Літературне читання 3 клас Тема. Кривенька качечка (українська народна казка)

Автор: вчитель початкових класів Літвінова Лариса Володимирівна

Screenshot_17Пропоную конспект уроку літературного читання в 3 класі по темі «Кривенька качечка»(українська народна казка).
Конспект дасть можливість вчителю розкрити програмовий матеріал, застосовуючи інтерактивні методи навчання, розвивати навички читання, мовлення, збагачувати словниковий запас школярів. Виховувати в учнів любов до рідного слова.


 

Мета: Працювати над удосконаленням навичок свідомого виразного читання, формувати вміння характеризувати персонажів; розвивати образне мислення, мовлення, творчу уяву, фантазію, вміння працювати з текстом, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, доброту.

Обладнання: ілюстрації до казки, костюми казкових героїв.

Хід уроку

l. Організаційний момент

Продзвенів дзвінок,

Починається урок.

То ж і ви часу не гайте,

Працювати починайте.

ll. Мовленнєва розминка

1.Робота над скоромовкою.

Я по воду до кринички

Поведу малу сестричку.

Хай відеречко бере,

Водички трохи набере.

а) Читання хором.

б) Прийом «Піктограми»(асоціативний малюнок скоромовки).

Screenshot_18

в)Гра «Дощик»

1 рядок – «дощик» (напівголосне хорове читання);

2           –   «дощ» (голосно, швидко);

3           –  «злива» (голосно, скоромовкою);

4            – «сонце» (тихо).

  1. Читання вірша з пропущеними буквами. Вправа «Стенографіст»

Ж_в_,  д_бр_   зв_рш_й

Т_    н_г_р-д  з_    ц_   н_    в_м_г_й.

Х_й    _ ж_в__     _ ст._н_     ст_р_:

Л_д_н_   п_ч_ н_т_с_    з    д_б_р _.

(Живи, добро звершай

Та нагород за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.)

lll .Мотивація навчальної діяльності

  1. Вправа «Очікування»

Учні оголошують свої очікування від уроку, починаючи фразою: «Я очікую…»

lV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1.Передбачення теми уроку

а)Відгадування загадки.

У воді купається,

Водою обливається,

Але  вода до неї не чіпляється.

(Качка).

  • Чи знаєте ви казки, у яких зустрічається цей персонаж?
  • Як ви думаєте, на кого може перетворитися качечка?
  1. Цілепокладання.
  • Чи можете передбачити тему уроку?
  • Які завдання ставите собі на урок?
  • Отже, на уроці ми будемо працювати над казкою «Кривенька качечка».

Наше завдання – вчитися виразно читати , аналізувати прочитане, робити висновки.

  1. Складання казки за допомогою ілюстрацій.
  2. Читання казки «стопом».
  • Які перетворення відбулися в казці ?
  • До якого жанру належить казка ?
  • Доведіть.
  1. Словникова робота.

Пояснюють діти – консультанти

Починочок – пряжа , намотана на веретено.

Кужілочка –  частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце –  дерев’яний пристрій для ручного прядіння.

6.Читання казки « ланцюжком».

  1. Бесіда за змістом із елементами вибіркового читання.
  • Розкажіть, із чого дивувались дід із бабою?
  • Що вони згодом з’ясували ?
  • Чому дівчина не схотіла більше в них залишатись?
  • Де в казці зачин, а де кінцівка?
  • Що в казці схвалюється, а що засуджується?
  • Якою ви уявляєте дівчину, бабу, діда?
  • Вправа « Фішбоун»(риб’ячий скелет)

На верхніх кісточках – причина, а на нижніх – певні наслідки.

Завжди : у голові проблемне питання, а на хвості – висновок.

Screenshot_19

–   Яке   правильне рішення повинні були прийняти дід з бабою: спалити чи     залишити гніздечко ?

  1. Хвилинка фантазії
  • Як мали б розгортатися події, якби дід та баба не спалили гніздечко?
  1. Фізкультхвилинка

Стало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали – сіли, встали– сіли.

Бачте, як розвеселили ?

  1. Технологія «Знайди речення за кінцем».

«…хліб напечений, борщ зварений».

«…тільки трошки кривенька».

«…і полетіла разом із зграйкою».

12.Технологія «Знайди речення за початком»

«Стали її брати…»

«От дід і баба думали…».

«Скинули вони їй по…».

13.Інсценізація казки на новий лад.

Дійові особи: баба, дід, кіт, собака, 1 качка, 2 качка, коза, качечка.
Українське подвір’я. Біля хати сидять дід та баба.
Ведуча.
Жили собі дід та баба в чепурній хатині,
Мали кота, козу й собаку, не мали дитини.
Баба.
Хто нас діду поховає, як ми повмираємо.
Хто нам їсти приготує, як ми захворіємо?
Дід.
Нічого я ще не знаю, бабусю миленька.
Давай підемо по грибки, ти моя старенька.
Бери козуб і корзину, я візьму відерце,
Наберемо ще води ми з чистого джерельця,
Назбираємо грибочків, ягідок нарвемо,
Зваримо юшки із грибами, млинців напечемо.
Баба.
Добре, діду, зараз йдемо, трохи приберуся,
Й що робити отим трудягам я розпоряджуся.
(Іде в хату, потім виходить з відром та корзиною)
Ти, кицюню, сиди тихо, мишей дожидайся,
Як вилізуть вони з нірки, від них не ховайся,
А хватай ти їх, бешкетниць, за хвости тонкі,
Щоб втікали всі з комори, злодійки такі.
А ти, Бобику, гарненько стережи хатину,
Не смій спати ти, песику, ні одну хвилину!
Тобі, кізонько сіренька, дам таку пораду:
Їж травичку, пий водичку, дай за двором раду.
На город ти не ходи, й там не рви капусту,
А то зробиш ти мені у городі пусто.
Ведуча.
Як сказали, так й зробили – до лісу подались,
Дорогою розмовляли і тихо сміялись.
А тим часом в хаті…
Кіт.
Гей, ви друзі, мої вірні, йдіть сюди скоренько,
Поки їх немає вдома поможемо, стареньким!
Іди, козо, на город прополи капусту,
Тільки гляди дивись, щоб не було у городі пусто.
Я в коморі подивлюсь, де там сало, м’ясо,
Може де знайду сметану, дуже вже все ласе!
Собака.
А ну, стійте, зупиніться! Чи ви що здуріли?
Не дозволю це робити, як ви б не хотіли!
Іди, козо, ти на луки: їж траву, пий воду,
Та гляди мені не влізь ти в ніяку шкоду!
А ти, Мурчику, присядь біля мене тихо,
Та й послухай ,що я скажу, щоб не було лиха:
Іди мишей ти лови в хату і в комору,
А я буду прибирати отут біля двору.
Ведуча.
Усі сіли, подумали, та й пішли тихенько –
Хто на луки, хто до клуні, а хто до порога.
Аж тут дивляться, із лісу, баба з дідом вже вертають
Та такі веселі! Бо несуть ще й качку вони до оселі.
Баба.
Буде, діду, ця качечка в нашій хаті жити,
А весною до річечки діточок водити.
Дід.
Будеш, бабо, ти їх пасти, ще й кужеля прясти,
Бобик буде слідкувати, щоб часом лисиця,
Не стягнула каченятко й у ліс не забрала.
Баба.
Посидь, качечко, отут в хаті на гніздечку,
А ми підемо в лісок, отут недалечко,
Треба ще нам ягідок і грибів назбирати.
Щоб було б тепер чим нам тебе годувати,
Дід і баба знов ідуть а ліс.
Ведуча.
Зібралися тай пішли – качка тихо встала,
Пір’ячко з себе зняла тай дівчинкою стала.
Кота, козу і собаку до себе позвала.
Дівчинка — качка.
Зараз всі разом скоренько в хаті приберемо,
Їсти зваримо, спечемо, води принесемо.
Ти, кицюню, мий посуд, підмети хатину,
А коза хай воду носить, на городі політь,
Бобик дрова хай рубає, в дворі підмітає,
Ще й за бабою і дідом добре наглядає!
А я – хліба, налечу, їсти приготую,
Все помию, полатаю, за всім послідкую.
Кіт.

Як сказала – так і зроблю,
Підмету хатину, а тоді ще й подрімаю на сонці годину.
Коза.
Добре, дівчинко пригожа, піду по водичку,
Знаю добре, де тут є хороша криничка.
Собака.
Нумо скоро до роботи, щоб усе зробити
Поки прийдуть вони з лісу треба все    успіти!
Ведуча.
Як взялися до роботи всі отак дружненько:
Той – мете, той – воду носить, все у них ладненьке!
Ще й співають усі дружно, гарно, веселенько!
Співають всі разом пісню “А вже ясне сонечко…”
Дівчинка — качка.
Молодці, усе зробили, тепер відпочиньмо,
Можемо в квача пограти, або казку розказати, ладні й танцювати!
Танцюють всі разом танок — польку.
Ведуча.
Танцювали тай не знали, що вже дід та баба
Давно дивляться на них і всміхаються радо.
Тим часом мимо них пролітають качки.
1 Качка.
Ой, сестричко, що за диво, подивись скоренько,
Хто там ходить на подвір’ї в тих людей гарненьких?
2 Качка.
Ото ж наша діва, ото ж наша мила,
Скиньмо їй по пір’ячку, ото буде диво!
Нехай летить вона з нами, покине цю хату,
Досить їй, рідненький, отут танцювати!
1 Качка.
Лови пір’ячко, сестричко, полетимо з нами!
2 Качка.
Будеш з нами мандрувати, по світу літати.
Дівчинка — качка.
Ой, лишенько, що ж це буде, мені летіть треба
З сестричками в краї теплі…
Баба.
Не треба, не треба,
Тобі, дівчинко, тікати й нас усіх кидати.
Йдемо зараз всі разом до нашої хати!
Дід.
Будеш ти нам за дитину, за доньку рідненьку,
Будемо тебе любить ми, дівчинко гарненька!
Кіт.
Залишайся з нами, мила.
Собака.
Пожалій стареньких.
Коза.
Разом будемо ми жити в хаті всі дружненько!
Дівчинка — качка.
Добре, тату, я залишусь, буду вас любити,
Буду, мамо, разом з вами в цій хатині жити!
Кіт.
От і добре що зосталась, не пішла нікуди,
Будуть тебе тут жаліти і любити люди!
Собака.
Будем жити, працювати, старих поважати
таких пісень будемо співати! .
Всі разом співають, танцюють веселий танок.

-Чому дівчина залишилась у стареньких?

V.Рефлексія

– Чого навчила вас казка?

– Як слід поводитись із близькими тобі людьми?

– Що найбільше вразило на уроці?

  • Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці я зрозумів(-ла)…»

Vl. Домашнє завдання

l група – читати  в особах;

ll група – читати, переказувати;

lll група – дібрати прислів’я і приказки про добро

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Цікавий конспект уроку літературного читання в 3 класі.Вчителька велику увагу приділяє збагаченню лексики учнів і розвитку мовлення в процесі вивчення української народної казки.Система впра забезпечує освітньо-виховні завдання уроку.Дякую

  2. Чудовий, змістовий урок. Вчитель використовує прийоми ігрової технології, проблемного навчання, що сприятиме розвитку інтересу до навчання. Дуже цікава вправа технології критичного мислення «Фішбоун»(риб’ячий скелет). Сподобалася інсценізація казки на новий лад. Вважаю, вчитель досяг мети уроку.

  3. Мені дуже сподобався ваш конспект уроку. Деякі прийоми, використані на уроці, взяла собі на замітку. Добре, що вчитель дає диференційоване домашнє завдання. Спасибі! Творчих вам успіхів!

  4. Плопітка підготовка до уроку, різноманітні форми роботи на самому занятті, дозволили вчителю досягти цілей, що були поставлені під час вивчення теми. Активізація пізнавальної діяльності в формі гри дозволила учням самим сформулювати тему уроку, а вправа « Фішбоун» – закріпити вивчене. Гарна задумка з інсценізацією : і повторення теми, і зміна діяльності, а значить відпочинок для дітей, і можливість їм показати свої артистичні здібності. Натхнення та успіхів творчому вчителю!

  5. У конспекті уроку зафіксовані різноманітні методи інтерактивного навчання, дотримано структурних елементів уроку.Мене зацікавили такі інноваційні вправи «Стенографіст», інсценізація казки на новий лад. Важливо, що такий процес взаємодії педагога і учнів спонукає учнів до активної роботи , творчості. Дякую!

  6. Сподобалась мовленнєва розминка, особливо прийом «Піктограми»(асоціативний малюнок скоромовки). Зустріла ряд інноваційних для себе новинок :вправа «Стенографіст», вправа « Фішбоун». Традиційним є прийом “Знайти речення за початком” , а от за кінцем зустрічаю вперше. Чудовою є інсценізація. Найголовнішим , вважаю, що педагог залучає учнів до співпраці, створює умови для творчості .Дякую!

  7. Конспект цікавий і насичений різними видами роботи, що дає можливість залучити кожного учня до роботи під час уроку. Вчителем затрачено багато праці для його створення та проведення самого уроку. Учням дуже подобається брати участь у різноманітних інсценізаціях, але для вчителя це багато копіткої роботи. Бажаю вам творчої наснаги!