Прес – калейдоскоп «Кривий Ріг: від історії до сучасних реалій»
Автор: бібліотекар Файфора Світлана Євгеніївна
Навчити учнів шанобливо ставитися до справжній майстрів своєї справи, до культурних надбань нашого міста; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до краси рідного краю, народних традицій.
Мета: навчити учнів шанобливо ставитися до справжній майстрів своєї справи, до культурних надбань нашого міста; розвивати творчі здібності учнів; виховувати любов до краси рідного краю, народних традицій.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Добрий день! Я рада бачити вас в цьому класі. І сьогодні ми будемо говорити про своє рідне місто. Місто – де ви народилися, живите, навчаєтесь, спілкуєтесь з друзями.
Адже знання історії рідного міста, свого регіону та країни – свідоцтво любові та поваги до Батьківщини. Як вивчати свій рідний край? Звичайно можна подорожувати, узявши в поміч карту, можна прочитати гарну книгу, або поспілкуватися з друзями. Сьогодні я разом я з бібліотечним активом та вчителями приготували для вас Прес – калейдоскоп «Кривий Ріг: від історії до сучасних реалій».
(сл.1:звучить музика новин)
Бібліотекар: Добрий день! « 04 » грудня. Новини студії «27». І я її ведуча Файфора Світлана. Сьогодні ми розпочинаємо цикл бесід про місто – Кривий Ріг (сл.2). Тема нашого 1 випуску «Кривий Ріг: від історії до сучасних реалій». Зараз наші кореспонденти знаходяться в різних куточках нашого міста. Нам вдалося зв’язатися з одним з них.
- Ляно, добрий день! Де ви зараз знаходитеся і про що можете нам розповісти.
- Добрий день, студіє! Зараз я в 6 класі КЗШ № 27 і хочу провести соціологічне опитування серед присутніх ( підходить до присутніх).
- Добрий день, Ви мешканка Кривого Рогу? (відповідь)
- Скільки років проживаєте в місті? (відповідь)
- Які галузі промисловості розповсюджені в Кривому Розі? (відповідь: чорна металургія, будівельна промисловість, машинобудівництво)
- Яку руду добувають в місті та його околицях? (відповідь: залізна, уранова руда)
- В якому році з’явилося містечко Кривий Ріг? (відповідь: 1775р.)
- Скільки районів має наше місто? Назвіть їх (відповідь: Інгулецький, Центрально-Міський, Дзержинський, Долгінцевський, Саксаганський, Жовтневий та Тернівський)
- Існує декілька легенд про Кривий Ріг. А ви знаєте їх? (відповідь).
Кореспондент 1: Нічого не було на цьому місці. Навкруги, скільки сягає око, простирався дикий степ. Лише іноді порушували спокій козацькі наїзди (сл. 3.). Дуже красиве місце було. Шуміли на злитті двох річок дерева, неодмінно захищаючи запоріжців від татар. Та якось перед заходом сонця навідався сюди козацький наїзд. Виїхали козаки на пагорб та й зупинилися зачаровані. Сухе ковилля вогнем вигравало, вода в річках так сріблом виблискувала, що аж очі сліпило. Зараз навіть важко уявити таку красу. А тоді наче на долоні було.
Учні нашої школи почули легенду про місто Кривий Ріг, отже прошу пряму мову.
(сл. 4: відеофільм «Легенда про Кривий Ріг»)
Кореспондент 1: Студіє, як бачите, молодь знає історію виникнення нашого міста.
Ведуча: Так, Ляно, повертайтеся до студії. А ми продовжуємо випуск (звертається до студії).
Місто біля злиття Інгульця і Саксагані офіційно з’явилося 240 років тому, коли ясним весняним ранком 27 квітня (8 травня за новим стилем) 1775 року над річковою долиною вперше пролунав поштовий ріжок карети, яка привезла наказ графа Петра Румянцева-Задунайського про відкриття станції «Кривий Ріг».
Безкраї степи, що лежали обабіч нововідкритого тракту, могли б багато розповісти першим п’яти поштарям-запоріжцям, які були набрані з різних куренів і повинні були, згідно розпорядження, оселитися тут назавжди. Протягом тисячоліть прокочували через наш край хвилі племінних об’єднань давніх скотарів і землеробів, самоназва яких так і залишилася загадкою історії. Бачили наші степи і войовничих кіммерійців, скіфів, сарматів, готів, гунів, імена яких наводили жах на багатьох правителів азійських та європейських держав античного світу. Після них, в середні віки, топтали наші трави коні аварів, угрів, булгар, печенігів, татар. У спадщину від пращурів нам найбільше дісталося курганів: і сьогодні у межах міста зберіглося 57, а 70 було розкопано у XIX-XX ст.
А зараз з нами на зв’язку наш кореспондент, і я надаю слово Мілько Альоні, яка побувала в Криворізькому історичному музеї.
- Альона, що вам цікавого вдалося дізнатися?
Кореспондент 2: Так, звісно, я відвідала Криворізький історичний музей. Я хочу вам розповісти, що спочатку розвиток села йшов повільно. Проте вже за 2 роки Кривий Ріг став центром великого Інгульського повіту. А в кінці 1860 року імператор Олександр II підписав Указ про присвоєння селу рангу містечка. Попри те, що Василь Зуєв відкрив залізну руду у Кривому Розі ще у жовтні 1784 році, знадобилося майже сторіччя, щоб з’явилася людина (сл.5), яка б організувала її видобуток . Нею став наш видатний земляк Олександр Поль.
До вашої уваги пропоную послухати інтерв’ю з Оленою Нарижновою (сл.6: відеофільм про О. Поля).
Бібліотекар: мабуть, нема жодного свідомого громадянина України, якого б не цікавила історія свого краю, міста або села. Безперечно, нема таких і серед мешканців сучасного Криворіжжя. Тож, надаю слово Янчуковій Катерині, яка знаходиться в шкільній бібліотеці (сл. 7відео).
Кореспондент 3:
А там за обрієм, – чужі краї,
Тож бережи шматочок рідної землі.
- Добрий день, друзі! Зараз я знаходжусь в шкільній бібліотеці, і хочу вам презентувати книжкову експозицію «Ріднокрай».
Наше рідне місто Кривий Ріг має багату та цікаву історію, створену працею багатьох поколінь його мешканців.
Історіє!
Журба і кров доріг
На долю випало й
моєму місту.
Імення старовинне –
Кривий Ріг –
і праці повне, і нового змісту.
Знання історії рідного міста, свого регіону та країни – свідоцтво любові та поваги до Батьківщини. Разом ми створюємо нове обличчя міста. Прикрасою майданів становляться сучасні фонтани, змінюються парки та вулиці. Відлік нової епохи Кривого Рогу почав самий великий в світі квітковий годинник. Але що ми знаємо про історію Криворіжжя, про його тихі вулиці, будинки, людей, які жили та працювали на підприємствах нашого міста (бере в руки книгу). Тому я хочу вам презентувати книгу криворізького краєзнавця та дослідника Ігоря Анатолійовича Рукавіцина « Кривой Рог в конце ХIХ – начале ХХ века», видавництва «Мастер-принт», 2013 року видання. Основа книги містить документальні матеріали, фотографії, листівки та документи. Отже відкрийте книгу разом зі мною та заглибтесь в далеке, але не менш цікаве минуле Криворіжжя.
Бібліотекар: Сьогодні Кривий Ріг – велике індустріальне місто, яке завдяки багатствам надр відоме не тільки в Україні, а й далеко за її межами.
- Альона , що ви можете доповнити до вищезазначеного?
(сл.8)
Кореспондент 2:(підходе до карти):
Кривий Ріг – місто обласного значення, районний центр. Має сім районів, а саме – Інгулецький, Центрально-Міський, Дзержинський, Долгінцевський, Саксаганський, Жовтневий та Тернівський. Заснований – 1775р. загальна площа 410 км2. Протяжність з півночі на південь 126 км. За чисельністю населення місто Кривий Ріг посідає 8-е місце в Україні.
Бібліотекар: Дякую, повертайтеся до студії. А я пропоную гостям нашої студії відповісти на декілька питань вікторини «Моє місто – Кривий Ріг». Таким чином ми дізнаємося чи знають свій рідний край юні мешканці Криворіжжя (сл. 9-11).
- На злитті яких річок засновано місто Кривий Ріг? (Інгулець і Саксагань);
- Назвіть дату заснування м. Кривого Рогу? (1775р.);
- Цю рослину привезли з Америки майже 500 років тому. Індійці – корінні мешканці Америки – називають її «квітка сонця», італійці «повернутий до сонця». Криворіжці також вважають її другом сонця, та засівають свої поля. Про яку рослину йде мова? (соняшник);
- Оглядаючи Дубову балку з суто археологічного боку О. Поль випадково для самого себе натрапив на… Він зразу зрозумів, яке велике значення може мати це відкриття. Що саме знайшов О. Поль (залізну руду);
- З червня 1991 року вперше в світ вийшов Криворізький літературно-художній альманах. На його сторінках друкуються твори поетів і письменників Криворіжжя. Яку назву має цей журнал? (Саксагань);
- Продовжуючи славетні традиції своїх попередників, криворізькі письменники створюють талановиті, високохудожні твори, що стають невід’ємною частиною національної культури України. Назвіть імена письменників та поетів Криворіжжя (О. Старіков, В. Сичов, Л. Баранова , Я. Вакс, З. Веселкова, Л. Челнокова, Ф. Мамут та ін.);
- Де мешканці нашого міста можуть здійснити цікаву подорож в світ рослин та помилуватися дивовижним створінням природи – розкішними квітами? (Криворізький ботанічний сад);
- Де в Тернівському районі знаходиться музей бойової слави? (Веселі Терни);
- Що означає золотий дубовий трилисник на гербі нашого міста? (сила, багатство, глибоке коріння та духовність);
- Які галузі промисловості розповсюджені в Кривому Розі? ( чорна металургія, будівельна промисловість, машинобудівництво).
Земля Криворізька багата не тільки на рудну сировину . В нашому місті стільки талановитих, енергійних, розумних земляків(сл.12). Головне багатство, окраса і обличчя міста Кривого Рогу – це, звичайно, люди. Його жителі.(сл.13) Тільки завдяки їм невеличка поштова станція за два століття змогла перетворитися у велике індустріальне місто – центр гірничої і металургійної промисловості . І саме про таких людей ми поговоримо в наступному випуску нашої програми .
І останні новини нашої студії. (сл.14) 6 грудня 1991 року Верховна Рада прийняла Закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України». Тому саме ця дата увійшла в історію сучасної української держави як День Збройних Сил України.
Ми щиро вітаємо воїнів, ветеранів війни, учасників АТО із Днем Збройних Сил України. Відзначаючи це свято, ми складаємо глибоку шану всім, хто боронив та боронить честь і свободу рідної землі, хто нині зміцнює обороноздатність країни. Український народ високо цінує ратну службу воїнів, які виконують покладений на них конституційний обов’язок, забезпечують надійну оборону Вітчизни, її недоторканість та територіальну цілісність.
Свято Збройних сил України – це данина пам’яті тисячам воїнів, які загинули в битвах за свободу, волю та незалежність України. У переддень свята з відчуттям глибокої шани і вдячності щиро вітаємо військових. Нехай спокійно відчувають під вашим надійним захистом наші сім’ї та весь український народ (сл.15).
Почуття патріотизму починає формуватися з почуття любові та гордості за своє рідне місто чи село. У формі прес- калейдоскопу автор вдало ознайомила з певними визначними подіями в історії міста Кривий Ріг, використавши мультимедійні засоби. Добротна розробка, вдало підібрано матеріал, незвичайна фома проведення. ДЯКУЮ!
Змістовна публікація про історію та сучасні реалії Кривого Рогу. Багато цінного матеріалу, цікаві доповнення відео. Деякі фрагменти заходу можна використовувати на виховних годинах, уроках з краєзнавства. Дякую