mail@urok-ua.com

Конспект інтегрованого уроку зв’язного мовлення та музичного мистецтва “А вже весна, вже красна…”

Автор: вчитель початкових класів, вчитель музичного мистецтва Пасічник А.М, Курбанова І.В.

Screenshot_9Даний урок є інтегрованим і буде корисним у використанні як вчителям початкових класів, так і вчителям музичного мистецтва.


 

Тема. Українські пісні линуть світом. Складання усної розповіді «А вже весна, вже красна»

Мета:
 музичного мистецтва:  – на матеріалі українських народних пісень-веснянок розкрити виразні  та художні  можливості музики в зображенні весни;

– поповнити знання дітей про зустріч Весни;

– розвивати вокально-хорові навички, дикцію;

– виховувати культуру слухання та співу, естетичний смак, дбайливе ставлення до народних звичаїв;

– прищеплювати любов до музики та народної пісні.
українська мова: формувати вміння та навички школярів складати текст-розповідь на визначену тему на основі власних спостережень, використовуючи лексичні засоби;

розвивати навички усного і писемного мовлення, уміння бачити і відчувати красу природи,

заохочувати дітей до творчості, збагачувати словниковий запас;

виховувати любов до традицій  рідного краю, турботливе ставлення до навколишнього середовища.

Музичний матеріал:

УНП «Ой минула вже зима» – виконання

УНП-закличка «Вийди, вийди сонечко» – виконання

УНП «Ластівка» (записана в Миколаївській області) – виконання

УНП «Вийди, вийди, Іванку» – виконання

П,Чайковський Перший концерт для фортепіано з оркестром – слухання

К.Меладзе «Квітка-душа» – фізкультхвилинка

Обладнання: весняні пейзажі, картини українських художників (Т.Яблонська “Весна на околиці”, Ф.Захаров «Останній сніг»), виставка малюнків «Весна-красна», портрети Т.Г.Шевченка, П.І.Чайковського, презентація

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

(учні заходять до класу під музичний супровід)

  1. Музичне привітання (1-ий листочок)
  2. Декламування вірша про весну

                   ЧАРІВНА ПОРА

Чуєш? Жебонять струмки!
Чуєш? Цвірінчать пташки!

Глянь! Бруньки он на гіллі…
В синім небі — журавлі…

Перші проліски цвітуть,
Перші джмеликі гудуть

Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!

Т. Корольова

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ

  1. Бесіда (вчитель поч. кл.) (2-ий листочок)

– Про яку пору року йдеться у вірші?

– Які ознаки весни ви знаєте?

– Чому кажуть, що навесні пробуджується все живе?

– Чи подобається вам ця пора року? Чим саме?

– А зараз ми з вами заспіваємо українську народну пісню, в якій йдеться про весняні ознаки. (Виконання пісні «Ой минула вже зима…») (3-ій листочок)

– Отже, ви вже здогадалися, що сьогодні ми з вами будемо говорити та співати про весну, а також складати усну розповідь про цю чудову пору року. Тому і урок наш буде незвичайний.

– А що ви очікуєте від нашого уроку?

(визначення завдань уроку)

– Погляньте, будь ласка, на дошку. Що ви бачите? (дерево)

– Який настрій викликає у вас це дерево? Чому?

– А що треба, щоб настрій змінився?

– Тому, коли ми виконуватимемо завдання, на дереві будуть з’являтися листочки. Отож, до роботи!

ІІІ. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

  1. Розповідь-бесіда (вчитель музики) (4-ий листочок)

– Весна – чи не найулюбленіша пора року. Лише згадка про неї пробуджує радість і нові надії. Її прихід відчувають і по-своєму переживають дорослі і діти, тварини і рослини – усе, що є живого на Землі. Не випадково наші пращури вважали Весну – початком Нового року. А як ви думаєте, чому?  (все пробуджується, оживає)

– Як називаються пісні на честь приходу весни? (веснянки)

Із сивої давнини прийшов до нас обряд закликання весни, який супроводжувався піснями-веснянками.  Прийшла весна і пригріло наше … сонечко. Наші пращури вірили, що сонечко потрібно запросити, щоб воно гріло, а не тільки світило, тому самі маленькі діти співали ось таку закличку. Давайте і ми її разом з вами пригадаємо.

(Учні виконують пісню «Вийди, вийди, сонечко..»)

Так маленькі дітки просили сонечко вийти та зігріти їх.

(Учні виконують пісню «Вийди, вийди, сонечко..»)

А як зустрічали наші пращури птахів? Діти несли на край села печиво у вигляді жайворонків, підносили дольникі до неба і просили пташок прилетіти з теплих країв. З нетерпінням чекали ластівок. А чому? (ластівка приносить на своїх крилах тепло). Так, ластівка повертається останньою з теплих країв, а на своїх крилах приносить справжню, теплу весну. Давайте і ми запросимо ластівку до нас прилетіти.

УНП «Ластівка»

Давайте і ми поринемо у світ українських веснянок і спробуємо уявити себе на галявині край села. Чуєте, ось лунає спів соловейка (хлопчик грає на свищику). А ось і наші дівчата збираються закликати весну.

Одна з дівчат промовляє такі слова:

Ой виходьте, дівчата,                          Будем весну стрічати,

Та в сей вечір на вулицю                    Та віночки сплітати.

Весну-красну стрічати,                      А віночок сплетемо,

Весну-красну вітати.                           Хороводом підемо.

(дівчатка водять хоровод)

Під час виконання використовуються свистульки-пташки.

хоровод «Вийди, вийди, Іванку…»(6-ий листочок)

(Дівчата ідуть одна за одною, поступово утворюючи хоровод. Одна з дівчат стає в середину кола і піднімає віночок догори)

2. Розповідь про красу весни у творах поетів, композиторів, художників

(5-ий листочок)

Вчитель музичного мистецтва: Красу весни оспівував не тільки народ, а й великі композитори.

Чарівними українськими піснями милувалися композитори не тільки нашої країни, а й різних країн. Одного разу відомий російський композитор Петро Ілліч Чайковський, перебуваючи на Україні заслухався веснянок. Він гостював у князя Галіцина у місті Тростянець. Пісня, яку співали дівчата лягла до серця композитора и невдовзі композитор   включив пісню до свого Першого концерту для фортепіано з оркестром. Цей музичний твір ми зараз  послухаємо, а ви дайте будь-ласка відповідь на запитання:

– Яку веснянку включив композитор у свій музичний твір?

– Який характер музики, яку ві прослухали?

слухання твору П.Чайковського

«Перший концерт для фортепіано з оркестром» (7 листочок)
У якому виконанні ми слухали цей твір? (Симфонічний оркестр та фортепіано).

Який настрій? Динаміка? Темп?

Композитор наддав веснянці «Вийди, вийди Іванку» святкового настрою.

Так, українська народна пісня знайшла друге життя у творі російського композитора, завдяки чому веснянка звучить нині не лише в Україні, а й в усьому світі. Завдяки композиторам, художникам, поетам наші пісні линуть світом  і ними пишається вся Україна.

 

Вчитель початкових класів

– Про весну композитори складають музичні твори, художники малюють картини, поети – складають вірші…

– І як нам не згадати генія нашого народу, великого Кобзаря, День народження якого сьогодні відзначають. Тарас Шевченко у своїх творах описував красу і велич природи рідного краю. І про весну у нього є вірш, який знає чи не кожен українець. (декламування вірша Т. Г. Шевченка «Встала й весна…» (8-ий листочок)

– Що зробила весна із чорною землею?

– Як пташки зустрічають весну у вірші?

ІV. СКЛАДАННЯ ТВОРУ

  1. Творча робота (робота в групах) (9-ий листочок)

1-а група: добирає іменники до слова весна;

2-а група: добирає прикметники;

3-я група: добирає дієслова;

4-а група: складає опис весняного лісу.

  1. Складання плану (10-ий листочок)

План

  1. Настала весна.
  2. Весняна природа.
  3. Красна веснонько!

ФІЗХВИЛИНКА (вчитель декламує вірш)

ВЕСНЯНІ КВІТИ

Весна-чарівниця,

Неначе цариця,

Наказ свій послала,

Щоб краса вставала.

І проліски, і травка,

Й зелена муравка,

І кульбабки рясні,

І фіалочки ясні –

Всі квіти весняні,

Веселі, кохані,

З-під листя виходять

Од сну зимового

До сонечка ясного!

О. Пчілка

(учні виконують рухи під супровід пісні К.Меладзе «Квітка-душа», в руках квіти, які з’являються на зустріч Весні і сонечку)

(11-ий листочок)

  1. Самостійна робота учнів (12-ий листочок)

(охочі можуть користуватися картками-підказками)

  1. Перевірка виконаної роботи (13-ий листочок)

Зачитування творів, аналіз текстів.

  1. ПІДСУМОК УРОКУ (14-ий листочок)

– Чи справдилися ваші очікування?

– Чи задоволені ви тим, як минув урок? Чому?

– Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?

Вчитель музики. От і зустріли ми весну за давнім українським звичаєм, відтворили пісні, магічні танці та ігри, яким, можливо, понад тисячу років. У цих піснях наше коріння, краса, талант і мудрість нашого народу. Тож давайте берегти їх, вивчати, співати і весну закликати.

Вчитель початкових класів. А погляньте на наше дерево. Яке воно гарне, яскраве. Отже, і урок наш видався корисним, цікавим та яскравим. Сподіваємось, що у ваших серцях залишиться частиночка цього уроку. Бажаємо усім здоров’я, миру та гарного настрою.

Картка уроку

Screenshot_7

Screenshot_8

Презентація до уроку

Завантажити презентацію до уроку

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
120

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Урок побудований методично вірно. Форма проведення – нетрадиційна. Вважаю, що це бінарний, а не інтегрований урок. Чітко відстежується структура уроку. Заняття наочно оснащено. Мети досягнено. Цікаво повчитися як молодим, так і досвідченим колегам. Ви – молодці!