Полтавський зодіак вчених-фізиків
Автор: викладач Свириденко Олена Федорівна
Текст доповіді розбито відповідно до нумерації слайдів презентації
- Зміст фізичної науки має величезний гуманітарний потенціал, значну частину якого становить історія науки і техніки, а також життєвий шлях її творців. І наш обов’язок знати свою історію, своїх світочів науки і культури. Сьогодні особливо актуальним є дослідження наукової спадщини наших полтавських вчених, якою користується ввесь світ, оскільки багато з них вважаються російськими вченими з огляду на те, що Україна входила до складу Російської імперії, а потім СРСР.
- Тому ми реалізували проект “Видатні фізики Полтавщини”, в ході якого дослідили інформацію про 12 вчених-фізиків, починаючи з батька ракетної техніки Засядька О.Д., і закінчуючи видатним радянським радіофізиком Брауде С.Я.
- Результатом нашого дослідження стала презентація “Видатні фізики Полтавщини”, яка була представлена на студентській конференції в коледжі 20 листопада 2014 року.
- Своїми результатами ми також хочемо поділитися з учасниками Всеукраїнської науково-практичної конференції, оскільки вважаємо, що ця робота є вкладом у розвиток національної самосвідомості та національної ідентифікації нашої молоді.
- І так. Четверо вчених були уродженцями саме Полтави – це Пильчиков, Кондратюк, Іваненко, Брауде. Всі ці вчені неординарні, багатогранні і зробили великий вклад у світову науку у різних галузях фізики.
- Мабуть, найтрагічніша доля була у Шаргея Олександра Гнатовича, який рано позбувся батьків і дитячі роки в основному провів у будинку бабусі у Полтаві. Закінчив 2-гу Полтавську гімназію зі срібною медаллю і вступив на механічне відділення Петроградського політехнічного інституту, яке закінчити йому не вдалося, бо його забрали до армії (як раз почалася 1-ша світова війна). Потім революція. Переховуючись від переслідувань, Олександр дістає документи на ім’я Кондратюка Юрія Васильовича і під ними живе до кінця своїх днів.
- Шаргей-Кондратюк працював у різних куточках СРСР і проявив себе як талановитий інженер. Він робить винаходи у пошуку альтернативних джерел енергії, будує величезний елеватор без цвяхів, підвісний міст, розробляє проект Кримської вітрової електростанції.
- Але найбільшим вкладом у світову науку є „Траса Кондратюка”, яка була здійснена американськими астронавтами при польоті і висадці людини на Місяці.
- Свої космічні розрахунки Шаргей зробив ще у гімназії у 17 років.
- Особливо багатогранним є талант українського фізика-теоретика, експериментатора, винахідника Пильчикова Миколи Дмитровича, який був професором Харківського та Одеського університетів, Харківського технологічного інституту.
- Його наукові праці присвячені оптиці, земному магнетизму, електро- і радіотехніці, радіоактивності, рентгенівським променям, електрохімії та метеорології. Пильчиков передбачив Курську магнітну аномалію, відкрив у Харкові першу метеостанцію, започаткував галузь “Ядерна фізика”, заклав початок радіотелемеханіки. Він є одним з винахідників радіо. Він захоплювався музикою та українською поезією, сам писав вірші.
- Творча спадщина вченого — близько 100 праць, понад 25 оригінальних приладів та установок, кілька нових експериментальних методів досліджень.
- Майже 60 років був професором кафедри теоретичної фізики Московського університету, отримавши це звання у 27 років, мегазірка ядерної фізики – Іваненко Дмитро Дмитрович! Хоча так і не став академіком.
- Іваненко отримав блискучу освіту і працював у ряді провідних вузів СРСР – Московському, Ленінградському, Київському, Харківському університетах. За свої зв’язки із зарубіжними колегами та вільнодумство був засуджений, репресований і висланий до Томська.
- Вперше сформулював нині загальновизнану протонно-нейтронну модель ядра. Створив квантову теорію поля і гравітації. Один з авторів теорії електромагнітного випромінювання електронів великих енергій, теорії паралельного перенесення спінарних хвильових функцій електрона.
- Полковник Іваненко після Великої Вітчизняної війни очолював групу військових спеціалістів та учених, яких відрядили до Німеччини для вивчення стану німецької ядерної програми.
- У 1950 році отримав Сталінську премію – найвищу на той час в СРСР відзнаку – за роботу з теорії електрона та проблем аеродинаміки, хоча реабілітований був незадовго до смерті.
- Серед полтавчан доля найприхильнішою була до Брауде Сергія Яковича. Успішно закінчив Харківський фізико-хіміко-математичний інститут і відразу почав викладати та займатись науковою діяльністю.
- Перед Великою Вітчизняною війною створив радіолокатор, який вперше застосували для протиповітряної оборони Москви. Служивши на Балтійському флоті, розв’язував завдання з бойового застосування морських радіолокаторів, проблеми морської навігації та зв’язку.
- Заснував науковий напрям у радіофізиці — радіоокеанографію, а згодом і радіоастрономію. Серед винаходів вченого космічний радіотелескоп УТР-2, радіоінтерферометр “УРАН” (украинский радиотелескоп).
- Його творчий доробок — це близько 300 наукових праць. Понад 40 статей опубліковано в міжнародних наукових журналах.
- Відлік вчених-фізиків Полтавської області, а точніше ще губернії, іде від справжнього продовжувача козацьких традицій, сина гармаша Війська Запорізького, уродженця села Лютенька Гадяцького повіту — Олександра Дмитровича Засядька. Він був учасником всіх військових кампаній російських військ початку 19-го століття.
- Отримавши блискучу освіту в Артилерійському та Інженерному шляхетному кадетському корпусі, дослужився до генерал-майора. Продавши всі свої статки, організував дослідну лабораторію по створенню бойових ракет.
- Він сконструював і удосконалив бойові ракети різних конструкцій, розробив тактику застосування ракетної зброї. Засядько створив перші ракетні війська і став їх першим головнокомандуючим. Значення винаходів Засядька неможливо перебільшити.
- Адже вся сучасна мирна і військова ракетна техніка базується саме на них. На жаль, сьогодні ми констатуємо всю смертоносну і руйнівну міць потужних “Градів”, “Смерчів” і т. п., а хотілося говорити тільки про пускові космічні установки, які служать для запуску ракет у мирних цілях — дослідження космосу, атмосфери Землі, далеких космічних об’єктів.
- Військовим інженером був і уродженець с. Сенча Лохвицького повіту Піроцький Федір Аполлонович, який закінчив, як і Засядько, Михайлівську артилерійську академію, в яку було перетворено Артилерійський шляхетний корпус.
- Піроцький теж зробив свій внесок в удосконалення ракетної та артилерійської техніки, але більше захоплювався електротехнікою. Він працював над проблемами передачі електроенергії на відстань, сконструював машину змінного струму,
- удосконалив електричні хлібопекарські та металургійні печі того часу, зробив ряд винаходів у телеграфі, електроосвітленні, будівництві гідроелектростанцій.
- Але найвагомішим його відкриттям був електричний трамвай. На жаль, розуміння і підтримки на батьківщині вчений не знайшов, і перший електротрамвай запускає фірма “Сіменс” в Берліні. Перший же трамвай у Російській імперії з’являється у Києві. Вийшовши у відставку, Піроцький бідує у помирає в злиднях. До 100-річчя першого київського трамваю на Почтовій площі будують пам’ятник, але в зв’язку з реконструкцією площі його зняли і більше ніде не встановили.
- Ще один військовий інженер Ельяшевич Володимир Львович народився в Малих Будищах під Полтавою. Закінчивши Полтавський кадетський корпус та Інженерне училище в повітроплавальному парку, використовував польоти на повітряних кулях для дослідження земної атмосфери, на підставі яких опублікував ряд наукових статей. За винятковий вклад у розвиток фізики атмосфери Ельяшевич обирається членом-кореспондентом Головної фізичної обсерваторії Російської академії наук. На жаль у розквіті творчих сил на 39-му році його життя раптово обірвалося.
- Серед полтавських вчених 19-го століття є яскрава постать — Остроградський Михайло Васильович. Михайло Васильович теж народився у дворянській сім’ї в с. Пашенному Кобеляцького повіту.
- На відміну від попередніх вчених, які були військовими інженерами, Остроградському не судилося стати військовим, хоча батьки спочатку і віддали його до одного з гвардійських полків у Петербурзі. Згодом він закінчує Харківський університет. Потім у Парижі вивчає математику, механіку, астрономію під керівництвом таких світил як Ампер, Лаплас, Пуассон, Фур’є. Там у 25 років друкує працю “Про хвилеподібний рух рідини в циліндричній посудині”.
- Повернувшись на батьківщину, Остроградський викладає одночасно у ряді столичних вузів (педагогічному і чотирьох військових) і стає академіком Петербурзької академії наук. За свою 40-річну наукову діяльність вчений опублікував понад 100 наукових праць з математичного аналізу, аналітичної та небесної механіки, математичної фізики, балістики, теорії ймовірності, теорії теплоти та електростатики.
- Більше всім відомий Остроградський – математик. Але у нього велика і фізична спадщина. Причетний він і до військової справи — у працях “Мемуар про рух сферичного снаряду в повітрі” і “Про вплив пострілу на лафет гармати”.
- Вчені, які народились на початку 20-го століття, теж проявили себе в інженерно-конструкторській діяльності. Геніальний конструктор важких танків, ядерної зброї – член-кореспондент АН СРСР, генерал-лейтенант інженерно-технічної служби (до цього значився рядовим!), тричі Герой Соціалістичної, лауреат п’яти Сталінських і державних премій – Духов Микола Леонідович народився с. Веприк, Гадяцького повіту у сім’ї військового фельдшера. Свої перші конструкторські здібності він проявляє ще 7-мирічним хлопчиком, коли майструє на замовлення друзів дерев’яні пістолети і рушниці.
- Затим юнаком виготовляє радіоприймачі для односельчан власної розробки. Навчається у Харківському інституті геодезії та землевпорядкування, на факультеті механіки Ленінградського політеху. Стає конструктором на Кіровському заводі.
- Першим його витвором був перший легковий автомобіль «Ленінград-1», виготовлений повністю з вітчизняних деталей. Затим 75-тонний кран, креслення для якого молодий конструктор виготовив за 23 (!) дні. Під керівництвом вже головного конструктора цього заводу – Духова розробляються потужні і водночас маневрені танки КВ, ЙС, Т-34, які відіграли важливу роль на полях ВВВ.
- Духов – основоположник конструкторської школи ядерних боєприпасів. Під його керівництвом в СРСР було розроблено перше покоління ядерних боєприпасів для сімнадцяти різних носіїв – перших міжконтинентальних балістичних ракет, торпед, перших крилатих ракет для ВПС (військово-повітряних сил), ВМФ (військово-морського флоту), ППО (протиповітряної оборони).
- Про те, що означала для країни праця Миколи Леонідовича Духова свідчать його нагороди і звання.
- Родом з простої селянської родини села Жирківка і Пасічник Митрофан Васильович. Блискуче закінчив Полтавський інститут народної освіти. Вже через рік його запросили працювати в Інститут фізики академії наук УРСР, де він успішно захистив дисертацію і був призначений керівником спеціальної лабораторії.
- При безпосередній участі і керівництві Пасічника створюється Інститут ядерних досліджень (ІЯД) з великою експериментальною базою, де споруджено ряд низьковольтних генераторів нейтронів, два електростатичних прискорювачі, циклотрон У-120, атомний реактор ВВР-М.
- Робота вченого присвячена ядерній фізиці, фізиці реакторів, металофізиці, історії та методології фізики. Дослідження і відкриття висвітлені М.В. Пасічником в монографіях „Питання нейтронної фізики середніх енергій”, „Нейтронна фізика”. Крім того Митрофан Васильович вів міжнародну наукову координацію з обміну досліджень в області ядерної і, зокрема, нейтронної фізики під егідою МАГАТЕ. Пасічник неодноразово порушував питання про ненадійність атомних реакторів, які були встановлені на Чорнобильській АЕС. А після аварії на ЧАЕС він, разом з іншими вченими інституту, наполегливо працював над з’ясуванням причин цієї техногенної катастрофи, вніс чимало важливих пропозицій, щодо підвищення безпечності таких реакторів. Потім брав участь у розробці державної комплексної програми безпечних діючих АЕС України.
- Двоє з досліджуваних вчених потрапили у Полтаву в ранньому дитинстві і вважали її рідним містом – це Побєдоносцев Юрій Олександрович (його родина вчителів фізики і математики переїхала у Полтаву з голодної Москви у 1922 р.) та Челомей Володимир Миколайович (теж із вчительської родини, яка тікала від 1-ї світової війни з польського містечка Седлеце). Обох науковців об’єднувало прагнення створювати літальні апарати, вони закінчують авіаційні факультети і стають видатними конструкторами реактивних двигунів різних модифікацій, як військового напрямку, так і мирного, обоє працюють в космічно-ракетній галузі СРСР, але в різних ДКБ (дослідно-конструкторських бюро), які конкурують між собою. Наукова, інженерна діяльність обох вчених стала вагомим внеском у становлення і розвиток авіаційної, ракетної, космічної техніки середини минулого століття і не втрачає актуальності сьогодні.
- Побєдоносцев – соратник Корольова, – автор аеродинамічної труби надзвукових швидкостей, прямоточних повітряно-реактивних двигунів на твердому паливі. Один з творців теорії порохових ракетних двигунів, мінометної установки БМ-13 («Катюші»), збройних ракет „повітря-повітря” та „повітря-земля”.
- Спадщина вченого – майже 100 наукових робіт.
- Челомей – унікальний вчений і конструктор. Закінчив достроково з відзнакою Київський політех, отримавши відразу ступінь кандидата, а згодом і доктора технічних наук. У 1942 році розробив пульсуючий повітряно-реактивний двигун.
- Після війни конструктор Челомей з великим колективом працює над крилатими ракетами, які були прийняті на озброєння підводних човнів. Одночасно в МВТУ ім. Баумана він читає курс з теорії коливань і стійкості складних динамічних систем, вкладаючи в суто математичну дисципліну великий фізичний зміст. А в 1960 р. у цьому виші він заснував кафедру «Аерокосмічні системи», де започаткував свою науково-педагогічну школу ракетно-космічної механіки.
- З 1959 р. академік Челомей – генеральний конструктор авіатехніки в СРСР. Вважається, що дев’ять з десяти тих виробів, які були розроблені колективом підприємства під керівництвом В.М. Челомея, не мають аналогів у світі. До таких розробок належать міжконтинентальні ракети УР-100, перші маневруючі супутники Землі «Політ», перші космічні супутники-наукові лабораторії і ракети-носії «Протон», «Космос-1267», орбітальні станції «Салют-2,-3,-5» та ін. У 1980 р. було завершено розробку автоматичної станції «Алмаз» з радіолокатором на борту. Станція не мала аналогів у світі. Запуск аналогічної станції цього класу було здійснено тільки в 1987 р. під назвою «Космос-1970». Пізніше американські фахівці визнали – якби програмою висадки на Місяць керував Челомей, радянські космонавти раніше за них здійснили б прогулянку по його поверхні.
- Оцінюючи діяльність В.Челомея, можна констатувати, що в апогей ядерного протистояння між блоком НАТО і країнами Варшавського договору грізна зброя, створена Челомеєм, стала важливим чинником у досягненні паритету сил між протиборчими сторонами, що забезпечило стабілізацію геополітичної ситуації у світі і навіть прийняття низки мирних ініціатив.
- Як бачимо, основні напрямки наукової діяльності наших земляків пов’язані з військово-ракетною, авіакосмічною та високотехнологічною технікою, ядерними технологіями. Полтавські вчені завжди прагнули злетіти в небо. І в прямому, і в переносному значенні. Це свідчить про високий інтелектуальний потенціал нашої нації (зокрема і полтавців).
- Причому всі науковці були не просто високоосвіченими і культурними людьми, а щирими патріотами рідної землі, незалежно від історичних подій. Вони любили і своєю працею звеличували рідний край.
- Пам’ять про них втілена у книгах, фільмах. Створено музеї, пам’ятники, їхніми іменами названо вулиці, інститути. І ми гордимося тим, що є їхніми нащадками і будемо, як вони, трудитись в ім’я слави і процвітання нашої Батьківщини!
- Дякую за увагу.
Цікава, насичена інформацією, гарно іллюстрована презентація. Не згоден з думкою колег, що “зодіак”- гарна назва. Дослівне значення цього слова – “пояс звірів”. Переглянув спеціально Вікіпедію – ніякого людського значення це слово не має. Це невелике уточнення не применшує значення чудової роботи. ДЯКУЮ!!!
Презентація Свириденко О.Ф. “Полтавський зодіак вчених-фізиків” – гарний дослідницький проект, який одночасно несе велику пізнавальну інформацію, а ще сприяє патріотичному вихованню учнів. Як для мене, так “чорна дира” стосовно видатних полтавських фізиків стала трошки меншою. Дякую за цікаву інформацію. Гарні старі фотографії вдало сусідствують з сучасними, а ще підібрали красиву назву: ” Полтавський зодіак…”.Обов`язково візьму до уваги. Дякую.
Дякую, Олено Федорівно, за чудовий проект, який підготували Ваші вихованці. Він несе не тільки інформацію про видатних земляків, а кожне слово-коментар – це підтвердження їх любові і патріотичного відношення до своєї батьківщини. Відкрила для себе багато цікавого. Успіхів Вам!
Щиро дякую на добрім слові. Намагаюсь подавати матеріал на засадах патріотизму і сталого розвитку. І більшість моїх студентів мене розуміють і підтримують, чого бажаю й іншим вчителям.