Методична розробка інтегрованого уроку з розвитку зв’язного мовлення в 3 класі
Автор: вчитель початкових класів Кушніренко Оксана Георгіївна
Методична розробка інтегрованого уроку з розвитку зв’язного мовлення (зінтегровані уроки: українська мова, природознавство, образотворче мистецтво).
Тема: Прикметник. Вживання прикметників для всебічної характеристики предметів.
Складання твору – казки «Зимова казка про Колобка».
Мета: Вчити послідовно викладати думки збагачувати словниковий запас, розвивати поняття діалогу, творчі здібності; виховувати бажання робити добро.
Хід уроку
І. Повідомлення теми уроку. Мотивація.
- Дитяча творчість починається з казки. Сьогодні на уроці ми будемо складати казку про Колобка. Але зараз у нас зима, тому і казка буде зимова.
- Як ви думаєте, яким буде наш Колобок? (сніговий)
- У кожній казці завжди перемагає що? (добро). Отже девіз нашого уроку:
Добро не гине, воно вічне.
- За всі ваші відповіді будите отримувати мої маленькі колобочки.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Каліграфічна хвилинка зашифрована
Спробуйте відгадати:
(на дошці сховані три картки )
Іменник прикметник дієслово
а)- корінь мій, як у слові ім’я
– суфікси, як в слові імені, грибник
б)- корінь мій у слові прикмета
– суфікси, як у слові вогник
в) мабуть третє слово ви вже впізнали.
Отже, давайте запишемо їх каліграфічно,
(вірш «зошит свій я відкриваю,
Та під нахилом кладу,
І від вас не потаю,
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу враз візьмусь»)
- Запис слів для творення казки.
- Повторимо правила про всі три частини мови: іменник, прикметник, дієслово.
- Пригадайте, які ви знаєте дійові особи цієї казки, і до якої частини мови відносяться всі ці слова.
(записуємо на дошці та в зошитах)
Іменник Хто?що? Колобок Вовк Лисиця Ведмідь Ліс Сніг Стежинка Серце Душа | прикметник який?яка?яке? сніговий злий хитра вайлуватий засніжений пухнастий лісова, вузька добре, лагідне добра, щира | дієслово що робить? Що робили? мандрує ішов, біг крадеться,лащиться крокує, бреде стоїть падає пролягає, в’ється стукає
|
Фізкультхвилинка
ІІІ. Утворення словосполучень, складання плану.
(запис на дошці та в зошитах).
План.
- Колобок – мандрівник
- Зустріч на засніженій стежині вовка, лисиці, ведмедя.
- Запрошення у будиночок.
- Затопили піч, нагрілися.
- Колобок розтанув.
- Повернення Колобка.
Бесіда по сюжетній лінії майбутньої казки.
- З чого почнемо казку?
- Коли натопили піч, що трапилося з вовком, лисицею, ведмедем, Колобком? (нагрілися звірі, а Колобок зменшився та розтанув).
- А куди ж поділася вода, яка утворилася з Колобка? (випарувалася).
- Про що вам це нагадує? (кругообіг води у природі).
Отже, Колобок був із снігу. Сніг (твердий стан води), вода випарувалась (газоподібний стан води) у хмаринку.
- А зараз пофантазуйте, куди ж подівся Колобок? У кожній казці перемагає завжди добро. (Він знову повернеться у вигляді маленьких краплин і наш Колобок не загине, а знову буде серед нас).
IV. Малювання в групах за планом.
V. Складання казки (усно) за малюнками та планом.
З кожної групи виходять по 1 учню з малюнком та складають частинку казки за ілюстрацією.
Зразок казки.
Казка
Одного сонячного зимового ранку Колобок від свого будиночка помандрував по засніженій стежині.
Ніхто з мешканців лісу не знав, що Колобок із снігу. Суне назустріч Колобку вовк. Замерз, труситься. Аж тут і лисичка лащиться, ведмідь проситься погрітися у будиночку .Колобок – добра душа – глянув на мерзлих звірів, жать пройняв його серце і запросив він погрітися їх. Затопили піч. Щічки стали рум’яними. Бачать гості, а Колобок меншає і меншає..Ось і розтанув. Залишилися звірі без сніданку.
А невдовзі з’явилися нові колобочки з цих краплинок води. Добре серце Колобка продовжує жити у нових колобочках. Адже добро не гине!
VI. Підсумок уроку.
Головна думка казки – це утвердження добра.
- Давайте зберемо всі ваші маленькі колобочки до купи (зі зворотної сторони Колобка маленькі кишені). Всі отримують оцінку 11.
- А зараз гра «День – ніч». (Коли «ніч» діти лягають на парти, а вчитель перевертає Колобок і він знову цілий та радісний).
- Сталося диво, із ваших маленьких колобочків знову утворився наш Колобок. Це тому, що…
ДОБРО НЕ ГИНЕ, ВОНО ВІЧНЕ !
Д/3. Записати цю казку за планом та опорними словами.
Чудовий інтерактивний урок! Учні не тільки розвинули та збагатили своє мовлення, а ще й пофантазували, потренували свою уяву. Та головне те, що діти черговий раз довели: “Добро не гине, воно вічне!”. Дякую.
Оксано Георгіївно ! У Вас використано цікаві форми та прийоми роботи на уроці ,Але порушено вимоги щодо написання конспекту: етапи уроку не так пишуться .Подивіться на зразок написання конспекту уроку в методиці або є й на цьому сайті. Хіба це інтегрований урок ? Ви просто використовуєте знання з читання.А інтегрований : це паралельно 2 предмети ведуться ,і вчитель або 2 вчителя проводять цей урок, використовуючи знання з декількох предметів.
Два вчителя – це вже не інтегрований, а бінарний урок. Різні поняття.
Тут помилка. Це урок для 1 класу.