Презентація “Тарас Шевченко в сучасному дискурсі”
Автор: учитель української мови та літератури Шевернога Маргарита Володимирівна
«Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприйняття, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять…»
Євген Сверстюк
Ліна Костенко
…пам’ятайте, що на цій планеті,
відколи сотворив її пан Бог,
ще не було епохи для поетів,
але були поети для епох!
Ліна Костенко «Кобзарю»
Леся Українка
Він перший за свою любов
тяжкі дістав кайдани,
але до скону їй служив
без зради, без омани.
Усе знесла й перемогла
його любові сила.
Того великого вогню
і смерть не погасила.
Леся Українка
«На роковини», 1911 р.
«В своїй хаті – своя правда,
і сила, і воля!»
Т. Г. Шевченко.
«І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм»
Оксана Забужко
«Кожна влада хотіла його [Шевченка] привласнити собі, кожна влада хотіла інтерпретувати його на свій лад, кожна сила послуговувалася у своїх інтересах».
Міхаель Мозер
«Тарас Шевченко в моєму розумінні – надзвичайно важливий чинник в історії тієї самої української мови, що вже давно належить до моїх улюблених і яка має величезний вплив на моє власне життя, я до нього ставлюся з пошаною і навіть з подякою».
2013 року в США вийшов англомовний «Кобзар» Тараса Шевченка в перекладі Петра Фединського.
Іван Франко
«Доля переслідувала його ціле життя, та не покрила іржею золота його душі, не обернула його любові до людства в ненависть, ані його віри – в розпуку. Доля не щадила йому страждань, але не стримала його радості, що била здоровим джерелом життя.
Та найкращий, найцінніший дар доля дала йому аж по смерті – невмирущу славу і вічну нову насолоду, яку дають його твори мільйонам людських сердець».
Пам’ятники Т.Шевченку
1384 пам’ятники:
1256 – в Україні:
Івано-Франківщина – 201,
Львівська область – 193,
Тернопільщина – 165,
Черкаська область – 102.
За кордоном – 128 (у 35-ти державах):
Росія – 30,
Казахстан – 16,
США та Канада – по 9,
Білорусь – 6,
Польща – 5.
А у Хмельницькій області – всього 5: в Хмельницькому, Дунаївцях, Полонному, Кам’янці-Подільському та Ярмолинцях.
Святослав Вакарчук
«Я вважаю, що це велика помилка – іконізація Шевченка. Цікавого прогресивного поета перетворили на символ смутку України. Треба змінити ставлення до його образу, адже в його поезії багато життєствердних речей».
С.Вакарчук
Презентація виконана згідно методичних вимог, дуже важливо розуміти, як сучасники оцінюють творчість Шевченка, чи актуальна вона сьогодні українцеві.Але робота обмежена тільки висловами сучасників про Шевченка, потрібно було дослідити зв’язок його творів із сьогоденням .
Постать Шевченка, безперечно, займає високе місце серед митців, що сприяли прославленню України. Але уроків і заходів, присвячених Шевченку, стало так багато і проводяться вони з такою частотою, що учням буває нецікаво через повторення однієї і тієї ж інформації. Тож необхідно так, як і ви, підходити творчо і нестандартно до піднятої теми.
Презентація викликала в мене жвавий інтерес. Виникло питання, а скільки людей на вулицях міст змогли би дати відповіді на опитування – що є для них Т. Шевченко? І яка відповідність до кількості пам`ятників в тих містах. Тому важливо кожному вчителю знайти “свого Т. Шевченка”, щоб не робити його “музейним експонатом, а показувати зв`язок з найактуальнішими проблемами сучасності ” (вже трохи теж “ікона” сучасності – С. Вакарчук, хоча це властивість будь-якої талановитої людини). Дякую за дуже гарну презентацію і можливість пошуку свого відношення до найталановитішої людини. З повагою.
Гарна презентація, створена вчителем, яку можна використати до річниці від дня народження Кобзаря. Як говорив С.Вакарчук: “Треба змінити ставлення до його образу, адже в його поезії багато життєствердних речей». Дякую!!!