Р.Заводович “Поет-каменяр” Літературне читання
Автор: вчитель початкових класів Туровська Аліна Йосипівна
Урок літературного читання з використанням інноваційних методів та прийомів
Тема. Життя і творчість І. Франка. Р. Завадович «Поет – каменяр».
Мета. Збагачувати знання учнів новими відомостями про життя і творчість І.Я.Франка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння добирати потрібну інтонацію під час читання; розвивати зв’язне мовлення та критичне мислення; виховувати пошану до народних геніїв, інтерес до їх творчості.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Вчитель: Діти, підніміть, будь ласка, праву руку ті, в кого темне волосся.
Підніміть ліву руку, в кого світле волосся.
Підніміть дві, хто народився в Україні.
А тепер посміхніться, хто любить урок літературного читання.
- Я сподіваюсь, що саме ви будете моїми помічниками.
Будемо творчо працювати, нову тему вивчати, мислення й мовлення розвивати, в парах, групах міркувати, щоб обізнаними стати.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Перевірка домашнього завдання (робота в парах)
Пропоную вам пограти в цікаву гру «Мережка». На парті картки, де ви маєте заштрихувати відомості, які стосуються життєвого і творчого шляху
Т. Шевченка.
Моринці | Нагуєвичі |
Каменяр | Кобзар |
Львів | Чернеча гора |
Реве та стогне Дніпр широкий | Він, мов молодший брат Тараса, |
борець | сирота |
- Що ви не заштрихували? (Слайд )
- Ці відомості стосуються Івана Франка (ПОРТРЕТ), з біографією якого ми познайомимося, працюючи у «Джигсоу».
ІІІ. Дослідження біографії І.Франка у «Джигсоу»
- Об’єднайтеся в експертні групи. Прочитайте і перекажіть прочитане.
№1- Іван Франко народився в селі Нагуєвичі, поблизу Дрогобича. Батько його був ковалем.
№2- Від батька почув перші казки, притчі. Із задоволенням слухав мамині пісні. Любив свій вільний час проводити на природі.
№3- Початкову освіту письменник здобув у сільській школі, потім вчився в Дрогобицькій гімназії. У власній бібліотеці мав більше п’ятисот книг.
№4- Для дітей І.Франко написав казки, оповідання. Він був не тільки поетом, а й перекладачем, ученим, письменником, казкарем. Знав 14 мов.
- Поверніться в домашні групи, передайте отриману інформацію.
- Напишемо тест, щоб перевірити, як ви засвоїли біографію І.Франка.
Тест
- Де народився І.Франко?
А)Нагуєвичі б)Моринці в)Львів
- Ким був батько письменника?
А) вчителем б)ковалем в)чумаком
- Від кого почув хлопчик перші казки, притчі?
А)бабусі б)батька в)матері
- Де здобув початкову освіту?
А)вдома б)в церковній школі в) в сільській школі
- Скільки книжок мав у своїй бібліотеці?
А)50 б)50 0 в)300
- Скількома мовами володів?
А)14 б)3 в)16
–Взаємоперевірка. Обміняйтесь листочками, перевіримо тест.
1а, 2б, 3б, 4в, 5б, 6а.
- Отже, Іван Франко був не тільки видатним поетом, а й …(письменник, учений, перекладач, громадянський діяч, казкар)
Він мав 99 псевдонімів, але найбільш відомим є Каменяр.
– Діти, а хто такі каменярі? Чи легко розбити камінь?
Це люди, які важко працювали. Треба докладати багато зусиль, наполегливості, праці. Такими рисами характеру був наділений Іван Франко, про якого розповідає Роман Завадович у творі «ПОЕТ – КАМЕНЯР».
ІУ. Опрацювання поезії Романа Завадовича «ПОЕТ – КАМЕНЯР».
- Словниковий калейдоскоп
- Перш ніж долучитися до поетичного слова, попрацюємо над значенням окремих слів, які вам можуть бути незрозумілими:
- Доберіть синоніми до слів
Меткий (влучний, швидкий)
Палко (гаряче, пристрасно, віддано)
Пильно (уважно)
Присягнувся (пообіцяв)
Граніт – СЛАЙД
Молот – СЛАЙД
Нагуєвичі, Дрогобич, Львів, Відень – СЛАЙДИ
- Слухання поезії (читає вчитель)
А тепер уважно послухайте поезію.
- Що нового дізналися про Івана Франка?
- Аналіз вірша.
- Прочитайте мовчки вірш і поміркуйте, на скільки частин його можна поділити за змістом? (4)
- Вмієм гарно працювати, можемо й відпочивати
- Працюємо над І частиною. Прочитаємо її (1 дитина)
- Прочитайте, де стояла хата, у якій народився І.Франко?
- Що поет розповідає про батька малого Івася?
- Відшукайте художні засоби в цій частині (кипіла праця, пісня неслась, справна рука, меткого Якова, луною веселою, голосною)
- Доберіть заголовок до цієї частини. «БАТЬКІВСЬКА ХАТА»
- Працюємо над ІІ частиною. Прочитаємо її «ланцюжком» по рядочку
- Чому батьки вирішили віддати Івася до школи? (Якими словами описав автор Івася?)
- Як називаються ці слова в українській мові? (синоніми)
- Як ви розумієте вислів «до книжки брався охоче» (любив проводити свій вільний час у лісі, полі, мав багато друзів)
- Що так палко любив хлопчик? Прочитайте.
- Що означає вислів «любив вільну волю»
- Як вчився Івась у школі? Знайдіть.
- Доберіть заголовок до ІІ частини. «НАВЧАННЯ В ШКОЛІ» «Івась-школяр»
(Знав «Кобзаря» напам’ять)
- Працюємо над ІІІ частиною. Прочитайте естафетою по одному реченню.
- Чому Івасик не повернувся в рідну хату?
- Яка велика й свята мета постала перед Іваном? (своє знання, любов, рідний край)
- Про що думав Франко, навчаючись у Львові та Відні? Прочитайте.
(Життя селян на Україні в той час було важким, знедоленим, про це ви дізнаєтесь на уроках історії в 5 класі)
- Поясніть, як ви розумієте вислови «Щоби чужим не був слугою»?Прочитати
(щоб управляв самим собою)
- У чому присягнувсь Іван собі? Прочитайте. (талант …)
- Які художні засоби використав автор у цій частині? (круглий сирота, кликала мета, велична і свята тяжка неволя, Іван завзятий, вільна хата, розум, талант дужий, Вітчизна люба, дорога; дати себе на службу Вітчизні)
- Який заголовок доберемо до цієї частини? «КЛЯТВА НА ВІРНІСТЬ РІДНІЙ ВІТЧИЗНІ»
- Працюємо над ІУ частиною. Прочитайте її мовчки.
- Як назвав народ Івана Франка?
- Що у вірші означає бути КАМЕНЯРЕМ? Прочитайте.
Своїми творами Франко закликав, вказував, що потрібно зробити аби життя стало кращим, вільним.
- Як ви розумієте останнє речення вірша? (обидва боролись за свободу народу, кували волю)
- Навчимося виразно читати останні 4 рядки вірша, складаючи партитуру. Візьміть олівець, прочитайте мовчки і визначте ритмічні паузи останніх чотирьох рядків.
Франко – то гордість і окраса
свого народу і землі.
Він, мов молодший брат Тараса,
Обидва – волі ковалі.
- ПЕРЕВІРТЕ, чи у вас так? Прочитаємо хором виразно.
- Який заголовок доберемо до цієї частини? «ПРОВІДНИК- КАМЕНЯР», «КОВАЛЬ ВОЛІ», «ГОРДІСТЬ І ОКРАСА НАРОДУ»
- Якого жанру цей твір? (Сюжетний вірш, бо відтворює події життя Франка)
- Яка тема цього твору?(Про кого дізналися?) Життя І.Франка.
- Прочитайте словосполучення хором
Вільна воля
В тяжкій неволі
Вільна хата
Невільного народу
Волі – ковалі
- Чому автор неодноразово вживає слово воля ?(Тому що І.Франко усе своє життя присвятив боротьбі за свободу українського народу)
- А головна думка? (З якою метою автор написав цей вірш?)
- (Показати, яким значимим, важливим був Франко для українського народу та роль Франка у боротьбі за незалежність, світле майбутнє, краще життя) – – Підтвердіть рядками з поезії(4 останніх рядки)
- Прочитайте заголовки частин вірша. Це й є його план.
- Пропоную учням творчої групи за планом і опорними словами перебудувати віршований твір у прозовий.
ОПОРНІ СЛОВА
- Нагуєвичі, хата, кузня, кипіла праця.
- Синок Івась
любив читати
став учнем.
- Круглий сирота
Львів
Відень
Боровся за щастя народу!
Каменяр!
Працюємо разом. Складаємо «Діаграми Вена»
– Знайдіть спільне й відмінне в біографії Франка, яку ви опрацювали в «Джигсоу» та у вірші Романа Завадовича «ПОЕТ – КАМЕНЯР»
Відмінне: Проза, назви творів, 500 книг, 14 мов.
Вірш, каменяр, сирота, пісня, борець, брат Тараса.
Спільне: Кузня, батьки, Нагуєвичі, Дрогобич, школа, коваль.
- Презентує свою роботу творча група.
У. Підсумок уроку.
-Видатні поети ніколи не залишають нас, вони відходять у безсмертя. Таким і є Франко. Люди увіковічили пам ять про Франка .Розгляньте фотографії у підручнику. Пам’ятник Франку у Нагуєвичах та Галявина казок ,на якій живуть герої його казок.
Переглядбуктрейлеру «Фарбований лис»
Читайте, вивчайте його твори.
Вчителька застосовує активні форми роботи.Заслуговує уваги гра “мережа”,дослідження,тести і взаєморепевірка.Надзвичайно хороша робота над поезією.Дійсно,можна взяти за зразок вчителям початкових класів,як детально потрібно працювати з поетичними творами
Вчитель досить грамотно використовує на уроці цікаві прийоми технології критичного мислення, ігрові та тестові завдання. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети уроку.