mail@urok-ua.com

План конспект уроку на тему: Ніна Бічуя. Коротко про письменницю

Автор: вчитель української мови та літератури Гонтарук Тетяна Леонтіївна

Тема. Ніна Бічуя. Коротко про письменницю. „Шпага Славка Беркути” – повість про школу і проблеми дорослішання.

Мета.

  • Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, зацікавити її творчістю;
  • удосконалювати вміння працювати над змістом твору, вчити прослідковувати сюжет;
  • розвивати пам᾽ять, образне мислення, відчуття художньої довершеності твору;
  • виховувати почуття відповідальності, товариськості.

Обладнання: портрет письменниці, виставка книжок, зображення гнізда з лелеками.

Технічні засоби: комп᾽ютер, проектор, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Метод „Створюємо настій”. Учні обмінюються компліментами один з одним, починаючи словами: я радий, що сиджу з тобою, тому що…

я завжди прислюхаюся до твоєї думки …

я багато років навчаюсь з тобою, тому….

  1. Оголошення теми і завдань уроку:

Епіграф

Батьки і діти — це любов і сльози,
Це
вічне щастя і одвічний біль.
Це сонце і тепло, сніги й морози,
Мед на вуста й на вічні рани сіль…

Надія Красоткіна

– познайомитись із життєвим і творчим шляхом Ніни Бічуї;

– уміти переказувати сюжет повісті „Шпага Славка Беркути”;

– удосконалювати вміння визначати проблеми твору.

ІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Розгадування кросворду
  • На перший погляд може здатися, що букви в кружечках розміщені хаотично. Насправді, це не так. Якщо ви розташуєти їх у певному порядку, то прочитаєте імена головних персонажів повісті, над якою ми будемо сьогодні працювати.

Screenshot_1

  1. Перегляд презентацій школярів про Ніну Бічую (перевірка випереджаючого домашнього завдання)
  1. Літературний диктант
  1. Епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, посідає проміжне місце між романом та оповіданням – повість
  2. Перебіг дії та послідовність її розвитку, що служить у творі формою розгортання і конкретизації його фабули – сюжет
  3. Частина твору, де змальовуються суспільне середовище і життєві обставини в яких формувалися риси характеру дійових осіб –експозиція
  4. Важливий елемент сюжету: вирішальне, найгостріше зіткнення сил, які ведуть боротьбу, момент найвищого напруження в розвиткові змальованих у творі подій – кульмінація
  5.  Заключна частина, додана до завершеного художнього твору й не пов’язана з ним нерозривним розвитком дії –  епілог
  6. Ідеали і переконання, які автор прагне донести до читача через свій твір – ідея твору
  7. Цей персонаж всебічно характеризується автором. Часто іменем головного героя називається цілий твір – герой головний
  8. Персонажі, які виконують у творі допоміжну роль, саме у стосунках з ними яскравіше окреслюються основні проблеми, центральний конфлікт – герої другорядні 
  9. Змалювання зовнішнього вигляду людини в художньому творі, служить одним із засобів характеристики героя, його індивідуалізації  –портрет 
  10.  Умовне позначення предмета, поняття, явища іншим предметом, поняттям, явищем на основі подібності і з метою стисло і яскраво передати суть чогось або певну ідею – символ
  11. Остаточне вирішення конфлікту, зображеного у творі, і завершення основних подій і сюжетних ліній – розв’язка
  12.  Зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними ситуаціями – конфлікт

– Обміняйтеся зошитами і звірте відповіді з правильними , які написані на слайді. Виставте своєму сусідові по парті оцінку. Одна правильна відповідь – 1 бал.

  1. Аналіз ситуації, випадку, проблеми ( перегляд уривку з фільма „Тореадори з Васюківки” – бій биків)

– Перегляньте уривок, зверніть увагу на основні моменти. Порівняйте ситуацію і головних героїв з прочитаною повістю „Шпага Славка Беркути”     ( уровок „Битися із беззбройним”).

Якими є факти: Що відбулося? Де і коли? Хто учасники ситуації? Що ми про них знаємо? Які факти є важливими? Яких персонажів порівняти за характером?

У чому проблема ситуації: У чому полягає конфлікт? У чому інтерес кожної зі сторін? Чому вони суперечливі?

Якими можуть бути аргументи: Які аргументи можуть бути наведені на захист позиції кожної зі сторін?

У чому полягає рішення: Яким буде розв᾽язання ситуації? Чому саме таким? Чи існують інші шляхи розв᾽язання?

  1. Хвилинка релаксації

(учні беруться за руки і „передають” усмішку по колу під супровід мелодії)

  1. Фразеологіний феєрверк (про дружбу прислів’я та приказки)
  2. Історія написання повісті, читання вступу „Про дрібниці та інші важливі речі”
  3. Групова робота

І завдання для груп:

І група – Створює узагальнений образ дитини

ІІ група – узагальнений образ підлітка

ІІІ група – узагальнений образ дорослого

ІІ завдання для груп:

Правильно розташувати елементи композиції у творі:

Screenshot_2

ІІІ завдання для груп:

Розкрити роль художньої деталі у творі:

І група – ворона

ІІ група – шпага

ІІІ група – ефект „метелика”

ІІІ. Рефлексія

  • На дошці ви бачите намальоване гніздо з лелеками, висловіть свої думки щодо вашої асоціації (сім᾽я, добробут, спокій, злагода…)
  • Чи завжди життя безхмарне?
  • Які проблеми спіткали наших героїв? (батьки і діти; особистість і колектив; вибір життєвого шляху; добро і зло…)
  • Запишіть на кольорових папірцях проблеми, з якими стикаєтесь ви в сім᾽ї , не підписуйте і вкладіть в лелече гніздо. На наступному уроці ми спробуємо гуртом вирішити ці проблеми або дати слушну пораду.
  • Чи виконали ми поставлені на уроці завдання?
  • Який висновок з собою понесете у життя?

IV. Домашнє завдання

  1. Написати анотацію до книги Ніни Бічуї „Шпага Славка Беркути”.
  2. Підібрати з джерел інтернету відео, в якому простежуються різні стосунки між дітьми і дорослими.

Презентація до уроку

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

Література:

– Бічуя Ніна. Шпага Славка Беркути. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2010. – 176 с.

– Голик О. Сучасний урок. Українська література. Інтерактивні технології на уроках . 5-12 класи. – Тернопіль: В-во Мандрівець, 2008. – 156 с.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Нестандартний та дуже цікавий урок. Ви використали інтерактивні форми та методи роботи,які зацікавлюють учнів на уроці. Робота в групах, хвилинка релаксації, літературний диктант, презентація, розгадування кросворду -це все форми активізації на уроках. Видно,що Ви творчий учитель. Дякую Вам за це.