Презентація на тему: Адаптація першокласників в умовах загальноосвітнього закладу
Автор: Практичний психолог Острогляд Анна Сергіївна
Метою моєї роботи є нагадати батькам, як адаптація чи дезадаптація дитини може впливати на подальше навчання у школі. Адже людина протягом усього свого життя адаптується. Дорослі адаптуються но нової роботи, нових знайомив і т. д. А дитина розпочинає переломну адаптацію ще у першому класі. Те, як швидко дитина адаптується до нового режиму дня, до нової вчительки та однолітків, залежить її продуктивність до навчальної діяльності. Батьки, які віддають свою дитину на навчання, хвилюються не менше ніж їхні першокласники. І для того, щоб визначити рівень адаптованості до школи, практичний психолог або вчитель початкових класів працює з даною категорією дітей. Відповідно до того, який психодіагностичний матеріал підібрано, можна визначити адаптованість першокласників. І дані результати у відсотках можна додати до даної презентації. Тоді для батьків буде представлена більш наочно зрозуміла ситуація класу, де навчається їх дитина. А більш точні результати по кожному учню, представляються батькам окремо в індивідуальній формі.
Пам’ятаймо, що майбутнє першокласника формується уже сьогодні. І рівень протікання адаптації залежить від дорослих, а не від дитини.
Адаптація першокласників в умовах загальноосвітнього закладу
Метою мого виступу насамперед є донесення всім присутнім те, як успішна та неуспішна адаптація впливає на майбутній розвиток дитини в соціумі. І розпочну свій виступ з поняття що таке адаптація.
2 слайд Адаптація – це процес звикання до нового. Розвиток малюка та його адаптація відбувається з самого моменту його народження.
3 слайд 1(картинка) Перш ніж дитина потрапить у наш світ, батьки емоційно налаштовуються на дану подію і прикладають максимум зусиль щоб дитині було комфортно у даному мікросередовищі. 2(картинка) Народившись, дитина пізнає світ, входить в соціум – грає із однолітками. 3(картинка) Дитина отримує хороший для ї віку урок – потрапивши в якусь неприємну ситуацію. Таким чином, вона адаптується до іншої болючою сторони життя. 4(картинка) Далі дитина йде до дитячого садочку – там вона отримує важливі уроки для свого життя(для дитини відкриваються нові можливості і вона зробила ще один крок у доросле життя). 5(картинка) Дитина у школі – і саме педагогічний супровід дитини у школі відіграє важливу роль у дорослому житті дитини. По суті, майбутнє дитини формується сьогодні, яким і ким стане учень, визначає саме рівень соціалізації та адаптації дитини. Яку батьки створять атмосферу дома – як соціалізують дитину в садочку – і як підтримають і покращать даний рівень соціалізації дитини педагоги залежить швидкість пристосування дитини до нових умов і ситуацій які очікують її у майбутньому.
4 слайд Форми шкільної адаптації: Біологічна – це пристосування до нового режиму навчання й життя. Психологічна – це входження до нової системи вимог, пов’язаних з виконанням навчальної діяльності. Соціальна – це процес входження до учнівського колективу.
5 слайд Соціалізація та успішна адаптація дитини у навчальному закладі є стратегічною метою діяльності кожного педагога. Але це означає, що тільки педагог зобов’язаний створювати певну атмосферу для успішної адаптації дитини в школі.
6 слайд Дитина розвиватиметься успішніше за допомогою взаємодії тріади: дитина-батьки-педагог. У процесі соціального розвитку не всі сторони дають правильну оцінку того, як дитина засвоює цінності, традиції, культуру спілкування. Тому, на мою думку, існує два компоненти адаптованості до навколишнього макро- та мезо-середовища якими оперується дитина по життю. Граючи з друзями чи спілкуючись з однолітками, вона отримує соціальний розвиток і вчиться жити поряд з людьми, враховуючи їхні інтереси (дитина приміряє на себе правила і норми поведінки суспільства; пізнає оточуючий її світ з середини; бажання бути схожим на когось або виглядати крутим в очах оточуючих). Проводячи час в сім’ї, дитина отримує побутовий розвиток. Правильний соціальний розвиток дитини створює його характер соціально адаптованим, компетентним до життєвих ситуацій і визначає його майбутнє.
Рекомендації батькам:
- Не посилайте дитини в школу без сніданку: в школі вона багато працює та витрачає сили та енергію.
- Вранці піднімайте дитину спокійно, з посмішкою та лагідним словом.
- Після школи дитина не повинна одразу сідати за виконання домашнього завдання, необхідно 2-3 години відпочити. Найоптимальніший час для виконання завдань – з 15 до 17 години.
- Не можна виконувати завдання без перерви.
- Завжди будьте уважними до стану здоровя дитини, коли щось її турбує : головний біль, поганий стан. Найчастіше це обєктивні показники втомлення, перевантаження.
- Дбайте, щоб ваша дитина самостійно виконувала домашнє завдання.
Презентація до уроку
Процес адаптації – складний процес, який складається з декілької етапів. Однак, якщо допуститись помилок, процес адаптації може затягнутись і носити травмуючий характер для дитини, що в свою чергу, знизить успішність навчання. Погоджуюсь з автором статті, що рівень протікання адаптації залежить від дорослих, а не від дитини. Тому данна розробка буде корисною не лише педагогам, а й , в першу чергу, батькам!
Анна Сергіївна дуже свідомо, професійно підійшла до створення презентації “Адаптація першокласників в умовах загальноосвітнього закладу”. Проблема актуальна, заслуговує уваги. Бо підготовка дітей до навчання у школі є першим елементом у системі безперервної освіти і створює основу для подальшого розвитку дитини у навчальному і виховному аспектах.
Для батьків першокласників опублікована робота психолога є корисною порадою та підказкою, як поводити себе з дітьми, що недавно стали школярами. Повністю погоджуюсь з Анною Сергіївною в тому, що адаптуватися до шкільного життя першокласники зможуть тільки при підтримці батьків та першої вчительки.
Теоретичний матеріал про адаптацію першокласників цікавий і доступний для батьків. Висвітлено питання про фоми шкільної адаптації, компоненти адаптованості та розроблені рекомендації для них. Але, щоб було цікавіше можна провести психодіагностику і оголосити їм результати адаптації їхніх дітей.
Дуже корисний матеріал для батьків першачків, особливо молодих, у кого перша дитина. Адже рівень протікання адаптації залежить від дорослих, а не від дитини. І потрібно, як вчителям, так і батькам, зробити все можливе, щоб дитина почувала себе впевнено.
Анно Сергіївно, уже не з першою Вашою публікацією знайомлюся і простежується уже Ваш стиль роботи, як високо професійного психолога. Теми, які Ви публікуєте актуальні та заслуговують на увагу. Єдине, що можна було б створити для батьків пам”ятку, куди і помістити і поради і основні причини дезадаптації. З повагою.
Дана публікація присвячена надзвичайно актуальній тематиці. Автор вміло розкриває роль адаптації першокласників в успішному навчальному процесі, дає доречні рекомендації батькам. Але крім наукового викладу теорії хотілося б конкретних життєвих прикладів, що дасть змогу швидше “достукатися” до батьків.