mail@urok-ua.com

Майстер – клас з розвитку творчих здібностей учнів на уроках читання

Автор: вчитель початкових класів Борисова Марина Олександрівна

Борисова Марина ОлександрівнаНа сучасному етапі життя все більш актуальною стає проблема всебічного розвитку дитини .Все більше уваги вчителі приділяють не тільки навчанню дітей,але й вихованню і розвитку особистості, яка в певній ситуації зможе творчо підійти до розвязання певної житттевої задачі і трудношів. До вашої уваги майстер клас з проблеми використання прийомів емпатії які підвищують творчі здібності молодших школярів , допомагають створити емоційну, ігрову атмосферу.


Майстер – клас ґрунтується на теоретичних засадах Д. Ельконіна, В. Коваленко, Б. Нікітіна та технології  ділової гри Г. Селевко

Підхід, представлений у майстер – класі : особистісно зорієнтований

Технології представлені в майстер-класі:  ігрові технології навчання,  інтерактивні технології навчання

Прийоми та методи,  використані в майстер – класі:  імітаційні ігри, рольові ігри, моделювання

Мета майстер-класу:

 • презентація досвіду роботи з проблеми використання прийому емпатії на уроках літературного читання.

Ідея майстер-класу:

Емпатійні прийоми, які використовуються на уроках літературного читання, сприяють розвитку творчих здібностей молодших школярів та підвищують емоційний рівень сприймання героїв  літературних творів.

Задачі майстер-класу:

 • поглибити знання учасників майстер – класу щодо сутності емпатії , як прийому розвитку творчих здібностей , удосконалювати навички використання емпатії на уроках літературного читання;
 • забезпечити формування мотивації вчителів до пошуку ефективних шляхів викладання літературного читання;
 • вдосконалювати вміння вчителів співпрацювати в групі, здійснювати рефлексію своєї діяльності.

Обладнання:  картки з малюнками, опорні завдання для кожної групи, чисті аркуші паперу, кольорові олівці, плакат «Казковий ліс», роздатковий матеріал.

План майстер-класу

I. Організація діяльності учасників майстер –класу

 1. Привітання.
 2. Мотивація діяльності учасників майстер-класу. Визначення очікуваних результатів.

II. Основна частина

 1. Входження в тему.
 2. Теоретичне введення.
 3. Практична діяльність .Робота в групах .

3.1 Об’єднання в групи.

а) гра « Перевтілення»

б) гра-малювання « Я – Квітка( метелик, пташка)

III. Рефлексія

IV. Підведення підсумків спільної діяльності

Хід майстер-класу

I. Організація діяльності учасників майстер-класу.

 1. Привітання.

Доброго дня,шановні колеги .Я , Борисова Марина Олександрівна ,  вчитель початкових класів, загальноосвітньої школи №6 , м Покровська.

 1. Мотивація діяльності учасників майстер-класу. Визначення очікуваних результатів.

Сьогодні ви візьмете  участь у майстер-класі  з проблеми використання прийомів емпатії на уроках літературного читання

Наша спільна робота допоможе нам окреслити емпатійні прийоми та методи, які підвищують творчі здібності молодших школярів , створити емоційну, ігрову атмосферу.

А зараз запрошую до співпраці.

II. Основна частина.

1.Входження в тему.

Хочу згадати слова Василя Сухомлинського:

«Може, маленька дитина повторює те, що було вже зроблено, створено іншими людьми, але якщо це діяння – плід її власних зусиль, – вона творець; її розумова діяльність – творчість.»

І я хочу приєднатися до цих слів адже вважаю , що розвиток творчих здібностей має бути невід’ємною умовою всіх навчальних предметів. Саме це забезпечує  оптимальні умови для самореалізації особистості школяра , його самовдосконалення у  майбутньому.

Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.

 1. Теоретичне введення.

Сьогодні хочу поділитись своїм поки, що невеликим досвідом роботи саме на уроках літературного читання, які мають широкі можливості для формування творчих можливостей дітей.

Особливо оптимальним і більш цікавим і влучним вважаю використання інтерактивних та ігрових технологій та  емпатійних прийомів на уроках літературного читання.

Що ж таке емпатія.  Емпатія –  співпереживання з героями твору , людьми, тваринами , рослинами шляхом перевтілення в ці образи . Перевтілення дає поштовх до роздумів переживань, оцінки , дає змогу розвивати творчі здібності учня , збуджувати інтерес до власного емоційного стану.

 1. Практична діяльність.

3.1. Об’єднання в творчі групи.

Для роботи  на сьогоднішньому майстер класі я хочу запросити  12 людей учасників. Перед вами на парті лежать  квадратики з малюнками на бічній стороні. Оберіть буд ласка для себе свій квадратик . На бічній стороні ви побачили малюнки: квітка, метелик і пташка. Зробіть 3 групи відповідно до малюнків на квадратах

Screenshot_1

а) гра « Перевтілення»

А зараз 1 вправа з розвитку емпатії , гра « Перевтілення»

Дитині пропонується перевтілитись в інший  образ і описати у 3-4 х реченнях .

Пропоную до уваги учасників оповідання Василя Чухліба « Равлик» .

1 група – перевтілюється в дівчинку Тетянку

2 група –  перевтілюється в тата дівчинки

3 група – перевтілюється в равлика.

Усі учасники обговорюють недоліки , які були в описах, визначають який з них був найкращим.

Коментар: така рольова гра дає можливість кожному побувати на місці головних героїв твору и відчути на собі всі емоції  і переживання до відповідних подій.

Висновок : отже  ви, шановні колеги,  мали можливість перетворитись в головних героїв оповідання і відчути на собі ті емоції  і переживання які відчули і равлик, і дівчинка і її тато. Дякую!

б)  гра – малювання « Я – квітка (метелик, пташка)

І прийшов час ознайомити , вас шановні колеги з  2 вправою , це гра-малювання .

На столах лежить папір.

Вчитель пропонує учням уявити себе певною тваринкою чи рослинкою , тобто ввійти в образ і за допомогою тексту – опори скласти твір  і поетапно його намалювати.

Я _________  який ? яка? Квітка( метелик, пташка)

Мені подобається ( що?)_______

Я не люблю______

Світ навколо мене дуже _______

Мене оточують ( які?) _________ хто? _______

Вони ( що роблять?)_________-

Я дивлюся на ( що?) _______ і мені стає (як?)________

Коментар: імітаційна гра дає можливість не тільки перевтілитись в рослин ,тварин а й згадати все що нас оточує , встановити взаємозв’язок між об’єктами живої природи .

Отже любі друзі у нас з вами вийшов твір-опис наших квітів, пташок , метеликів , але це не все. У вас була змога намалювати цей текс-опис , показавши всім  ту велич і незвичайність використання цієї вправи для розвитку творчих здібностей  прийомом емпатії

III. Рефлексія

Метод «Вільний мікрофон»

Сподіваюсь, що з майстер – класу ви почерпнули щось для себе цінне. Тож я пропоную вам дати відповіді на запитання .

– Чи справдилися ваші сподівання?

– Що для вас було цікавим?

– Що ви побажаєте майстру?

Свої побажання я пропоную проговорити вголос і наклеїти кожний свій малюнок   на картину на дошці.

VI. Підсумок майстер-класу.

Отже , шановні друзі, ми сьогодні згадали деякі вправи з розвитку емпатії. Таким чином ми впевнились  в тому що літературне читання дає великі можливості для розвитку емоційності , своєрідної близькості з головними героями твору.

До речі,   такі вправи можна проводити на будь якому уроці.

Дякую за увагу!

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 оцінки. Рейтинг публікації: 5 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Стилістичне навантаження приголосних в українській дитячій поезії Стилістичне навантаження приголосних в українській дитячій поезії Автор: Вчитель початкових класів Остапенко Ірина Михайлівна Приголосні відіграють суттєву роль у формуванні звучності будь-якої поез...
Інтегрований урок фізичної культури, «Олімпійський тиждень», для учнів початкових класів із застосуванням інтерактивних технологій... Інтегрований урок фізичної культури, «Олімпійський тиждень», для учнів початкових класів із застосуванням інтерактивних технологій Автор: вчитель фізичного виховання Міщенко Світлана Юріївна Познайо...
Вірші для учнів початкових класів про правила діалогічного мовлення Вірші для учнів початкових класів про правила діалогічного мовлення Автор: учитель початкових класів Гордієнко Наталія Василівна Вірші на застосування правил діалогічного мовлення дають можливість у...
1534

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарів

 1. Чудовий майстер-клас. На жаль, багато людей не здатні до співпереживання, тому я думаю, ваші вправи на уроках доречні. Вони вчать діток бути чутливими до переживань інших людей, а це дуже важливо. Я ще проводила б аналогічні вправи з батьками на батьківських зборах. Дякую!

 2. Марина Олександрівна творчо підійшла до представлення свого досвіду роботи з проблеми використання прийому емпатії на уроках через майстер – клас. Саме в практиці найлегше відчути входження в тему. Учитель вдало організувала роботу, створила творчу атмосферу, працювала на розвиток творчих здібностей колег, які потім зможуть надати ці знання, методи і прийоми своїм учням. Спасибі за майстер – клас.

 3. Вдячна за ідеї, цікавий захід, який навчає, знайомить з різними прийомами, різними підходами. Видно, що автор ділиться дійсно своїм досвідом, емоційно і творчо. Візьму на озброєння

 4. Своєрідний педагогічний захід, на якому вчитель, представляючи свій педагогічний досвід, навчає інших. Учасники майстер – класу мали змогу одночасно бути у ролі учнів та “експертів”. А емпатійні прийоми, які вчитель використовує на уроках літературного читання, варті уваги. Дякую за творчі ідеї.