Лінгвістичні задачі
Автор: Вчитель української мови та літератури Лук’янчук Оксана Валеріївна
Творчий учитель завжди в пошуку, особливо нині, коли світ навколо так стрімко змінюється. Сьогодення потребує від педагогів оновлення методів навчання, які б сприяли формуванню інтелектуальних особистостей, здатних швидко й упевнено ухвалювати нестандартні рішення в будь-яких життєвих ситуаціях. Тож основне завдання сучасної школи – розвиток позитивного ставлення до навчання, прагнення до самостійної пізнавальної діяльності, пошуку, творчості. Особлива відповідальність перед учителями української мови та літератури, адже будь-яка діяльність людини пов’язана з мовою. Кожен філолог нині замислюється над удосконаленням якості навчання дітей української мови. А учням подобаються ті види навчальної діяльності, які дають їм матеріал для роздумів, можливість виявити ініціативу і самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості, творчості. Діти з цікавістю і задоволенням виконують оригінальні завдання, зокрема полюбляють працювати над лінгвістичними задачами. Цей вид роботи, побудований на логічному аналізі завдання з використанням уже набутих знань, формує зацікавленість, сприяє розвитку інтелекту, уваги, виробляє вміння зв’язно висловлюватись, розвиває етику мовленнєвого спілкування. Учні вчаться уважно вчитуватися в текст, логічно мислити, добирати і застосовувати до тієї чи іншої задачі відомі їм правила, доходити самостійних висновків, обґрунтовувати свої думки. Такі лінгвістичні задачі урізноманітнюють уроки, активізують пізнавальну активність учнів, забезпечують позитивну мотивацію здобуття знань з української мови, дають почуття потреби в самоосвіті, формують стійкий інтерес до предмета, сприяють розвитку творчої особистості.
Учитель може творчо використовувати лінгвістичні задачі на уроці. Це може бути як індивідуальна робота учнів, так і колективна. Спираючись на правила, узагальнення, висновки, діти повинні обов’язковою обґрунтувати відповідь. Школярі мають змогу ще раз пригадати вивчене і застосувати матеріал у незвичайних ситуаціях.
Учитель може використовувати цікаві задачі при перевірці знань учнів, для повторення раніше вивченого матеріалу, після подачі нового матеріалу.
Добре організована робота над лінгвістичними задачами допомагає закріпити й виявити якість засвоєння учнями програмового матеріалу, виробити необхідні в житті й навчанні корисні навички та якості, сприяє всебічному гармонійному розвитку школярів, активізації їх мислення.
Матеріал буде корисним на уроках, факультативах, заняттях мовного гуртка чи самостійної роботи вдома.
Навчаємося цікаво
- Учителька написала на дошці слово «край» і попросила дітей визначити, до якої частини мови воно належить. Андрійко казав, що це іменник, Галинка переконувала, що прийменник, а Сашко запевняв, що дієслово. Хто з дітей має рацію. Обґрунтуйте свою думку. Наведіть приклади.
- Катруся і Маринка, виконуючи домашнє завдання, посперечалися: Катя запевняла, що в словах міст і стіл у родовому відмінку однини буде закінчення –у, а Маринка переконувала, що –а. Хто переміг у суперечці?
- Наталочка збиралася до подруги на день народження. Дівчинка старанно виводила слова побажань на яскравій листівці. Аж раптом замислилася: бажаю удачі чи вдачі. Допоможіть Наталці. Обґрунтуйте свою думку.
- Учитель фізкультури попросив Сергійка: «Сергію, будь ласка, нагадай Петренко про завтрашню спартакіаду». Хлопчик іде й думає: «Кого мав на увазі вчитель? Адже в нас у класі є Петренко Катя і Петренко Віталик». Допоможіть Сергію визначитися. Обґрунтуйте свою відповідь.
- До палати хворого зайшов лікар. Онук Миколка поцікавився, що з дідусем. Терапевт відповів, що в дідуся запалення легенів. Хлопчина поспішив виправити: «Треба казати легень, а не легенів». Чи має рацію хлопчик? Які правила етикету він порушив?
- Знайомлячи свого старшого брата з найкращим другом, Василько сказав: «Це мій старий друг». Брат дуже здивувався. Чому? Обґрунтуйте відповідь.
- Андрій і Сашко сидять за однією партою. Сашко часто полюбляє заглядати в зошит свого однокласника. Але цього разу хлопчик дуже здивувався, коли побачив, що в реченні «Вони – переможці спортивної спартакіади» Андрійко поставив тире. У нього це речення було без розділових знаків. Сашко подумав, що вчителька просто не помітила помилки в роботі Андрія. Чи так це? Аргументуйте думку відповідними правилами.
- Семикласники Данилко та Василько довго сперечалися, як пишуться слова (на) горі, (на) пам’ять, (в) ранці – разом чи окремо. Підкажіть, будь ласка, хлопчикам, як потрібно писати ці слова.
- Перевіряючи диктант, Максимко помітив, що в одному реченні слова, які звучать однаково, написані в нього по-різному. «Сонечко світило по-весняному тепло, але машини їхали повільно по весняному бездоріжжю». Хлопчик розгубився і не знав, де ж треба виправити. Де треба виправити і чи треба виправляти? Поясніть.
- Учениця написала: «Дівчинка тихенько підійшла й сіла на лавочці обабіч матусі». Знайдіть лексичну помилку в реченні.
- Двоє давніх товаришів Андрійко і Василько, виконуючи домашнє завдання, посперечалися: Андрій переконував, що в реченні «Ми друзі» треба ставити тире обов’язково, а Василько не погоджувався. Допоможіть хлопчикам вирішити суперечку. Обґрунтуйте свою відповідь.
- Виконуючи вправу, де потрібно було вставити у кінці слів букви, Василько у слові корал… написав і, а Олег – и. Перевіряючи завдання, учителька не позначила помилки ні Василькові, ні Олегу. Чому?
- Іван ніяк не міг знайти помилку в реченнях «Перевести текст українською Галинці допоміг старший брат» і «Данилко допомагав сестриці перевести стареньку бабусю через дорогу». Допоможіть хлопчику. Обґрунтуйте відповідь.
- Ми часто чуємо нормативні слова вчитель і вчителька, журналіст і журналістка, авторка і авторка, аспірант і аспірантка, які позначають осіб чоловічої і жіночої статті. А чи можна утворити іменники жіночого роду від слів пілот, академік, енергетик, президент, міністр, водій, вівчар?
- “Я швидко знайшов номер будинку, бо вулиця була освічена місяцем”. Галинка, прочитавши речення, яке написав у зошиті молодший братик, вигукнула: «Андрію, це якийсь абсурд, невже вулиця ходила до школи?» Андрій не зрозумів, що не так у реченні. Допоможіть хлопчику.
- Школярка, роздивляючись дві групи слів:
- нездійснений нездійсненний
- недоторканий недоторканний
- незлічений незліченний
- непізнаний непізнанний
- незнищений незнищенний,
- вирішила, що ліворуч слова написані неправильно. Чи має дівчинка рацію? Поясніть.
- Петрик писав листа бабусі. Він поспішав повідомити приємну новину, та не знав, як правильно написати: старший брат Валентин поступив в університет чи вступив? Підкажіть хлопчику.
- Татусь читав газету і дуже обурювався, коли знаходив у виданні помилки. Підкажіть, яких помилок припустився автор таких речень: «Він уперше виступив у якості директора», «Більша половина депутатів не прийшла», «Треба негайно прийняти міри, щоб попередити розповсюдження інфекції». Обґрунтуйте відповідь.
- Шестикласник Кіндрат повчає маленьку Галинку: «Запам’ятай! Два плюс два рівняється чотирьом». Бабуся, почувши це, каже: «Кіндрате, ти припустився помилки». Що не так сказав хлопчик? Поясніть.
- Онуки відпочивали влітку в селі. А коли повернулися, тато поцікавився, чи допомагали вони бабусі й дідусю. Оленка поспішила похвалитися: «Я допомагала бабусі на городі розводити смачні помідори». Татусь не зовсім зрозумів відповідь? Чому?
- Поясніть, де неправильно вжито виділене слово в реченнях.
Навколо височіли пожежні вежі. Пожежні швидко приборкали полум’я. Обґрунтуйте відповідь.
- Матуся повчає дітей: «Прислухайтеся до порад бабусі й дідуся, адже вони мають багатий життєвий досвід». Діти погоджуються: «Так, нам є чому повчитися в бабусі та дідуся». Мама додала: «А ще вам треба наполегливо вчити рідну мову». Де помилка? Знайдіть і поясніть.
- Молода матуся, купуючи своєму малюку харчування, прочитала на упаковці «Продукт дуже корисливий для дитячого організму». Жінка дуже здивувалася. Чому? Поясніть.
- Марина зателефонувала подрузі й повідомила, що не піде на концерт, бо зламався утюг, а вона хотіла одягнути нову сукню. Подруга ніяк не могла второпати, до чого тут утюг, коли йдеться про сукню. Чому виникла така ситуація?
- Онуки Андрійко й Данилко прибігли до бабусі, бо посперечалися. Андрійко переконаний, що штани, шапку, окуляри, костюм, сережки, сорочку надягають, а Данилко вважав, що треба казати одягають. Старша сестричка, котра щойно нагодилася, зазначила: «Можна казати і надягати, й одягати». А як ви вважаєте, що відповіла бабуся?
- Сергій, виконуючи завдання з української мови, ніяк не міг підібрати правильні варіанти деяких конструкцій: дано конкретні настанови по цьому питанню, працюють по змінному графіку, іспит по історії, кіоск по продажу білетів, проректор по науковій роботі, майстерня по ремонту одягу. Запропонуйте свої варіанти.
- Батько Валерія працює на полярній станції, рідко бачиться із сином, але часто телефонує йому. Ось і цього разу наприкінці розмови нагадав хлопцеві, що він випускник, тож має відповідально ставитися до навчання. Син запевнив тата: «Я розумію, що переді мною стоїть задача – успішно здати екзамени». Батько порадив Валерію особливо ретельно опановувати рідну мову. Чому? Поясніть.
- Третьокласник Максимко писав твір про свою улюблену пору року – зиму. Але не знав, як правильно «На деревах ожеледь чи ожеледиця». Допоможіть хлопчику.
- Василько дуже полюбляв читати детективи. І ось одного дня вирішив сам написати пригодницький твір. Своєю ідеєю поділився з татусем, навіть початок твору показав. Батько похвалив сина, однак порадив наполегливо вивчати мову, дбати про збагачення словникового запасу, ретельно добирати влучні конструкції, бо помітив деякі недоречності. «Агент вчинив злочин, а ще наніс шкоду своєму сусідові. Чоловік на пару хвилин втратив свідомість. А велика собака намагалася розбудити свого господаря». Знайдіть і ви ці недоречності й виправте їх.
- Дідусь, слухаючи по телевізору інтерв’ю посадовця, дивувався: «І як можна примудритися в одному реченні зробити чотири помилки?» А ви помітите ці помилки? Ось речення: «Пожежні зуміли забезпечити безпеку всім без виключення мешканцям будинку і не допустити забруднення оточуючого середовища».
- Тетянка писала творчу роботу «Мій вихідний день». Мама, перечитавши твір, попросила донечку знайти й виправити помилки в деяких реченнях: «А ще я читала свою любиму книжку», «Татусь збирався на рибалку», «Допомагала матусі готувати смачні блюда». Допоможіть дівчинці.
- Петрик запросив свого товариша Андрія в гості. Бавлячись, вони ненароком розбили вазу. Андрій поцікавився, чи не сваритиме мама. Петрик відповів: «Не переймайся, моя мама дуже тактична людина». Товариш не зрозумів, що мав на увазі Петрик. Чому виникла така ситуація?
- Школярка Катруся довго дивилася на слова, у яких виділені букви були позначені то як закінчення, то як суфікси. Дівчинка ніяк не могла зрозуміти, чому так.
Навесні, радісні, увечері. Співати, діти, навшпиньки. По-нашому, по вашому, блакитному. Поясніть Катрусі.
- Виступаючи перед робітниками, директор наголосив: «Від продажі продукції наше підприємство виручило чималі гроші». Яких помилок припустився керівник? Обґрунтуйте свою відповідь.
- Сергійко помітив, що сестричка підписала свій зошит Кононенко Олени, і собі написав Кононенко Сергія. Чи правильно це? Обґрунтуйте свою відповідь.
- Слова кривий ріг, велика ведмедиця, біла церква, чумацький шлях Наталка написала з маленької літери, а Василько – з великої. Однак учителька не виправила помилки нікому. Поясніть чому?
- Вадим полюбляє розв’язувати складні задачі й виконувати цікаві вправи. Ось в одному посібнику він знайшов таке завдання: поставте слова дно і скло в множині. Запропонуйте свою відповідь.
- Учителька попросила переписати з дошки слова атлас, замок, книжки, пісні, хати й поставити в них наголос. А потім запевнила, що всі виконали завдання правильно, хоча учні позначили наголос по-різному. Але чому ж в усіх правильно? Поясніть.
- Сестричка пообіцяла дати маленькій Даринці цукерку, якщо вона відгадає слово, яке означає і частину колеса, і споживання їжі посеред дня. А ви знаєте, що це за слово?
- Бабуся загадала своїм непосидючим онукам загадку: «Яке слово означає і знаряддя праці, і смугу суходолу в морі чи на річці, і гордість дівчини, її красу?»
- Іринка прокинулася і побачила омріяний подарунок. Своєю радістю дівчина поспішила поділитися з подругою. «Мрії збуваються, – радісно вигукувала Ірина. – Від щастя мені закрутилася голова». Можливо, від великого задоволення дівчина припустилася прикрих помилок. Яких саме?
- У районній газеті Василь прочитав замітку про толоку мешканців багатоповерхівки, які прибрали прилеглу територію, посадили квіти і неподалік будинку розбили парк. Хлопець помітив грубу помилку. Віднайдіть її і ви.
- Петрик і Сашко вчилися відмінювати іменники. Між хлопцями виникла суперечка: Петрик запевняв, що слово сосни в родовому відмінку множини – сосон, а Сашко переконував, що сосен. Петрик в орудному відмінку написав дверми, ворітьми, грішми, штаньми, а Сашко – дверима, воротами, грошима, штанами. А як ви вважаєте?
- Іванко написав: «Моя бабуся на одне вухо чує краще, ніж на інше». Старша сестричка йому підказує: «Ти припустився помилки». Допоможіть знайти помилку Іванкові. Обґрунтуйте відповідь.
- Непосидючий Данилко таки не послухав батьків і взяв велосипед старшого брата, хоча ще зовсім до нього не доріс. Не від’їхавши й кількох метрів від будинку, хлопчик упав і розбив коліно. Голосно заплакав Данилко. Сестричка підбігла до нього, але розгубилася і не знала, що ж робити, тільки примовляла: «Не плач, не плач, пішли додому, ранка швидко заживе». Яких помилок припустилася дівчинка? Поясніть.
- Тарас довго стояв у черзі. Нарешті підійшов до прилавка і голосно промовив: «Мені 5 кілограм помідор, будь ласка». Поважний чоловік позаду тільки похитав головою. Як ви вважаєте, що збентежило його?
- У Будинку творчості відбулася зустріч з відомими дитячими письменниками. Галинка хотіла поділитися враженнями з подругою і написала їй смс-повідомлення: «На зустріч прийшли відомі письменники й поети. Мені подарували напам’ять збірку поезій. Деякі з віршів я вивчу на пам’ять». Подруга помітила помилки. Знайдіть їх і ви.
- Студент, відповідаючи на іспиті, запевняв викладача: «Я познайомився з багатьма творами письменника». Педагог здивовано подивилася на хлопця. Як ви вважаєте, чому?
- Даринка частенько нагадувала бабусі: «Бабусенько, треба випити ліки після їжі». Якої помилки припустилася дівчинка.
- Денис попросив сестричку Олю перевірити, чи правильно він написав слова: наллє, боротьба, кишеня, дит’ясла, різдвяний, святковий, смієшся, збираються, зказати, розказати. Оля сказала, що все правильно. Чи так це? Поясніть.
Відповіді
- Слово край може бути іменником, прийменником, дієсловом.
- Моста і мосту, стола і столу.
- Удачі — бажаного результату, щасливого збігу обставин, успіху. А вдача — характер, натура людини.
- Петренко Катю, бо жіночі прізвища на –ко не відмінюються.
- Правильно легень і легенів.
- Давній друг.
- Тире не ставиться, якщо підмет виражений особовим займенником. Але якщо на підмет-займенник падає логічний наголос, тире ставиться.
- Разом, якщо прислівники, а окремо, якщо прийменник з іменником.
- Написано правильно, бо по-весняному – прислівник, а по весняному – прийменник з прикметником.
- Не обабіч (від обидва боки), а обіч (біля, коло).
- Тире не ставиться, якщо підмет виражений особовим займенником. Але якщо на підмет-займенник падає логічний наголос, тире ставиться.
- Іменники корали і коралі мають різні значення. Корали – морські тварини, які живуть колоніями на підводних скелях; вапнисті відклади деяких видів цих тварин, що їх використовують як прикрасу. Коралі – намисто.
- Текст перекладають.
- Ні, не можна.
- Освітлений – на який падає світло (освітлена вулиця, майдан, вікна). А освічений – який має освіту (освічений працівник, суспільство).
- Дієприкметники в українській мові пишуться з одним н, а прикметники – з двома нн. Праворуч слова позначають дію, яка поки що не відбулася, але може відбутися, а ліворуч – вказують на неможливість такої дії.
- Вступив в університет.
- Виступив як директор. Більшість (більше половини) депутатів. Вжити заходів, щоб запобігти поширенню інфекції.
- Дорівнює.
- Вирощувати смачні помідори.
- Пожежники (вогнеборці) швидко приборкали полум’я.
- Чого повчитися, а не чому.
- Не корисливий, а корисний.
- Зламалася праска, а утюг – пристрій для вирівнювання, згладжування доріг, полів тощо.
- Одягати можна штани, костюм, сорочку (бо це одяг). А шапку, окуляри, сережки надівати – закріплювати щось на комусь, чомусь.
- Дано конкретні настанови щодо (з) цього питання, працюють за змінним графіком, іспит з історії, кіоск для продажу квитків, проректор з наукової роботи, майстерня ремонту одягу.
- Стоїть завдання – успішно скласти іспити (екзамени).
- На деревах ожеледь, а ожеледиця – на дорогах.
- Агент скоїв злочин, а ще завдав шкоди своєму сусідові. Чоловік на кілька хвилин знепритомнів. А великий собака намагався розбудити свого господаря. Собака в українській мові чоловічого роду.
- Пожежники зуміли гарантувати безпеку всім без винятку мешканцям будинку і не допустити забруднення навколишнього середовища (довкілля).
- Улюблену книжку. На риболовлю. Смачні страви.
- Мама – тактовна людина. Тактовний (від такт) – який володіє чуттям міри, вмінням поводитися, як годиться вихованій людині. Тактичний – який стосується тактики, тобто сукупності прийомів або способів, використовуваних для досягнення мети чи здійснення певної бойової операції.
- Навесні, увечері – суфікси, бо прислівники (незмінна частина мови); радісні – закінчення, бо прикметник. Співати – суфікс -ти, бо інфінітив; діти – закінчення, бо іменник; навшпиньки – суфікс, бо прислівник. По-нашому – суфікс, бо прислівник; по вашому – закінчення, бо прийменник із займенником; блакитному – закінчення, бо прикметник.
- Від продажу (продаж в українській мові чоловічого роду), вторгувало (мало виторг).
- Неправильно. Кононенка Сергія. Чоловічі прізвища на -ко відмінюються.
- З маленької літери, якщо означають загальні назви, з великої – якщо власні назви.
- Дена, стекла.
- Атлас і замок – наголос змінює лексичне значення слів. Книжки, пісні, хати – наголос змінює граматичне значення слів.
- Обід.
- Коса.
- Мрії здійснюються. Запаморочилося в голові.
- Не розбили парк, а посадили.
- Правильні всі варіанти.
- Ніж на друге, бо вух, очей, берегів тощо – два.
- Ходімо додому, ранка загоїться.
- 5 кілограмів помідорів (апельсинів, мандаринів).
- Поети, прозаїки, драматурги – це і є письменники. Тому або письменники, або поети. Подарували на пам’ять – окремо (прийменник з іменником), вивчу напам’ять – разом (прислівник).
- Ознайомився з творами.
- Після їди, а не їжі.
- Не все правильно. Сказати. Перед к, п, т, ф, х пишемо префікс с-.
Мені дуже сподобалась ідея: ставити перед учнями лінгвістичні задачі. Можна далі пропонувати їм скласти – за аналогією – свої схожі завдання. А як ваша методика сприяє розвитку логічного мислення! Обовєязково використаю в своїй роботі. Дякую!
Щиро вдячна Вам за такий чудово підібраний матеріал.Оскільки працюю в ліцеї із поглибленим вивченням математики – мушу дітям у формі задач, прикладів, рівностей пояснювати матеріал, щоб ще більше зацікавити. Тому цей матеріал мені дуже допоможе. Дякую!
Оксана Валеріївна, дякую вам за таку цікаву розробку: цікаві питання, відповіді на питання також є, можна помислити, та знайти інші ( свої) відповіді на питання. Такі питання навчають всебічному гармонійному розвитку школярів, активізації їх мислення. Дуже добре, що вчитель ставить такі питання, творчо, цікаво. Дякую за таку роботу!