Курс за вибором. Розвиваючий урок з економіки в 4 класі на тему: “Гроші. Функції грошей”

Автор: Вчитель початкових класів Єськіна Ірина Іванівна

Даний урок знайомить учнів з тим як виникли гроші, з їх властивостями та функціями. Навчає учнів аналізувати, робити логічні висновки та творчо підходити до виконання завдань.


 

Мета: Познайомити учнів з тим, як виникли гроші, розглянути їх властивості, сутність та функції. Ознайомити з видами грошей, що функціонують у сучасній економіці.

Розвиваюча: Навчати учнів аналізувати, робити логічні висновки, творчо підходити до відповідей на поставлені питання, спираючись на вивчений матеріал.

Виховна: Виховувати бережливість, порядність, розуміння фінансової політики в державі.

Тип уроку: урок-подорож.

Обладнання: Таблиці «типи грошей», «Функції грошей», колекція грошей, картки з завданнями, політична карта світу, використання ІКТ.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель.

– Діти, сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати по цікавій країна економіці.

  1. Перш ніж розпочати нову тему повторимо вивчений матеріал.

– Зробимо зупинку у м. Економіка

– Що вивчає наука економіка?

– Для чого нам варто вивчати економіку?

(відповіді учнів)

  1. Звернемось до довідкового бюро, що воно нам повідомить відносно терміну «економіка». (відповідь дітей які у довідковому бюро)

Хто ж, діти, першим написав книгу про економіку? (відповідь дітей)

  1. Давайте пригадаємо ситуацію, коли вам, діти, доводилося зустрічатися з економікою? (Відповідь учнів)

– А тепер, будь ласка давайте пригадаємо прислів’я, приказки, які стосуються економіки:

  • В умілого й золото риба ловить;
  • Дешева риба – погана юшка
  • Діло майстра величає
  • Не хвались, ідучи на торг, а хвались, ідучи з торгу. (прислів’я на екрані)
  1. Продовжуємо подорож.

Вчитель.

Слідуюча зупинка – ще одне місто. Але назву його допоможе пригадати нам закодований вислів:

Необхідність у чомусь, бажання щось мати – це

(на екрані)

ЙПЙЙОЙТЙЙРЙЕЙЙЙБЙЙЙ

Комп’ютер надрукував зайві букви (ЙОТ)

Закресліть їх і прочитайте назву – ПОТРЕБИ

Вчитель.

  1. Людина прагне задовольнити як найбільше своїх потреб. На задоволення потреб людини впливає

– рівень життя

– клімат в якому воно мешкає

– стан здоров’я

– вік людини

– клімат в якому воно мешкає (напис на екрані)

Існують потреби, без яких людина не може жити.

Діти які бувають потреби? (відповіді дітей)

– Головні – їжа, житло, одяг.

– Другорядні – автомобіль, комп’ютер, яхта.

Матеріальні                                            Духовні

– Потреба в одязі                                              – в творчості

– Житлі                                                    – у відвідувані театру, цирку

– Предмети побуту, їжі                                    – в освіті

– в спілкуванні

Вчитель.

А яка духовна потреба для вас, діти, зараз найголовніша? (потреба в навчанні) (відповіді дітей)

(на екрані слова)

Із поданих слів складіть, будь ласка, прислів’я

Самостійна робота

  • Освіту, світу, більше, здобудеш, побачиш

(Здобудеш освіту, побачиш більше світу)

  • Людей, навчає, одна, книга, тисячі

(Одна книга навчає тисячі людей)

  • Мур, знання, хто, ламає, має, і, той.

(Хто знання має, той і мур ламає)

А зараз, любі діти, давайте послухаємо хвилинку цікавинки. Звичайно, ніяка освіта не обходиться без книжок, а якими вони були, давайте послухаємо.

(повідомлення учнів)

А тепер давайте прочитаємо на с.26 – віршик «Чого я вчуся».

(читають учні)

(Похвалити, хто гарно прочитав)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми уроку (на дошці).

Пояснення вчителя.

Діти, наступна зупинка – місто Гроші. Ми з вами часто чуємо такі слова (на екрані) – ринок, ринкові відносини, гроші. Звернемося до нашого довідкового бюро.

Учень: Ринок – товарно-грошові відносини між продавцем і покупцем.

Ми звикли з вами до грошей і сприймаємо їх як звичайні речі. Дійсно, для людей вони відіграють велику роль. Гроші придумала людина. На різних історичних етапах розвитку людства гроші набували різних форм, змінювався їх зовнішній вигляд. Достатньо подивитися на таблицю, де ми бачимо зразки грошей в різні часи. Про гроші можна розповідати багато цікавого.

  1. Ми зараз з вами здійснимо подорож у минуле і дізнаємося, як же виникли гроші. (виступи учнів)

Знову звернемося до нашого довідкового бюро. Що ж таке гроші?

Гроші – особливий товар, який можна обміняти на всі інші товари, тобто еквівалент обміну.

Еквівалент – такий самий, аналогічний, однаковий.

(Пояснення вчителя)

  1. Діти, види грошей, з якими ви знайомі найближче, це паперові гроші – банкноти, та металеві – монети. Вони називаються готівкою. (Дивитися таблицю). Їх можна порахувати, роздивитися. (Діти розглядають зразки грошей). Поряд з ними використовуються також безготівкові грошові засоби. Це суми, що знаходяться на банківських рахунках вкладників. Їх можна перетворити на готівку, використавши пластикові картки чи чекові книжки. (Діти розглядають зразки).

А можна переводити гроші з одного рахунку на інший за допомогою послуг онлайн.

(Пояснення вчителя)

  1. Функції грошей

Діти, а зараз ми з вами переходимо до питання – функції грошей.

Розглянемо кожну функцію окремо.

Вчитель. (дивитися таблицю) (діти записують в зошитах)

  • Засіб обігу – коли ми щось купуємо або продаємо товари переходять з рук продавця до рук покупця.

А у протилежному напрямку відбувається рух грошей. Тобто гроші «бігають» від однієї особи до іншої змінюючи власника.

Наприклад:

  • ви купили морозиво;
  • ваша сім’я виростила і продала 100кг капусти;
  • сусід позичив у вас 50грн.

Гроші змінюють власника

(Пояснення вчителя)

  1. Засіб платежу – це різновид функції обігу.

Цю роль гроші виконують у тому випадку, якщо мова йде про відстрочку платежу. Тобто ви придбали товар, чи користуєтесь ресурсами, але оплачуєте їх пізніше.

Гроші здійснюють погашення боргових зобов’язань.

Наприклад:

  • ви повертаєте позику;
  • ви працюєте, тобто надаєте послуги, але робота ваша оплачується не наперед, а через деякий час (місяць, рік, тиждень)

(Пояснення вчителя)

  1. Міра вартості. Під час вивчення математики ви дізналися про різні одиниці вимірювання (кг, г, м, км, л). Так от, гроші – теж одиниця вимірювання. Ними вимірюють вартість товару. А вартість в свою чергу виражається ціною.

Наприклад: 1кг картоплі – коштує 8грн. Це міра вартості, тобто ціна товару.

Довідкове бюро, дайте, будь ласка, роз’яснення, щодо ціни:

Ціна – кількість грошей, яку сплачує за товар

(Пояснення вчителя)

  1. Засіб накопичення – це остання функція грошей.

Ми відкладаємо гроші, щоб придбати необхідну річ – накопичуємо. Або кладемо гроші на особистий рахунок у банк під відсотки – теж накопичуємо. У цьому випадку їхня кількість збільшується.

Підсумок: Отже, гроші виконують 4 функції ( дивитися таблицю і записувати в зошит)

ІV. Закріплення матеріалу.

Практична робота

А зараз, працюємо і визначаємо функції грошей у кожній ситуації (робота з картками)

Пошукова робота. Більшість людей завжди дбайливо ставиться до грошей і навіть складають прислів’я, приказки та прикмети про гроші.

Згадайте приклади народної творчості пов’язані з грошима.

(Самостійна робота)

V. Підсумок уроку.

По-різному ставляться люди до грошей. дехто вбачає у них зло, причину ворожнечі між людьми. Гроші – це тема чисельних творів художньої та наукової літератури, народної творчості. « Гроші дуже милий пан, але вельми хороший слуга» – це слова англійського філософа.

VІ. Домашнє завдання. Вивчити функції грошей, придумати по одній ситуації з життя, щоб пояснювали функцію грошей.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. Цікавий і корисний урок, чудово адаптований до сучасних реалй життя. Вчитель дібрав різноманітні види роботи, вміло поєднав теоретичні відомості з практичними діями. Ігрова форма допоможе дітям протягом уроку підтримувати увагу.

  2. Вчитель ознайомила учнів з поняттям “Гроші”, з основними елементами грошової культури; обговорили питання моралі, що пов’язані з використанням грошей. Розширено знання учнів про історію виникнення грошей, їх зміни в різні історичні епохи, про історію впровадження грошей, гривні, розвиває у дітей пізнавальний інтерес, вміння узагальнювати, робити висновки. Виховує дбайливих господарів у вирішенні своїх грошових питань.

  3. Цікава розробка, яка допоможе дітям розібратися у функціях грошей, набути важливого життєвого досвіду. Креативні завдання на зупинках. Дуже сподобались прислів’я та приказки, які підібрала вчитель до уроку.

  4. Даний урок допомагає збільшити словарний запас слів та розтлумачує багато понять. Виховання розуміння політики держави в учнів шкільного віку дасть позитивний результат у майбутньому, адже нам потрібна розумна нація, яка буде компетентною з різних сторін, в тому числі і фінансових.

  5. Цікавий матеріал, пов’язаний з життям. Чітко окреслено людсбкі потреби, основні функції грошей. Використаю у своїй роботі. Єдине запитання до автора – Ви даєте домашнє завдання під час вивчення курсу за вибором? Дякую.

  6. На уроці учителька розкриває тему уроку, створює проблемну ситуацію, заставляє учнів задуматися над важливими цінностями, постійно звертається до життєвого досвіду дітей, присутня самостійна робота.

  7. Сучайсний, науковий підхід до розяснення, який базується на життєвому досвіді учнів. Подано в конспекті не сухий виклад фактів, а насиченість цікавими ігровими момент сприяє розвитку критичного мислення

  8. Мені сподобалась Ваша публікація, обов’язково використаю на своїх уроках, адже дуже важливо, щоб діти розуміли цінність грошей, та скільки зусиль їхні батьки прикладають, щоб їх заробити.