mail@urok-ua.com

Математичний лабіринт

Автор: витель початкових класів Зварич Інна Анатоліївна

Мета уроку: формувати навички письмового множення та ділення на двоцифрове число в межах 1000, вдосконалювати навички усних обчислень; узагальнити знання про математичну структуру задачі на знаходження четвертого пропорційного та способів її розв’язання; розвивати логічне мислення учнів під час виконання завдань, сприяти індивідуальному зростанню кожної дитини; виховувати інтерес до наук математичного спрямування.
Очікувані результати:


 

Урок математики в 4 класі

Тема. Математичний лабіринт
Мета: формувати навички письмового множення та ділення на двоцифрове число в межах 1000, уміння розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного, закріпити знання про геометричні фігури.

Дидактичні задачі: вдосконалювати навички усних обчислень; виконувати прийом письмового ділення на двоцифрове число, застосовувати спосіб добору пробних цифр частки; формувати вміння виконувати письмове множення на двоцифрове число, узагальнити знання про математичну структуру задачі на знаходження четвертого пропорційного та способів її розв’язання .

Розвивальна задача: розвивати логічне мислення учнів під час виконання завдань, сприяти індивідуальному зростанню кожної дитини.

Виховна задача: виховувати інтерес до наук математичного спрямування.

Очікувані результати:
Учень (учениця):
застосовує алгоритм письмового множення на двоцифрове число;
застосовує алгоритм письмового ділення трицифрового числа на двоцифрове з розгорнутим поясненням;
прогнозує кількість цифр у частці;
перевіряє правильність виконання письмового множення і ділення;
розпізнає задачу на подвійне зведення до одиниці за її істотними ознаками; розуміє різні способи при розв’язуванні задачі на знаходження четвертого пропорційного, застосовує їх при розв’язуванні.

Обладнання: слайди з завданнями, індивідуальні картки; завдання для роботи в групах; тестові завдання на комп’ютері.

Тип уроку: закріплення та застосування знань, умінь та навичок.

I. Організаційний момент
Аутотренінг
Я – учень,
Я – особистість.
Я – думаю,
Я – в пошуці.
Я – хочу все знати ,
І я буду все знати.
Учитель
– Діти, що ви очікуєте від нашого уроку? Проведемо тестування на початку уроку.
( Заслухати відповіді учнів)

II. Мотивація до навчальної діяльності.
Учитель
– Прочитайте на дошці вислови про математику. Той вислів, який вам найбільше сподобався, спробуйте пояснити.

Screenshot_5
Числа правлять світом.
Платон
Числа – це боги.
Платон
Людина, що не знає математику, не здатна ні до яких інших наук.
Р. Бекон
Учитель
– Девізом нашого уроку будуть слова Яна Сведецького « Лиш тим, хто доводить, міркує, шукає, математика двері у світ відчиняє».

Screenshot_6
III. Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель
– Сьогодні на уроці ми з вами побуваємо в лабіринті. Він математичний і містить багато зупинок. Але сталася прикра несподіванка. Частина дітей нашого класу розгубилася. Ми повинні знайти їх і об’єднатися. Чи готові допомогти своїм однокласникам? Отже, в путь!( Слайд)

Screenshot_7

IV. Актуалізація опорних знань
Учитель
– Розігріємо свій мозок цікавими завданнями. Допоможемо мешканцям міста Задачне. ( Слайд) Зупинка в лабіринті № 1

Screenshot_8

– На діаграмі зеленим кольором зображено кількість дітей України, які бачили фільм « Ну , постривай!». Яка частина дітей бачила цей веселий мультик? (1/4)
– На діаграмі червоним кольором позначено кількість жителів міста Задачне, які проголосували за те, щоб вибрати Знайку мером. Жовтий – це ті, хто утримався. Яка частина громадян хоче бачити Знайку мером, якщо для цього він повинен набрати більше половини голосів? (3/5)
– Житель , на прізвище Мудрунчик, мріяв стати президентом. На діаграмі синім кольором показано, скільки громадян проголосували за нього, червоним – проти нього, зеленим – хто утримався, жовтим – скільки не голосувало. Чи пройде Мудрунчик у президенти, якщо для цього він повинен набрати більше половини голосів? ( Так)
Учитель
Вчитись і тренуватись ніколи не пізно. Звичайнісінькі вправи і завдання, написані чи намальовані на папері, є тренажерами для мозку. Потренуймо свою просторову уяву.( Слайд)
– На екрані ми бачимо фігури. ( Куб, циліндр, конус, паралелепіпед, піраміда)
– Що можна сказати про ці фігури?
– Що це за фігури?
– Біля кожної фігури позначити номер її розгортки.
Учитель
– Відомий математик Ейлер любив збирати фігурки у групи. Він бачив у предметах щось спільне, однакове, і за цією ознакою об’єднував їх у групи або класи. Ці класи зображають у формі кругів і називають «кругами Ейлера».( Слайд)
– Як називаються фігури у синьому кольорі? У червоному?
– Що об’єднує ці фігури?
(1.Червоною – геометричні фігури зеленого кольору, синьою – чотирикутники, об’єднують їх – чотирикутники зеленого кольору.
2.Червоною – фігури з числами, синьою – овали, об’єднують – овали з числами.
3.Червоною – рівносторонні фігури, синьою – трикутники, об’єднують їх – рівносторонні трикутники.)

V. Розвиток знань, умінь і навичок.
Учитель
– Діти, ви довгий час в дорозі, подорожуючи лабіринтом. Настав час відпочити. Ознайомтесь з планом місцевості і спробуйте розмістити свої намети за правилами.( Слайд) Зупинка №2

• 1.Наметів рівно стільки, скільки дерев.
• 2.Кожний намет розміщений біля “свого” дерева.
• 3. Намет повинен торкатися “ свого дерева” лише стороною.
• 4.Намет може торкатися сусідніх дерев.
• 5.Намети не повинні торкатися один до одного ні стороною, ні кутами.
• 6. Числа вказують, скільки повинно бути наметів у відповідному рядку чи стовпці.
Учитель
– Об’єднайтеся в групи і виконайте завдання. ( Слайд зі схемою табору)

Screenshot_9

Учитель
– Продовжуємо пошуки дітей в лабіринті і робимо наступну зупинку. Зупинка №3
– Закріпимо вивчений матеріал і повторимо алгоритми письмового ділення і множення на двоцифрове число.( Індивідуальна робота)
(На дошці частина дітей пояснюють алгоритми обчислень.)
256:32=8 989 : 43 23*12
Округлюємо дільник до найменшого круглого числа – 30, розкладаємо число на 10*3.
Визначаємо кількість чисел у частці.
Число 256 ділимо спочатку на 10, приблизно це буде 25;
Далі число 25:3 – це буде приблизно 8.
Переносимо число 8 в частку , робимо перевірку.
Робота над задачею. Зупинка №4. ( Робота з персональним комп’ютером.)
Учитель
– У кожного в комп’ютері знаходиться деформований текст задачі.
Для 8 порцій піци потрібно 480 г борошна. Скільки грамів борошна потрібно для 16 порцій піци?
– Якого типу задача?
– Яким способом можна її розв’язати? ( Спосіб знаходження однакової величини; спосіб відношень; алгебраїчний спосіб)
– Чим вона для вас незвична?( Шрифт, розміри, колір).
– Це все відволікає увагу від змісту задачі. У підручниках таких задач немає. А тому, перед розв’язанням задачі вам потрібно від форматувати текст задачі.
– Як ви розумієте відформатувати ?
– Отже, ваше завдання змінити шрифт, колір, розмір символів обрати 20, відмінити підкреслення, жирність та курсив. Розв’язати задачу, підписати роботу і відправити в друк.
( Для команди жовтих – алгебраїчним способом; для зелених – на знаходження однакової величини; для червоних – способом відношень.
– Розв’язати задачу зручним для вас способом.
х:480=16:8 х:16=480:8
Учитель
– Діти, ми нарешті знайшли наших друзів і вийшли з лабіринту. Ми знову всі разом.

VI. Підсумок уроку
– Урок наш підійшов до кінця.
– Чи справдилися ваші очікування стосовно уроку?
– Які форми роботи вам найбільше сподобалися?
– Які завдання були цікавими для вас?
Ми повинні визначити найактивнішого учня і обрати його журналістом. У нього буде приємна нагода взяти інтерв’ю і задати різні запитання нашим гостям .

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Задум вчителя провести урок у формі математичного лабіринту налаштовує учнів на важкі випробування, вміння знаходити математичні рішення. Цікаво, що задачі не з підручника, що зацікавлює до їх розв’язання. Роботу учнів активізують девіз уроку, вислови про математику. Сподобалась чітка постановка завдань. Урок розвиває логічне мислення, увагу, пам’ять, математичну мову. Успіхів Вам у роботі.

  2. Інна Анатоліївна представила нашій увазі розгорнутий конспект уроку математики в 4 класі з цікавою та незвичною темою: “Математичний лабіринт”. Особисто мені сподобалось те, що вчителька чітко ставить на початку уроку завдання та озвучує очікувані результати, тим самим даючи усвідомити учням, що відбуватиметься не просто гра, а справжній навчальний урок.
    І тому впевнена, що даний урок пройшов на високому методичному рівні.
    Окремої похвали заслуговує гарний підсумок уроку, особливо останні два речення, які обов’язково візьму собі на озброєння для відкритих уроків в середніх класах.
    Щира вдячність авторці!

  3. З великим інтересом познайомилася з вашою роботою! Зміст матеріалу відповідає поставленим меті й завданням, і направлена на їх реалізацію. Особливо сподобалися дидактичні ігри, різноманіття прийомів і технік. Дуже цікавий, актуальний, змістовний матеріал,

  4. Триєдина мета уроку досягнута. Форма уроку – урок-подорж по лабіринту незвичайна. Діти із задоволенням працюють на таких уроках. Урок проводиться в компютерному класі, кожен учень має змогу працювати з компютером. Робота в командах вчить учнів колективізму, допомагати один одному, виконувати спільну роботу.

  5. Урок цікавий, сучасний, автор розробки запланувала роботу із персональним комп’ютером. При цьому форма ігрова, що дійсно відповідає віковим особливостям сприйняття. Аутотренінг у якості налаштування учнів на роботу сподобався

  6. Класний урок! Ідею можна взяти на озброєння не тільки для дітей і не тільки на математику. Дякую!

  7. Спасибі за змістовий урок. Цікава ідея аутотренінгу – налаштування на успішну роботу школярів. Вдало проведена мотивація навчання за допомогою висловів про математику. Учитель на уроці використав прийоми ігрової та інтерактивної технологій. Вважаю, йому вдалося досягти мети уроку.