Навчальний проект для учнів 2 класу з теми «Типи музики»
Автор: вчитель музичного мистецтва Соколова Наталія Миколаївна
« Три кити в музиці»
учнів 2 класу
Баницького НВК
Глухівської районної ради
Сумської області
Тип проекту за складом учасників | груповий |
Тип проекту за характером партнерських взаємодій | кооперативний |
Тип проекту за мірою реалізації між предметних зв’язків | монопредметний |
Тип проекту за характером координації проекту | гнучкий |
Тип проекту за тривалістю | тривалий |
Вид | інформаційно-пошуковий |
Форма захисту | |
Кінцевий продукт | презентація, блог, вікі – стаття |
Консультанти | вчитель інформатики Баницького НВК Журавльова А.А., батьки, бібліотекар Кутень В.Т. |
Керівник проекту | Соколова Наталія Миколаївна |
Тема проекту . Три кити в музиці»
Мета проекту: поглибити знання дітей про типи музики, розвивати вміння працювати самостійно з довідковою літературою, розвивати зв’язне мовлення дітей , активізувати словниковий запас учнів, розвивати вміння створювати презентацію, блог, вікі – статтю, виховувати любов до музики.
Стислий опис проекту: Навчальний проект для учнів 2 класу з теми « Типи музики». Учні збирають інформацію про трьох китів у музиці?
Для роботи над цім завданням вони об’єднуються в три групи, отримують тематичні запитання, над якими буде працювати кожна група, визначають напрямки роботи між членами групи. Учні працюють шляхом пошуку інформації в інтернеті, в довідковій літературі: читають енциклопедії, ходять до бібліотеки, звертаються за допомогою до батьків, учителя. Вони готують і представляють свої висновки і рекомендації для учнів свого класу. Наприкінці кожної публічної презентації учні збирають дані, щодо збагачення знань товаришів з даної теми.
Стислий опис оцінювання проекту: Оцінювання відбувається упродовж усієї навчальної теми, щоб перевірити мислення учнів та їх міркування. Короткі розповіді учнів допомагають відслідковувати індивідуальні навчальні потреби учнів. Такі розповіді можуть також забезпечити інформацію про те, як учні розуміють певні поняття та використовуватися для повторного пояснення складних понять. ЗХД схеми, асоціативний кущ, онлайн-опитування допомагають відслідкувати індивідуальні навчальні потреби учасників.
Форма оцінювання презентацій використовується для того, щоб учні могли самостійно оцінити свої презентації попередньо до оцінки учителя. Протягом роботи над проектом для відслідкування прогресу у навчанні та оцінювання рівня мислення учнів вчитель веде журнал спостереження, надає
консультації, використовує контрольні списки і форми оцінювання продуктів учнівської діяльності. Наприкінці роботи над проектом учні закінчують працювати із ЗХД таблицею, учитель перевіряє набуті ними знання за допомогою опитувальника. За допомогою форм з критеріями оцінювання відбувається постійне самооцінювання та взаємооцінювання учнів. Наприкінці відбувається презентація (захист) проекту.
Діяльність учнів та вчителя: Перед початком роботи над проектом учитель зустрічається з батьками учнів, щоб пояснити їм переваги роботи за методом проектів та розповісти про майбутні дослідження учнів, долучивши батьків до допомоги у роботі над темою проекту. На початку проекту перед учнями вчитель ставить ключове питання: «На яких китах тримається музика?»; проводить бесіду про міфічне уявлення наших предків щодо форми Землі, яка тримається на трьох китах та Д. Д. Кабалевського, який у своїй книзі писав: Як будь – який дім стоїть на фундаменті, так і ці «три кити» тримають на своїх плечах увесь світ музики». Вчитель демонструє стартову презентацію. Учні індивідуально заповнюють таблиці ЗХД .
Учитель обговорює з класом тематичні питання проекту та ставить завдання для дослідження. Методом мозкового штурму діти визначають майбутні напрями своїх досліджень, за допомогою вчителя об’єднуються у проектні групи, обираючи їх переважно з урахуванням своїх інтересів.
Учні об’єднавшись у малі групи виконують завдання :
І група – працює над питанням «Чому люди люблять співати?» і створює вікі статтю.
ІІ група – опрацьовує матеріал до завдання «Який тип музики відображає життя народу за допомогою рухів?» і створює презентацію
ІІІ група – збирає матеріал про те «При яких життєвих обставинах звучить марш?» і створює блог.
Кожна група, отримавши завдання, планує свою діяльність, здійснює пошук в інтернеті необхідних ресурсів, опрацьовує спеціальну літературу, проводять екскурсії, організовані вчителем, ознайомлюється з інструкціями вчителя та законом про авторське право. При цьому використовують графічні схеми, таблиці та таке інше. Вчитель спостерігає за роботою груп, ставить їм питання, робить нотатки, хід обговорення , розв’язання поставлених задач, допомагає учням у спільній роботі. Наприкінці вивчення теми,за допомогою опитувальника, відбувається перевірка результатів досягнень учнів.
При завершенні вивчення теми відбувається захист проекту.
Етапи і зміст проектної роботи:
- Пошуковий: визначення теми проекту, пошук та аналіз проблеми, висування гіпотези, постановка цілі, обговорення методів дослідження.
- Аналітичний: аналіз вхідної інформації, пошук оптимального способу досягнення цілі проекту, побудова алгоритму діяльності, покрокове планування роботи.
- Практичний: виконання запланованих кроків.
- Презентаційний: оформлення кінцевих результатів, підготовка та проведення презентації, «захист» проекту.
- Контрольний етап: аналіз результатів, коригування, оцінка якості проекту.
Презентація проекту «На зустріч трьом китам»
Мета
Навчальна: провести підсумок проекту «Три Кити в музиці», узагальнити знання вихованців про три типи музики – пісня, танець, марш;
Розвивальна: розвивати музичний слух учнів, уміння відчувати емоційно-образний зміст музики, передавати його у виконанні;
Виховна: виховувати любов до музики, зацікавленість проектною діяльністю.
Завдання:
- розвивати творчі здібності, залучаючи дітей емоційного виконання розспівок, пісень, гри на музичних інструментах;
- у процесі вокально-хорової роботи розвивати співочі навички;
- формувати стійкий інтерес до музичної культури;
- виховувати патріотизм, добре відношення один до одного і до оточуючих.
Музичний матеріал: пісня «Три кити», розспівка: «Лісова пісенька», «Українська полька», пісні вивчені на протязі теми.
Наочні посібники: проекти: «Пісня», «Танець», «Марш».
Обладнання: ТЗН; дитячі музичні інструменти; фонохрестоматія, сигнальні картки, баян, розтяжка «Презентація проекту «Три кити в музиці»».
Хід презентації проекту
І. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ
Перевірка готовності .
Учитель: Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Ну – мо, дружно привітаймось
І урок ми починаймо.
Музичне вітання.
Перевірка готовності .
Учитель: Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Ну – мо, дружно привітаймось
І урок ми починаймо.
Музичне вітання.
Треба всім нам привітатись.
Добрий день!
Дружно, весело сказати.
Добрий день!
Вліво, вправо повернемось,
Один одному всміхнемось.
Добрий, добрий, добрий день!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
– Уявіть себе жителями далекого-далекого стародавнього світу. Десь там на світанку нашої цивілізації та культури люди не могли собі пояснити чимало навколишніх явищ життя, не могли відповісти на такі питання, на які сьогодні дасть відповідь кожен школяр. Ось, наприклад, яку форму має планета Земля? (відповіді учнів). А колись люди цього не знали і вигадували різні неймовірні пояснення про те, якою є наша Земля. Так була вигадка, що Земля нагадує круглий щит, диск, оточений навколо океаном. Але як же тоді вона тримається в цьому океані і не провалюється в безодню? І придумали, що Земля тримається на спинах трьох могутніх китів. Сьогодні на занятті в нас незвичайні гості – три кити. В природі – це найбільші тварини. Але в нас вони незвичайні, музичні. І мають вони музичні імена.
Сьогодні ми проведемо підсумковий урок нашого проекту .
Над яким проектом ми працювали на протязі трьох тижнів?
Які ж імена наших китів?
На нашому занятті кожна з груп прозвітує про зроблену роботу. А я пропоную відправитись в подорож назустріч трьом китам. (Слайд 1)
ІІІ. Презентація проекту
Бесіда.
Учитель:(робить розгублений вигляд і щось починає шукати)
- Десь у мене тут була карта подорожі. Щось я її не знаходжу.
(Слайд 2)
Пірати: Не трудіться, нікуди мандрувати, шибеники.
Учитель: Як же це ми раніше не здогадалися, яка ж морська подорож без морських піратів. Що ж робити? Діти, давайте покличемо на допомогу Джейка та його друзів.
(Слайд 3, 4)
Учитель: Унас трапилась біда. Діти цілих три тижні готувались до сьогоднішнього заняття. А злі пірати вкрали карту і ми не зможемо відправитись у морську подорож назустріч трьом Китам.
(Слайд 5)
Джейк: Агов! Друзі, приєднаєтеся до мого екіпажу? Клас! Щоб почати нашу пригоду, скажімо всі піратські гасло: Йо – хо – хо!
Діти: (повторюють) Йо – хо – хо!
Папуга: Іще раз!
Всі: Йо – хо – хо!
Учитель: А де ж нам взяти карту?
(Слайд 6)
Джейк: Кабі так розуміється в картах, що може намалювати будь – яку карту і довести нас куди треба.
Учитель: Тоді вперед на зустріч трьом Китам!
(Слайд 7)
Джейк: Будемо всі збирати золоті дублони. Коли ми розв’язуємо якусь проблему, тоді ось вони. Потім ми складаємо у нашу скриню скарбів. Йо – хо, бігом!
(Слайд 8) Пісня Джейка та його друзів
(Сдайд 9)
Учитель: Так, з нашими друзями ми пливемо назустріч трьом китам. У подорож відправились три команди: «Мелодія», «Ритм», «Темп». І поки ми будемо пливти, розспіваємо наші голосочки.
Розспівка (Слайд 10, 11)
Розспівка
Пісенний залив. (Слайд 12)
Учитель: Ось ми і не помітили, як дістались Пісенного заливу, тут нас зустрічає кит «Пісня». А нам свою роботу презентують учасники групи «Мелодія».
(Слайд 13. Гіперсилка «Публікація»)
Група «Мелодія»:(учні презентують вікі – статтю)
Працюючи над проектом «Три кити в музиці», ми отримали завдання: дати відповідь на запитання «Чому всі люди так люблять співати?» Та викласти зібраний матеріал у вікі – статті, а також самостійно розучити пісню на вибір.
Результати дослідження
Для багатьох саме пісня — найулюбленіший вид музики. Головною в ній завжди є мелодія, яку може прикрашати супровід. Завдяки пісням людина може виражати свій настрій або стан, тобто те, що в неї на душі. Пісня передає різні почуття, звеселяє та заспокоює, розважає, змушує замислитися… Сьогодні Пісня запросила нас на гостини та пообіцяла відкрити свою таємницю — чому всі люди так люблять співати. Люди співають від народження до смерті, часто абсолютно не замислюючись про те, чому це роблять. Існує популярна думка, що людина співає від щастя, але чому тоді співають на похороні? Багато хто сьогодні співають, щоб заробити гроші, але діти співають не заради грошей. Трапляється, що ми співаємо, абсолютно цього не бажаючи, нескінченну кількість разів повторюючи один надокучливий мотив. Мами заколисують дітей колисковими, а дорослі повторюють мелодії пісень, написаних мовою, якої зовсім не розуміють, але це заняття нікому не здається безглуздим. Отримуючи задоволення, люди, які не мають музичного слуху, співають в караоке, а ті, у кого не вистачає духу, голосять у себе в машині. І вже, звичайно, багато співають у ванні під душем. Протягом життя дитини, потрібно довго її навчати читання, письма та малювання. Але перше, що самостійно робить немовля, з’явившись на світ – пробує свій голос, а вже потім вчиться бачити і координувати свої рухи. Розповідають про стареньку, яка у свої сто з гаком років вже перестала ходити, майже зовсім розучилася говорити і не пам’ятала нічого, крім пісень, які співала в молодості. Зазвичай людина мало знає про це умінні і не замислюється про його природу. І все ж, чому нам подобається співати? Що людина намагається виразити за допомогою співу? Чому спів є частиною майже кожного релігійного культу? Навіщо володіти своїм голосом? Як спів впливає на співаючого і на оточуючих? Чому люблять співати люди, які не мають музичного слуху? Однозначної відповіді на поставлені питання немає ні в одному підручнику. Через пісню людина передає свої почуття, і не важливо які, позитивні чи негативні. Таким чином, вона звільняється від зайвих думок, від своїх турбот. Варто тільки заспівати і стає так легко на душі, навіть якщо навколо одні проблеми…
Висновки
Існує багато пісень, що розповідають про навколишній світ, відображують різні події, стосунки між людьми. У них виражено радість і смуток, мужність і доброту, тобто душевний стан людини. Отже, пісня — це музика душі людини. Другим нашим завданням було самостійно розучити пісню. Ми для всіх виконаємо пісню Н. Май «Подаруй свою усмішку» .
Учасники групи «Мелодія» виконують пісню Н.Май «Подаруй свою усмішку» (Слайд 13. Гіперсилка «Пісня»)
Учитель: Молодці, тримайте свої три дублони. ( за презентацію вікі – статті учитель дістає із скриньки 3 дублони і віддає їх групі «Мелодія».)
- Група «Мелодія» гарно впоралась із своїм завданням. А кит «Пісня» пропонує для всіх пограти в гру «Доспівай пісню». Де ви також будете отримувати золоті дублони.
Гра «Доспівай пісню» (учні слухають початок пісні, а потім її продовжують) (Слайд 13. Гіперсилка «Доспівай пісню»)
(Слайд 14)
Ізі: Ви отримали іще 2 дублони, хватаймо їх і вперед.
( Учитель кожній групі за виконання цього завдання дає по два золоті дублони)
(Слайд 15)
Учитель: Пливемо далі. Діти, давайте подивимось у підзорну трубу. (Учні рухами імітують підзорну трубу)
Танцювальний острів
Учитель: (Слайд 16) Ось ми і дістались «Танцювального острова». Будь ласка, вам слово, група «Ритм».
Група «Ритм»: (Слайд 17. Гіперсилка «Презентація»)
Результати дослідження
Працюючи над проектом «Три кити в музиці», ми отримали завдання: зібрати матеріал і викласти його в презентації «Який тип музики відображає життя народу за допомогою рухів ?», а також розучити фрагмент будь – якого танцю.
Танець – це вид мистецтва, в якому думки й почуття передаються за допомогою рухів під музику. Танець буває: побутовий і сценічний. До побутового відноситься народний, класичний та естрадний. Сценічний – це балет. Народний танець – історія будь-якого народу, що відображається в: пластиці рухів, музично-ритмічній структурі танцю, манері його виконання. Найвідоміші народні танці: Хота (Іспанія), Лезгінка (Грузія), Тарантела (Італія), Гопак (Україна).
Історія виникнення народних танців дуже давня. Розпочалася вона з магічних обрядів, рухів та заклинань, які наші предки виконували перед полюванням, збиранням врожаю, битвою з ворогом тощо.
Український народний танець формувався і вдосконалювався протягом віків та був тісно пов’язаний із життям народу, його побутом, працею, певним художнім смаком. Народ трепетно зберігав і розвивав кращі зразки танцювального мистецтва, передаючи від покоління до покоління форму танців, їхній характер та манеру виконання. Гопак — традиційний український народний танець запорозького походження, який виконують соло або групами в швидкому темпі з використанням стрибків. Гопак виник у побуті Війська Запорозького. Спочатку виконувався чоловіками. Сучасний гопак танцюють чоловіки й жінки. Виконання танцю допускає імпровізацію (стрибки, присідання, обертання). Гопаки бувають сольні, парні, групові.
Козачок — український масовий танець швидкого темпу, який виконують парами, рядами, соло. Цей танець має багато спільного з гопаком, але за характером більш легкий та веселий.
Метелиця — масовий танець жвавого характеру і темпу, який
виконують у парі, з переплетінням рук і швидким кружлянням, що нагадує снігову заметіль (метелицю). Танець супроводжується співом із жартівливими текстами.
Аркан — старовинний український чоловічий танець, який виконують зімкнутим колом або півколом з топірцями в руках. Він є
головним елементом обряду посвячення молодого гуцула в леґіні
(парубки), після чого той отримував право носити топірець та підперізуватися широким паском.
Бальний танець – різновид побутового танцю; виконується тільки в парі. Найпопулярніші бальні танці: вальс, самба, ча – ча – ча, танго.
Естрадний танець – різновид побутового танцю, що відзначається розважальним характером. Естрадний танець можна помітити в: фігурному катанні, художній гімнастиці, на концертах.
Балет – вид сценічного мистецтва. Танець і пантоміма – це основні засоби виразності. Популярні такі балети, як «Лускунчик» та «Лебедине озеро» П.Чайковського.
Характерні ознаки танців.
Полька — веселий рухливий дводольний танець. Його виконують парами з підскоками. Характер у польки легкий, грайливий.
Вальс — тридольний, плавний парний танець. Його виконують, плавно кружляючи, немовби ковзаючи по підлозі.
Ми хочемо продемонструвати фрагмент танцю.
(Слайд 17. Гіперсилка «Танець»)
( Учні демонструють танок «Черевички»)
Учитель: Молодці, ви також за роботу отримуєте дублони. А кит «Танець» пропонує вам виконати на музичних інструментах «Ритмічну полечку».
Слайд 17. Гіперсилка «Ритмічна вправа»)
Ритмічна полечка. (Діти беруть музичні інструменти і виконують ритмічну вправу)
Кабі: (Слайд 18) І отримали за це 3 дублони. Хапаймо їх і бігом.
( Учитель кожній групі дає по три дублони)
(Слайд 19)
Учитель: Пливемо далі. Давайте подивимось, що видно на горизонті? (Діти прикладають руку до чола)
А на горизонті нас чекає електронна фізхвилинка для очей.
5. Фізхвилинка.
- Острів «Кроком руш»
Учитель: (Слайд 20) Ось ми допливли до острова «Кроком руш» , де нас зустрічає кит «Марш». А про свою дослідницьку роботу нам доповість група «Темп».
Результати дослідження
http://musikproekt.blogspot.com/
Група «Темп»: (Слайд 21. Гіперсилка «Блог»)
Працюючи над проектом «Три кити в музиці», ми шукали відповідь на запитання: «При яких життєвих обставинах звучить марш?» і весь зібраний матеріал викладали в блозі.
МАРШ – (marshe – франц.) – «ходьба». В музиці так називають п’єси, написані в чіткому, енергійному ритмі. Марш пишеться в парнім розмірі (2/4, 4 /4)
Види маршу: дитячий, похідний, спортивний, військовий, казковий, іграшковий, цирковий, жалобний, урочистий.
І нашим завданням було продемонструвати музичний жанр «Марш».
(Слайд 21. Гіперсилка «Марш»)
Учитель: Молодці група «Темп», справились із завданням і отримують свої дублони.
А наші кити пропонують вам тестове завдання: «Визнач жанр».
Перед вами лежать картки із зображенням трьох китів. Коли впізнаєте кита, піднімайте відповідну картку.
Тест «Визнач жанр». (Слайд 21. Гіперсилка «Тест»)
Учитель: Молодці, гарно впорались із завданням.
- Гавань трьох китів
Учитель: (Слайд 22) Ось ми і дістались гавані трьох китів.
Джейк: (Слайд 23) Ну – мо, порахуймо. Так: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 …
Учитель: Скільки золотих дублонів отримали наші команди? (визначення та нагородження переможців)
Ізі : (Слайд 24) Цим китам дуже подобається грати один з одним.
Отже, у нашій подорожі нас супроводжували основні жанри музики. Назвіть їх.
Учитель: (Слайд 25) А давайте заспіваємо їм на прощання пісню « Три кити».
Пісня «Три кити» з репертуару дитячого хору «Велетень».
(Слайд 25. Гіперсилка «Три кити»)
V. Підсумок уроку
Учитель: Ось і закінчився наш проект «Три кити в музиці». Я хочу подякувати Джейку та його друзям, які допомогли нам в сьогоднішній захоплюючій подорожі, і всім вам, діти. Ви дуже старанно працювали на протязі трьох тижнів. Зібрали дуже цікавий матеріал і гарно його представили.
Вправа мікрофон. (Слайд 26)
Учитель: Діти, перед вами слайд : «Я дізнався…», «я зміг…», «мені сподобалось…» . (Кожна з груп отримує слово.)
Учитель: Мені на сьогоднішньому уроці сподобалось, як ви працювали, виконували завдання наших китів. Кожна з груп гарно попрацювала над проектом, створивши публікацію, блог та презентацію. Наш урок закінчується. Але не закінчується ознайомлення з музикою, на наступних уроках ми поринемо у світ музичних таємниць і відкриттів, у світ краси і добра, у світ істини і світла.
Музика
Музика – це найвиразніша мова.
Мова, що може без жодного слова
Людям про радість і сум розказати,
Вміє картину без фарб малювати,
В світі усьому знайде слухача
Без словника і перекладача…
А уявіть, як розквітне чудово
Музика барвами фарби і слова!
Дякую за роботу. На все добре. (Слайд 27)
Діти виходять із кабінету під звучання пісні «Три кити»
(Слайд 27 Гіперсилка «Дзвіночки»)
Шановна, Наталіє Миколаївно, ви провели грандіозну роботу. Ваш проект дуже цікавий та вдалий. Скільки всього корисного дізналися ваші учні під час роботи над проектом! Та й нам, учителям, є чому повчитися у вас. Дякую за наданий матеріал.
Грунтовна, повноцінна проектна діяльність, в ході якої вчитель має постійно вести і направляти дітей, стимулювати їх роботу і допомогти узагальнити здобуті знання. Тільки так проект буде реалізовано повністю.
Проект вражає своєю структурою. Кожен етап детально коментується, чітко вказано план роботи над проектом, його зміст. Презентація проекту проходить творчо. Дякую за можливість ознайомитись з вашою роботою!
Над проектом проведено дуже велику, об’ємну роботу. Детально розписано підготовчий етап. Але, мені здається, без допомоги вчителя і батьків учні 2 класу з такою роботою не справляться. Все ж таки цей проект підійшов би для учнів середнього віку. Дякую.
Цей проект – справжня наукова праця. Цікава,змістовна, просліджується міжпредметний зв`язок з інформатикою. Але чи відповідає він віковим особливостям учнів 2 класу? На мій погляд, занадто складно, об`ємно як для другокласників. Звичайно, вчитель опирається на здібності і можливості певного класу. Тож радію за вчителя, у якого такий клас, що “потягне” цей проект. Дякую. Бажаю успіхів.