Практична робота з хімії, 7 клас

“Дослідження фізичних та хімічних явищ”

Автор: вчитель хімії Шмігельська Тетяна Вікторівна

вчитель хімії Шмігельська Тетяна ВікторівнаТема: «Практична робота №3. Дослідження фізичних та хімічних явищ»

Мета:

  • формувати поняття фізичних та хімічних явищ;
  • розвивати вміння проводити хімічний експеримент, спостерігати, робити узагальнюючі висновки.

Обладнання: хімічний стакан, скляна паличка, дві пробірки, предметне скло, спиртівка, пробіркотримач, сірники, кухонна сіль, вода, сода, оцтова кислота, мідний купорос, натрій гідроксид.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Формування умінь і навичок учнів.

1. Актуалізація знань учнів. Бесіда:

  • Які явища називають фізичними? Приклади.
  • Які явища називають хімічними? Приклади.
  • Ознаки хімічних явищ.
  • Умови виникнення хімічних реакцій.

Тести для самоконтролю

З перелічених нижче до хімічних процесів можна віднести такі:

  • Із скла виготовляють пляшки, склянки, банки та інший посуд
  • Повітря розділяють на кисень і азот
  • Нафту використовують для добування гуми
  • Кисень підтримує горіння
  • Розчин фільтрують
  • Зимою вода в річці замерзає
  • Восени листя жовкне
  • Залізо іржавіє

Тільки хімічні явища перелічені в ряду

  • кипіння води; утворення туману
  • горіння бензину, танення льоду
  • світіння електролампочки, фільтрування розчину
  • скисання молока, спалювання дров

2. Інструктаж по оформленню роботи в зошиті.

Тема: «Дослідження фізичних та хімічних явищ»

Мета: за допомогою хімічного експерименту з’ясувати особливості хімічних явищ;

Обладнання: хімічний стакан, скляна паличка, дві пробірки, предметне скло, спиртівка, пробіркотримач, сірники, кухонна сіль, вода, сода, оцтова кислота, мідний купорос, натрій гідроксид.

Хід роботи

Що робили? Що спостерігали? Висновки

3. Інструктаж з безпеки життєдіяльності:

  • Робота із скляним посудом;
  • Робота із спиртівкою;
  • Робота з розчинами кислот та лугів.

4. Виконання роботи під керівництвом вчителя.

  • Дослід 1. Приготування розчину кухонної солі.
  • Дослід 2. Випарювання розчину кухонної солі.
  • Дослід 3.Взаємодія соди з оцтовою кислотою.
  • Дослід 4. Взаємодія розчину мідного купоросу з натрій гідроксидом.

5. Оформлення роботи, формулювання проміжних та узагальнюючого висновків.

Що робили? Що спостерігали? Висновки
Кухонну сіль висипали у воду, перемішали розчин Сіль розчинилась Фізичне явище
Краплину розчину нанесли на предметне скло, нагріли у полум’ї спиртівки Вода випарувалась, на склі залишились кристалики солі Фізичне явище
До соди додали декілька краплин оцтової кислоти Бурхливе виділення газу Хімічне явище
До розчину купрум (ІІ) сульфату, додали натрій гідроксид Утворився синій желеподібний осад Хімічне явище

Висновок: Хімічними називають явища в результаті яких відбувається перетворення речовин. Ознаками хімічних явищ (реакцій) є виділення газу, зміна забарвлення, утворення осаду.

ІV. Підсумок уроку.

– Сьогодні на уроці я навчився…..

– Мені було цікаво…..

– Тепер я краще знаю що……….

V. Домашнє завдання. Повторити параграф про хімічні та фізичні явища, хімічні реакції.

Творче завдання. Складіть розповідь про фізичні та хімічні явища, що вас оточують.


 

Матеріал до уроку

Інструктивна картка учня.

Дослід 1. Приготування розчину кухонної солі.

У хімічний стакан налийте 50мл. води. У воду висипте кухонну сіль. Ретельно перемішайте розчин скляною паличкою. Що спостерігаєте? Якими ознаками супроводжується дане явище? Про що це свідчить? Результат запишіть у таблицю. Чи утворились нові речовини? Яке це явище?

Дослід 2. Випарювання розчину кухонної солі.

Закріпіть у лапці пробіркотримача предметне скло. Декілька краплин розчину кухонної солі нанесіть на предметне скло. Обережно нагрійте у полум’ї спиртівки. Що спостерігаєте? Якими ознаками супроводжується дане явище? Про що це свідчить? Результат запишіть у таблицю. Чи утворились нові речовини? Яке це явище?

Дослід 3. Взаємодія соди з оцтовою кислотою.

У пробірку з содою додайте декілька крапель оцтової кислоти. Що спостерігаєте? Якими ознаками супроводжується дане явище? Про що це свідчить? Результат запишіть у таблицю. Чи утворились нові речовини?

Яке це явище?

Дослід 4. Взаємодія розчину мідного купоросу з натрій гідроксидом.

У пробірку налийте 2мл. купрум (ІІ) сульфату, додайте таку ж кількість натрій гідроксиду. Що спостерігаєте? Якими ознаками супроводжується дане явище? Про що це свідчить? Результат запишіть у таблицю. Чи утворились нові речовини? Яке це явище?

Зробіть узагальнюючий висновок.


 

Правила безпеки для учнів при виконанні практичної роботи

1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

  1. Розчинення забрудненої солі

1.1. Насипайте в стакан сіль невеликими порціями. При перемішуванні розчину намагайтеся не торкатися скляною паличкою стінок та дна стакана.

1.2. Не розливайте рідину на стіл, не беріть речовину руками, не куштуйте речовину на смак. Обережно поводьтеся зі скляним посудом!

  1. Випарювання розчину.

2.1. Перевірте кріплення предметного скла у лапці пробіркотримача.

2.2. Не нахиляйтеся низько, бережіть очі.

2.3. При випарюванні розчину, будьте обережні з вогнем.

2.4. Закріплювати хімічний посуд у тримачі треба обережно, обертаючи його навколо осі, доки не відчуєте невелике затруднення в обертанні.

2.5. Залишати без нагляду запалені спиртівки, не дозволяється.

2.6. Хімічні досліди необхідно проводити в тих умовах і порядку, з такими кількостями й концентраціями речовин і приладами, які зазначені в інструкції для проведення експерименту;

2.7. Під час досліду залишати робоче місце учням не дозволяється.

  1. Взаємодія соди з оцтовою кислотою. Взаємодія розчину купрум(ІІ) сульфату з натрій гідроксидом.

3.1. Обережно користуйтесь посудом, дотримуючись правил безпеки при роботі з лабораторним та скляним посудом.

3.2. Пам’ятайте! Їдкі луги та кислоти роз’їдають шкіру, тканини та інші речовини. Їх не можна брати руками (спричиняють опіки).

3.3. Склянки з реактивами не залишайте відкритими. Не можна міняти місцями пробки з реактивів.

3.4. Реактиви використовуйте економно

 

  1. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

2.1. Учням пiд час дослiду залишати робоче мiсце.

2.2. Брати реактиви незахищеними руками. Для цього треба використовувати ложки або шпателi.

2.3. Пiд час нагрiвання рiдин, заглядати згори в посудину, щоб запобiгти травмам унаслiдок розбризкування нагрiтої речовини.

2.4. Залишати без нагляду запаленi спиртiвки.

2.5. Переносити або навiть пiднiмати склянки з агресивними реактивами за шийку посудини.

2.6. Куштувати речовини на смак.

2.7. Виконувати експерименти не передбачені інструкцією до практичної роботи.

 

  1. ПIСЛЯ ЗАКIНЧЕННЯ РОБОТИ

3.1. Прибрати своє робоче мiсце у вiдповiдностi до вказiвок вчителя.

3.2. Вимити з милом руки.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Даний урок вчитель використовує, як закріплення теоретичного матеріалу на практиці.Я вважаю, що саме цей урок формує в учнях мислення та навички розрізняти фізичні властивості від хімічних .Дякую!

  2. З фізичними і хімічними явищами учні знайомляться ще в 5 класі, на уроках природознавства, тому ця практична робота удосконалює навички учнів. Мені дуже сподобалось, як вчитель Шмігельська Т.В. розписала частину уроку, яка стосується правил безпеки учнів і закінчення роботи. Це той випадок, коли інструкції не можуть бути зайвими. Дякую.

  3. Урок пояснює учням, що таке хімічні явища (в результаті яких відбувається перетворення речовин) та вказує на ознаки хімічних явищ: виділення газу, зміна забарвлення, утворення осаду. Дякую!!!