Розробка позакласного заходу з математики «Клуб мудрої сови» для 7 класу

Автор: учитель математики та інформатики Іванова Людмила Володимирівна

Мета даного заходу:
• розвивати творчі здібності учнів, прагнення до самореалізації та самовдосконалення, уміння лаконічно висловлювати свої думки;
• розвивати логічне мислення учнів, увагу, пам’ять, швидкість реакції, кмітливість, допитливість, уміння знаходити вихід у складних ситуаціях і нестандартно підходити до вирішення проблем;
• виховувати активність і культуру поведінки;
• підвищувати інтерес до математики;
• виховувати почуття колективізму, взаємоповаги і взаємодопомоги, почуття відповідальності, згуртовувати учнівський колектив, вміння обирати лідерів та розподіляти роботу у команді;
• формувати навички змістовного проведення вільного часу.
Дана розробка може бути корисна учителям математики для проведення позакласних заходів з математики, факультативних занять.
Наявність мультимедійних матеріалів та різноманітні конкурси і завдання роблять позакласний захід цікавим для учнів.

Правила гри:

1. У грі можуть брати участь 3-4 команди до 6 чоловік.
2. Перед початком гри проводять жеребкування, яке визначає порядок участі у конкурсах, та вибирають капітана команди.
3. Журі веде рахунок гри.
4. Гра складається з 5 конкурсів.
5. Після кожного конкурсу журі підсумовує бали.
6. Перший конкурс «Розминка». На екрані будуть по черзі змінюватись запитання, потрібно поруч з номером запитання вказати букву правильної відповіді (записувати запитання і правильну відповідь не потрібно). Зміна запитання супроводжується звуковим сигналом, запитання на екрані знаходиться 6 секунд. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
7. Другий конкурс «Математичне мереживо». Командам роздаються заготовки. Потрібно вставити 5 пропущених чисел. За кожне правильне число команда отримує 1 бал. На виконання завдання відводиться 5 хвилин.
8. Третій конкурс «Конкурс художників». Потрібно накреслити на координатній площині замкнену ламану, послідовними вершинами якої є точки з координатами. Команда, яка першою виконає правильно завдання отримає 6 балів, другою – 4 бали, третьою – 3 бали, останньою – 1бал).
9. Четвертий конкурс «Щаслива рука». Кожен член команди по черзі вибирає номер запитання, на яке він повинен дати відповідь, доки не пройде індикатор часу. Спочатку один член першої команди, далі один член другої, один – третьої, один – четвертої, потім другий член першої… За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Команди вибирають номер запитання згідно жеребкування.
10. П’ятий конкурс «Хто швидше». Потрібно якомога швидше дати відповідь на запитання. Якщо перша команда дала неправильну відповідь, то дати відповідь може друга команда. За кожну правильну відповідь команда отримає 3 бали.
11. Шостий конкурс «Математики серед нас». Потрібно вгадати відомих людей, чиє життя так чи інакше пов’язане з математикою. Командам по черзі, згідно жеребкування, пропонується вгадати цих людей. Якщо з першої спроби команда вгадає відому людину, тоді команда отримує 3 бали, якщо з другої -2 бали, з третьої – 1 бал.


 

Хід заняття

Перший слайд презентації.

Вітаємо найрозумніших, найерудованіших і, звичайно, найкращих учнів 7-мих класів на нашій щорічній математичній інтелектуальній грі «Клуб мудрої сови». Бажаємо всім успіху і нехай переможе найдостойніша команда!

Представлення членів журі.

І конкурс «Розминка».

На екрані будуть по черзі змінюватись запитання, вам потрібно поруч із запитанням вказати букву правильної відповіді (записувати запитання і правильну відповідь не потрібно). Зміна запитання супроводжується звуковим сигналом, запитання на екрані буде 6 секунд. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.

Готові? Тоді починаємо.

Відповіді для журі

 1. Г
 2. Б
 3. Г
 4. Г
 5. В
 6. Г

Підбиваємо підсумки першого конкурсу.

ІІ конкурс «Математичне мереживо»

 1. Командам роздаються заготовки ( Додаток 2). Потрібно вставити 5 пропущених чисел. За кожне правильне число команда отримує 1 бал. На виконання завдання відводиться до 5 хвилин.

Для журі

ІІІ конкурс «Художники»

Накресліть на координатній площині замкнену ламану, послідовними вершинами якої є точки з координатами:

(-6;1), (-5;-2), (-9;-7), (-9;-8), (-5;-8), (-1;-5), (3;-4), (5;-1), (8;1), (9;3), (2;2), (4;6), (3;11), (2;11), (-2;6), (-2;2), (-4;4), (-5;4), (-6;3), (-6;2), (-7;2), (-6;1)

Перша команда, яка виконає завдання отримає 6 балів, другою – 4 бали, третьою – 3 бали, останньою – 1 бал.

ІV конкурс «Щаслива рука»

Кожен член команди по черзі вибирає номер запитання, на яке він повинен дати відповідь, доки не пройде індикатор часу. Спочатку один член першої команди, далі один член другої, один – третьої, один – четвертої, потім другий член першої… За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Команди вибирають номер запитання згідно жеребкування.

 1. Як називають будівлю, яку діти швидко зображують за допомогою прямокутників і трикутника? (будинок)
 2. З Києва в Одесу виїхав автобус зі швидкістю 80 км/год. Назустріч йому вийшов автобус зі швидкістю 70 км/год. На якій відстані один від одного вони будуть за годину до зустрічі? (150 км)
 3. На поверхні ставка росте латаття. Площа, яку воно займає, з кожним днем подвоюється. Весь ставок заріс лататтям за 20 днів. Через скільки днів заросла половина ставка? (19 днів)
 4. Літаком можна долетіти від Києва до Пекіна за 9 годин, швидким потягом доїхати за 9 діб. У скільки разів швидше долетіти літаком, ніж доїхати потягом? (у 24 рази)
 5. Скільки сотень у сорока восьми десятках? (4 сотні)
 6. Маса бегемота 1800 кг. Скільки бегемотів може відвезти машина вантажопідйомністю 5 тонн? (2 бегемота)
 7. Щука важить стільки, скільки важить 1 кг і півщуки. Скільки важить щука? (2 кг)
 8. Який знак потрібно поставити між двійкою і трійкою, щоб отримати число, більше від двох і менше від трьох? (кому)
 9. Кравець має сувій сукна довжиною 16 м, від якого він відрізає щодня по 2 м. На який день він відріже останній шматок? (на 7-мий день)
 10. Півень, стоячи на одній нозі важить 5 кг. Скільки він буде важити, стоячи на двох ногах? (5 кг)
 11. У батьків 6 синів. Кожен має сестру. Скільки всього дітей у сім’ї? (7 дітей)
 12. Каталися 2 синів на триколісних велосипедах, а батько на двоколісному. Скільки всього було коліс? (8 коліс)
 13. Вовк і Лисиця змагалися з бігу. Хто зайняв перше місце, якщо відомо, що Вовк був одним із першим, а Лисиця передостанньою? (Лисиця)
 14. Коли доба коротша: взимку чи влітку? (Однакова)
 15. Дід, бабка, онучка, собачка Жучка, кішка, мишка тягли-тягли і витягли ріпку. Скільки очей побачило ріпку? (12 очей)
 16. Відрізок, який сполучає вершину трикутника із серединою протилежної сторони? (Медіана)
 17. Скільки років дванадцятирічній дівчинці було 4 роки назад? (8 років)
 18. Промінь з початком у вершині кута, який ділить цей кут на два рівні кути? (Бісектриса)
 19. На двох руках 10 пальців. Скільки пальців на 10 руках? (50 пальців)
 20. Знайти два такі натуральних числа, добуток яких 24 і частка від ділення більшого числа на менше також 24. (24 і 1)
 21. Троє коней пробігли шлях 30 км. Скільки пробіг кожний кінь? (30 км)
 22. Іванко додав два натуральних числа, а Оленка перемножила ці числа. Отримали один і той же результат. Що це за числа? (2 і 2)
 23. Скільки вух у трьох корів? (6 вух)
 24. У колесі 10 спиць. Скільки проміжків між ними? (10)
 25. Екіпаж, запряжений трійкою коней, проїхав за 1 годину 15 км. З якою швидкістю біг кожний кінь? (15 км/год)

Підбиваємо результати конкурсу

V конкурс «Хто швидше?»

Назва конкурсу говорить сама за себе. Потрібно якомога швидше дати відповідь на запитання. Якщо перша команда дала неправильну відповідь, то дати відповідь може друга команда. За кожну правильну відповідь команда отримає 3 бали.

 1. За 3 хвилини колоду розпиляли на півметрові, причому кожне розпилювання займало одну хвилину. Знайти довжину колоди. (2 м)
 2. З-під тину видно 6 пар кінських ніг. Скільки цих тварин у дворі? (3 тварини)
 3. Виписано підряд всі числа від 1 до 99. Скільки разів написана цифра 5? (20)
 4. З трьох однакових на вид кілець одне трохи легше від двох інших, а два інших маають однакову вагу. Як виявити це кільце за допомогою тільки одного зважування? (Взяти будь-які два кільця і покласти по одному на шальки терезів. Якщо рівновага збережеться, то третє кільце – шукане. Якщо рівноваги не буде, то шукане кільце – це легше кільце. )
 5. Обчисліть 
 6. Як з двох двійок та знака, що застосовується у математиці, утворити число, що дорівнює.

VІ конкурс «Математики серед нас»

Серед відомих нам людей є багато людей, чиє життя так чи інакше пов’язане з математикою. Командам по черзі пропонується вгадати цих людей. Якщо з першої спроби команда вгадає відому людину, тоді команда отримує 3 бала, якщо з другої -2 бала, з третьої – 1 бал.

Готові? Починаємо!

1. У кого з українських художниць першим заробітком було репетиторство з математики?

Тетяна Яблонська

Відома художниця, перші заробітки їй давало репетиторство з математики. Відомі полотна: “Хліб”, “Перед стартом”, “Льон”, “Весна”, …

2. Хто з актрис в школі мав прізвисько Арифметика?

Любов Поліщук

З 4 класу і до закінчення школи в неї було прізвисько Арифметика, але виключно завдяки однойменній пісеньці, яку вона співала на міському конкурсі, де посіла перше місце. Стала вона відомою актрисою.

3. Який професор математики Оксфорського університету писав дитячі книжки?
Чарльз Людовідж Доджсон

Більше відомий під ім’ям Льюїса Керролла. Професор математики Оксфорського університету писав дитячі книжки. Найбільш відомі з них: “Аліса в країні чудес”, “Аліса в Задзеркаллі”, присвятив дочці декана Генрі Ліддела, яку звали Алісою.

4. Хто з співаків закінчив факультет прикладної математики Ленінградського університету?

Борис Гребенщиков

Соліст групи “Акваріум”. Закінчив факультет прикладної математики Ленінградського університету. Прихильникам рок-н-ролу, які не розуміли для чого такому талановитому співаку треба було закінчувати математичний факультет, сказав: “В мене були гарні вчителі математики, безоглядно віддані своїй справі, які навчили мене правильному підходу до обробки інформації.”

Підбиваємо підсумок конкурсу і підсумок гри. Нагородження учасників.

Презентація

Завантажити презентацію на диск

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

8 коментарів

 1. Надзвичайно цікавий захід, формат проведення позакласного заходу сприятиме розвитку творчих здібностей учнів. Захід сприяє зацікавленості учнями предмету. Хороші конкурси з різною складністю завднь. Дуже гарна робота і повністю готова до використання.

 2. Шановна Людмила Володимирівна ! І хоч я не викладаю математику, Ваші чудові знахідки, форма Клубної діяльності, розвиток творчих здібностей учнів, прагнення до самореалізації та самовдосконалення вражають! Ваш захід має велике практичне значення й великий пізнавальний інтерес.Зацікавити учнів математикою, показати її могутність і красу, примусити полюбити її – .таку Велику справу виконуєте Ви! Впевнена, що “Клуб мудрої сови” створить позитивний емоційний фон, настрій, який полегшує сприймання будь-якого матеріалу.Особливо сподобались конкурси: ” Математичне мереживо” і «Математики серед нас». Я навіть іншими очима уявила улюбленого Бориса Гребенщикова , а Любов Поліщук -” Арифметика”! Дякую , що поділилися своїм досвідом. Щастя Вам!

 3. Гарно підібрані завдання до конкурсів. Цікавий зміст. Всебічний розвиток учнів з різних дисциплін. Цікавий сценарій конкурсної програми. Формується згуртованість колективу. Усе сподобалось! Дякую! Ви молодець!

 4. Дуже гарний сценарій конкурсної програми з математики. Все чітко продумано, цікаві завдання, вдало підібраний матеріал. Відчувається, що вчитель креативний, творчий, намагається зацікавити учнів. Все прекрасно оформлено. Презентація сучасна, яскрава, креативна. Вашим учням повезло мати такого наставника.

 5. Презентація креативна, яскрава, сучасна, передбачає компетентісний розвиток учнів та мистецький контекст. Думаю, шановна пані Людмило, що вашим учням цей урок дуже сподобався і надовго запам”ятався.

 6. Дуже гарна розробка, багато цікавих конкурсів. Людмила Володимирівна вклала багато своєї праці в цю розробку, адже підібрати таку кількість завдань різного роду це дійсно великий труд.

 7. Мені дуже сподобались конкурси «Математичне мереживо», “Художники”, “Цікава рука” . Методично правильне, цікаве заняття. Я вважаю що цей позакласний захід може поповнити скарбницю заходів будь-якого учителя. Дякую вам.

 8. Дуже цікава розробка позакласного заходу. Дякую. Скористаюся нею на тижні математики, який в нашій щколі буде проходити на початку наступного семестру.
  Цікаво, доступно і зрозуміло.