mail@urok-ua.com

План-конспект уроку з географії на тему “Канада”

Автор: викладач Воронов Руслан Валерійович

Викладач Воронов Руслан ВалерійовичКУРС: Соціально-економічна географія світу (10 кл.)

РОЗДІЛ: Регіони та країни світу

ТЕМА РОЗДІЛУ: Країни Північної Америки

ТЕМА УРОКУ: Канада

МЕТА:

  1. Навчальна:

Сформувати у учнів знання про економіко-географічне положення (ЕГП) Канади, особливості розвитку окремих галузей економіки, міжнародні економічні звʼязки країни.

  1. Розвивальна:

Розвивати логічне мислення і просторову орієнтацію; навички роботи з підручником, мапою / атласом, складання опорного конспекту, аналізу отриманої статистичної та картографічної інформації.

  1. Виховна:

Виховувати науковий світогляд, географічну компетентність, толерантність і полікультурність, прагнення пізнавати навколишній світ.

ТИП: вивчення нового матеріалу

ВИД: лекція-презентація, бесіда, с/р

МЕТОДИ: пояснювально-ілюстративний, евристичний, репродуктивний

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВʼЯЗКИ: Географія України (8-9 кл., теми про природні умови і ресурси, територіальну структуру, населення та міграцію), Всесвітня історія (11 кл. / 2 курс, Т. №10 «США та Канада у 1945 – на поч. ХХІ ст.»), Англійська мова (теми про культуру та побут англомовних країн).

ЛІТЕРАТУРА: 1) Кобернік С.Г., Коваленко Р.Р. Географія / Підручн. для 10 кл.- Харків: Оберіг, 2010.- 304 с.; 2) Довгань Г.Д. Економічна і соціальна географія світу. 10 кл. / Наочний довідник.- Харків: Веста, 2007.- 144 с.; 3) Атлас. Економічна і соціальна географія світу. 10-11 кл.- К.: Новий друк, 2013.- 52 с.

ОБЛАДНАННЯ: мультимедіа (проектор, екран, ПК, фото- і відеоматеріали), підручники, настінна мапа світу, контурні мапи, комплект дидактичного роздаткового матеріалу (опорні конспекти).

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент (2 хв.)

Перевірка готовності групи; привітання; перевірка відсутніх; інструктаж щодо культури праці та організації роботи на уроці.

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь (3 хв.)

Визначення теми розділу та теми попереднього уроку → завдання окремому учню показати на мапі США та їх сусідів; оголошення теми цього уроку та його дидактичної цілі.

  1. Вивчення нового матеріалу (26 хв.)

(6 хв.) Початок роботи з опорним конспектом – складання «візитної картки країни» (робота учнів з підручником, коментарі викладача) → перегляд протягом уроку (на різних етапах) підготовлених викладачем фото- та відеоматеріалів з відповідними коментарями викладача.

Характеристика ЕГП країни:

А) (10 хв.) Учень, який отримав випереджальне завдання зачитує занотовані тези, викладач коментує та вказує на те, що необхідно записати іншим учням до конспекту.

Природні умови. Рельєф: переважають рівнини + гори (на заході – високі та сейсмічно активні Кордильєри, на сході – низькі Аппалачі). Клімат суворий: арктичний і субарктичний, помірний (південь) пояси; у центрі – сувора зима і спекотне літо (головний район землеробства).

Природні ресурси. Мінеральні рес.: захід – нафта, прир. газ, кам. вугілля; схід – калійна сіль, азбест; північ – золото та срібло. Водні рес. – 15% світової прісної води, енергопотенціал. Ґрунти: чорноземи (центр. та степові райони), бурі та сірі лісові (схід та крайній захід). Лісові рес.: значні, цінні хвойні. Рибні рес. (океанічні узбережжя, великі озера).

Населення. Склад: англокан., франкокан., аборигени (індіанці, ескімоси), емігранти (укр. діаспора – 1,2 млн. чол.). Приріст – 4 чол./тис. (низький) → «старіння нації» + міграції. Густота насел. – 3,4 чол./км². Концентрація – на кордоні із США (90%). Урбанізація – 77% (висока) → великі агломерації.

Б) (10 хв.) Викладач спрямовує роботу учнів з підручникомробота з конспектом (малювання схеми, виписування головних економічних центрів за сферами спеціалізації): енергетика, металургія, машинобудування, лісова промисловість, транспорт, с/г, міжнародні економічні звʼязки (експорт-імпорт).

  1. Перевірка доступності (10 хв.)

– робота окремих учнів біля настінної мапи (кордони Канади, країни-сусіди, столиця, головні міста, особливості рельєфу та с/г);

– робота з контурною мапою (окреслити кордони країни; позначити міста Оттава, Торонто, Монреаль, Вінніпег, Калгарі, Ванкувер; позначити поряд із вказаними містами галузі їх спеціалізації (літерно); штрихом позначити територію, яка спеціалізується на лісовій промисловості).

  1. Підсумок (3 хв.)

Підбиття підсумків виконаної роботи, оцінювання (окремо оцінюються учні, які отримали випереджальні завдання й ті, що були активні на уроці).

  1. Домашнє завдання (1 хв.)

Вивчити опорний конспект, опрацювати підручник (§39) і атлас (с. 50), підготувати доповідь за темою (за бажанням).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Руслане Валерійовичу! Дякую за урок! Робота за опорним конспектом дає непогані результати. Мене за ними вчили і  я стараюсь використовувати їх. Учні звикли і користуються без проблем Напевно, ця форма роботи дає результат. Я за!

  2. При викладенні нового матеріалу, вчитель враховує індивідуальні особливості учнів, їх можливості, використовує фото та відеоматеріали (на жаль у роботі відсутні посилання). Руслан Валерійович вчить мислити, працювати самостійно, працювати з географічним атласом, біля настінної карти, правильно показувати на карті географічні об’єкти. Значне місце уроку займає робота з опорним конспектом. Мені не вистачило цікавих фактів про Канаду.

  3. План-конспект уроку “Канада” викладача Воронова Р.В. вчить: як потрібно цінувати час уроку. Безумовно, добре, коли вчитель розраховує кількість хвилин на кожен вид роботи. З цього конспекту видно, що більша частина уроку відводиться на практикум: самостійну роботу учнів з підручником та атласом, що є важливою складовою для вивчення географії. Не вистачало в цьому уроці цікавих фактів про Канаду і не виділені вчителем галузі міжнародної спеціалізації держави (тільки експорт-імпорт, а в картках є запитання тільки про спеціалізацію окремих міст). Дякую.

  4. Урок є змістовним та доступним. З методичної сторони вчитель пропустив етап мотивації пізнавальної діяльності учнів. Для мене не зрозумілим залишилася назва етапу уроку – “Перевірка доступності” (мається на увазі первинне закріплення вивченого матеріалу).