Міф про Прометея. Велич подвигу Прометея, його самопожертва заради людей
Автор: Вчитель зарубіжної літератури Магдяк Надія Володимирівна
Тема: Міф про Прометея. Велич подвигу Прометея,його самопожертва заради людей
Мета: поглибити знання учнів про міф,вчити аналізувати художній текст,характеризувати міфологічні образи;розвивати у школярів інтерес до античної культури,образне мислення,навички виразного читання; виховувати гуманістичні цінності.
Обладнання: збірники міфів (перекази К.Гловацької та М.А.Куна),ілюстрація «Статуя Зевса в Олімпії» (Фідій,V ст. до н.е.),зображення скульптури Ф.Гордєєва «Прометей».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Епіграф:
Ти боротьбу обрав, Титане,
В двобої волі і страждань,
Прийняв ти муки без вагань…
Дж.Байрон
Хід уроку
І.Організація класу
ІІ.Актуалізація опорних знань. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
1.Бесіда з учнями
– Що таке міф,міфологія?
– Які групи міфів ви знаєте?
– Чим міф відрізняється від казки?
– Хто вважався верховним божеством у грецькій міфології?(Зевс-громовержець)
– Що вам відомо про нього? (Зевс – син Кроноса і Реї,цар і батько всіх богів та людей. Він переміг свого батька Кроноса й першобогів-титанів у боротьбі за владу на Олімпі).
2.Бесіда за ілюстрацією «Статуя Зевса в Олімпії» Фідій,V ст. до н.е.)
Матеріал для вчителя. Стародавні греки дуже шанували своїх богів. Про них складали міфи, в їхню честь створювали скульптури,будували храми,насаджували священні гаї. Одна з найвідоміших скульптур Зевса роботи Фідія (V ст. до н.е.)
Ця скульптура вважалась одним із семи чудес світу. На золотому троні сидів велетенський бог,у 8 разів більший за людину (висота – 12,5 без п’єдесталу – 9 м). У витягнутій правій руці громовержець тримав богиню Ніке (Перемогу), лівою спирався на жезл,на якому сидів золотий орел із розпростертими крилами. Через ліве плече перекинутий золотий плащ,оздоблений зображеннями квітів та тварин, Він прикриває ноги Зевса аж до стоп. Підніжок підтримували леви. Головою він досягає майже до стелі.
Очі яскраво блищать. В них ніби народжувались блискавки. Сам Фідій із глибини храму спостерігав за враженими людьми.
Скульптура була дуже коштовна (під час виготовлення використано велику кількість золота,дорогоцінного каміння, слонової кістки,рідкісних порід деревини)..Скульптура була перевезена до Константинополя, де згодом згоріла під час пожежі.
Для стародавнього світу ця скульптура була священним зв’язком. Тому існувала велика кількість її копій.,які сьогодні знаходяться в багатьох країнах світу.)
- Що привертає вашу увагу на репродукції? (Розміри скульптури порівняно з людиною).
– Чому така різниця у розмірах ?(Це символізує силу і велич богів та слабкість людини).
- Хто ж став на захист слабких людей? (Прометей)
- Щ вам відомо про цього міфологічного героя? (Він був титаном,котрий допоміг Зевсові здобути владу. Прометей жалів людей,допомагав їм у всьому. Згодом він повстав проти волі Зевса, щоби дати людям божественний вогонь).
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку
- Слово вчителя
В уявленні стародавніх греків боги виглядали як люди. Вони мали людські бажання, думки, почуття, навіть людські вади і недоліки. Часто суворо карали тих, хто намагався наблизитися до них за красою, розумом і могутністю.
Серед міфів Стародавньої Греції особливе місце займає міф про титана Прометея — захисника людей від свавілля богів. Прометей (грецькою мовою Prometheus, що в перекладі означає «провидець») викрав з Олімпу вогонь і передав його людям. За це Зевс наказав прикувати його до скелі і прирік на вічні муки.
2.Запис теми уроку в зошити
ІІІ.Вивчення нового матеріалу
1.Читання міфу про Прометея
2.Словникова робота:
Кронос — титан, батько Зевса.
Феміда — богиня Правосуддя і Справедливості.
Атлант, Менетій, Прометей, Епіметей — сини титана Сапета.
Афіна — богиня Мудрості, Ремесел та Справедливої війни.
Гефест — бог Ковальства.
Океан — найстарший син Урана і Геї.
Іо — аргоська царівна, перетворена ревнивою Герою на телицю.
Аргус — стооке чудовисько, що стерегло Іо.
Гермес — бог-вісник.
Гера — дружина Зевса, богиня шлюбу.
Мойри — богині Долі.
Фетіда — богиня Моря.
Ахіллес — син Фетіди і Пелея, герой Троянської війни
3.Аналіз тексту міфу про Прометея
– Чому Прометей допоміг людям? (Бо вони були кволі,лякливі,слабкі,безсилі).
– Чого навчив Прометей людей? Зайдіть цитати та зачитайте.
Проблемне запитання: На вашу думку,в чому причина такого ставлення Прометея до людей? ( Він співчутливий,має велике добре серце,благородний. Тому у ставленні до людей герой шляхетний).
- А як ставився до простих смертних людей Зевс? Зачитайте.(Байдужо,жорстоко. «Хай їдять м’ясо тільки сире!»).
- Яке було серце у Зевса на відміну від Прометея? (Невблаганне серце).
- Навіщо Прометей приніс людям вогонь? Чи легко це було зробити? (Вогонь – символ розвитку культури. Зевс заборонив пускати Прометея на Олімп. Та титан скористався допомогою Афіни Паллади. Викравши іскорку священного вогню,в очеретині приніс його людям).
- То ради кого так вчинив титан? (Заради людей).
- Як був покараний непокірний Прометей? (Зевс наказав Гефестові закувати титана в кайдани й припнути до скелі).
- Хто виконав наказ Зевса? (Гефест,Сила і Влада).
4.Виразне читання в ролях сцени приковування Прометея до скелі
5.Питання для бесіди:
- Чому Зевс саме Силі та Владі доручив допомагати Гефесту? (Саме на них спирався Зевс. Його сила в тому,що має владу.)
- Змалюйте поведінку Прометея під час здійснення кари.(Він гордо мовчить..А згодом вигукує: «Страшні мої муки,та я не зрікаюся свого вчинку!»)
- Які риси характеру Прометея проявляються у цьому епізоді? (Нескореність,сміливість,мужність,вірність своєму слову).
- Яка,на вашу думку,головна риса характеру Зевса? (Жорстокість)
- За що так жорстоко був покараний Прометей? (За те,що допоміг людям стати сильними, «богоподібними», за непослух)
- Доведіть,що Зевс був жорстоким не лише до Прометея. ((Ним були покарані Гефест,Атлант,брат Прометея,Іо,Тіфон)
- Як називають таку людину,яка гнобить інших,застосовує до силу? (Тиран)
- Яку кару придумав Зевс Прометеєві,коли той відмовився розказати про його долю?(Прикутого Прометея пекло сонце,сікли дощі,шарпали люті вітри і щодня прилітав орел клювати його печінку.)Скільки часу це тривало? (Тисячоліття)
- Чому Прометей погодився відкрити таємницю Зевса?(Зглянувся на сльози своєї матері,богині Феміди).
- Хто звільнив Прометея? (Геракл).
- Чому люди на згадку про Прометея носять обручки? (Вона символізує залізне кільце,яке залишилося на руці в Прометея від кайданів.)
IV.Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
1.Робота за ілюстрацією скульптури Ф.Гордєєва «Прометей»
(Образ Прометея надихнув багатьох скульпторів на створення своїх нетлінних шедеврів
Розгляньте скульптуру Ф.Гордєєва «Прометей»).
– Доведіть,що в ній відображено міфологічний сюжет.
– Як скульптор передав хижість орла? (Орел величезних розмірів,безжально клює тіло Прометея).
– Як передано відчуття болю, страждань героя? (Видно,що Прометей страждає,стиснувши кулаки,терпить біль)
– Які почуття викликає у вас ця скульптура?
(Скульптура Ф. Р. Гордєєв під назвою «Прометей» вражає нас живим і динамічним сюжетом. Герой страждає від нападу величезного орла. Робота наповнена експресією, добре передає глядачеві відчуття героя. Античний герой служить взірцем людської краси, сили, волі незламного духу).
Проблемне запитання: Кому ви симпатизуєте – Прометеєві чи Зевсові? Чому?
2.Вправа «Гронування»
3.Вправа «Творчі асоціації»
Навести приклади синонімів до слів:
Зевс (тиран,громовержець)
Прометей (титан,бунтар,тираноборець,благодійник).
4.Робота у зошитах. Складання сенканів.
Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
Формула (схема, план, алгоритм) створення дидактичного сенкану:
1. Іменник (тема).2. Два прикметники (яке воно?)3. Три дієслова (що воно робить?)4. Фраза-висновок з чотирьох слів.5. Іменник-синонім до теми, або ж слово асоціація до теми.
Зевс
Самовладний ,байдужий.
Зневажає,карає,тиранить.
Жортстоко ставиться до людей.
Тиран.
Прометей.
Шляхетний,сміливий.
Навчає,допомагає,захищає.
Бореться за права людей.
Тираноборець.
V.Підсумок уроку
– Прочитайте слова Дж.Байрона,взяті за епіграф до уроку.
Чи можуть вони стосуватися особистості Прометея?
- Яка головна ідея міфу про Прометея? (Уславлення стійкості, нескореності, відданості своїм ідеалам,протест проти рабства).
- Чи можемо ми стверджувати,що протистояння між Прометеєм і Зевсом можна розуміти як боротьбу добра і зла?
- То яку думку стверджують стародавні греки у міфі? (Добро завжди мусить перемагати зло).
Заключне слово вчителя. Прометей,«прометеїв вогонь» в переносному значенні є уособленням самовідданості,шляхетних почуттів та вчинків людини,її наполегливого прагнення досягти високої мети. Він є взірцем сили, мужності, міцного характеру й безмежної надії на щасливе життя для людей. Не кожен здатен заради інших принести себе в жертву нескінченним мукам. На це здатні лише сильні духом люди, віддані своїм ідеалам до кінця, хай би яким страшним і важким не був цей кінець.
Прометей відкрив галерею так званих вічних образів у світовій літературі. До нього зверталися давньогрецький драматург Есхіл,поет Джордж Гордон Байрон, О.Пушкін, Т.Г.Шевченко,І.Я.Франко,Леся Українка,Ліна Костенко,А.Малишко та ін.)
VI.Домашнє завдання.
- Скласти простий план міфу про Прометея.
- Намалювати ілюстрації до міфу.
Дякую! Чітко, дотепно, цікаво. Налаштовує на пошук (робота з текстом) і логічні відповіді. Асоціативні кущі допомагають підібрати влучні слова для створенні сенканів.
Хто може не захоплюватися подвигами Прометея? Лише ті, хто про нього нічого не знає. А такий урок не залишить учнів байдужими. На уроці використано чудові інноваційні методи навчання. Дуже доречними є “Сенкан” та “Проблемне питання”. Дякую.
На мою думку, обраний тип і структура уроку цілком відповідають його цілям і завданням. Прагнучи забезпечити активну інтелектуальну роботу учнів на уроці, вчитель використовувала різні методи, прийоми, добирала різноманітні завдання, вправи, текстовий матеріал, що становить певний інтерес для учнів.
Надіє Володимиірівно! Прометей- вічний образ у світовій літературі.Ви змогли донести цю істину для учнів.Робота на уроці справляє позитивне враження.В міру використані інтерактивні форми роботи.Заслуговує уваги робота з ілюстрацією,проблемні питання,цікаві сенкани.Дякую