План-конспект уроку з інформатики для 8 класу

“Історія засобів реалізації інформаційних процесів”

Автор: вчитель інформатики Пірожик Богдан Володимирович

ТЕМА УРОКУ.  Історія засобів реалізації інформаційних процесів, види сучасних комп´ютерів.

МЕТА УРОКУ:

  • Навчальна. Формувати знання учнів про історію засобів реалізації інформаційних процесів;
  • Розвиваюча. Розвивати в учнів увагу, старанність, пам’ять та логічне мислення;
  • Виховна. Виховувати інтерес до вивчення інформатики.

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку

Перевірка  наявності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного настрою для проведення уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розвиток  людства безпосередньо пов’язаний з розвитком засобів передавання, опрацювання та зберігання повідомлень. У цьому розвитку можна виділити кілька етапів.  

III. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів з джерелом інформації (презентація)

Screenshot_1

Screenshot_2

Розглянемо детальніше історію засобів опрацювання повідомлень, призначених для виконання обчислень. Першими засобами опрацювання числових повідомлень були пальці. Про це свідчать, наприклад, римські цифри (І, V, X). У стародавній слов‘янській нумерації одиниці називали «перстами», тобто пальцями, а назва цифри 5 походить від слова «п’ясть» (кисть руки)

Значним  кроком вперед у розвитку засобів обчислення стало створення  абака у V ст. до н.е. в Давній Греції. Ідею такого пристрою греки запозичили у стародавніх вавилонян.

Одним із перших ідею створення автоматизованої машини для обчислень висловив англійський математик і конструктор Чарльз Беббідж (1792-1871). Він назвав свій прилад аналітична машина.

Ада Лавлейс (1815-1852) донька відомого  англійського поеьа Джорджа Байрона, працювала разом з Беббіджом над створенням проекту аналітичної машини та його реалізацією.

Вона вперше описали основні принципи розробки програм для обчислювальних машин. У зв’язку з цим Ада Лавлейс вважається першим у світі програмістом і на її честь названо одну із сучасних мов програмування Ada .

У 1943-1946 рр. у США Джон Моучлі і Преспер Еккерт створили ENIAC (англ. Electronic Numerical and Calculator – електронний цифровий інтегратор і обчислювач) – електронну обчислювальну машину (ЕОМ), що містила 18 000 електронних ламп, важила 30 т і виконувала 5 тисяч операцій за секунду.

Першими персональними стали комп’ютери, розроблені фірмами: MITS (англ. Micro Instrumentation and Telemetry Systems – системи мікроінструментів і телеметрії) – комп’ютер Altair 8800 (1975 р.);

– комп’ютер Apple (1976 р.)

– ІВМ – комп‘ютер ІВМ РС (1981 р.)

Для розв’язування задач, що потребують великих обсягів складних обчислень, наприклад для розрахунку прогнозу погоди на кілька днів чи тижнів, використовують потужні комп’ютери.  Найбільші з них називають суперкомп’ютерами. Наприклад на середину 2015 року найпотужнішим комп’ютером у світі був комп’ютер Tianhe-2 створений у Китайському національному університеті оборонних технологій (Гуанчжоу).

Основними напрямками використання комп’ютерної техніки є:

  • Виконання громіздких обчислень та обчислень з високою точністю;
  • Керування промисловою, побутовою та військовою технікою з використанням вбудованих комп’ютерів;
  • Організація дистанційного навчання учнів, студентів тощо.

IV. Фізкультхвилинка

Проведення комплексу вправ для зняття м’язового напруження

V. Усвідомлення набутих знань.

VІ. ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК

Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.

VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

1.Фронтальне опитування

  1. Назвіть етапи розвитку інформаційних технологій?
  2. Опишіть, як змінювалися засоби опрацювання повідомлень на різних етапах розвитку?
  3. Поясніть, у чому заслуга Б. Паскаля  в розвитку пристроїв для проведення обчислень ?
  4. Чим відрізняється арифмометр Лейбніца від пристрою Паскаля ?
  5. Кого вважають першим програмістом у світі? Чому?

VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.

Завдання за підручником.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Досить непоганий конспект уроку, але вважаю, що деякі етапи уроку можна підсилити науково, наприклад на етапі мотивація навчальної діяльності можна запросити вчителя істої щоб він навів деякі сторичні факти з розвитку писемності, а потім використати метод “Мікрофон” щоб учні розповіли про свої очікування від уроку. І звичайно не вистачає презентації.