Урок-тренінг 8 клас. Порятунок людей у надзвичайних ситуаціях. Ти – рятувальник

Автор: вчитель основ здоров ‘я Бондаренко Людмила Іванівна

Screenshot_3Представлені матеріали дають можливість учням узагальнити знання про стихійні лиха, відпрацювати алгоритм порятунку людей і надання невідкладної допомоги;
розвивати вміння правильно діяти у надзвичайних ситуаціях;
навички самодисципліни, організованість, впевненість у своїх силах та прагнення допомогти тим, хто цього потребує.


 

Основи здоров´я 8 клас

ПОРЯТУНОК ТА ЗАХИСТ ЛЮДЕЙ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ (НС) ТИ – РЯТУВАЛЬНИК

Мета: ознайомити учасників з найбільш характерними надзвичайними ситуаціями та з порядком дій у деяких надзвичайних ситуаціях; узагальнити знання про стихійні лиха, відпрацювати алгоритм порятунку людей  і надання невідкладної допомоги;

 розвивати вміння правильно діяти у надзвичайних ситуаціях;

виховувати навички самодисципліни, організованість, впевненість у своїх силах та прагнення допомогти тим, хто цього потребує.

Тип урокуурок засвоєння знань елементами тренінгу.

Обладнання: карти пам´яті, малюнки по темі, тренінговий набір, роздатковий матеріал для роботи груп.

Хід уроку

                                                                                                         Епіграф

           Почуття страху та почуття небезпеки належать до різних сфер.

           Перше — до сфери інстинктів, друге — до сфери розуму.

І. Організація класу

Вправа очікування.

Учні на стікерах пишуть сподівання від уроку і прикріплюють по черзі  на дошці.

Screenshot_4

Вправа «Знайомство»

Мета: активізувати увагу учасників, створити гарний настрій.

То ж прошу зайняти місце в колі.

Подумайте з яким природним явищем ви себе асоціюєте.

Назвіть своє ім´я, явище природи з яким себе асоціюєте.

Наприклад, я Людмила, , якби я була явищем природи то була б літнім дощем.

ІІ. Активізація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів

Вправа «Правила»

Мета: сприяти налаштуванню учасників на плідну співпрацю в групі.

Об´єднати учасників пари

  • А зараз давайте пригадаємо правила роботи в групі.

Але кожне правило проасоціюйте з якоюсь твариною, птахом  чи комахою.

пунктуальність – півень;

активність – мурахи;

регламент – лелеки;

працелюбність – бджола;

доброзичливість і толерантність –

позитивність –

говорити від свого імені –

говорити по черзі –

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Обговорення та аналіз епіграфа уроку

           Почуття страху та почуття небезпеки належать до різних сфер.

           Перше — до сфери інстинктів, друге — до сфери розуму.

ІV. Повідомлення учням теми, мети та завдань уроку

– Сьогодні ми поведемо мову про найцінніший скарб для кожної людини – життя. Навчимося берегти й захищати себе в надзвичайних ситуаціях, правильно діяти під час стихійних лих та аварій.

V. Осмислення учнями знань

Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини і тварин.

Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними».

Складання асоціативного куща

Screenshot_5

Наша планета Земля, обертаючись навколо Сонця, несе нам зміни пір року: зима, весна , літо, осінь. Кожна пора по-своєму прекрасна. Але кожна з них може нести  для людини і неприємні, часом навіть катастрофічні події, які називають НС.

1.Визначення поняття «надзвичайні ситуації» ст.13 підручник

– Спробуємо дати визначення поняттю «надзвичайні ситуації»

Надзвичайні ситуації— порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті або території, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом, , що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Види і рівні НС

За офіційною класифікацією надзвичайних ситуацій в Україні виділяють чотири їх види і чотири рівні.

Види НС класифікують за їх походженням.

Це НС:

  • Природного
  • Техногенного
  • Соціального і соціально-політичного
  • Воєнного походження

Рівні НС класифікують за територіальним охопленням та обсягами економічних збитків.

Це НС:

  • Загальнодержавного
  • Регіонального
  • Місцевого
  • Об’єктового рівнів

Поділ учасників на 3 групи за кольорами

(Синій-вода, жовтий – сонце, зелений – земля, червоний -суспільство)

Завдання для груп : за мал.3 на ст.14

– група «Вода» готує повідомлення  про НС природного характеру;

– «Сонце» – техногенного;

– « Земля» – воєнного;

– «Суспільство» – соціально – політичного

За кольором поділити на три  групи:

Фіолетовий- запобігати ,

Оранжевий – уникати,

Блакитний – діяти.

Відома формула «Запобігати, уникати, діяти» описує принципи безпечної життєдіяльності, дотримання яких зменшує ризики щоденного життя і уможливлює порятунок людей у НС.

Робота за таблицею 2 ст.15

VI. Узагальнення та систематизація знань

Руханка «Утвори   коло»

Screenshot_6

4 учасники отримують картки з номерами телефонів рятувальних служб, вони займають певні місця. За сигналом керівника учасники повинні утворити коло навколо того номера, який відповідає за порятунок.

Ситуації:

  • у під’їзді чути  запах газу ;
  • ти став свідком ДТП;
  • здійснення терористичного акту;
  • природні пожежі;
  • аварія на очисних спорудах.
  • пожежа в будинку;
  • на ваших очах знепритомніла людина;
  • перебуваючи в себе дома ви відчули запах диму, що йде від вхідних дверей;
  • в сусідній квартирі чути звуки бійки, розбитого скла, крики про допомогу;
  • ви дивитесь телевізор, раптом проводка почала іскритись;
  • на ваших очах збито пішохода;
  • ти став свідком крадіжки мобільного телефону.

– У попередніх класах на уроках основ здоров’я ви вчили учнів, як поводитись під час грози та повені, як діяти при витіканні газу та у разі пожежі, під час аварії на підприємстві й ДТП. Однак раніше ви вчили рятувати лише своє життя та здоров’я. Тепер навчите рятувати не лише себе, а й інших. Та до цього треба добре підготуватися: знати , як поводитись у конкретних НС, як рятувати себе та інших людей і надавати невідкладну допомогу потерпілим.

– А допоможе нам у цьому лікар вищої категорії ІІІ міської лікарні С.І.Постіл

(Майстер – клас по наданню першої допомоги)

Вправа «Аптечка»

Зараз ми з вами пофантазуємо та перетворимось у медичні засоби.

Учасникам пропонується витягти пелюстку, на кожній – написано медичний засіб.( Бинт, знеболювальне, джгут, шина, нітрогліцерин,

перекись водню.)  Отримавши пелюстку учасники озвучують її напис.

Тренер називає ситуацію піднімаються учасники, які мають відповідні препарати, що допоможуть в певній ситуації.

Опрацювання притчі «Як здолати велетня»

Обговорення ситуації, коли страх позбавляє людей сил, паралізує волю.

Існують в житті ситуації, коли потрібно зібратися і діяти швидко, наприклад під час евакуації.

Вправа «Тривожний рюкзак»

Вправа «Оціни свої особисті якості та навички, необхідні для виживання»

Підрахуйте свій середній бал, поміркуйте як його можна підвищити.

VІІ Підсумкові завдання, завершення  тренінгу.

Рефлексія

  1. По черзі продовжити фразу: «Я не розгублюся і зможу надати медичну допомогу потерпілому, тому що…»
  2. Проаналізувати свої очікування, продовживши фразу
  3. «Сьогодні на уроці я… навчився…, зрозумів…
    Найцікавішим було… Важко далося…»
  1. Завершення тренінгу.
  • Завершити тренінг хотілося б побажаннями на прощання.

(Учасники передають сердечко по колу з побажаннями )
Screenshot_7

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *