Розробка позакласного заходу з фізики “Краща команда знавців фізики”
Автор: вчитель фізики Фурзікова Олена Миколаївна
Позакласний захід “Краща команда знавців фізики” в якому за допомогою ігрових моментів, дослідів розвивається в учнів прагнення до пізнання, пошуку, творчості, виховується культура спілкування між учнями. Захід несе в собі велику позитивну мотивацію, допомагає зацікавити учнів предметом.
Мета: Сприяти розвитку пам′яті та логічного мислення учнів під час вирішення нестандартних питань з фізики; активізувати пізнавальний інтерес та формувати науковий світогляд дітей; вчити творчо мислити, за допомогою ігрових моментів, дослідів розвивати в учнів прагнення до пізнання, пошуку, творчості; розкрити значення фізики в житті людини; виховувати культуру спілкування між учнями.
Обладнання: картки із словами для конкурсів, плакати, портрети вчених, ємність з водою, голка, пластилін, папір, лінійка, монети, картоплини, соломинки, повітряні кульки, булавки, олівці, три склянки, тарілка, свічка, сірники.
Форма проведення: конкурс.
Програма заходу
I. Вікторина
ІІ. Фокуси-експерименти.
ІІІ. Гумористична сторінка.
IV. Підсумки.
Хід заходу
Вступне слово вчителя. Шановні гості! Я і мої помічники зараз раз і назавжди доведуть вам, що фізика — наука не тільки теоретична, а й практична, а ще вона цікава, лірична, гумористична й прагматична.
На нашому вечорі вас чекають цікаві вікторини, маленькі відкриття, різноманітні розваги і багато іншого. Але умова така: поводитися виховано, почуватися вільно, включатися активно, але не агресивно. Отже, увага!
I. Вікторина
Конкурс 1. « Загадка» (відгадування загадок)
(За кожну відгадану загадку команди отримають по 1-му балу)
1. Живе—лежить,
Помре — біжить.
(Сніг)
2. Іде років двісті,
А стоїть на місці.
Лічить людський вік,
Та не чоловік.
(Годинник)
3. Куди ступиш — всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш.
(Повітря)
4. Прозорий мов скло,
а не вставиш у вікно.
(Лід)
5. Все по колу і по черзі
Дві подружки ходять вперто,
Не штовхаючись ніколи,
Кожна знає своє коло.
(Стрілки годинника)
6. На вогні — мокне,
У воді — сохне.
(Віск)
7. Із землі підніме й мала дитина,
А через хату не перекине
й доросла людина.
(Пір’їна)
8. Дві сестри гойдалися,
Правди домагалися,
Ледве не побилися,
Раз — і зупинилися.
(Терези)
Конкурс 2. Пантоміма
Одна команда зображує відомого вченого, а інша команда за відомими ознаками повинна його впізнати (І. Ньютон, О. Попов, Архімед, Ейнштейн).
Одна команда зображує фізичний прилад, а інша його відгадує (терези, динамометр, магніт, термометр)
Конкурс 3. Питання-відповідь
- Яка рідина найважча? (Ртуть)
- Найлегший газ у природі. (Водень)
- Скільки секунд в одній годині? (3600)
- Треба розпилити колоду завдовжки 5 м на частини завдовжки 1 м. Скільки розпилів треба зробити? (4)
- Найменша відстань між поділками учнівської лінійки. (1 мм)
- Чому дорівнює кут відбивання? (Куту падіння)
- Як підключається в коло амперметр? (Послідовно)
- Найменша неподільна частинка? (Атом)
ІІ. Фокуси-експерименти.
Учитель. Зараз ми спробуємо показати декілька фокусів. На перший погляд все це схоже на містику, однак це можна дуже легко пояснити, знаючи фізику.
(Учнями демонструються фокуси і пропонується їх пояснити. За вдалий експеримент та за швидкість виконання отримують 1 бал)
1. Покласти голку на воду (під голку потрібно підкласти тонкий папір)
2. Покласти пластилін на воду (зробити тонкий шар і вигнути корабликом)
3. Забрати паперове кільце з під монети щоб вона впала в склянку (Потрібно швидко вибити лінійкою чи олівцем з середини кільця)
4. Три склянки й аркуш паперу (Для виконання завдання необхідно мати три склянки й аркуш з учнівського зошита. Необхідно встановити склянку на аркуш паперу, що, як місток, з’єднує дві склянки. Якщо зробити з аркуша гармошку, то виконати завдання буде дуже легко, у нього заявляться ребра жорсткості, які значно збільшують міцність i жорсткість конструкції. Також можна скласти аркуш у вигляді трубки або двох трубок.)
5. Пробити картоплину соломинкою (потрібно закрити пальцем другий кінець трубочки)
6. Повітряна кулька і булавки. (Надуваємо дві повітряні кульки. В одну кульку, а саме в місця, де товщина стінок найбільш товста (на полюсах), вставляємо голки. Приклеюємо на кульку скоч і також вставляємо булавки. Іншу кульку протикаємо наскрізь довгою спицею. Якщо проткнути його голкою в тих місцях, де гума розтягнута найменше, а саме на полюсах, то кулька залишиться цілою.)
7. Фокус зі склянкою води. Склянку, заповнену водою більше ніж наполовину, накривають аркушем паперу і різко перевертають. Папір триматиметься. (Зовнішній атмосферний тиск більший, ніж тиск води і повітря у склянці.)
8. На дно тарілки кладуть монету і наливають трішки води, щоб вона лише прикрила монету. Завдання полягає в тому, щоб дістати монету, що лежить на дні тарілки з водою, не замочивши рук (за допомогою склянки, сірників, паперу).
Пояснення. Тримаючи склянку над полум’ям свічки, прогрівають повітря у склянці протягом 10 с. Потім одразу треба поставити склянку в тарілку з водою поряд із монетою. Через деякий час вода почне втягуватись у склянку і монету можна буде взяти, не замочивши рук. Це відбувається тому, що повітря у склянці холоне і його тиск зменшується і стає менший за атмосферний. Зовні тиск на рівні країв склянки дорівнює сумі тисків атмосферного і водяного стовпа. Вода внаслідок різниці тисків заходить у склянку.
9. Чому дірявий пакет не протікає? В пакет налити воду так, щоб було заповнено пів пакета. Проколоти пакет кількома олівцями наскрізь. Вода не протікає. (Молекули пакету притягуються одна до одної.)
ІІІ. Гумористична сторінка.
В мене є один цікавий тлумачний словник з фізики. Зараз я зачитаю. Ось послухайте:
«Транзистор» — напівпровідниковий прилад, який транжирить енергію.
«Напівпровідник» —- помічник провідника; провідник за сумісництвом.
«Напруга» — атмосфера в класі під час опитування.
«Тиск» — учитель хоче поспілкуватись з батьками
«Дірки» — учні, відсутні на уроці фізики; прогалини в знаннях.
«Рентген» — спадкові ознаки фізика; рентна плата за гени.
«Сторонні сили» — шпаргалка; підказка на уроці; спонсор при вступі до ВНЗ.
«Тесла» — «тесаний» учень, тобто відмінник.
«Кюрі» — пропозиція запалити; вітання курців; погана звичка.
«Паскаль» — язикатий учень; скалозуб; той, хто дає паска.
«Ампер» — любитель перловки.
«Опір» — відсутність бажання вчити уроки.
«Резистор» — різальний інструмент; ніж.
«Тертя» — проблеми в навчанні; стосунки з батьками після «двійки»
«Соленоїд» — любитель солонощів; солоний огірок.
«Маховик» — боксер; обманщик; міняйло.
«Динаміка» — наука про футбол.
«Динамік» — гравець «Динамо».
«Динамометр» — тренер «Динамо».
«Ньютон» — нова мелодія.
IV. Підсумки.
Вітаємо переможців. Дякую за участь у нашій грі.
Ведуча. Видатний давньогрецький філософ Сократ зробив свого часу висновок: «Чим більше я знаю, тим більше я не знаю». Людина приходить у світ для того, щоб постійно вдосконалювати, насамперед – себе, свій духовний світ, свої знання, уміння, навички, здібності. Саме тому протягом, майже, всього життя людина наполегливо навчається. І не важливо чоловік ти чи жінка. Важливо лише те, що всі ми відчуваємо потребу в збагаченні знаннями, отриманні задоволення від інтелектуальної спроможності. Тож будьте розумними!!!!
Вдало підібрані етапи конкурсу, матеріал легкий та оригінальний. Особливо зацікавили фокуси-експерименти та тлумачний словник з фізики. Такий позакласний захід повинен пройти на “ура!”:) Спробую використати під час проведення власних занять. Дякую.
Матеріал цікавий, не складний, з гумором! Найбільше сподобався тлумачний словник з фізики! Із задоволенням використаю певні елементи при підготовці позакласних заходів. Дякую. Успіхів, натхнення, гарних учнів!
Гарний захід. Конкурси не складні, зрозумілі і цікаві. Захід не затягнутий на багато часу. Думаю, учням повинен сподобатися. Дякую.Успіхів Вам в роботі.
Цікаві загадки, гарна добірка дослідів, дотепна гумористична сторінка. Захід короткий, яскравий, добре запам”ятається учням. Він дійсно буде нести велике пізнавальне та емоційне навантаження. Підбірку дослідів обов”язково використаю в своїй роботі. ДЯКУЮ!