Тренінг

“Формування мотивації до навчальної діяльності в учнів старших класів”

Автор: практичний психолог Острогляд Анна Сергіївна

Практичний психолог Острогляд Анна СергіївнаТренінг на тему: «Формування мотивації  до навчальної діяльності»

Тренінг спрямований на підвищення рівня сформованості мотиваційної сфери до навчальної діяльності.

Заняття можуть використовуватися для старшокласників. Саме в цій віковій категорії даний тренінг є більш дієвий, оскільки цей вік характеризується більш імпульсивним ставлення до вибору майбутньої професії і до свого життя в цілому. Тому одним із основних завдань психолога є те, щоб якомога детальніше донести учням основне: якщо ми не будемо себе мотивувати, у нас буде «сліпе життя». Ми просто ходитимемо на уроки бо так треба, ми підемо навчатись до ВНЗ бо так мама сказала, ми будемо одружуватися і народжувати дітей бо так роблять всі. І якщо вчасно не усвідомити і не мотивувати себе, ми перетворимо своє майбутнє в нерозривне коло «сліпого життя».

На заняттях можуть бути присутні вчителі та батьки, вони можуть бути учасниками тренінгу разом з учнями. В програмі тренінгу використовуються вправи, техніки, мозкові штурми, дискусії та ігри які дають можливість створити позитивне середовище та дають змогу замислитися над своїм майбутнім життям.

Мета :

  • Формувати в учнів різні види мотивів (пізнавальні, саморозвиток та мотивація досягнення);
  • Навчити вільно володіти собою, бути впевненими у собі, правильно себе мотивувати та досягати успіху.

Обладнання :  м’ячик, фломастери, олівці, папір, картки та ватман.

Структура тренінгу: тренінг «Формування мотивації  до навчальної діяльності» розрахований на 3 заняття по 45 хвилин, з періодичністю 1 заняття на тиждень. Кожне заняття має три блоки: вступ, основна частина та завершення роботи.

Заняття 1 (45 хвилин)

Блок I (вступна частина)

 Мета: познайомитись з учасниками, створити доброзичливу обстановку та налаштувати учнів на роботу.

  •     Організаційний момент (1хв.)

Доброго дня, як ваш настрій? Чи налаштовані ви на роботу? Сьогодні, і в наступні декілька зустріч ми з вами будемо працювати над темою «Формування мотивації  до навчальної діяльності». Метою наших занять в першу чергу буде навчитись правильно себе мотивувати та досягати успіху, також не менш важливим буде навчитися вільно володіти собою та бути впевненим у собі. Знаючи тему та мету наших зустрічей, я пропоную вам першу вправу.

  • Вправа «Очікування» (3хв.)

Мета: допомогти учасникам усвідомити власні очікування від тренінгу.

Кожен із вас на аркуші паперу напише те, що він очікуєте від наших зустрічей. В кінці наших занять, ми обговоримо чи виправдалися ваші очікування.

Так як ми з вами зустрічаємося в такій формі уроку уже не перший раз то ви пам’ятаєте, що ми працюємо  за правилами. Давайте пригадаймо їх…

  • Вправа «Правила групи» (2хв.)

Мета: затвердити та зафіксувати правила групи.

  • Правило піднятої руки (якщо хтось хоче висловити свою думку, то не викрикує, а піднімає руку, після чого надається слово);
  • Правило «Це МОЯ думка…» (це правило дає можливість учням кожному висловлювати СВОЄ враження з приводу чогось. Кожен говорить за себе а не за когось, наприклад: а от Маша думає що…. або у Маші точно є якесь доповнення…. Кожен із учасників тренінгу відповідає за СВОЮ поведінку і висловлює СВОЮ думку).
  • Правило STOP (говорити тільки по суті теми не переходити цю межу);
  • Конфіденційність.

Якщо у когось є бажання доповнити цей список, то кажіть і ми обов’язково допишемо ваше правило.

  • Вправа «Привітання» (2хв.)

Мета: презентувати себе, налаштувати учнів на роботу.

Мене звати…; у майбутньому я хочу бути…

Блок  II (основна частина)

Мета: розподілити учасників на відвертість та на підвищення мотивації до навчання.

  • Вправа «Притча» (8хв.)

Мета: покращення вміння до аналізування ситуацій.

Ми сьогодні будемо працювати над темою, яка  безпосередньо є   однією із головних для вас –  це  навчальна діяльність . Мені хочеться спочатку розповісти вам притчу про навчання.

Жив на світі учень який  поставив перед собою мету – навчитися всього.  У навчанні йому не було рівних. Одного разу він зрозумів, що знає більше ніж вчитель тому він вирішив попрощатися , але попросив порекомендувати йому ще кращого. І йому відповіли, що немає  рівних учителю Вонгу. Учень довгі роки шукав зустрічі із цим мудрецем і через 20 років добрався учень до Гори Мудрості, де жив Вонг , але побачив його уже на смертельному ложі. Єдине , що встиг запитати Учень : «Як стати найосвіченішою й найрозумнішою людиною». І Вонг йому відповів : «Знай , нещасний, що нікого й нічого навчити неможливо».

Учень довго сидів на Горі Мудрості, міркуючи над останніми словами  вчителя.  Минуло ще багато років і сивочолий Учень,  бавлячись  на лавочці зі своїми правнуками,  спостерігав, як діти грають у шахи. І звернувся із запитанням до наймолодшого : « Хто тебе навчив цієї гри?» І  хлопчик весело відповів : «Хто мене може навчити ? Я сам захотів і навчився.» У  ту ж саму мить Учень  збагнув  найбільшу таємницю, відповідь на яку він шукав усе своє життя.

Я думаю, що дана притча є дуже повчальною для всіх нас. І слова «Сам захочу  і сам навчуся» мають стати девізом нашого життя.

Обговорення притчі:

  1. Чи є дана притча особисто для вас корисною?
  2. Що б ви змінили в ній?
  3. Чи змогли б ви як учень все життя вчитися і пізнавати щось нове?
  4. На вашу думку, яка в учня була мотивація, що він все своє життя присвятив зустрічам з більш мудрішими людьми як він.
  • Вправа «Я все зможу!»

Мета: підвищення мотивації до навчання за допомогою новим видам діяльності або іншому реагування на ситуацію.

Учасники по черзі розповідають про якусь справу, яку їм особливо добре вдається виконати. Після розповіді вони відповідають на два питання:

  1. Де може стати в нагоді це вміння?
  2. Як їм вдалося цього навчитися?

Обговорення:

  1. Чи виникло у вас бажання навчитись тому, що вміє робити хтось інший?
  2. Хто з учасників вас здивував?
  • Вправа «Відвертість» (8 хв.)

Мета: налаштувати учасників на  відверте спілкування.

     Перед вами є багато карток. Ви будете брати картку й продовжувати фразу але перед тим як ми розпочнемо, у мене до вас буде прохання, коли ви будете брати картку в руки, продовжуйте її правдиво:

Відверто кажучи, коли я йду до школи …; я у школі ненавиджу…; коли вчителька мене лає…; коли вчитель мене хвалить…; я буду краще навчатися, якщо…; діти з якими я вчуся…; моя прихована мрія, щоб у школі…; коли я думаю про школу…; коли дзвенить дзвінок…; коли у нас контрольна…; коли закінчуються уроки…; коли я відповідаю біля дошки…; коли я одержую двійку…; коли я одержую дванадцять….

Обговорення:

  1. Складно було говорити правду?
  2. Правду потрібно нести по життю. Адже якщо ви не розумієте те, що говорить вам вчитель, не потрібно боятись попросити його вам повторити. Якщо ви будете уточнювати незрозумілі вам речі, це мінімізує і конфліктні ситуації і підвищить вашу мотивацію вчитися краще.
  • Вправа «Протилежні двері» (7хв.)

Метою вправи є налаштування учасників тренінгу на те, що тільки від них самих залежить те, які вони відкриватимуть двері.

Уявіть собі, що перед вами наліво двері  й направо двері. За одними знаходиться те, що приносить вам  радість у навчанні, а за другими те, що мучить вас й чого ви не любите у школі. Розділіть листок  навпіл і  намалюйте або напишіть.

Обговорення:

  1. Які відчуття у вас були при малювання одних та інших дверей?
  2. Що було легше вам намалювати?
  3. А що ви можете змінити у собі, щоб при відкритті будь-яких дверей ви отримували радість?
  • Вправа «Будинок моєї мети» (8 хв.)

Мета: надати можливість учасникам усвідомити власну реалізацію життєвих цілей.

Перш ніж приступити безпосередньо до виконання даної вправи, вам необхідно об’єднатися  в групи  й намалювати  будинок , який допоможе досягнути успіхів у навчанні.

Деталі малюнка:

Дах – мета , яку ставити перед собою під час навчання.

Стіни – завдання , вирішивши, які  можна досягти мети.

Стежка – якими методами і способами можна досягти.

Будяки й каміння – це бар’єри, які заважають вам досягнути мети.

Блок III (завершення роботи)

Мета: завершити роботу та налаштувати учнів на оптимістичну ноту.

  • Вправа «Посмішка по колу» (3хв.)

Мета: отримати позитивні емоції.

На завершення нашого  тренінгу я вам пропоную останню розважальну вправу. Нам потрібно, повернувшись до сусіда, побажати йому щось приємне, взяти посмішку в свої руки і передати йому, і так роблять всі по черзі.

Заняття 2 (45 хвилин)

Блок I (вступна частина)

Мета: налаштувати учнів на роботу.

  •     Організаційний момент (1хв.).

Доброго дня! Сьогодні ми з вами продовжимо нашу тему. І перш ніж розпочати, я вам пропоную згадати правила яких ми будемо дотримуватись протягом нашого заняття.

  • Вправа «Правила групи» (1хв.)

Мета: затвердити правила групи.

Якщо у когось є бажання доповнити цей список, то кажіть і ми обов’язково допишемо ваше правило.

  • Вправа «Привітання» (2хв.)

Мета: налаштувати учнів на роботу.

Через п’ять років я бачу себе…; метою мого життя є….

Блок  II (основна частина)

Мета: підвищити впевненість у власних силах та підбадьорювати себе при невдачах.

  • Вправа: «Робота над помилками» (7хв.)

Мета: підвищити впевненість у собі.

Для наступної вправи «Робота над помилками» нам потрібні будуть аркуші паперу. Кожен із вас візьме по аркуші, де проаналізує і напише невдачу, яку він пережив в минулому. Поміркуйте над кожною помилкою, визначте, що корисного ви придбали в результаті цієї невдачі (досвід, якості характеру, розуміння якихось процесів в житті і т.д.).

Обговорення:

  1. Чи може бути людина сильна, якщо у її житті трапилась якась невдача?
  2. А якщо людина опустила руки при першій же невдачі, чи можна мотивувати себе на подолання цієї перешкоди? А що для цього потрібно? (направити учнів на думку, що у людини перш за все повинно бути бажання чогось досягти або щось змінити).
  • Техніка «Живої і мертвої води» (8хв.)

Мета: придбати нові методи боротьби із відсутністю мотивації.

Зараз я вам пропоную намалювати малюнок на тему «Що мені заважає добре навчатися?» Намалювавши те зло, яке вам заважає вчитися я пропоную від нього позбавитися раз і назавжди. Для цього нам потрібно взяти свій малюнок і порвати його. Тепер ваші книги як символи знань, допоможуть вам бути ерудованішими, тому що саме за допомогою книги виростає нове життя й нові можливості.

Обговорення:

  1. Як ще можна позбавитися від того, що вам заважає в навчання?
  2. Чи є особисто ваш метод, яким ви користуєтеся?
  3. Чи потрібні нам такі техніки?
  • Гра «Через 10 років» (11 хв.)

Мета гри – формування мотивації до професійної діяльності.

Перш ніж розпочати гру, учням пропонується придумати історію про свій кар’єрний шлях протягом 10 років, після чого кожен учасник виступає з повідомленням про власну успішну кар’єру.

Решта учасників – журналісти які можуть задавати будь-які питання.

Гра через 10 років, проходить у дружній і веселій обстановці, що сприяє включенню побудови індивідуального перспективного плану професійного розвитку кожного учасника гри.

Обговорення:

  1. А якщо так складеться, що ви не зможете вчитись на ту професію яку ви обрали і в результаті чого ви не зможете стати неперевершеним професіоналом, якого ви мені зараз описуєте, що тоді? Що ви будете робити чи змінювати?
  • Вправа «Попроси або похвали самого себе» (4хв.)

Мета: навчитися підтримувати, підбадьорювати і надихати самого себе.

Взагалі, людина може просити і спонукати до дії не тільки інших, але і самого себе. Іноді, коли не хочеться нічого виконувати (але ви усвідомлюєте важливість справи), спілкування з самим собою, переконання в тому, що дану роботу необхідно виконати допомагають подолати труднощі самоорганізації. Для цього потрібно попросити себе виконати щось важливе для вас. Залежно від ваших особистих якостей і ситуації ви можете використовувати як переконання в необхідності діяльності, так і прохання та ласкаві слова. Коли ви все ж таки виконали певне завдання, не забувайте хвалити себе уміння схвалювати, підбадьорювати і надихати самого себе це дуже допомагає в роботі.

  • Мозковий штурм «Чому люди не переборюють невдачі» (8хв.)

Учням пропонується висловитися з приводу того, чому люди не переборюють невдачі. Ведучий фіксує відповіді на ватмані. Зразкові варіанти відповідей можуть виглядати так: «Людина не хоче переборювати труднощі тому що:

– їй так комфортно;

– хоче щоб її всі жаліли яка вона нещасна, намагалась, але…»

В кінці підводиться підсумок і робиться узагальнення.

На завершення нашої зустрічі я вам пропоную вправу, яка нам подарує позитивні емоції.

Блок III (завершення роботи)

Мета: завершити роботу та налаштувати учнів на оптимістичну ноту.

  • Вправа «Посмішка по колу» (3хв.)

Мета: отримати позитивні емоції.

На завершення нашого  тренінгу я вам пропоную останню розважальну вправу. Нам потрібно, повернувшись до сусіда, побажати йому щось приємне, взяти посмішку в свої руки і передати йому, і так роблять всі по черзі.

Заняття 3 (45 хвилин)

Блок I (вступна частина)

Мета: налаштувати учнів на роботу.

  •     Організаційний момент (1хв.).

Доброго дня! Сьогодні ми з вами будемо допрацьовувати нашу тему. І перш ніж розпочати, я вам пропоную згадати правила яких ми будемо дотримуватись протягом нашого заняття.

  • Вправа «Правила групи» (1хв.)

Мета: затвердити правила групи.

Якщо у когось є бажання доповнити цей список, то кажіть і ми обов’язково допишемо ваше правило.

  • Вправа «Привітання» (2хв.)

Мета: налаштувати учнів на роботу.

Метою мого життя є…

Блок  II (основна частина)

Мета: отримання досвіду розгляду проблеми з різних точок зору та осмислення своїх життєвих і професійних перспектив.

  • Гра «Песиміст, оптиміст та жартівник»(10 хв.)

Мета: отримати досвід для умілого реагування на ситуацію з різних точок зору.

  1. На першому етапі роботи, я вам пропоную написати в декількох реченнях ситуацію, що викликає у вас сильні негативні емоції коли ви не можете мотивувати себе до роботи. Написана історія повинна містити – лише факти та дії. Наприклад: я не хочу робити домашнє завдання з певного предмету, але я розумію, що це необхідно. Тому я берусь за виконання даної роботи але роблю її аби як.
  2. Після написання історій, учасники здають свої аркуші і тренер зачитує в групі всі варіанти і група обирає декілька із них, що стосуються всіх.

3.Після чого, групі потрібно розділитися на три підгрупи і доповнити ту історію, яку вони отримали. Можна обрати лише одну історію для того, щоб оцінити її в різних емоційних станах.  Завдання: потрібно наповнити кожну історію емоційним вмістом – песимістичним (1-ша група), оптимістичним(2-га група) та жартівливим(3 група). Необхідно, скласти запропоновану історію і доповнити її деталями, властивими песимістові або оптимісту, або жартівнику. Наприклад: песимісти – я не хочу робити домашнє завдання з певного предмету, але я розумію, що це необхідно. Тому я берусь за виконання даної роботи але роблю її аби як… тому що все одно мене ніхто не запитає про дану роботу, і взагалі, мені байдуже на все…

  1. Після того як учасники закінчили роботу, кожен представник певної групи зачитує свою версію закінчення певної історії. Після чого, тренер пропонує обговорити результати гри і ту реальну допомогу, яку отримав для себе кожен учасник.
  • Дискусія «Мої життєві плани» (8 хв.)

Мета: визначення перспективних життєвих та професійних цілей.

Кожен учасник разом з групою отримує можливість поміркувати над питаннями:

– що він очікує від свого життя,

– які його цілі,

– які цінності для нього значущі,

– чим можна було б пожертвувати.

  • Вправа «Почати діяти» (7 хв.)

Мета: усвідомлення важливості вчасного виконання роботи.

Перш ніж відкласти роботу в «чорний ящик» подумайте над тим, що рано чи пізно, вам прийдеться відкрити його і виконати ту роботу, про яку ви вже забули. Тому щоб не було конфліктних ситуацій з приводу не тимчасового виконання певних обов’язків, не пакуйте роботу, по можливості робіть її одразу. Якщо ви ніяк не можете себе змусити зробити це, спробуйте мотивувати себе. У цьому випадку мотивація пов’язана з першим поштовхом до початку роботи, а не з самою роботою. Тому в першу чергу задайте собі питання, що буде якщо ви його виконаєте, і навпаки що ви отримаєте якщо цього не зробите…

На завершення нашої зустрічі я вам пропоную вправу, яка нам подарує позитивні емоції.

  • Вправа «Я в майбутньому» (8хв.)

Мета: аналіз і осмислення своїх життєвих і професійних перспектив.

Ведучий тренінгу видає учасникам альбомні листи для малювання, а також викладає в центр олівці, фломастери, маркери, ручки. Кожен учасник повинен намалювати себе в майбутньому.

В кінці відбувається захист учасниками свого малюнка: він пояснює те, що намалював, і відповідає на питання.

Блок III (завершення роботи)

Мета: закріпити пройдену роботу.

  • Вправа «Очікування» (5хв.)

  Кожен із вас на аркуші паперу написав те, що він очікуєте від наших зустрічей. І так, наші заняття уже завершились, тому я вам пропоную по черзі підійти, взяти своє очікування і прокоментувати його, виправдались вони чи ні. А на останок, мені хотілося б побажати вам безмежної мотивації по життю. Щоб ви не опускали руки при перших же невдачах. І на останок, наша завершальна права.

  • «Посмішка по колу» (3хв.)

Мета: отримати позитивні емоції.

А зараз, на завершення нашого сьогоднішнього тренінгу я вам пропоную останню розважальну вправу. Нам потрібно, повернувшись до сусіда, побажати йому щось приємне, взяти посмішку в свої руки і передати йому, і так роблять всі по черзі.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Міркую, що цю розробку візьму до своєї скриньки та ще повернусь до неї, адже я класний керівник 11 класу, де діти часто втрачають мотивацію до навчання, адже предметів так багато, а ще й домашні завдання, підпідготовка до ЗНО. Особливо беру до уваги вправи “Почати діяти”, “Я в майбутньому”. Дякую.

  2. Формування мотивації до навчальної діяльності в учнів старших класів – одне з найважливіших питань навчально – виховного процесу. Тому, тренінг Анни Сергіївни, доречний, актуальний, змістовий; вправи цікаві та повчальні. Натхнення!.

  3. Як часто ми бачимо, що вчорашній відмінник – шестикласник стає байдужим та відверто ігнорує всі зауваження і поради! Як же поталанило школярам, що мають змогу , в такий складний період, одержати таку кваліфіковану допомогу практикуючого психолога! Мотивація до навчання – рушійна сила учбова діяльності і глибоко продуманий тренінг Анни Сергіївни стане поштовхом до осмислення учнями своїх життєвих перспектив і пріоритетів.

  4. Мотивація є рушійною силою в нашому житті. І як знають успішні люди, то на результат спрацьовує якнайкраще саме внутрішня мотивація людини. Тож мотивація є і обов’язковим етапом будь-якого навчального заняття. А подібні мотиваційні тренінги вкрай необхідні для становлення особистості підлітків.

  5. Людина, що не знає нічого, може навчитися, справа тільки в тому, щоб запалити в ній бажання вчитися, сказав Д. Дідро. Цьому і приділяється велика увага практичним психологом у її тренінгу, який відповідає структурі, методично грамотно складений, розділений на заняття. Різними методами іграми і вправами Анна Сергіївна акцентує, що мотивація до навчання – одна із головних умов реалізації навчально – виховного процесу і досягнення успіху. Вона не тільки сприяє розвитку інтелекту, але і є рушійною силою удосконалення особистості в цілому. Формування мотивації у учнів до навчально – пізнавальної діяльності є однією з головних проблем сучасної школи. Вважаю, що відвідавши тренінг старшокласники будуть впевненішими у собі, правильно себе мотивуватимуть на досягнення успіху. Дякую за гарну розробку!

  6. Корисна публікація. В сучасній освіті тренінгові заняття дають змогу краще дізнатися про внутрішній стан кожної дитини. Але слід пам’ятати, що тренінгові вправи дають позитивний результат,тільки тоді коли кількість його учасників не велика. Моя пропозиція стосовно вправи “Правила групи”: дуже важливо щоб діти самі проговорювали і пропонували самі правила, саме в ці моменти, психолог вже може побачити на яких проблемах чи питаннях сконцентрована увага дітей.

  7. Проблема пошуку правильної мотивації для учнів старших класів є дуже актуальною. Запропоновані вправи допоможутиь учневі самостійно визначити для себе необхідність навчання для успішного майбутнього. У співпраці з класними керівниками на класних пгодинах дана розробка може підвищити ефективність навчання старшокласників.

  8. Заняття, тренінги – для учнів, але головна мета, на мою думку, це, щоб кожний вчитель сам зрозумів вислів: ” я сам захотів і навчився!…”. Тоді, яке місце вчителя на уроці? Кожен з вчителів намагається теж самостійно дати відповідь на це запитання. Публікація є актуальною, корисною; особливо на початку нового навчального року. Дякую Острогляд А.С.

  9. Чудовий матеріал. Підкорила змістовнисть занять, їх продуманість та дозованість. Такий тренінг може принести користь дитині, яка відчуває невпевненість у собі. Запропоновані форми роботи виховують розуміння учасниками тренінгу необхідності навчання. Якби у школі, де працюю я, проводився такий тренінг, то учні мого класу (середня ланка школи) обовязково його відвідали би. Пощастило школі, де працюєте Ви, Анно Сегіївно. Творчої Вам наснаги.