційних технологій, зокрема курсу «Логіки світу».
Програмовий зміст: продовжувати вчити дітей вибирати та розташовувати геометричні фігури за заданими правилами, знаходити найпростіші закономірності розташування; закріпити вміння конструювати силуети із заданого набору геометричних фігур; розвивати комбінаторні здібності дітей, розв’язуючи задачі на двомірне конструювання; формувати уявлення про умовні знаки дозволу та заборони, вчити користуватися алгоритмами; розвивати вміння нестандартного міркування та грамотно обґрунтовувати свою думку; виховувати наполегливість та вміння закінчувати розпочате, вміння працювати в групах.
Матеріал: наліпки (геометричні фігури), пенали з геометричними фігурами, схеми літаків, хмаринки з таблицями на закономірності, кольорові олівці, лічильні палички, 2 карти руху геометричних фігур, лист та посилка від Капітошки, фізкультхвилинка «Хмаринка сонечко закрила» (музичний супровід «Сонечко з дощиком» муз. А.Олейнікова, сл. О.Дідусенко)
Хід заняття:
Привітання:
Добрий день, добрий день,
Ми вітаємось.
До гостей дорогих,
Посміхаємось!
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День до нас привітним буде.
(Стук в двері, заходить кур’єр «Нової пошти» і передає лист та бандероль, на якій вказано, що відкрити, після виконання всіх завдань)
Вихователь читає лист , від таємного друга.
«Дорогі друзі! Запрошую вас до себе в гості. А хто я такий і де мешкаю ви дізнаєтеся, коли розв’яжете завдання, які я вам приготував. До побачення, ваш таємний друг»
- Діти, ну що вирушаємо в гості?
- Скажіть, будь ласка, чим ми можемо подорожувати? (потягом, велосипедом, пішки, літаком, машиною і т.д.)
- Ми з вами будемо мандрувати літаками, які побудуємо самі за допомогою схеми та геометричних фігур.
Вправа «Виклади картинку» Діти викладають силует літака з геометричних фігур за кресленням.
– Заплющте очі, уявіть, що ми сідаємо в наші літаки і відправляємось у мандри (звучить аудіозапис звука двигуна літака).
- От, ми і прилетіли. Подивіться, тут якась хмаринка, але вона не звичайна, на ній щось зображено.
Завдання «Закономірності в таблицях»
Подивись уважно на розташування геометричних фігур у таблиці. Розкажи, в якому порядку вони розташовані. Домалюй геометричні фігури в порожніх клітинках так, щоб порядок їх розташування зберігся.
– Ви втомились, відпочинемо. (проводиться фізкультхвилинка «Хмаринка сонечко закрила»)
Фізкультхвилинка:
Хмаринка сонечко закрила, (піднімати руки до очей)
Слізки срібнії зронила, (нахили тулуба вперед)
Ми ті слізки пошукаємо, (повороти тулуба в сторони)
У травичці позбираємо, (присідання)
Пострибаємо, як зайчата, (стрибки)
Політаємо, як пташата, (біг по колу)
Потанцюємо, ще трішки, (танцювальні рухи)
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
Наступне завдання ми будемо виконувати за допомогою лічильних паличок.
- А скажіть, що ми з ними можемо робити? (лічити, викладати різні фігури)
«Ігри з лічильними паличками»
- Візьміть 5 паличок і викладіть 2 трикутника.
– Яка фігура утворилася? (ромб)
– Скільки у ромба кутів? Чи можемо ми його назвати чотирикутником? Чому?
- Візьміть 7 паличок і викладіть 3 трикутники.
– Яка фігура утворилася? ( трапеція).
– Скільки у трапеції кутів? Чи можемо ми її назвати чотирикутником? Чому?
- Візьміть 12 паличок і викладіть 6 трикутників.
– Яка фігура утворилася?(шестикутник)
– Скільки у шестикутника кутів? Чи можемо ми його назвати чотирикутником? Чому?
– Молодці, і з цим завданням ви впоралися.
– Для виконання наступного завдання пропоную вам послухати казку про чарівні геометричні фігури.
«В одному казковому царстві жили собі геометричні фігури. Якось пішли вони до лісу погуляти і забули, хто в якій хатинці живе. Вийшли фігури з лісу і не знають, куди їм податися. Але, про всяк випадок, взяли вони із собою карту міста зі знаками, які вказують, де яка фігура живе.»
Вправа «Знайди хатинку для кожної фігурки»
Для виконання цього завдання нам потрібно поділитися на дві команди. А допоможуть в цьому наші друзі геометричні фігури. Виберіть собі фігуру, форма та колір якої вам подобається. Розділіться на команди за кольорами.
( команда червоних, команда жовтих)
Будь ласка, допоможіть геометричним фігурам знайти свої хатинки, користуючись правилами руху фігур доріжками міста.
Команда №1
Команда №2
( Кожна команда виконує завдання та обґрунтовує свою відповідь)
- Ура! Ми виконали всі завдання, які нам запропонував наш таємний друг. Тому можемо з вами відкрити бандероль. Вам цікаво, що там?
(Портрет Капітошки) .
- Так, ось хто наш таємний друг – це Капітошка, і подорожували ми по хмаринках.
- На зворотній стороні портрету надпис « найрозумнішим, найкмітливішим, найдотепнішим вихованцям групи «Теремок» 1 березня 2017 року».
- Вам сподобалася наша подорож?
- Але час повертатися назад в дитячий садок, сідаємо в свої літаки, заплющуємо очі і летимо(аудіозапис звука двигуна літака).
Рефлексія:
– Сьогодні я навчився (дізнався, мені було цікаво)…
Заняття хороше, все по порядку, всі завдання правильно сформульовані і розкриті. Для вирішення поставлених завдань підібрано різноманітні ігрові завдання. Діткам буде дуже цікаво.
Сьогодення диктує вихователям нові завдання: вчити дітей міркувати, обґрунтовувати свою думку, а головне-самостіно мислити. Саме на це розраховано заняття з логіки для старшої групи. Вихователь вчитть дітей вибирати та розташовувати геометричні фігури за заданими правилами, цікавими є вправа «Знайди хатинку для кожної фігурки» та фізкультхвилинка. За допомогою гри з лічильними паличками діти вчаться лічити, знайомляться з деякими математичними поняттями. Дякую.