mail@urok-ua.com

Майстер – клас з розвитку творчих здібностей учнів на уроках читання

Автор: вчитель початкових класів Борисова Марина Олександрівна

Борисова Марина ОлександрівнаНа сучасному етапі життя все більш актуальною стає проблема всебічного розвитку дитини .Все більше уваги вчителі приділяють не тільки навчанню дітей,але й вихованню і розвитку особистості, яка в певній ситуації зможе творчо підійти до розвязання певної житттевої задачі і трудношів. До вашої уваги майстер клас з проблеми використання прийомів емпатії які підвищують творчі здібності молодших школярів , допомагають створити емоційну, ігрову атмосферу.


Майстер – клас ґрунтується на теоретичних засадах Д. Ельконіна, В. Коваленко, Б. Нікітіна та технології  ділової гри Г. Селевко

Підхід, представлений у майстер – класі : особистісно зорієнтований

Технології представлені в майстер-класі:  ігрові технології навчання,  інтерактивні технології навчання

Прийоми та методи,  використані в майстер – класі:  імітаційні ігри, рольові ігри, моделювання

Мета майстер-класу:

  • презентація досвіду роботи з проблеми використання прийому емпатії на уроках літературного читання.

Ідея майстер-класу:

Емпатійні прийоми, які використовуються на уроках літературного читання, сприяють розвитку творчих здібностей молодших школярів та підвищують емоційний рівень сприймання героїв  літературних творів.

Задачі майстер-класу:

  • поглибити знання учасників майстер – класу щодо сутності емпатії , як прийому розвитку творчих здібностей , удосконалювати навички використання емпатії на уроках літературного читання;
  • забезпечити формування мотивації вчителів до пошуку ефективних шляхів викладання літературного читання;
  • вдосконалювати вміння вчителів співпрацювати в групі, здійснювати рефлексію своєї діяльності.

Обладнання:  картки з малюнками, опорні завдання для кожної групи, чисті аркуші паперу, кольорові олівці, плакат «Казковий ліс», роздатковий матеріал.

План майстер-класу

I. Організація діяльності учасників майстер –класу

  1. Привітання.
  2. Мотивація діяльності учасників майстер-класу. Визначення очікуваних результатів.

II. Основна частина

  1. Входження в тему.
  2. Теоретичне введення.
  3. Практична діяльність .Робота в групах .

3.1 Об’єднання в групи.

а) гра « Перевтілення»

б) гра-малювання « Я – Квітка( метелик, пташка)

III. Рефлексія

IV. Підведення підсумків спільної діяльності

Хід майстер-класу

I. Організація діяльності учасників майстер-класу.

  1. Привітання.

Доброго дня,шановні колеги .Я , Борисова Марина Олександрівна ,  вчитель початкових класів, загальноосвітньої школи №6 , м Покровська.

  1. Мотивація діяльності учасників майстер-класу. Визначення очікуваних результатів.

Сьогодні ви візьмете  участь у майстер-класі  з проблеми використання прийомів емпатії на уроках літературного читання

Наша спільна робота допоможе нам окреслити емпатійні прийоми та методи, які підвищують творчі здібності молодших школярів , створити емоційну, ігрову атмосферу.

А зараз запрошую до співпраці.

II. Основна частина.

1.Входження в тему.

Хочу згадати слова Василя Сухомлинського:

«Може, маленька дитина повторює те, що було вже зроблено, створено іншими людьми, але якщо це діяння – плід її власних зусиль, – вона творець; її розумова діяльність – творчість.»

І я хочу приєднатися до цих слів адже вважаю , що розвиток творчих здібностей має бути невід’ємною умовою всіх навчальних предметів. Саме це забезпечує  оптимальні умови для самореалізації особистості школяра , його самовдосконалення у  майбутньому.

Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.

  1. Теоретичне введення.

Сьогодні хочу поділитись своїм поки, що невеликим досвідом роботи саме на уроках літературного читання, які мають широкі можливості для формування творчих можливостей дітей.

Особливо оптимальним і більш цікавим і влучним вважаю використання інтерактивних та ігрових технологій та  емпатійних прийомів на уроках літературного читання.

Що ж таке емпатія.  Емпатія –  співпереживання з героями твору , людьми, тваринами , рослинами шляхом перевтілення в ці образи . Перевтілення дає поштовх до роздумів переживань, оцінки , дає змогу розвивати творчі здібності учня , збуджувати інтерес до власного емоційного стану.

  1. Практична діяльність.

3.1. Об’єднання в творчі групи.

Для роботи  на сьогоднішньому майстер класі я хочу запросити  12 людей учасників. Перед вами на парті лежать  квадратики з малюнками на бічній стороні. Оберіть буд ласка для себе свій квадратик . На бічній стороні ви побачили малюнки: квітка, метелик і пташка. Зробіть 3 групи відповідно до малюнків на квадратах

Screenshot_1

а) гра « Перевтілення»

А зараз 1 вправа з розвитку емпатії , гра « Перевтілення»

Дитині пропонується перевтілитись в інший  образ і описати у 3-4 х реченнях .

Пропоную до уваги учасників оповідання Василя Чухліба « Равлик» .

1 група – перевтілюється в дівчинку Тетянку

2 група –  перевтілюється в тата дівчинки

3 група – перевтілюється в равлика.

Усі учасники обговорюють недоліки , які були в описах, визначають який з них був найкращим.

Коментар: така рольова гра дає можливість кожному побувати на місці головних героїв твору и відчути на собі всі емоції  і переживання до відповідних подій.

Висновок : отже  ви, шановні колеги,  мали можливість перетворитись в головних героїв оповідання і відчути на собі ті емоції  і переживання які відчули і равлик, і дівчинка і її тато. Дякую!

б)  гра – малювання « Я – квітка (метелик, пташка)

І прийшов час ознайомити , вас шановні колеги з  2 вправою , це гра-малювання .

На столах лежить папір.

Вчитель пропонує учням уявити себе певною тваринкою чи рослинкою , тобто ввійти в образ і за допомогою тексту – опори скласти твір  і поетапно його намалювати.

Я _________  який ? яка? Квітка( метелик, пташка)

Мені подобається ( що?)_______

Я не люблю______

Світ навколо мене дуже _______

Мене оточують ( які?) _________ хто? _______

Вони ( що роблять?)_________-

Я дивлюся на ( що?) _______ і мені стає (як?)________

Коментар: імітаційна гра дає можливість не тільки перевтілитись в рослин ,тварин а й згадати все що нас оточує , встановити взаємозв’язок між об’єктами живої природи .

Отже любі друзі у нас з вами вийшов твір-опис наших квітів, пташок , метеликів , але це не все. У вас була змога намалювати цей текс-опис , показавши всім  ту велич і незвичайність використання цієї вправи для розвитку творчих здібностей  прийомом емпатії

III. Рефлексія

Метод «Вільний мікрофон»

Сподіваюсь, що з майстер – класу ви почерпнули щось для себе цінне. Тож я пропоную вам дати відповіді на запитання .

– Чи справдилися ваші сподівання?

– Що для вас було цікавим?

– Що ви побажаєте майстру?

Свої побажання я пропоную проговорити вголос і наклеїти кожний свій малюнок   на картину на дошці.

VI. Підсумок майстер-класу.

Отже , шановні друзі, ми сьогодні згадали деякі вправи з розвитку емпатії. Таким чином ми впевнились  в тому що літературне читання дає великі можливості для розвитку емоційності , своєрідної близькості з головними героями твору.

До речі,   такі вправи можна проводити на будь якому уроці.

Дякую за увагу!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Чудовий майстер-клас. На жаль, багато людей не здатні до співпереживання, тому я думаю, ваші вправи на уроках доречні. Вони вчать діток бути чутливими до переживань інших людей, а це дуже важливо. Я ще проводила б аналогічні вправи з батьками на батьківських зборах. Дякую!

  2. Марина Олександрівна творчо підійшла до представлення свого досвіду роботи з проблеми використання прийому емпатії на уроках через майстер – клас. Саме в практиці найлегше відчути входження в тему. Учитель вдало організувала роботу, створила творчу атмосферу, працювала на розвиток творчих здібностей колег, які потім зможуть надати ці знання, методи і прийоми своїм учням. Спасибі за майстер – клас.

  3. Вдячна за ідеї, цікавий захід, який навчає, знайомить з різними прийомами, різними підходами. Видно, що автор ділиться дійсно своїм досвідом, емоційно і творчо. Візьму на озброєння

  4. Своєрідний педагогічний захід, на якому вчитель, представляючи свій педагогічний досвід, навчає інших. Учасники майстер – класу мали змогу одночасно бути у ролі учнів та “експертів”. А емпатійні прийоми, які вчитель використовує на уроках літературного читання, варті уваги. Дякую за творчі ідеї.