Методична розробка виховного заходу з професійним напрямком
“Вернісаж залізничних професій”
Автор: викладач спецдисциплін Білоброцька Людмила Анатоліївна
Матеріал класної години стане в нагоді класним керівникам при проведенні виховних годин на шкільних заходах професійної орієнтації для учнів 9 – 11 класів. Він висвітлює основні напрямки роботи центру.
Виховна година «Вернісаж залізничних професій»
Мета
– Виховувати у учнів любов до власної професії.
– Уміння працювати разом і відповідати за колективний результат
– Активізація процесу формування психологічної готовності учнів до професійного самовизначення.
– познайомити учнів з розширеним спектром професій, необхідних для нормального функціонування залізниці;
– формування відповідального ставлення до вибору професійного шляху через розширення меж самопізнання й одержання інформації про світ професій.
– професійна орієнтація випускників основної середньої школи та повної середньої школи; стимулювання і залучення інтересу підлітків до світу професій, пов’язаних із залізницею.
Обладнання: мультимедійний проектор, кран машиніста умовний № 394, стіл.
Місце проведення актова зала
Хід проведення
Ведучий Я хочу вас привітати на нашій виховній годині «Вернісаж залізничних професій» . Ця зустріч буде носити не тільки пізнавальний характер, а й змагальний. Також хочу повідомити, що на нашому вернісажі, працює вагон-ресторан. За участь у змаганнях та вірні відповіді приз – солодка булочка.
І так, в якому році була побудована перша в Україні залізниця Львів – Перемишль?
- 1861,
- 1900,
- 2000
Так в 1861. А хто пам’ятає з історії яка ще подія відбулася в цьому році?
(відміна кріпосного права у Росії)
А який великий Український поет так і не дочекався цієї події (Т. Г.Шевченко)
І останнє питання
Хто написав пісню « Дивлюсь я на небо, тай думку гадаю…
(слов’янський поет – романтик Михайло Петренко)
І так у 1861 році була побудована перша в Україні залізниця
Львів – Перемишль. Давайте подивимося як це було.
( Перегляд фільму – (2 хв).
На сцену виходять учні у формі.
Перший учень – Настала нова ера. Багато в чому завдяки розвитку залізничного транспорту підвищувалася мобільність населення, широко використовувався потенціал земельних, часто порожніх, територій. Але це вже інша, не менш цікава, історія ..
Другий учень –
Залізницю обслуговують багато:
Помічник машиніста,
Касир та заступник міністра,
А також машиніст,
А також сам міністр,
А також ревізор,
А також контролер,
Плюс шляховий обхідник,
Диспетчер, провідник.
Рухомий склад піти не зможе
Без кожного із них.
За те, що ходить поїзд,
Їм вклоняємося в пояс!
Третій учень – Вас вітає група №7 « Помічник машиніст електровоза. Помічник машиніста тепловоза. Слюсар з ремонту рухомого складу.»
Четвертий учень – Ти мріяв з дитинства про привабливу і романтичну професію? Ти любиш залізницю? Тобі подобається рух, швидкість, простір, поїзди, робота з людьми, тоді ти зробив правильний вибір!
Перший учень — Ти вчишся по професії «Помічник машиніста електровоза. Помічник машиніста тепловоза.»
Третій учень Твоє завтра починається сьогодні!
Ведучий Ні для кого не секрет, що в житті дуже важливо, щоб поруч були люди, яким можна довіряти, які допоможуть у важку хвилину, не кинуть, не зрадять. Одна людина – це одна розумна голова, а якщо кілька людей, то? … Тому важливо працювати саме в команді, де кожен знає своє завдання. Але не менш важливо, коли ця команда вміє чітко організувати свою роботу. Тому результат багато в чому буде залежати від того, як ви спрацювали всі разом. Уміння працювати разом і відповідати за колективний результат праці необхідно і в будь-якій професійній діяльності. Тому ми зараз запросимо на сцену команду групи №7 та команду групи №4, і побачимо, що вони знають і що вони вміють, і як вони вміють працювати в команді.(по 3 учня з кожної групи).
А місце журі пропонуємо зайняти кращим учням професії «Помічник машиніста електровоза. Помічник машиніста тепловоза. Слюсар з ремонту рухомого склалу»
Але це буде незвичайне журі, а залізничне якщо відповідь вірна журі показує зелену картку і команди можуть рухатися далі з установленою швидкістю. А як що ні то червону
Перше завдання присутнім у залі. Зараз ви повинні на слух визначити Що це за звук і де він зустрічається. Відповідь повинна бути через 10 секунд після почутого звуку( 1) Звучання свистка паровозу. 2)Звучання залізничної станції. 3) Звук потягу.)
Друге завдання командам Ви повинні мімікою та жестами показати залізничну професію а учні відгадати . Але умова це завдання для всієї команди. Враховується правильність передачі за допомогою міміки і жестів сенс діяльності зазначених професій, артистичність, винахідливість, кмітливість. Чим швидше учні відгадають професію. Тим краще справилась команда.
Трете завдання. Чи вмієте ви своєчасно загальмувати?
Так питання по гальмам. Кожна команда по черзі підходе до мене і отримує питання. Якщо команда не знає відповіді, відповідає інша команда.
Четверте завдання. Найлегше. Яка команда найшвидше і найправильніше розбере кран машиніста, назве його складові частини.
Поки журі підраховує результати, для вас Анастасія заспіває пісню про машиніста. А дівчата з «вагона – ресторану» роздадуть самим активним учасникам з глядачів солодкі призи. А запрошеним до нас школярам, роздамо буклети, з презентацією професій нашого учбового закладу.
Слово журі . Після оголошення результату командам вручити зірки для майбутніх погон.
Всі професії потрібні, всі професії важливі! А особливо на залізничному транспорті. Тут працюють не лише начальник поїзда, машиніст, диспетчер, обхідник шляху, провідник, касир, прибиральник, але … і представники таких професій, як медики, педагоги, психологи, економісти, юристи і навіть екологи, працівники служби охорони, транспортна міліція, працівники культури та багато інших. Але самі ми мріємо стати професіоналами.
Дякуємо за увагу.
Людмилі Анатоліївні вдалося познайомити учнів з спектром професій, які сьогодні є вкрай необхідними і без яких, нам, в принципі, важко уявити своє життя. Правильний вибір професії – одна із складових успіху сучасної людини. Ситуація на ринку праці та в економіці України динамічно змінюється. Щоб реалізувати себе й досягти бажаних висот у трудовій діяльності, необхідно заздалегідь приділити належну увагу профорієнтації, що і зробила педагог. Я думаю, що цим виховним заходом учителю вдалося допомогти декому з учнів зробити той вибір, якого ще не було до початку заняття. На увагу заслуговує і практичне завдання з розбиранням крана. Дякую.
Вдячна Людмилі Анатоліївні за даний виховний захід, який можна використовувати на годинах спілкування класного керівника та переконувати молоде покоління у важливості саме таких професіях сьогодення в сфері послуг, які доступні усім верствам населення . Переконана, що саме завдяки рольовим іграм , учні змогли відчути усі переваги в роботі сучасної залізниці і наступним кроком вчителя має бути практичне застосування таких навиків, а саме учні повинні відвідати найближчий залізничний вокзал і , якщо дозволяє матеріальне становище батьків, то скористатись послугами даної залізниці.
Для учнів, які вже зробили перший крок у майбутнє і обрали професію, найважливішим є не втратити свою впевненість у правильності вибору. Подібні заходи розкривають професію і з точки зору майстерності, і з точки зору творчості в майбутній діяльності. Дякую)
Шановна Людмила Анатоліївна ! «Вернісаж залізничних професій» стверджує , що правильний вибір професії зумовлює моральне задоволення, позитивну самооцінку, високу продуктивність праці, якість продукції. Які чудові світлини :зірки для майбутніх погон учні отримали за командну гру, високу відповідальність. Дякую Вам за корисний матеріал для класних керівників.
Виховний заход “Вернісаж залізничних професій” Білоброцької Л.А. сподобався тим, що відчувається справжня любов автора до залізниці і професій, пов`язаних з нею. Є пропозиція до Вас, що деякі конкурси цього виховного заходу доцільно проводити, як агітбригаду на виїзді, в різних школах кожного року. Так, у Вас матеріальна база і все неможливо показати, але можливо знайти більше зацікавлених, які ще в пошуку себе. Бажаю успіхів.
Ви знаєте, я теж приємник таких виховних заходів. Цікаві завдання згуртовують учнів, вони розкривають свій талант, безперешкод висвітлюють свої думки, наполегливо відстоюють власні бачення. Бажаю вам успіхів.