Прямокутний паралелепіпед, його виміри. Практична робота з математики в 5 класі.
Автор: вчитель математики Голуб Любов Федорівна
Розробка уроку містить практичну роботу прикладного змісту.
Тема. Прямокутний паралелепіпед, його виміри.
Мета. Формувати навички обчислення площ фігур, які в своїй основі є комбінацією прямокутників і квадратів.
Вчити учнів застосовувати набуті знання про прямокутний паралелепіпед на практиці. Розвивати логічне мислення та просторову уяву учнів. Виховувати кмітливість, самостійність, позитивне ставлення до математики.
Тип уроку. Формування вмінь і навичок.
Обладнання. Моделі прямокутного паралелепіпеда, 2 металеві рулетки, картки з надрукованими завданнями № 1-4 в двох екземплярах
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
- 1. Письмові вправи домашнього завдання перевіряємо за записами на дошці, зробленими на початок уроку.
- Повторення теоретичного матеріалу, вивченого на попередніх уроках теми «Геометричні фігури і величини» за запитаннями׃
1) Що називають прямокутником?
2) В яких одиницях вимірюють довжину і ширину прямокутника?А площу?
3) За якою формулою знаходять площу прямокутника7
4) Наведіть приклади предметів прямокутної форми.
5) Яку форму мають стіни класної кімнати?
6) Що називають прямокутним паралелепіпедом?
(використовуємо при відповідях моделі прямокутного паралелепіпеда)
7) Чи можна назвати класну кімнату прямокутним паралелепіпедом?
8) Чим в такому разі є грані прямокутного паралелепіпеда для класної кімнати7
ІІ. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1) Скільки квадратних сантиметрів містить 1 дм2? 1 м2?
2) Скільки квадратних метрів міститься в 1 км2?
3) Обчисліть площу прямокутника, у якого одна сторона дорівнює 16 см,
а інша на 9 см коротша.
4) В квадратній пластині зі сторонами по 5 см вирізали квадратний по формі отвір з розмірами
сторін по 3 см. Знайдіть площу тієї частини пластини, що залишилася.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– В цьому році ваші батьки вирішили поклеїти нові шпалери у класній кімнаті. Але вони хочуть якомога точніше визначити, скільки рулонів шпалер потрібно для цього купити.
Ви б могли суттєво допомогти батькам, зробивши попередні підрахунки.
На сьогоднішньому уроці ми спробуємо вирішити цю проблему, виконавши практичну роботу, яку назвемо « Ремонт класної кімнати».
ІV. Формування вмінь та навичок
1.Підготовка до практичної роботи.
1) Що потрібно зробити, щоб визначити площу стін класної кімнати, які будемо обклеювати шпалерами?
2) Чи суцільно по кожній стіні будуть наклеєні шпалери?
3) Що потрібно зробити, щоб не враховувати ту частину стін, де розміщені вікна, двері, дошка?
4) Чи потрібно вимірювати всі стіни і вікна окремо?
5) Що означає напис на етикетці шпалер «Довжина рулону 10 м. Ширина рулону 53 см»?
6) Як можна визначити, яку площу на стіні можна заклеїти шпалерами з одного рулону?
Далі клас для проведення практичної роботи ділиться на дві групи. Перша група буде працювати над вимірами і обчисленням площі стін, а друга група буде обчислювати площі пройм та площу дошки.
Кожна група організовує роботу так, щоб одні учні проводили вимірювання, інші – робили записи.
2.Виконання практичної роботи.
1) Визначення площі поверхні, яку можна обклеїти шпалерами з одного рулону.
Кожна група одержує картку №1 і обчислює площу стіни, яку можна обклеїти шпалерами з одного рулону.
Результати обчислень звіряються.
Картка№1
Визначення площі поверхні, яку можна обклеїти шпалерами з одного рулону
Довжина рулону – 10 м. Це-….. см. Ширина рулону -53 см. Тоді площа поверхні, яку можна обклеїти шпалерами з одного рулону – SШ=…………….см2
|
2) Визначення загальної площі стін та загальної площі пройм та дошки
Обидві групи одержують по дві одинакові картки (перша група -2 картки №2, а друга група -2 картки №3) , в які заносять результати вимірювань в сантиметрах.
Заповнюють лише другу і третю колонки.
Після цього кожна група віддає один екземпляр своєї картки іншій групі.
Картка№2
Визначення загальної площі стін
Довжина стіни (см)
| Висота стіни (см) | Кількість стін (шт.) | Площа стін (см2) | Загальна площа стін (см2) | |
Стіна (1)
| а1= | b1= | 2 | S1 = а1∙ b1 =
| SC = 2∙S1+2∙S2 = |
Стіна (2) | а2 = | b2 = | 2 | S2 = а2 ∙ b2 =
| |
Для обчислень:
S1 = а1∙ b1 =
S2 = а2 ∙ b2 =
SC = 2∙S1+2∙S2 =
|
Картка№3
Визначення загальної площі пройм та дошки
Ширина (см) | Висота (см) | Кількість (шт.) | Площа вікон, дверей, дошки (см2) | Загальна площа пройм та дошки (см2)
| |
Вікно (1) | с1= | h1= | 3
| S1 = с1 ∙ h1 = | SП = S1+ S2 + S3 =
|
Двері (2) | с2 = | h2 = | 1 | S2 = с2 ∙ h2 =
| |
Дошка (3) | с3 = | h3 = | 1 | S3 = с3 ∙ h3 =
| |
Для обчислень:
S1 = с1 ∙ h1 =
S2 = с2 ∙ h2 =
S3 = с3 ∙ h3 =
SП = S1+ S2 + S3 =
|
Проводиться обмін заповненими без обчислень картками.
Кожна група виконує обчислення в картках №2 і №3.
Звіряються результати останніх колонок.
3) Визначення необхідної кількості рулонів шпалер
На основі карток №1, №2 і №3 виконуються розрахунки в картці №4
Картка№4
Визначення необхідної кількості рулонів шпалер
1.Визначаємо загальну площу стін (SЗ ), які будуть обклеєні шпалерами. Використовуємо для цього результати обчислень із карток №2 і №3.
SЗ = SС – SП =
2, Визначаємо кількість рулонів шпалер (n), яку необхідно придбати для ремонту класної кімнати. Використовуємо результати обчислень із картки №1.
n = SЗ : SШ =
|
Учні звіряють результати обчислень і роблять висновок.
V.Підсумок уроку
1) Вчитель проводить аналіз виконаної практичної роботи.
2) – Чи можна за такою ж схемою визначити необхідну кількість банок фарби для фарбування підлоги в класній кімнаті?
– Що потрібно знати для здійснення обчислень?
– Як можна визначити необхідну кількість банок фарби для фарбування підлоги в класній кімнаті, якщо відомо з етикетки, що на 1м2 потрібно 160г фарби?
Кожна банка при цьому містить по 2кг 800г фарби.
VІ.Домашнє завдання
Можна запропонувати учням зробити аналогічні підрахунки для своєї житлової кімнати
Такого типу проведений урок є дуже цікавий для учнів і несе практичне спрямування та застосування набутих знань. Проте вважаю, що можливо для дітей виконання дій за готовими формулами дещо складно, бо тема “Буквенні вирази” дещо складна для дітей. Тут потрібна допомога вчителя. Але це позитив і стимулює учнів до ускладнених перетворень. Дякую.
Структура уроку містить всі необхідні етапи.Робота спланована так,щоб навчити учнів застосовувати набуті знання на практиці.Практична робота грамотно продумана і спланована,що сприятиме успішному виконанню завдань
Активізувати діяльність учнів у процесі оволодіння математичними знанням досить доречно шляхом нестандартної форми – практичної роботи по розрахунку для ремонту класу. У дітей викличе внутрішній позитивний відгук така робота тоді, коли вона буде характеризуватися новизною, незвичайністю, нестиме практичне використання знань. Спасибі за змістовий урок