Портфоліо учня

Зразок оформлення

Портфоліо учня

В рамках всебічного розвитку дітей, в учбових і дошкільних установах регулярно вводяться нововведення і однією з останніх новомодних «родзинок» стало портфоліо учня початкової школи.

Тут показуються усі успіхи, досягнення дитини, позитивні емоції, виражені в творчих роботах, думці дитини, та і в цілому його відношення до навколишнього світу.

Більше того, створення такої презентації допоможе вчителеві більше дізнатися про вашу дитину, адже сторінки портфоліо міститимуть інформацію про характер, захоплення, різних досягненнях в спорті і так далі.

Портфоліо учня початкової школи може стати своєрідним заохоченням, а заповнення кожної подальшої сторінки, а також внесення цікавого матеріалу мотивуватиме дитину на нові звершення. Батьки і педагоги початкової школи зможуть спостерігати за розумовим, фізичним і психоемоційним розвитком дитини.

Як же виглядає портфоліо учня початкової школи ?

В першу чергу воно має бути яскравим, барвистим, можливо пов’язане з улюбленими мультиплікаційними героями вашої дитини.

Які сторіночки можна включити в презентацію досягнень своєї дитини?

 • На титульному листі повинна знаходитись найкрасивіша фотографія «власника» портфоліо, супроводжувана прізвищем, ім’ям, по батькові.
 • Наступні сторінки можна присвятити найріднішим, ближчим людям, а саме батькам, братам, сестрам, бабусям і дідусям. Про них бажано надати коротку інформацію, доповнити альбом відповідними фотографіями.
 • Якщо у дитини вже є друзі, важливо присвятити їм цілу сторіночку. Тут описується історія знайомства, прикріпляються фото з коментарями.
 • У розділі «мої захоплення» повинні відбиватися хобі дитини. Буде прекрасно, якщо ці захоплення мають практичну основу і представлені оригінальними виробами, аплікаціями, які прикріпляються у вигляді фото.
 • Ваша дитина займається спортом? Прекрасно. Створіть для цього окрему сторіночку, де описується вид спорту, дані про тренера, приклейте фотографії з тренувань, змагань.
 • У вкладці «моя улюблена їжа» буде дуже цікаво написати не лише про смакові переваги малюка, але також розкрити секрети парочки рецептів.
 • На сторіночці «мої досягнення» записуються усі результати досягнень дитини. Що, де і коли відбулося. Не забувайте вкладати сюди подяки, грамоти, якщо такі є.
 • Дітям завжди цікаво читати відгуки, побажання, тому варто порадувати дитину і відвести на це цілий розділ «побажання для мене».
 • Можна зробити сторіночку з фотографіями і іменами вчителів, з переліком шкільних предметів. Не зайвою буде і сторіночка з оцінками, яку можна заповнювати у кінці навчального року.

Якщо говорити про систему освіти, то портфоліо школяра – це деякий спосіб накопичення і подальшої оцінки досягнень учнів в період їх навчання. Найчастіше цей документ представляє з себе підбірку робіт і результатів учня, яка демонструє його прагнення, потенціал і результати, досягнуті в різних областях (як у рамках учбової програми, так і поза стінами школи).

Мета розробки шкільного портфоліо :

Зрештою портфоліо представляє з себе звіт по отриманій освіті учнем. В процесі наповнення документу легко відстежити прогрес учня в тих або інших областях, оцінити здібності учня в умінні застосувати знання з практики.

Портфоліо дозволяє учневі розвинути здатність самостійної оцінки своїх досягнень, підвищує самомотивацію, дозволяє досягти кращих результатів в процесі здобуття освіти, прищеплює навички планування і постановки цілей, допомагає педагогам побачити приховані здібності учня, що необхідно для подальшого їх розвитку.

Структура портфоліо :

На сьогодні яких-небудь жорстко встановлених правил і вимог, що регламентують структуру портфоліо учня початкової школи не існує. Тому рекомендується використати перерахований нижче набір розділів, оскільки на нашу думку, він не містить нічого зайвого і дозволяє повною мірою досягти цілей, що стоять за створенням портфоліо. Помітимо, що запропонований нами варіант не є єдиним вірним рішенням.

1. Титульний лист (обкладинка документу). Містить інформацію про адресу і найменування освітньої установи, ПІБ учня і клас. За бажання ви можете опублікувати на титульному аркуші фотографію учня.

2. Мої фотографії. На цій сторінці портфоліо ви можете опублікувати як ваші сімейні фотографії, так і фотографії самого учня – все на ваш розсуд.

3. Моя сім’я. Тут вказується інформація про склад сім’ї учня. За бажання ви можете вказати (у загальних рисах або детально) дані про місце роботи і спеціальності того або іншого члена сім’ї.

4. Що я умію і люблю робити. Цей розділ дозволяє проілюструвати навички і захоплення учня. У полі “Я умію робити” рекомендується вказати найбільш значимі, на ваш погляд, досягнення учня. Це не обов’язково повинно відноситися до навчання. Наприклад, якщо ваша дитина навчилася плавати цього літа, то для першого або другого класу – це також є досягненням. У полі “Я люблю робити” рекомендується вказати відомості про інтереси і захоплення учня. В процесі навчання ця інформація може допомогти педагогам розвинути наявні у дитини здібності, а також знайти серед однокласників однодумців і друзів.

5. Мій режим дня. Цей розділ портфоліо дає учневі навички планування. Буде корисно, якщо поля цієї форми учень заповнить самостійно, а ви йому потім допоможете звести інформацію за часом тих або інших справ. Рекомендуємо роздрукувати цей лист портфоліо і повісити його в дома поряд з робочим місцем учня.

6. Мої досягнення і плани. Інформація в цьому розділі дозволяє педагогам зорієнтуватися в сильних сторонах учня, зрозуміти його прагнення і бажання отримати додаткові знання і навички, або ж переконатися в тому, що в учня вже існує деякий план дій, послідовне виконання якого дозволить йому зрештою досягти поставленої мети.

7. Моя зайнятість в гуртках, секціях і клубах. Тут необхідно вказати інформацію про назву гуртка, секції або клубу, назву установи, в якій проводяться зайняття і час, впродовж якого учень приймав або бере участь в діяльності гуртка або клубу. У разі зайняття з репетитором, що приходить до вас додому, – це також слід відобразити в розділі. Інформація дозволить педагогові оцінити факт того, що в розвитку тих або інших навичок, або умінь, учень робить серйозніші дії, що дозволяють досягти великих результатів, ніж якби те або інше зайняття залишалося на рівні звичайного захоплення.

8. Моя творчість (літературні роботи). Цей розділ не є обов’язковим. У початкових класах рівень освіти в області літератури, як правило, ще не на стільки високий, щоб учень вже мав необхідні навички складати які-небудь вірші або оповідання, і в той же час, бувають виключення.

9.На сторінці «Мої малюнки», за бажання, ви можете вклеїти малюнок/малюнки, зроблені учнем, або роздрукувати лист цього розділу (краще в декількох екземплярах) і попросити вашу дитину намалювати що-небудь.

10. Мої успіхи в навчанні. Цей розділ дозволяє відстежувати успіхи учня у рамках шкільної програми. Рекомендується актуалізувати інформацію за підсумками завершення кожної учбової чверті і навчального року.

11. Показники моєї техніки читання. У цьому розділі відображаються досягнення читання. Орієнтовні показники за швидкістю читання в початкових класах наступні:

I клас. Перше півріччя – 25 – 30 слів за хвилину. Друге півріччя – 30-40 слів за хвилину.

II клас. Перше півріччя – 40-50 слів за хвилину. Друге півріччя – 50-60 слів за хвилину.

III клас. Перше півріччя – 60-70 слів за хвилину. Друге півріччя – 70- 80 слів за хвилину.

IV клас. Перше півріччя – 80-90 слів за хвилину. Друге півріччя – 100-120 слів за хвилину.

12. Відомості про участь учня в конкурсах, олімпіадах і спортивних змаганнях заповнюються за наявності таких.

  Зразок оформлення портфоліо учня

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

 1. Гарно! Дякую! Тільки писати ” Мій автопортрет”, “Моя автобіографія” – не правильно. Автопортрет, автобіографія – поняття, які за замовчуванням означають мій, моя. Мій портрет або Автопортрет.
  Авраменко десь пояснював, а я підслухав.

 2. Дуже гарне і змістовне портфоліо учня . Чудова робота . Щиро дякую за роботу і ідеї .

 3. Це добре, що в портфоліо є різні розділи. Вони відображають майже весь світ дитини. Тут і відпочинок, і навчання. Як добре, що у портфоліо є родове дерево, світ захоплень.

 4. Дуже вдало оформлене портфоліо учня. Я уже 2 роки ним користуюсь. Діти з захопленням заповнюють сторінки свого “документу”. В папочку докладаємо ще усі роботи, які діти на перерві чи в позаурочний час створили: малюнки, авторські віршики.

 5. Дякую автору, за таке детальне пояснення, як створити портфоліо школяра. Дійсно гарна задумка, адже це зібрання особистих досягнень дитини, куди можуть входити її успіхи на олімпіадах, проекти, творчі робо­ти, громадська робота тощо. Портфоліо дає змогу виявити схильність школяра до тих чи інших предметів, визначити його психологічний портрет, словом, значно полегшує життя, по-перше, його батькам, по-друге — самому учню. Заповнюючи своє портфоліо протягом на­вчання у школі ( наприклад з 3 по 9 або 11клас), дитина зможе легко обрати свою майбутню профе­сію, з огляду на свої схильності й інтереси. Отже, учню буде легше вступити до ВНЗ і будувати своє подальше життя. З повагою.

 6. Ваша робота стала мені в пригоді, ще до того як я потрапила на цей сайт. Хочеться щиро подякувати вчителеві за наданий корисний матеріал. Портфоліо один із методів оцінювання учня. Ваша розробка проста, зрозуміла і доступна. А як подобається дітям поповнювати своє портфоліо! Рекомендую всім вчителям зробити для своїх учнів таку папку. Сюди можна складати найкращі роботи, грамоти, нагороди. Можна папочки зберегти, а через багато років вручти вже дорослим на випускний чи на зустрічі однокласників. Впевнена, емоції будуть бити через край.