mail@urok-ua.com

Навчально-методична розробка практичного заняття для учнів 9-х класів з теми “Права дитини”

Автор: вчитель історії та правознавства Тканова Тетяна Пилипівна

Вчитель історії та правознавства Тканова Тетяна ПилипівнаПрактичним заняттям передбачено ознайомлення учнів з правами і свободами людини та документами, які на державному та міжнародному рівні гарантують дотримання цих прав; опрацювання з учнями поняття «права дитини» та допомогу в усвідомленні, чому саме ця категорія є окремою і самостійною.


 

Практичне заняття: Права дитини

Мета і задачі: знайомити учнів з правами і свободами людини та документами, які на державному та міжнародному рівні гарантують дотримання цих прав; опрацювати з учнями поняття «права дитини» та допомогти їм зрозуміти, чому саме ця категорія є окремою і самостійною; вчити учнів на практиці використовувати теоретичні знання,отримані під час уроків; виховувати відповідальність за власні дії та вчинки.

Очікувані результати: після цього заняття учні зможуть:

  • тлумачити поняття «права і свободи людини», «права дитини»;
  • називати державні та міжнародні документи з прав людини і прав дитини;
  • аналізувати ситуації, використовуючи положення державних і міжнародних документів.

Форма проведення: практичне заняття для учнів 9-х класів.

Обладнання: підручники, роздатковий матеріал (Витяги з Загальної Декларації ООН про права людини; Конвенції ООН про права дитини); Конституція України; обладнання для демонстрації презентації.

План заняття:

І. Організаційний етап.

ІІ. Ознайомлення з теоретичним матеріалом.

ІІІ. Практичне заняття (самостійна робота учнів у групах з подальшою презентацією аналізу запропонованої ситуації).

IV. Підведення підсумків.

Хід проведення:

Вступне слово вчителя:

Сьогодні ми з вами поговоримо про основні права і свободи людини в нашій державі. Що таке права людини, як ви вважаєте?

Учні відповідають:

  • це те, що людина може робити;
  • це те, що їй дозволено робити.

Вчитель: Отже, право людини – це встановлена і закріплена державою міра можливої поведінки, що дозволяє кожному громадянину обирати вид діяльності з метою задоволення особистих і суспільних інтересів. Людське суспільство пройшло довгий шлях, перш ніж кожна людина отримала не лише права, а й можливість їх захищати.

Деякі учні отримали завдання підготувати коротку інформацію про те, як відбувалось становлення прав людини.

Учень: Проаналізувавши велику кількість історичної інформації, я зробив висновок про те, що вже в добіблійних джерелах і в Біблії є положення про цінність людського життя, недоторканість приватної власності, про заборону посягати на честь і гідність людини. Схожі положення містяться у «Руській правді» Ярослава Мудрого, Великій Хартії Вольностей та інших документах. У XVII ст.. була розроблена теорія природних прав людини – на життя, безпеку, свободу; у ХІХ ст.. цей перелік було доповнено політичними та економічними правами.

Учениця: Послухайте цікаву інформацію, яку ми для вас підготували.

«У Давньому Римі діяли закони 12-ти Таблиць. У Таблиці 8 говорилося: «Хто пісню зла співатиме – тому смертну кару.» Цією «піснею зла» був наклеп.

«У 1187 р. Міністерство освіти Російської імперії видало циркуляр «Про кухарчиних дітей», який забороняв приймати до середніх навчальних закладів «дітей кучерів, лакеїв, прачок, дрібних торговців і т.п.»

«Афінський архонт Солон дозволяв сину не годувати свого батька в тому випадку, якщо той не навчив сина будь-якій професії.»

«Стародавні римляни запровадили обов’язкове правило «Pacta servanda sunt» – договори треба виконувати.»

Вчитель: Ви вже знаєте, на які групи поділяються права і свободи громадян України. Назвіть їх.

Учні називають: громадянські, політичні, економічні, соціальні, культурні, екологічні.

Вчитель: Якщо ми будемо розглядати кожну групу окремо, то з’ясуємо, що детальний перелік прав досить великий. Але є ще одна дуже цікава, особливо для вас, група прав. Це – права дитини. Діти становлять значну частину населення світу. Як ви вважаєте, чому дітям потрібні особливі права?

Учні:    

– тому що діти малі;

– діти неповноправні;

– діти потребують захисту і особливої турботи.

Вчитель:    зверніться до документу – у вас на столах – роздрукований Витяг з Конвенції ООН про права дитини. Кого, за визначенням Конвенції, вважають дитиною?

Учні: – відповідно до ст..1 Конвенції ООН «дитиною є кожна людська істота до досягнення нею 18-річного віку»

Вчитель: а тепер зверніться до Загальної Декларації прав людини. Порівняйте ст.. 1,2 з ст..21-24 Конституції України. Які висновки ви можете зробити, порівнявши ці документи?

Учні приходять до висновку, що вказані документи підтверджують рівні права людей ( і дітей відносять до цієї категорії ).

Вчитель: Отже, ви бачите, що не лише Конституція України, а й міжнародні документи – Загальна Декларація прав людини і Конвенція ООН про права дитини – сприяють реалізації прав не лише дорослих, а й дітей.

Переходимо до практичної частини нашого заняття. Об’єднайтеся в чотири групи. Кожна група отримає для аналізу ситуації. Ваше завдання: проаналізувати вказану ситуацію і запропонувати свої висновки. Використовуйте документи (Конституцію України, Загальну Декларацію прав людини, Конвенції ООН про права дитини ).

Завдання для груп:

І. Визначте, які права людини порушено у зазначених ситуаціях:

1 гр. – Водій автомобіля збив пішохода. Від отриманих травм останній помер у лікарні.

2 гр. – У літньому таборі відпочинку старшокласники після вечері заходили до кімнат, де проживали діти молодшого віку, і заставляли їх віджиматися, погрожуючи за невиконання фізичною розправою.

3 гр. – Двох неповнолітніх затримав наряд поліції. У відділенні поліції їм не повідомили причини затримання.

4 гр. – 16-річний Андрій вирішив поїхати в Польщу на запрошення свого друга. Але йому відмовили у видачі закордонного паспорта.

ІІ. Визначте, які права порушено чи дотримано в зазначених ситуаціях:

1 гр. – Громадянин К. після закінчення університету довгий час не міг знайти роботу за фахом і за порадою друзів вирішив розпочати власну справу, відкривши магазин.

2 гр. – Громадянка С. працює майстром на великому заводі. У зв’язку з складним економічним становищем уже 3 місяці їй не виплачують зарплату.

3 гр. – За рішенням міської ради громадянину П. ( 89 років, інвалід, пересувається на візку) було надано нову квартиру на першому поверсі.

4 гр. – Громадяни, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримують від держави компенсації та пільги у зв’язку із втратою здоров’я.

Після обговорення у групах, учні презентують свої висновки всім присутнім.

Вчитель, при необхідності, уточнює або деталізує інформацію.

Вчитель: На завершення нашого заняття згадаємо, в я кому основному документі нашої держави визначено права і свободи громадян України?

Назвіть міжнародні документи, що стосуються прав і свобод людини.

Чому права дитини захищаються окремим міжнародним документом?

Домашнє завдання:     підготуйте інформацію – до яких державних і міжнародних органів можна звернутись за захистом своїх прав.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. В роботі учнів ознайомлюють з основними поняттями, зі своїми правами та свободами, з документами про гарантії прав дитини. Цікаві пошукові ситуції з практичного життя розглядають і аналізують самі учні. На мою думку, в роботі не вистачає заключного штриха для узагальнення у вигляді таблиці чи поширеного плану.

  2. Чудова робота! Права дитини – актуальна і необхідна тема для вивчення та опрацювання. Робота у групах дає можливість учням проявити себе. Особливо мені до вподоби історичний аспект появи прав дитини.

  3. Доброго дня. Гарна розробка практичного заняття на актуальну і важливу тему. Для мотивації навчальної і пізнавальної діяльності називаються деякі факти історичного розвитку правознавства. Але потрібно уважніше перевіряти написання дат і відповідність до певних фактів. Учениця навела приклад: ” У 1187 р. Міністерство освіти Російської імперії видало циркуляр «Про кухарчиних дітей», який забороняв приймати до середніх навчальних закладів «дітей кучерів, лакеїв, прачок, дрібних торговців і т.п.» – у 1187 році Російської імперії не існувало ще..Дякую.

  4. Ваше практичне заняття побудоване згідно вимог щодо написання конспектів та практичних робіт. Усе витримано,розраховано, методично правильно побудовано.Дякую за практичне заняття.