mail@urok-ua.com

Методична розробка проведення засідання педагогічної ради за темою “Толерантність”

Автор: заступник директора з навчальної роботи Ільченко Наталя Вікторівна

заступник директора з навчальної роботи Ільченко Наталя ВікторівнаВедучий: Сьогодні ми поговоримо про толерантність. По завершенні зустрічі кожен з нас усвідомить, що означає поняття «толерантність», ми зʼясуємо риси толерантної особистості, зокрема ознаки толерантності педагога; визначимо шляхи впровадження педагогіки толерантності у навчально-виховний процес. (слайд 2)

Для того, щоб прокинутися, активізувати розумову діяльність і підняти настрій, пропоную пограти («Павутинка»).

Ведучий тримає в руках мотузку і говорить: «У мене є собака, і я люблю морозиво». У кого з присутніх є собака, приєднується до мотузки з одного боку, хто любить морозиво – з іншого. Потім ті, хто тримає мотузку, говорять: «У мене є собака і я люблю довго спати» чи «Я люблю морозиво і я люблю одяг чорного кольору» і т.д.

Ми зʼєдналися однією павутинкою, і це не дивно, бо між нами дійсно є багато спільного. Питання для обговорення (слайд 3):

  1. Що ви відчували, поки чекали, що до вас хтось приєднається?
  2. Ви називали найбільш поширені характеристики, чи, навпаки хотіли виділитися?
  3. Що нового ви дізналися про своїх колег?
  4. Які відчуття були, коли дізнавалися що хтось у групі схожий на вас?
  5. Як почувалися, коли дізнавалися, що хтось у групі не схожий на вас?
  6. На вашу думку, добре чи погано, що в групі стільки різних людей? Чому?

Тож, нас обʼєднує те, що (слайд 4)

  • Усі ми люди
  • Живемо на одній планеті
  • Живемо в Михайлівці
  • Працюємо в одному колективі
  • Любимо наше училище
  • Носимо одяг, взуття, окуляри
  • Схожі очі, волосся
  • Займаємося однією справою

А розрізняємося ми за (слайд 5) зростом

  • кольором волосся і очей
  • одягом
  • знаннями
  • національністю
  • поставою
  • віком
  • характером

Отже, між нами є багато спільного, але є і відмінні риси. Ми працюємо в одному колективі, робимо одну справу і тому маємо зробити все можливо, щоб наше співіснування і співпраця не були тягарем, а, навпаки, приносили задоволення.(слайд 6)

Ми різні, і в цьому наше багатство.

Ми разом, і в цьому наша сила!

Повернемося до теми нашої зустрічі – толерантності. Які асоціації викликає у вас це слово? Напишіть на пелюстці одне слово, попрацювавши у групі (слово починається з певної букви, щоб не було повторень). (слайд 7)

Науковий підхід до визначення поняття «толерантність» – у виступі … (заздалегідь підготовлений).

Тренінг «Риси толерантної особистості» (роздаються бланки, слайд 8). Толерантній особистості притаманні 15 характеристик. У колонці А  поставте «+» біля тих трьох рис, які, на вашу думку, у вас виражені найбільше, «0» – павпроти тих трьох рис, які у вас виражені найменше. У колонці В поставте «+» навпроти трьох рис які, на ваш погляд, найбільш характерні для толерантної особистості.

Зараз ми з вами складемо ядро толерантної особистості з точки зору нашої групи.

Підрахунок

Питання виховання толерантності є не новим: воно порушувалося у працях грузинського педагога минулого століття Шалви Амонашвілі (гуманна педагогіка); у науковій літературі, статтях з педагогіки і психології воно і сьогодні стоїть особливо гостро.

З 1997 року заснований журнал «Педагогіка толерантності» (головний редактор – Ярослав Береговий).

У чому ж актуальність даного питання? (виступ викладача)

Щоб виховати толерантність в учнів, треба навчитися бути толерантними самим, адже толерантність починається з учителя.

«Педагогіка толерантності як концептуальна основа професійної діяльності вчителя» – виступ викладача.

Кожному приємно, коли його хвалять, говорять компліменти (на фоні пісні «Давайте говорить друг другу комплименты»). Вправа «5 добрих слів» (слайд 9). Обведіть свою руку на листочку, на долонці напишіть своє імʼя. передайте малюнок сусіду зліва, а самі отримайте листочок від сусіда справа. На пальчику напишіть яку-небудь рису власника руки, яка вам найбільше подобається. (наприклад, доброта)… І так по колу. Автор малюнка отримує свій листочок і знайомиться з «компліментами».

Бесіда:

  • Що ви відчували, коли читали написи на своїй руці?
  • Чи всі ваші гарні риси, про які написали інші, були вам відомі?

Про шляхи впровадження педагогіки толерантності – у виступі викладача.

Висновок (слайд 10). Реалізація принципу толерантності на практиці:

  1. Не прагнути підпорядкувати собі іншого (поважати гідність кожного, памʼятати, що кожен має право на наявність і збереження індивідуальності)
  2. Вивчати іншого (незнання, як відомо, породжує непорозуміння; знайомство з культурою, традиціями, способом життя дозволить пізнати інших людей, а значить – зрозуміти).
  3. Приймати іншого таким, як він є (не переробляти іншого, а сприймати один одного як щось ціле з індивідуальними особливостями).
  4. Акцентувати увагу на обʼєднуючих факторах (тобто необхідно спочатку виділити щось спільне, і лише потім фіксувати увагу на протилежному).
  5. Почуття гумору (здатність посміятися над собою – важлива риса толерантної особистості. У того, хто може посміятися над собою, менша потреба відчувати перевагу над іншими).

Педагогічна ситуація. Уривок з кінофільму «Посмішка Мони Лізи» (2003 рік). Як би вчинили ви? Обговорення.

Заключне слово ведучого – слова Б. Шоу:

«Тепер, коли ми навчилися літати по повітрю, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди».

Роздається памʼятка «Памʼятаймо про толерантність».

Презентація “Виховання толерантності”

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

13 коментарів

  1. Наталіє Вікторівно, дякую вам за розробку заходу, і хоча ви назвали його методичною розробкою проведення засідання педагогічної ради, але я погоджуюсь з коментарем Олени Процюк, яка говорить, що це більш схоже на тренінг для вчителів. Тут роботу направлено на пошук впровадження толерантності ( практичні завдання), але вправи дуже гарні, можна використовувати і на годинах спілкування зі старшокласниками. Дякую за розробку, бажаю успіху.

  2. Для того щоб реалізувати педагогіку толерантності, вчителі, в першу чер­гу, повинні створити зразки взаємо­відношень між собою, а саме: працю­вати в атмосфері взаєморозуміння, взаємоповаги, співучасті й співпе­реживання. Спасибі за цікаву роботу.

  3. “Толерантність” – нетрадиційна тематика педради, але не менш важлива та актуальна за різноманітні звіти кафедр та методоб’єднань, буду пропонувати своїй адміністрації. Шляхи реалізації принципу толерантності на практиці, запропоновані в публікації, потрібно знати і нам, вчителям, і батькам. Спасибі, робота спонукає до роздумів.

  4. На сьогоднішній день проблема толерантності, а точніше не толерантності актуальна в багатьох країнах світу. Тому не буде зайвим в черговий раз пригадати, що наше багатство в тому, що всі ми відрізняємося один від одного, і саме це є цінністю, а не загрозою.

  5. Педагогічна рада – це не тільки збори для обговорення семестрових звітів чи якоїсь статистики. А, в першу чергу, мозковий штурм для покращення роботи, розробки спільного плану дій, знаходження рішень тощо. Дуже цікавий Ваш досвід з проведення тематичної педради, який варто взяти до уваги.

  6. Засідання педагогічної ради за темою “Толерантність” є дуже корисним тому, що Наталя Вікторівна використала обговорення, бесіду, педагогічну ситуацію з уривком з кінофільму «Посмішка Мони Лізи», трішки хочу поправити не ТРЕНІНГ (тому що це досить тривале за часом заняття, яке має свою структуру), а ВПРАВУ «Риси толерантної особистості» , інформаційне повідомлення «Педагогіка толерантності як концептуальна основа професійної діяльності вчителя»- виступ викладача і ін. – все це елементи тренінгу, які дали можливість активно включити педагогів у обговорення даної теми, чого не було б якби була звичайна доповідь заступника директора з навчальної роботи. Дякую, Ви є творчим адміністратором!

  7. Я погоджуюсь з Оленою Процюк , що педрада повинна проводити глибокий аналіз того чи іншого педагогічного явища чи процесу ( в даному випадку толерантності) та шукати спільно шляхи покрашення цієї роботи з дітьми,працівниками,адже це головний колегіальний орган.

  8. Наталя Вікторівно! Ваша методична розробка засідання педагогічної ради дуже сучасна та нетрадиційна,бо всі вчителі не тільки пасивні слухачі , а й безпосередні учасники самого творчого процесу. Ви обрали цікаву та важливу тему для засідання педагогічної ради. Вона всім стане в нагоді. Дякую Вам за це.

  9. Шановно Наталя Вікторівна ! Нетрадиційний інтерактивний підхід до вирішення проблеми толерантності вибраний вдало. Всі учасники педради не пасивні слухачі, а активні співрозмовники, із зацікавленостю допомагають адміністративній раді створити доброзичливу атмосферу відносин. Обмін думками – значить радитися між собою, шукати шляхи до гуманізації, партнерства. Дякую.

  10. Гарна розробка. Актуальна тема. Сучасні прийоми. Дякую. Як на мене, сценарій більше підходить для тренінгу для класних керівників, для засідання кафедри чи школи молодого вчителя. Адже інтерактивні вправи розраховані на значно меншу кількість людей, ніж на педраді. До того ж питання педради, на мою думку, повинні крім теорії, практичних вправ містити аналіз певного напрямку роботи у закладі, визначення проблем та шляхів їх вирішення.

  11. Пані Наталія в своїй роботі звертається до поняття толерантності, адже толерантність є доволі тонкою категорією, якої безумовно потрібно дотримуватись, оскільки вона визначає моральний, суспільний і демократичний розвиток суспільства. Дякую)))

  12. Питання толерантності, яке ви порушили сьогодні дуже актуальне. Нам треба замислитися над вихованням майбутнього громадянина. Нажаль, наше молоде покоління безвідповідально ставиться до деяких питань. Головне – залишатися людиною з великої літери – вихованою, толерантною, комунікативною, відповідальною. І ми, викладачі, їм допомагаємо.