mail@urok-ua.com

Літературна вікторина для 5 класу

«У казки на гостинах»

Автор: вчитель української мови і літератури та світової літератури
Карпенко Олена Олександрівна

Мета: розвивати пам’ять, кмітливість, вміння передавати свої думки  в розмові вчитися  поважати добро і правду, боротися зі злом і кривдою виховувати любов до книг, бережне ставлення до них.

Хід уроку

І. Організаційний момент, привітання з учнями

ІІ. АОЗ

Доброго дня, друзі. Вітаю вас на гостинах у казки. Добра, мудра, чарівна казка завжди була у пошані. Її із задоволенням слухають і діти, і дорослі. Казки бувають різні: і довгі, і короткі, веселі, чарівні, написані автором або складені народом. Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість.

Казка запросила нас на гостини, щоб дізнатися, чи добре ми її пам’ятаємо. Отже, оголошую казкову вікторину.

ІІІ. Сприйняття матеріалу

І конкурс «Розминка»

(Учні по черзі відповідають на питання за змістом вивчених казок)

1.Як звали лиса, що дуже любив вихвалятися перед звірами? (Микита)

  1. Якого кольору став Лис Микита? (Синій)
  2. Хто є автором казки «Фарбований Лис»? (І. Франко)

4.Як звірі називали Лиса Микиту? (Остромисле)

5.Як звали маленьку істотку, що народилася   в лісі, і яку люди дуже рідко помічають? (Хуха)

  1. Хто зруйнував хатинку Хухи-Моховинки? (Дід)
  2. Хто може побачити на власні очі Хуху? (Тільки дуже добрі дітки)
  3. Як звали правителя країни Сльозолий? (Цар Плаксій)
  4. Назвати імена дочок Плаксія (Нудота, Вай-Вай, Плакота)
  5. Як звали дівчину, що потрапила до країни Недоладії? (Аля )
  6. Хто забрав Алю до Недоладії? (Недочеревик)
  7. Що подарували Алі її нові друзі на згадку про її подорож? (Рушничок)

ІІ конкурс «Повторення теоретичного матеріалу». Дописати речення.

  1. В літературній казці обов’язково є автор, тому її називають _______________________.
  2. Літературна казка, як і народна, – це фантастичний твір, у якому перемагає _____________________.
  3. Записати, чим відрізняється літературна казка від народної.
  4. Опис зовнішності персонажа в літературному творі – це _____________________.
  5. Співзвучне закінчення рядків – це _______________________.
  6. Поєднання кількох віршованих рядків, об’єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування – це ________________________________.

ІІІ конкурс. «Загадки казкових героїв»

Уявіть, що відому вам казку розповідає один із казкових героїв. Вам потрібно назвати героїв казки, від імені якого ведеться розповідь та назву казки.

  1. «Хай із ними день при дні плачуть всі в країні діти, бо сміятись радіти у моєму царстві  ні!» (Цар Плаксій)
  2. «Я приходив кожний вечір – хай чи дощ іде, чи сніг – до голодної малечі і усім приносив сміх» (Лоскотон)
  3. «Майже вмираючи зі страху я мусив сидіти в фарбі тихо аж до вечора, знаючи добре, що якби тепер. У такім строї, появився на вулиці, то вже не пси, але люди кинуться за мною і не пустять мене живого»(Лис Микита)
  4. «Я народилася не ранньою весною, як всі мої сестри та брати. Було тоді вже тепле, ясне літо. Була найменшою в родині, «мізинчиком», мене дуже жаліли й любили, але ж любили не тільки за те, що була я манісінька. Як кошенятко. Була я добра, лагідна, звичайненька, слухняна, роботяща.» ( Хуха – Моховинка )
  5. «Ще місяць тому я надумала вишити рушничка для бабусі до її дня народження. І нитки підібрала. І рушничок білий знайшла, і навіть перший хрестик зробила. А потім мені перехотілося вишивати.» (Аля)
  6. «Я кремезний, широкоплечий хлопчина. Але ліва нога у мене коротша від правої» (Недоладько)

ІV конкурс. «Телеграма від казкового героя»

Уявіть собі, що ви запросили до себе в гості казкових героїв, але не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але ви все знаєте про герої казок і швидко розберетесь від кого яка телеграма.

  1. Приїхати не зможу, бо вскочив у якийсь розчин, занурився у нього з головою і мало не задушився. (Лис Микита)
  2. Дуже хотілося потрапити до вас, але мене посадили за вузенькі грати. (Лоскотон)
  3. Терміново викликати збирати дітей. Що недовиконали сто справ (Недочеревик)
  4. Дуже засмучена, але все обличчя вимазала попелом, одяглася до пояса у старий лантух. (Недопопелющка)
  5. Прибути до вас не зможу, не можу підібрати собі підходящу голову. (Перший Недорадник)
  6. Дід зруйнував мою хату, іншу іду я шукати (Хуха – моховинка)
  7. Не можу до вас завітати , маю купу незавершених справ. (Аля)

V конкурс

Завдання за групами. Підготувати рекламу однієї з вивчених літературних казок

І ряд. «Лис Микита»

ІІ ряд «Цар Плаксій і Лоскотон»

ІІІ ряд «Пригоди Алі в країні Недоладії»

IV конкурс. Письмова робота . Для чого нам потрібно вивчати казки.

  1. IV. Підсумок уроку.

Казка – це дитинство людства і його мудрість. Читайте і слухайте казки, легенди, пісні, прислів’я, приказки, притчі… Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас, сіють доброту і мудрість, навчають як треба по правді жити.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Саме такі напрацювання і заохочують дітей розвивати свої пізнавальні інтереси. Матеріал насичений, цікавий та креативний. Під час такої літературної вікторини учні можуть гарно проявити свої знання та отримати при цьому велике задоволення. Дякую.

  2. П’ятикласники просто обожнюють гратися, і цікава літературна вікторина дуже потішить дітей. Сценарій легкий, приємний, дасть можливість кожному учню проявити себе як знавця казок або майстра реклами.

  3. Урок-казка є захоплюючою подорожжю до світу літератури. Цікаво, змістовно, з розвиваючим і виховним смислом. Різноманітні сучасні завдання, думаю, не давали учням ні на хвильку засумувати чи відволіктись.

  4. Олено Олександрівно! Ваш матеріал дуже цікавий та необхідний. Він потрібен кожному вчителю,як допомога в роботі,як допінг,як методичний посібник. Кожен урок будь-який учитель може допрацювати ,але за основу взяти Ваш матеріал.Дякую Вам за це!

  5. Діти люблять уроки, коли мова йде про казку. А коли він проведений у вигляді казкової вікторини – успіх забезпечено. Олені Олександрівні вдалося підібрати конкурси, які зацікавлять учнів та перевірять рівень засвоєння матеріалу. Дякую!

  6. Мабуть, конкурс “заставив” нас читати уроки уважніше і знаходити багато “цікавинок” у колег, так і використання конкурсів, вікторин сприяє підвищенню зацікавлення учнів у навчанні. Діти на уроці розбирали вивчені казки – тому всі в рівних умовах! Мені особливо сподобались конкурси: “Загадки казкових героїв” і ” Телеграма від казкового героя”. Спробую у себе застосувати телеграму від мореплавця… Дякую.

  7. Мою увагу привернула “реклама” літературного твору. Це – дуже оригінальне завдання, оскільки учні мають змогу зібрати докупи всі свої сили, здобуті знання, вміння та таланти, щоб у цікавій та оригінальній формі представити казку. Тут їм знадобляться і теоретичні знання, і знання змісту вивчених казок.

  8. Сподобалась телеграма від казкового героя. Одне тільки: учні 5 класу хіба встигнуть написати творчу роботу в кінці уроку?

  9. Пані Олено! Ваш матеріал “Казкова вікторина” складається з декількох раундів, які дозволяють перевірити прочитання учнями казок, а завдання: підготувати рекламу однієї з вивчених літературних казок дає змогу презентувати роботу своєї групи.