Програма адаптації першокласників до навчання в школі

Автор: Практичний психолог Острогляд Анна Сергіївна

Практичний психолог Острогляд Анна СергіївнаДана програма розвитку довільності поведінки 6-7 річних дітей є досить практичною та актуальною у наш час. Актуальність та практичність базується на тому, що користуючись даним матеріалом і знаючи певні ази знань, батьки самостійно зможуть у вигляді гри готувати дитину до шкільних умов навчання та дотримання правил поведінки у школі.


 

Мета програми:

а) формування психічних якостей, що забезпечують успішну адаптацію першокласників;

б) формування довільності поведінки, соціальних і пізнавальних спонукань до навчання.

Програма забезпечує:

  • адаптацію дітей до шкільних умов;
  • засвоєння певними прийомами спілкування з ровесниками;
  • довільність поведінки дітей (тобто уміння керувати своєю поведінкою);
  • уміння свідомо підкорятися правилам.

Програма розрахована на 3 заняття. Кожне заняття триває 25 хвилин.

Мета заняття Кількість занять Ігри основної частини заняття
1 Розвиток зосередженості 1 «Чорний, білий не беріть», «візерунки»
2 Розвиток самоконтролю 2 «Пташка», «Палички»
3 Моделювання ситуацій навчання 1  «Лісова школа»

 

Додаток I заняття I

«ЧОРНИЙ, БІЛИЙ НЕ БЕРІТЬ»

Вправа для покращення зосередженості

Дану вправу можна проводити у великій групі, але ефективнішою є гра двох. Учитель звертається до учнів:

«Бариня надіслала п’ять  карбованців.

Що забажаєте, те, придбайте,

чорний, білий не беріть.

«Так» і «ні» не промовляйте!»

Потім  йде спілкування з учнем, роблячи все так, щоб той сказав хоч одне із  «заборонених» слів: «чорний», «білий», «так»  і  «ні». Усі учні мають фантики, ті, що проштрафилися, кладуть свої фантики в коробочку. Реагувати та відповідати на питання потрібно швидко, та не порушувати правила гри. Спілкування виглядатиме орієнтовно так:

  • Ти був колись у зоопарку?
  • Один раз.
  • А ведмідь там є?
  • Є.
  • Яким кольором він був, бурим?
  • Бурий.

Гра продовжується доти, доки хтось не промовить «заборонене» слово.

«ВІЗЕРУНКИ»

Гра на розвиток зосередженості

Дана вправа не базується на тому яка кількість дітей зацікавлена у даній грі. Дитині дають аркуш паперу. Ведучий каже: а тепер ми з вами вимальовуватимемо будь-які форми малюнків. Вам потрібно зробити так, щоб ваші малюночки були максимально акуратними. Тому слухайте що я вам буду говорить – я казатиму, а ви уважно слухайте.

І так, починаймо. Проводимо рисочку: одна клітинка праворуч, одна клітинка вгору,  одна праворуч, одна вниз, одна ліворуч, одна вгору, одна ліворуч, одна вгору. Що ми отримали?

Давайте намалюємо іншу картинку. Малюємо лінію: дві клітинки праворуч, дві клітинки вгору, дві вниз, дві ліворуч, дві вниз, дві ліворуч, дві вгору. Потрапили в початкову точку? Молодці!

Переходимо до наступного  візерунка. Взяли олівчик в руку. Проводимо рисочку на три клітинки вгору. І так – дві клітинки праворуч, дві вниз, одну ліворуч, одну вниз, дві праворуч. І що у вас тепер вийшло?


Додаток II заняття II.

«ПТАШКА»

Гра на покращення самоконтролю

Перед тим як розпочати дану гру, вчитель розповідає учням про різні види дерев та де вони ростуть. Перед початком діти беруть собі фан – будь-яку іграшку або ще щось. Всі обирають для себе зручне місце та вибирають учня який буде забирати фани у тих дітей, які відповідатимуть не правильно. Дана дитина яку обрали буде сидіть в середині і всім іншим дітям давати назви дерев (яблуня, груша, слива). Всі інші будуть запам’ятовувати дані назви.

Збирач фантів говорить: «прилетіла пташка і сіла на грушу». Груша відповідає: «на груші  не була полетіла на … пальму». Всі іншу так само будуть називати назви дерев…

«ПАЛИЧКИ»

Гра-тест

Для даної вправи необхідно 50 паличок. Бажано грати в парі. Учитель говорить: «У мене на столі є фігурка, тобі потрібно її максимально очно відтворити, для цього у тебе буде декілька секунд. Впораєшся? Після того як ти закінчиш, ми звіримо фігурки. Якщо паличку випущено – це буде помилка».

Перша фігурка – «будиночок».

А тепер ускладнимо завдання!

Давай за рас відтворимо декілька фігур – «сніжинку» та «дерево» одночасно. Самостійно виклавши фігурки, дитина може оцінити свою роботу в балах:

  • Немає помилок – 10 балів;
  • Одна помилка – 8 балів;
  • Дві помилки – 5 балів;
  • Три помилки – 3 бали;
  • Чотири і більше помилки – 1 бал.

Якщо дитина одразу не зуміє з першого разу отримати найвищу оцінку – поверніться до завдань цього розділу.


Додаток III заняття III

«ЛІСОВА ШКОЛА»

Вправа моделює предмети та різні шкільні ситуації.

Всі учні грають якусь із тварин, учитель – мудра Сова. Дзвенить дзвоник. Сова влітає до класу й каже: «доброго дня, учні! Я, Сова – Велика Голова. А вас як звати?» Кожен учень по черзі називає своє ім’я (тваринне). Сова каже: «Давайте домовимося: хто захоче відповісти, підносить лапку. Сова продовжує знайомитись.

Сова: «Ой, які ви різні! Ну що ж, усім треба вчитися. Давайте спочатку сядемо зручніше» – вони сідають, дотримуючись тих відносин, які існують у тваринному світі. «А тепер давайте домовимося про найголовніше слово – воно має бути всім зрозуміле, це слово «мир». Тепер, якщо хтось із вас кривдитиме іншого, вимовимо це чарівне слово».

В подальшій грі можна використовувати різні шкільні предмети.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

  1. Адаптація дітей до навчання в школі – дуже актуальна тема. Саме від того, наскільки швидко адаптується першокласник до умов навчання в школі певним чином залежить його успішність в навчанні. Анна Сергіївна розробила курс, який батьки можуть самі пройти разом з дітьми. Проте, мені він здається недостатньо розробленим. Хотілось би більше практичних вправ та ігор для дітей, більш конкретних рекомендацій для батьків.

  2. Програма адаптації першокласників до навчання в школі розширює знання батьків та вчителів з питання підготовки дитини до школи та проблем адаптації.Ігри на розвиток зосередженості,на покращення самоконтролю,вправи моделювання різних ситуацій сприятимуть успішній адаптації
    дітей до школи..Дякую

  3. Анна Сергіївна, вважаю, представлену програму адаптації першокласників до навчання в школі достатньо корисною для учителів початкових класів. Дійсно, завдання вчителя, батьків — підтримати бажання дітей вчитися, ознайомлюючи з реальною ситуацією, вимогами школи, їхньою відмінністю від дошкільного дитинства. Цікаві вправи в тому допоможуть.

  4. Діткам найважче адаптуватись до навчання в школі, якщо вони не відвідували дитячий садочок і не навчені спілкуванню в колективі. Часом труднощі виникають із зосередженістю, бо дитина на інших відволікається тощо. Тому запропоновані Вами вправи можуть дуже допомогти. До того ж, безсумнівно висока результативність навчання в формі гри

  5. Початок шкільного навчання – це час великих надій і великих розчарувань, перших життєвих перемог і перших поразок, саме у першому класі і діти, і батьки складають свій перший іспит, який може визначити всю подальшу долю дитини – адже невдалий шкільний старт часто стає першопричиною всіх майбутніх невдач. Вірю, що батьки, які познайомляться з даною програмою, що розробила Анна Сергіївна, цей іспит здадуть на високий бал, а складний період адаптації їх діток пройде успішно!!! Дякую.

  6. Підготовка дитини до школи – важливий і нелегкий етап у житті дитини. Запропоновані ігри-завдання допоможуть майбутньому першокласнику легше адаптуватися до навчального процесу, в ігровій формі розвивати зосередження, самоконтроль. Нам, вчителям-практикам, такі ігри-завдання стануть у великій нагоді. Дякую.

  7. Дуже цікаві завдання. Малювати по клітинках діти обожнюють, адже це – щоразу відкриття для них. Можна почати з квадратика-смайлика і завершувати веселими роботами, вантажівками, тощо. Така гра чудово розвиває просторове мислення. Цікавою є остання вправа. Особливо сподобалася Сова — Велика Голова. Розвинувши цю вправу у русло вигадування тваринних кличок, можна чудово стимулювати креативніфсть дитини. А креативна дитина, здатна бачити незвичайне у звичайному, – майбутнє сучасного прогресивного людства.

  8. Такі прості, але такі корисні запропоновані завдання-ігри. Навчають дітей, не обтяжуючи їх. І навички та вміння школяра діти придбавають ненав’язливо. Тільки б батьки залучалися до справи підготовки своїх дітей до школи. Наснаги авторові матеріалу.

  9. Більшість сучасних батьків прагнуть перекласти підготовчий та навчальні процеси в школі на плечі репетиторів та вчителів. Хоча вони прекрасно можуть справитись з цим завданням самостійно, виконуючи поради фахівців. «Програма адаптації першокласника» Анни Сергіївни відповідає вимогам часу і є продовженням рекомендацій психолога Катерини Дьоміної «Чому курси підготовки до школи шкідливі для дітей». Якщо батьки скористаються рекомендаціями спеціалістів, то підготовка і навчання дитини в школі пройде безболісно.

  10. Дійсно,що дана програма актуальна у наш час.Адже сучасні батьки не всі розуміють, як важко дитині-першокласнику в перші дні навчання в школі.Я вважаю, що всі вправи корисні, але найбільше корисними будуть вправи на моделювання шкільних ситуацій.

    1. Валентина, я з вами погоджуюсь на всі сто відсотків. Адже основною метою цієї програми є те, що батьки самостійно в домашніх умовах зможуть відтворювати певні вправи, за допомогою яких дитина краще зможе адаптуватись до нових умов навчання.

  11. Переглянула матеріали «Програма адаптації першокласників до навчання в школі». Він є короткочасним проектом, який допомагає психологічно настроїти дитину до навчання в школі. Педагог надає поради як психолог, не говорить дитині як потрібно діяти, а підштовхує дитину до правильного вибору дії.