Конспект заняття з пошуково-дослідницької діяльності, старша група, “Стежинами пізнання”
Автор: вихователь-методист Парфенчик Наталія Іванівна
Моделювання маленькими чоловічками (ММЧ) допомагають у доступній формі пояснити дітям внутрішню будову предметів і речовин, фізичну суть явищ і процесів, що відбуваються в живій і неживій природі
Програмовий зміст:
викликати в дітей бажання самостійно досліджувати , вивчати властивості речовин; ознайомити дітей з символами, які позначають тверді, рідкі, газоподібні речовини; формувати вміння розуміти навчальні задачі та виконувати їх; продовжувати вчити дітей ставити запитання та отримувати на них відповіді; розвивати пізнавальний інтерес до природних явищ узимку; продовжувати планувати свою діяльність під час експериментування: розмірковувати, стверджувати чи заперечувати сказане; продовжувати вчити дітей відгадувати загадки за допомогою символів; розвивати системне мислення, творчу уяву,мовленнєву активність; виховувати вміння працювати разом та в групах; виховувати навички позитивної соціальної поведінки, стриманість, інтерес до дослідницької діяльності.
Обладнання:
рукавичка, сніжинка, лід, прозора склянка з водою, малюнки-символи, (відгадування загадок), символи (дивні чоловічки), картки із зображенням різних речовин, кубик, паличка, склянки.
Хід заняття:
Привітання:
Добрий день, добрий день, добрий день всім
Зичимо щиро здоров’я усім!
Добрий день, добрий день, добрий день всім
Зичимо щиро ми щастя усім!
- Сьогодні вранці я йшла до дитячого садка і знайшла … (показую рукавичку)
- Що це?(рукавичка)
- Як ви гадаєте, хто її міг загубити? (відповіді дітей) А хто міг її ззагубити ми дізнаємося в кінці заняття, тому що хтось обов’язково за нею прийде.
- Чому зараз треба одягати рукавички? (відповіді дітей)
- Ця рукавичка не проста, в ній знаходяться завдання, які ми повинні з вами виконати. Ви згодні попрацювати.
1 завдання: ( сніжинка, на якій написана загадка)
- Послухайте загадку і спробуйте її відгадати, але спочатку відповідь мені скажете на вушко.
- Білокоса, білолиця,
Рукавом махає –
Сріблом все вкриває… (зима)
- Як ви здогадалися?
- Як би ви зображували зиму, якого кольору було б найбільше?
- Яка буває зима?
2 завдання: (відгадування загадки за допомогою картки-символа)
- А цю загадку спробуйте відгадати за допомогою символів:
- В небі хмара пропливла,
Білий пух порозкидала –
І на землю килим ліг
Називається він… (сніг)
- Що таке сніг?
- На що він схожий?
- На що перетворюється сніг, коли розтане? (воду)
- А коли вода замерзає, на що вона перетворюється? (лід)
3 завдання: (дослід)
- Подивіться, що це таке? (таця накрита серветкою). Вам цікаво, що знаходиться під серветкою? Для того, щоб відгадати, що під серветкою ви мені задавайте різні запитання про невизначений предмет. (можливі запитання дітей: якого кольору, живе чи неживе, велике чи маленьке, їстівне чи неїстівне, холодне чи гаряче, прозоре чи непрозоре, сухе чи мокре, в яку пору буває. Діти приходять до висновку, що це лід)
- Давайте, уявимо, що ми з вами знаходимося в дослідницькій лабораторії і визначимо властивості льоду. Для цього нам необхідно провести експеримент.
- А що таке експеримент? (дослід, спроба)
Проводиться дослід з перетворення льоду на воду.
Хід досліду
Діти обстежують лід, розказують, який він і після цього занурюють його у склянку з водою і спостерігають ( роблять висновки: лід у воді не тоне, у воді він тане і кількість води збільшується).
- Діти, скажіть лід це яка речовина? (тверда)
- А коли він розтане, в яку речовину він перетвориться? (воду)
- Вода, це яка речовина? (рідка)
- А якщо воду поставити на вогонь, що з нею буде відбуватися? (пара)
- Пара, це яка речовина? (газоподібна).
4 завдання ( ознайомлення з чоловічками, які живуть у речовинах)
- Подивіться, що це за дивні чоловічки?
- Звідки вони до нас завітали?
- Я зараз вас з ними познайомлю.
В одному світі жили дивні чоловічки. Одні жили дуже дружно і постійно трималися міцно за руки і називають їх статики, інші ледь торкалися одне одного ліктями і називають їх гідравлики, а треті бігали швидко і не намагалися навіть торкнутися одне одного і називають їх газики.
- Давайте, з вами дослідимо кубик, він який? (червоний, твердий, міцний, дерев’яний, квадратний)
- Візьмемо до рук звичайну паличку і спробуємо просунути її скрізь кубик. Вийшло? Чому? (тому, що кубик це тверда речовина)У цьому кубику живуть чоловічки-статики, які не пускають паличку, бо міцно тримаються за руки. Утворіть коло, міцно візьміться за руки й покажіть які сильні чоловічки живуть у твердих речовинах. ( діти взявшись за руки, йдуть по колу, потім біжать)
- Чи розірвалося наше коло? Чому?
- Подивіться на картинки і назвіть предмети, речовини, дивні чоловічки-статики міцно тримаються за руки (деревина, залізо, скло, пластмаса, камінь, шафа, підлога тощо)
- Чоловічки-статики живуть у яких предметах, речовинах? (твердих)
- Поставте руки на пояс і підійдіть одне до одного. Погляньте, ви нібито стоїте близько один до одного, торкаєтеся одне одного ліктями, але за руки не тримаєтесь. Ідіть по колу,намагаючись тримати одне одного . (діти йдуть, потім біжать, коло змінило форму, розірвалося).
- Спробуйте просунути паличку в склянку з водою.
- Що відбувається? (паличка вільно занурюється у воду).
- Які чоловічки живуть у воді? (гідравлики).
- Скажіть, чи можемо ми розділити цих чоловічків?Чи можна розмістити у кілька склянок? (розливаю воду в склянки).
- Що це за речовини? (рідкі)
- Подивіться на картинку і назвіть речовини, у яких дивні чоловічки не тримаються за руки, вільно рухаються і лише торкаються ліктями одне одного. (вода, молоко, суп, чай, сік, кава тощо)
- Чоловічки-гідравлики живуть у яких речовинах? (рідких)
- А зараз ми познайомимось з тими чоловічками, які постійно рухаються, майже не торкаючись одне одного. Спробуйте відтворити їх рухи. (діти вільно рухаються, ходять, бігають).
- Ці чоловічки невидимі, але їх можна легко відчути. Поставте долоньки перед собою, помахайте ними на себе.
- Що ви відчуваєте? (вітерець)
- А що таке вітер? (рух повітря)
- Так це рухаються маленькі чоловічки-газики, вони збираються у купки і «стукають « нас по обличчю.
- Подивіться на картинки і назвіть речовини, у яких живуть ці чоловічки. (дим, повітря, пара, газ тощо).
- Чоловічки-газики живуть у яких речовинах? (газоподібних)
5 завдання: (робота в групах)
- Зараз ми з вами поділимося на групи за допомогою символів-чоловічків і виконаємо завдання у групах .Діти, у яких зображенні чоловічки-статики сідають за стіл, де стоїть символ чоловічків, які тримаються міцно за руки; діти, у яких зображені чоловічки-гідравлики сідають за стіл, де стоїть символ чоловічків, які торкаються одне одного ліктями; діти, у яких зображені чоловічки-газики сідають за стіл, де зображені чоловічки. Які вільно постійно рухаються.
- Послухайте уважно завдання. У вас на столах один олівець і один аркуш паперу, на якому зображені різні предмети та речовини, вам необхідно обговорити, хто з вашої групи буде обводити ці предмети і речовини, а хто буде нам презентувати свою роботу. Після закінчення роботи, ви повинні взятися за руки і підняти їх угору.
(Після закінчення роботи, діти презентують їх, відповідаючи на запитання)
- Які предмети, речовини ви обвели? Чому?
6 завдання: Мовленнєва гра «Перетвори слово» ( перетворення слів-
предметів на слова-ознаки; діти діляться на дівчаток та хлопчиків, стають навпроти одне одного; хлопчики називають слова-предмети, дівчата перетворюють їх на слова-ознаки. (предмети та речовини)
Дерево – дерев’яний
Молоко – молочний
Газ – газовий
Скло – скляний
Вода – водяний
Пара – паровий
Залізо – залізний
Чай – чайний
Повітря – повітряний
- Діти, хтось стукає до нас у двері.
- Зайчику, так це ти загубив рукавичку,
- Де ти був, ми всі твої завдання виконали.
- Послухай, що найбільше дітям сподобалось сьогодні на занятті. (рефлексія)
- А за гарну роботу Зайчик дарує вам діти гостинці.
- А зараз ми з Зайчиком підемо на вулицю , поспостерігаємо за погодою, пограємо.
заняття дуже цікаве, дуже корисне для використання у роботі з дітьми.
Заняття цікаве, наповнене різноманітними методами та прийомами. Дане заняття з пошуково-дослідницької діяльності, на мою думку є і інтерактивним, оскільки діти весь час змінюють вид діяльності, працюють в групах, захищають свою роботу, тощо. Дякую за хорошу роботу!
Заняття насичене, містить багота різних форм та методів. Самостійна організована діяльність та дослідницька діяльність завжди цікавить дітей, допомагає їм дійти до висновку.
Досить продумані та достумні запитання.
У вас вийшло дуже цікаве,пізнавально-дослідницьке заняття. Діти з допомогою дослідів дізналися різні властивості води. А такий вид діяльності, як експериментування, дуже подобається дітям. Я думаю,що на вашому занятті дітям було дуже цікаво,вони дізналися багато нової і цікавої інформації
Вважаю, що заняття з пошуково-дослідницької діяльності зацікавило маленьких дослідників, було направлено на пізнання світу. Дорослий у цікавій формі створив експеримент для дітей. Особливу увагу я звернула на те, що вихователь-методист працював і над розвитком лексики дітей ( проведена мовленєва гра «Перетвори слово»). Бажаю успіху в дослідницькій праці.
Дуже цікаве заняття. Дякую .