Практична робота з хімії, 7 клас
“Розділення неоднорідної суміші”
Автор: вчитель хімії Шмігельська Тетяна Вікторівна
Тема: «Практична робота №2. Розділення неоднорідної суміші»
Мета:
- ознайомити із способами розділення неоднорідних сумішей;
- формувати навички практичної роботи з лабораторним посудом, речовинами;
- розвивати вміння використовувати лабораторний посуд, нагрівальні прилади, проводити хімічний експеримент, спостерігати, робити узагальнюючі висновки.
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, свічка, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конусна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід уроку
І. Організаційний етап. Налаштування на роботу.
Привітання. Вчитель пропонує учням пояснити епіграф до уроку.
Умілий муляр у момент
Пісок, і воду, і цемент
Змішає в суміш непросту
Щоб ріс будинок в висоту.
А мудрий хімік із води
Повинен домішок сліди
Уперто й довго видаляти,
Щоб мати чистий дистилят.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. (Можна запропонувати це зробити учням).
ІІІ. Формування умінь і навичок учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (скласти план розділення суміші дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі).
2. Актуалізація знань учнів. Бесіда:
- які способи розділення сумішей вам відомі?
- від чого залежить який спосіб розділення суміші ви застосуєте?
2. Інструктаж по оформленню роботи в зошиті.
Тема: «Розділення неоднорідної суміші»
Мета:
- розділити суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі;
- навчитись працювати з лабораторним посудом, нагрівальними приладами;
Обладнання: суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі, свічка, хімічний стакан, скляна паличка, спиртівка, пробіркотримач, сірники, вода, шпатель, конусна колба, лійка, фільтрувальний папір, порцелянова чашка.
Хід роботи
№ з/п | Що робили? | Що спостерігали? |
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 |
3. Інструктаж з безпеки життєдіяльності:
- Робота із скляним посудом;
- Робота із спиртівкою.
4. Виконання роботи під керівництвом вчителя за інструкцією підручника.
- Висипати суміш у стакан з водою.
- Тирсу зібрати шпателем.
- Профільтрувати каламутний розчин.
- Випарити профільтрований розчин.
5. Оформлення роботи, формулювання узагальнюючого висновку.
Що робили? | Що спостерігали? | Висновки | |
1 | Суміш дерев’яних ошурок, піску і кухонної солі висипали у хімічний стакан, залили водою. Тирсу зібрали шпателем. | Тирса сплила на поверхню, пісок осів на дно, сіль розчинилася. | Компоненти суміші мають різну розчинність у воді та густину. Цей спосіб розділення неоднорідних сумішей називають декантацією. |
2 | Виготовили фільтр. Каламутний розчин пропустили через фільтр. | Частинки піску осіли на стінках фільтрувального паперу. | Неоднорідну суміш розділили фільтруванням. |
3 | Фільтрат перелили у порцелянову чашку, нагріли у полум’ї спиртівки | Вода випарувалась, на стінках чашки утворились кристалики солі. | Однорідну суміш розділили випарюванням. |
Висновок:
- З якими способами розділення сумішей ознайомились на уроці?
ІV. Підсумок уроку.
– Сьогодні на уроці я навчився…..
– Мені було цікаво…..
– Тепер я краще знаю що……….
V. Домашнє завдання. Повторити параграф 7, 8.
Я ніколи не звони в школі і перед вершником відкрилася виставка приватні школи гімназії
Пані Тетяно! Ваш урок знайомить учнів із способами розділення неоднорідних сумішей;
формує навички практичної роботи з лабораторним посудом, речовинами. Дякую)))