Конспект заняття з розвитку зв’язного мовлення через ігри та вправи для розвитку дрібної моторики
Автор: вчитель-логопед Татомир Наталія Володимирівна
Програмовий зміст:
- вправляти у придумуванні коротких порівняльних розповідей;
- продовжувати формувати вміння будувати складнопідрядні речення;
- збагатити словник дітей словами, що позначають ознаки об’єкта;
- удосконалювати дрібну моторику пальців рук;
- продовжувати формувати слухову увагу;
- розвивати логічне мислення, творчі здібності;
- розвивати вміння входити в роль об’єкта;
- виховувати організованість, співпрацю, вміння працювати в парі;
- виховувати інтерес до казок.
Матеріал: пластилінова дошка, насіння гарбуза, кавуна, кукурудзи, різні види макарону, палички для лічби, нитки, ґудзики, намистинки, картинки-символи, великі пазли із зображенням Колобка (виготовлені із пінопласту), картинки-підказки.
Хід заняття
І. Організаційний момент:
- Діти, погляньте чи світить сонечко, чи не заблукало воно поміж хмар? Давайте привітаємося з ним, з небом і з усіма присутніми.
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, небо прекрасне!
Доброго ранку усім малюкам!
Доброго ранку і нашим гостям!
- Сьогодні нас запросив до себе в гості один із казкових героїв. Який саме ви дізнаєтеся, коли викладете його портрет із пазлів.
Діти викладають портрет Колобка
- Ось у мене є картинки, які допоможуть нам пригадати казку про Колобка.
Демонстрація картинки-підказки
- Що було спочатку?
- Де жили дід та баба?
- Пропоную зобразити хату , в якій жили дідусь і бабуся, за допомогою гумок на ось цій чарівній дошці.
Гра «Переплятаночка»
Діти викладають хату частинами (стіни, дах, вікно, двері, димар, сходи), коментуючи свої дії.
- Спекла баба Колобка і, тільки хотіла поставити його на вікно, як дід позачиняв усі вікна й двері, та й каже: «Ти що, бабо, хочеш, щоб Колобок утік?» Лежав Колобок і думав, як йому втекти від діда та баби, адже на нього чекають Зайчик, Вовчик, Ведмідь і Лисичка. Казку потрібно продовжити. Діти, як втекти Колобку від діда та баби?
Міркування дітей (можна чемно відпроситися у дідуся та бабусі; попросити мишку, щоб прогризла дірку в стіні; пролізти через комин (димар) та ін..)
- Втік Колобок від діда та баби і покотився по доріжці. А що було потім? Назвіть, кого зустрів Колобок.
Демонстрація картинки-підказки
- Котиться Колобок, котиться і докотився до річки. А по чому котився наш герой? (По стежині).
- Ось у мене є картина, яку ми з вами маємо закінчити.
Пластилінова картина
- Давайте викладемо шлях, яким Колобок докотився до річки.
Викладання ниткою. Дитина коментує свої дії.
- За допомогою чого ти виклав шлях?
- Якого кольору нитка?
- Довкола було дуже красиво, тільки чомусь сонечко на небі здавалося сумним. А чому, діти? (немає промінців)
- Як же зарадити цій проблемі?
Діти викладають промінці паличками для лічби.
- По той бік річки сидів Зайчик, побачив Колобка та й кричить:
– Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
– Спробуй. Вода в річці холодна, якщо хочеш захворіти, то стрибай.
- Як Зайчикові перебратися на цей берег?(треба збудувати місток, кладку)
Діти викладають місток з паличок, ґудзиків, коментуючи свої дії.
- Втік Колобок від Зайчика і покотився далі. Котиться, котиться, бачить якісь дивні стовпчики із землі стирчать. Що це таке? На що схожі ці стовпчики? (на стовбури дерев) То ж давайте перетворимо їх на справжні дерева.
Діти викладають дерева за допомогою паличок для лічби та ниток.
- Коли це із лісу вийшов Вовк, сів на горбочку і задумався. А думав він над тим, чому засумував Зайчик, якого він щойно зустрічав. Діти, ось у мене є картинки, які допоможуть вам зрозуміти, чому сумує Зайчик.
Гра « Чому сумує Зайчик?»(складання складнопідрядних речень зі сполучником тому, що).
- А зараз уявіть себе Зайчиками.
Фізкультхвилинка (діти виконують рухи згідно тексту під музику):
Ми зайчики-стрибайчики по полю гуляєм,
Ми морквинки й капустинки в городі збираєм.
Ось так, ось так-так весело збираєм.
Маєм довгі вушка, вушка довгі маєм,
Ними ми хитаєм,пісеньку співаєм.
Ось так, ось так-так вушками хитаєм.
Маєм спритні ніжки, ніжки спритні маєм.
Від вовчика злого ними ми втікаєм.
Ось так, ось так-так швидко ми втікаєм.
- Покотився Колобок далі. Коли це назустріч йому Ведмідь, та такий заклопотаний, що навіть не помітив Колобка і ледь не наступив на нього. Ведмедик отримав завдання від Мудрої Сови: скажи чим схожі та чим відрізняються заєць та лисиця, вовк та ведмідь, вовк та собака. Давайте, діти, допоможемо Ведмедику. В нагоді нам стануть малюнки тварин.
Гра «Чим схожі, чим відрізняються?»(описові порівняльні розповіді)
- Ведмедикову проблему ми вирішили, а Колобок покотився собі далі. І докотився він до лисиччиної хатки. Діти, а чим казка закінчилася? (фото 8).
- У нашій казочці все інакше. Колобок докотився до Лисички, яка саме збиралася садити квіти у своєму незвичайному квітнику. Діти, пропоную допомогти Лисичці. Ось у мене є насіння кавуна, гарбуза, кукурудзи, а також макарони різної форми.
Діти викладають квіти.
- Та ось прилетіла Сорока і кричить: «Дудусь та бабуся розшукують Колобка! Дудусь та бабуся розшукують Колобка!». Діти, а до кого чи куди можуть звернутися дідусь та бабуся по допомогу?
Міркування дітей (написати оголошення, подати його на радіо, телебачення, звернутися в міліцію)
- А які оголошення ви придумали б для діда та баби, щоб знайти Колобка? Зараз ви поділитеся на дві підгрупи, кожна підгрупа повинна вибрати собі лідера, якому ви казатимете свої пропозиції до оголошення і який презентує, тобто розкаже нам всім оголошення.
Робота дітей у підгрупах.
- Ваші оголошення цікаві, а дідусь та бабуся самі вирішать, котре з них краще, і надрукують його в газеті чи звернуться з ним на телебачення чи радіо, а ми з вами зможемо його прочитати чи почути.
Нашій казочці кінець, а хто слухав – молодець. Ось вам казочка, а мені бубликів в’язочка.
Прочитано мною багато занять ,але вперше зустріла конспект з елементами розвиваючого навчання (коментування, домислення, складання творчих розповідей, описові порівняльні розповіді…)та роботу в парах. Саме цього вимагає програма.В цьому плані –12балів, але в логопеда дещо інші вимоги до занять…