Підготовка до написання твору-опису інтер’єра кімнати Шевченка
Автор: учитель української мови та літератури Дудіна Юлія Ігоріівна
Тема. Підготовка до написання твору-опису інтер’єра кімнати Шевченка.
Мета: вчити дітей складати словосполучення, речення для написання твору-опису за картиною; розпізнавати художній стиль серед інших відомих стилів мовлення, використовувати вивчене про види і засоби міжфразового зв’язку, стилі і типи мовлення під час побудови і вдосконалення власних висловлювань; запам’ятовувати суттєві факти і закономірності; розвивати усне і писемне мовлення; увагу ; пам’ять; уяву; креативне мислення учнів; формувати комунікативну компетентність; корегувати правильну вимову; виховувати шановне ставлення до письменників України.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Міжпредметні зв’язки : математика, українська .література і українська . мова
Ключові слова: Тарас Шевченко, кімната, меблі, опис, інтер’єр,
Хід уроку
І.Організація класу.
а) Перевірка готовності учнів до уроку.
Перевірка ЗПА
б) Психологічний настрій
“Малюнкове вітання”. Прикріпляю на дошці смайл “Радість” і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.
в) Мовленнєвий момент
*Ребус
Діти, подивіться уважно на ребус,подумайте, яке слово в ньому заховалось?
-Що це «Кобзар»? (Це книга,яку написав Т.Шевченко)
-Давайте з вами прочитаємо вислів М. Рильського про Т.Г.Шевченка.(вислів написаний на дошці).
«Народ знає Тарас , любить Тараса, співає його пісні…»
(Діти всі разом читають вислів)
-А ким Шевченко ще був, крім письменника ?Чому?
-Як ви вважаєте,в якій кімнаті жив Тарас Шевченко в Києві в 1846?:
– Чому ви вибрали цей малюнок? Доведіть! (У кімнаті є меблі, речі того часу.)
II. Основна частина
1.2.Оголошення теми
-Ось і тема нашого уроку «Опис кімнати Тараса Шевченка»
-Які ознаки має текст-опис?
На сьогоднішньому уроці ми підготуємося до опису інтер’єру кімнати ,а на наступному уроці ми з вами напишемо твір-опис в художньому стилі. (в руках учитель тримає табличку зі словом інтер’єр).
2.2. Робота з тлумачним словником.(на партах лежать тлумачні словники)
Я вимовила слово « інтер’єр». Це нове для вас слово. Діти,будь ласка. Знайдіть в словнику,що означає слово інтер’єр і від якої мови воно походить.( Інтер єр – походить від фр. мови- означає опис приміщення)
-Які ознаки має текст-опис? ( Словесне зображення предмета, істот. Відповідає на питання яким є предмет)
-Скажіть, що ви бачите в приміщенні? (Я бачу меблі)
3.2. Повторення словника з теми « Меблі»
А зараз, щоб правильно описати кімнату,треба повторити назву меблів
4.2 Фізхвилинка
Столярики -молодці
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки,чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
(Діти імітують рухи столярів і виконують вправи декілька разів)
5.2. Гра « Добери антонім»
А зараз ми з вами згадаємо ,що таке антонім, і підберемо його до прислівників
=Що таке антонім?(Протилежне слово за значенням)
-Що таке прислівник?(Частина мови,яка відповідає на питання де? коли? як? І означає місце,причину…)
Діти одночасно відповідають .а потім записують у зошити.
Праворуч-…(ліворуч)
Віддалік-…(неподалік)
Вгорі-…(внизу)
Близько-…(далеко).
Діти всі разом ще раз читають написані слова.
III.Рефлексія
Розподільний диктант. Самостійна робота.
Ми повторили з вами матеріал. А зараз треба прочитати слова і виписати до 1 кол- назви меблів,до 2 кол. місце їх розташування.,3 кол дієслова
Стіл,є, праворуч,у центрі, знаходиться, тумбочка,збоку,висить,шафа з книгами, посередині, ліворуч, мольберт,крісло,стоїть
Діти обмінюються зошитами. Взаємоперевірка. Вчитель контролює.
IV. Підсумок уроку.
« Коло питань»
На ігровому барабані знаходяться питання по уроку. діти крутять його і відповідають.
-Про які нові слова ви дізнались? (Ми дізнались,що таке інтер’єр-це…,та мольберт-це…)
-Інтер єр чиєї кімнати ми описували?
-Що ми робили на уроці?
V. Домашнє завдання
Заповніть таблицю,додаючи ознаки меблів. Складіть речення
Назва меблів | Ознака | Застосування |
СтілСтілецьКріслоМольбертШафа Тумбочка |
VI. Оцінювання
Робота на уроці продумана на кожному етапі.Вчителька використовує різноманітні види робіт,які сприяють дітям проявити свій словниковий запас,знання мови та оформлення твору.Мені сподобалося поєднання математики,літератури,і ,навіть,образотворчого мистецтва.Спасибі,успіхів та нових досягнень!
Написання твору-опису інтер’єра-це складне завдання і підготовчий момент на уроці,але у Вас усе вийшло.Побудовано все виважено,методично правильно.Ви використовуєте різні методичні прийоми (ігри, малюнкове вітання, ребус ,розподільний диктант ,коло питань тощо) для досягнення своєї мети.І Вам це вдалося. Дякую Вам за творчість.